Jump to content


Fotografije

Nabla


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
288 odgovora na ovu temu

#241 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 09:33 PM

Ti si stvarno šampion u neznanju. A ni skromnosti ti nije jača strana. 

Kada si se ti prijavio na ovaj forum ja sa imao bar 70-80 % sadašnjih postova a lajkovi su uvedeni mnogo kasnije da bi ti i tebi slični lečili komplekse skupljajući lajkove i misleći da su nešto važni. A znanje nula. Od lajkova se ne postaje pametniji.


  • 1
.

#242 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 10:05 PM

'Ajde da naucimo nesto o konusima. Konusi se bruse da budu pod odredjenim uglom, za bicikl radijalno- aksijalni konus pretpostavljam da je pod uglom od 25 stepeni. Bruse se pod uglom da bi im kontaktna povrsina sa kuglicom bila pod 90 stepeni. Problem i kod idealne s"olje kuglice i konusa je sto kuglica nema istu osu rotacije ako je u kontaktu sa s"oljom i ako je u kontaktu sa konusom. A kuglica bi trebalo stalno da bude u kontaktu i sa s"olom i sa konusom. Rezultat postojanja vise osa rotacije za kuglicu je trag koji nije sirine vlasi kose nego skoro milimetar, toliko kontaktna tacka kuglice seta po konusu i to dok je nabla nova.
Mene fascinira kako je Bax uspeo da unisti konus, zar nisi mogao smirlu da omotas oko tankog srafcigera ili da kupis turpiju za lanac motorne testere za 200 dinara? I mirek200 bolje brusi konuse :)
 
Dve ose rotacije kuglice cv1 i cv2 na slici ispod
kuglica.jpg

  • 1

#243 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 10:12 PM

I ti si loš čovek kao i ja  n2:hahaha  n2:hahaha  n2:hahaha .


  • 2
.

#244 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 10 January 2023 - 05:36 PM

Da se unapred izvinim na skretanju sa teme:

Na ovom forumu ima dosta ljudi koji mogu i žele svojim znanjem, iskustvom i savetima da pomognu mnogima koji žele nešto sami da poprave, zamenu, servisiraju, nameste da radi.

Šteta je samo što se skoro svaki put sukob mišljenja završi direktnim ismevanjem pa često i vređanjem drugih koji učestvuju u diskusiji. Postoji uvek bolji i kulturniji način da se iskaže svoje mišljenje pa i neslaganje sa tuđim mišljenjem čak i ako je ono dijametralno suprotno od drugih. Tretirajmo druge onako kako želimo da drugi tretiraju nas.

Hristos se rodi i svako dobro kolege biciklisti...
  • 7

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#245 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 11 January 2023 - 07:38 AM

Da se unapred izvinim na skretanju sa teme:

Na ovom forumu ima dosta ljudi koji mogu i žele svojim znanjem, iskustvom i savetima da pomognu mnogima koji žele nešto sami da poprave, zamenu, servisiraju, nameste da radi.

Šteta je samo što se skoro svaki put sukob mišljenja završi direktnim ismevanjem pa često i vređanjem drugih koji učestvuju u diskusiji. Postoji uvek bolji i kulturniji način da se iskaže svoje mišljenje pa i neslaganje sa tuđim mišljenjem čak i ako je ono dijametralno suprotno od drugih. Tretirajmo druge onako kako želimo da drugi tretiraju nas.

Hristos se rodi i svako dobro kolege biciklisti...

Ваистину се роди... То и јесте поента форума "мало љубави према другима" или у преводу помози ако знаш, умеш, можеш... Ако је ништа да тога онда заобиђи или читај и учи. Ниподаштавање колега није опција!


  • 3

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#246 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 11 January 2023 - 09:52 AM

Jel ovo forum Bogoslovije? Jel mora sve po notama? Pa sta ako su jedan drugom nesto rekli. Jel ste vi muskarci samo ako znate da vrtite 100-200 km pedale?

Ja sam na mnogim stranim forumima i svuda toga ima i nikom nista .Ima u nasoj skupstini, 100% gore. 

 

Sta bi ste tako nezni i svileni da sutra izbije rat? Niste ni sluzili vojsku pa ne bi ste nista. Ili bi ste pobegli u Nemacku, Svajcarsku. Tamo nema Cikla da tuzite i prijavljujete. Tamo mesto da vam kazu da ste los covek, poslali bi vam bombu. Budite malo muskarci a da ne kazem sta...


  • 3

#247 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 11 January 2023 - 11:01 AM

Nije forum Bogoslovije ali je upravo prošao najveći pravoslavni praznik Srba a većina Srba su pravoslavci. Ko nije i ne oseća se tako ne mora ni da komentariše. Pravoslavni pozdrav je iz najbolje namere.

Drugo, ono bitnije... Kada na ulici, u kafani, na javnom mestu pričaš sa nekim, uđeš u raspravu pa i u svađu, i pri zdravom razumu a pogotovo pod dejstvom alkohola (u kafani jel te) moraš računati da tvoje reči imaju određenu težinu, pogotovo kad kreneš nekog da vređaš. Tu kad odeš predaleko često dobiješ po njuški pa kako god da se završi. I zbog toga kao muškarac moraš da stojiš iza onoga što kažeš.

Na forumu to nije slučaj. Ovde možeš prozivati i vređati koga hoćeš a pošto se krijemo iza korisničkih imena na monitoru, najgora sankcija koju dobiješ je opomena moderatora. Baš iz tog razloga na forumu i treba biti muškarac a ne jajara što proziva i pljuje kada za to ne može da dobije adekvatnu fizičku reakciju.

Kao što rekoh, budimo gospoda na forumu, na ulici kako hoćemo...
  • 5

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#248 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 11 January 2023 - 11:05 AM

Nije forum Bogoslovije ali je upravo prošao najveći pravoslavni praznik Srba a većina Srba su pravoslavci. Ko nije i ne oseća se tako ne mora ni da komentariše. Pravoslavni pozdrav je iz najbolje namere.

Drugo, ono bitnije... Kada na ulici, u kafani, na javnom mestu pričaš sa nekim, uđeš u raspravu pa i u svađu, i pri zdravom razumu a pogotovo pod dejstvom alkohola (u kafani jel te) moraš računati da tvoje reči imaju određenu težinu, pogotovo kad kreneš nekog da vređaš. Tu kad odeš predaleko često dobiješ po njuški pa kako god da se završi. I zbog toga kao muškarac moraš da stojiš iza onoga što kažeš.

Na forumu to nije slučaj. Ovde možeš prozivati i vređati koga hoćeš a pošto se krijemo iza korisničkih imena na monitoru, najgora sankcija koju dobiješ je opomena moderatora. Baš iz tog razloga na forumu i treba biti muškarac a ne jajara što proziva i pljuje kada za to ne može da dobije adekvatnu fizičku reakciju.

Kao što rekoh, budimo gospoda na forumu, na ulici kako hoćemo...

Иако се не слажем (нисам сагласан) са неком делом твојих постова (мишљења), сагласан сам са тим да треба да будемо људи, колеге по точку и ланцу... Другима нек Бог помогне у свом мишљењу да су најбитнији на свету, свакако не одбацујући њихово знање које несебично деле па макар били и неке друге професије...


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#249 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 11 January 2023 - 11:14 AM

Budimo gaspoda i na ulici valjda.
Budimo ljudi, svugde i u svakom trenutku, i u ratu, kako je govorio patrijarh Pavle.
Zaštitimo slabije od sebe to je junaštvo a druge od sebe čojstvo. Tako se govorilo za vreme pravih istinskih junaka.

A ko je zaista za fajt, taj ide u ring i bori se u svojoj kategoriji.
  • 3

#250 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 11 January 2023 - 11:46 AM

Neverovatno kako se ovde sve pogresno razume i tumaci. Kada sam rakao da nismo Bogoslovija, nisam mislio na Bozic, nego da ne ucimo za svestenike pa da na tom njihovom forumu moramo da pazimo na svaku rec.  Drugo, sve rasprave i problemi pocinju zbog necije povredjene sujete.

 Pocelo je tako sto je ovaj rekao da nista ne zna, da bi ovaj natavio da je on los covek.

Pa kada ste toliki vernici, pravdoljupci, zar nije jedan od tih grehova biti i sujetan???

Meni je isto rekao Bax da ja ponesto malo znam, ja se na taj komentarr nisam ni osvrnuo, niti ulazio u dalju polemiku. Ispadoh manje sujetan od vas pravednih.

 

Trece, Zare je u pravu kada kaze da se ovde mnogo puta daju neki primeri i pokazuje kako nesto treba da se uradi, iako to nema veze sa mozgom, cak je bilo i primera, gde su neke "popravke", mogle da budu i opasne po neciji zivot. Ovde na mislim na nablu, da se po obicaju ne shvati pogresno. 

 

 Tako, da je bolje nekada cutati, nego se po svaku cenu praviti pametan. 


  • 0

#251 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 11 January 2023 - 12:05 PM

I da, ja se za razliku od mnogih ne krijem iza nickname, to je moje prezime, svi me znaju. Znaci svako je dobrodosao da se nadjemo da vozimo bicikl zajedno, da sednemo da pijemo kafu i pricamo o bicikizmu, pa sam spreman cak i za ono trece sto ovde neki "pravednici" prete.

 

Znaci moze sve samo da ne budemo curice, drukatori, tuzibabe i sl.


  • 1

#252 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 January 2023 - 01:28 PM

Milovuk@ pa mi mu lepo pišemo da to ne ide tako sa konusima. Čak si ti i dosta opširnije pojasnio ono što sam ukratko napisao da se ne može brusiti rukom. Radiće to možda posao ali npr u većoj brzini ili u nekoj krivini možda dodje do blokiranja kuglice. Čelik neće progutati višak materijala poput drveta već će se zaglaviti i tog trena leti se naglavačke.
I onda su krenule teške reči.. što na je ovom forumu postalo uobičajeno.
Što se tiče bogoslovije, upravo je prošao veliki praznik i Božićni pozdrav je uobičajena pojava. Kome smeta samo nek prećuti, niko mu neće zameriti.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#253 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 11 January 2023 - 01:40 PM

Jel mi govorimo isti jezik??? Ko je komentarisao Bozicni pozdrav? Vi ste pogresno povezali moju recenicu da nismo Bogoslovija sa pozdravom. Kada sam rakao da nismo Bogoslovija, mislio sam da na forumu ne mora bas da se gleda u sitna crevca ko je sta, nekom rekao.  Nismo na forumu gde su svestenici. Sta ste se uhvatili pozdrava? Jel ovo tesko razumeti?


  • 1

#254 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 January 2023 - 02:16 PM

Jel ovo forum Bogoslovije? Jel mora sve po notama? Pa sta ako su jedan drugom nesto rekli. Jel ste vi muskarci samo ako znate da vrtite 100-200 km pedale?
Ja sam na mnogim stranim forumima i svuda toga ima i nikom nista .Ima u nasoj skupstini, 100% gore. 
 
Sta bi ste tako nezni i svileni da sutra izbije rat? Niste ni sluzili vojsku pa ne bi ste nista. Ili bi ste pobegli u Nemacku, Svajcarsku. Tamo nema Cikla da tuzite i prijavljujete. Tamo mesto da vam kazu da ste los covek, poslali bi vam bombu. Budite malo muskarci a da ne kazem sta...



Pa evo, ovde si napisao.. a to se može jedino povezati sa Božićnim pozdravom jer sa konusima nema nikakve veze.
I kakve veze ima rat da ovom trmom? Ja jesam bio u ratu 93će.. ako te to zanima. I nije mi bilo svejedno dok nam je u Sarajevu zviždalo iznad glava. Ali ne mogu mladjima ni da zamerim jer neki tada još nisu bili ni rodjeni.. ne znaju kako to izgleda. Sad se odrasta u sasvim drugom svetu.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#255 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 11 January 2023 - 02:23 PM

Pa evo, ovde si napisao.. a to se može jedino povezati sa Božićnim pozdravom jer sa konusima nema nikakve veze.
I kakve veze ima rat da ovom trmom? Ja jesam bio u ratu 93će.. ako te to zanima. I nije mi bilo svejedno dok nam je u Sarajevu zviždalo iznad glava. Ali ne mogu mladjima ni da zamerim jer neki tada još nisu bili ni rodjeni.. ne znaju kako to izgleda. Sad se odrasta u sasvim drugom svetu.

Gde se spominje pozdrav? Pitao sam lepo jer mora sve po notama? Nismo na Bogosloviji pa da se obrazujemo za svestenika i da moramo da dajemo  primer drugima kao sto bi oni trebali.

 

Kada vidim da je ovo problem razumeti, onda tek mogu da zamislim koja je naucna fantastika, objasniti ljudim nesto u vezi mehanike koji nemaju dodira sa istom. Objasniti nesto sto moraju zamisliti u glavi, a nisu  posteno nikada ni videli uzivo. Ne mislim ovo na tebe. Ovo je posledica pisanja na forumima, sto se pogresno tumace necije reci i misli.


  • 2

#256 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 11 January 2023 - 02:33 PM

Ne cusmo mi od Grbica i Smashera ono najvaznije, misljenje o obrusenom konusu, jel' uradio Bax dobar posao ili nije?


  • 0

#257 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 January 2023 - 03:10 PM

Gde se spominje pozdrav? Pitao sam lepo jer mora sve po notama? Nismo na Bogosloviji pa da se obrazujemo za svestenika i da moramo da dajemo primer drugima kao sto bi oni trebali.

Kada vidim da je ovo problem razumeti, onda tek mogu da zamislim koja je naucna fantastika, objasniti ljudim nesto u vezi mehanike koji nemaju dodira sa istom. Objasniti nesto sto moraju zamisliti u glavi, a nisu posteno nikada ni videli uzivo. Ne mislim ovo na tebe. Ovo je posledica pisanja na forumima, sto se pogresno tumace necije reci i misli.



Što se tiče mehanike, konkretno o konusima, sve je već objašnjeno na poslednje 2 stranice.. nema se tu šta ni dodati ni oduzeti. Svako dalje pisanje je ustvari ponavljanje. Nisam neki tehnolog ali sam mišljenja da je neko dovoljno stručan projektovao konus onakvim kakav treba da bude. Svako brušenje, glodanje i slične radnje je samo pokušaj pojedinca da upropasti nečiji rad i istraživanje.
Eno, vrti se na netu vest kako su neki Indijci napravili superautomobil u nekoj garaži što je totalna glupost. Jer za jedan hiperauto angažuju se vrhunski stručnjaci, ulažu se silne sume u stedstva i razvoj. Nedavno je Rimac pustio u opticaj Neveru, trenutno najbrži automobil na baterije sa ubrzanjem od 1,8 sek do 100. Iza finiširame Nevere zapravo stoji 800 inženjera i konstruktora, i 10 godina rada. Nije to došlo preko noći. Slično je i sa konusima.. ne brusi se to otprilike već se traži optimalni ugao. Ali eto, Bax se naljutio a ustvari dobio je konkretne savete od nekoliko članova.
Tu se malo umešala Bogoslovija u vezi lepog pisanja i tolerancije, što i ne treba zameriti..
A i došla zima, ne vozi se pa poseta forumu drastično povećana.. a to znači i više vatre.
Sve je to ok dok je u granicama.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#258 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 11 January 2023 - 07:47 PM

Dodao bih još nešto:

 

Kada se jave pukotine na površini, to je krajnji stadijum. Oštećenje najčešće počinje sa mikropukotinama ispod površinskog sloja, koje nisu vidljive golim okom.

 

Skidanje dovoljno materijala da se dođe do "zdravog" dela je teško uraditi a da bude dovoljno precizno što se tiče tolerancija. Pod time mislim i na koncentričnost, i na zadržavanje optimalne "krivine" samog konusa. I čak i ako se to postigne, ostaje pitanje tvrdoće sloja do kojeg se došlo šmirglanjem. Ako je konus kaljen samo površinski, onda će novi sloj biti mekan i relativno brzo će se pohabati / ispucati.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#259 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 January 2023 - 08:00 PM

Konus Novus Annus!


  • 0
The sea, the sea

#260 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 January 2023 - 09:32 PM

A povrh svega toga konusi su uglavnom dostupni i jeftini. Ne znam zašto bi se neko zamajavao sa brušenjem i rizikovao da odšteti nablu.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika