Jump to content


Fotografije

Nabla


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
288 odgovora na ovu temu

#201 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 11 October 2022 - 07:41 PM

Променио сам маст и поновио поступак. Добио сам нешто бољи резултат, мало се лакше врти. Сад, да ли је то због мање густе масти или сам успео да боље наштелујем, никада нећу знати :)

vrni gustu mas*, treća sreća :)


  • 0

#202 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 October 2022 - 08:12 AM

Da ne otvaram novu temu..

Imam neki zadnji DT točak sa XT775 nablom. Na njega ne može da se montira kaseta od 11 brzina 105 cs5800. Ispostavilo se da frivil nema dovoljnu dužinu.. ili je 105 kaseta nešto duža (ili šira, svejedno) od ostalih.
Neki kažu.. ukopati malo frivil ili kasetu sa zadnje strane.
Da li to raditi ili nabaviti drugu kasetu?

Moj kolega ima XT756 i na tu nablu je bez problema stala mtb kaseta od 11 brzina. Znači da na nablu XT775 može da ide kaseta od 11.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#203 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 October 2022 - 08:29 AM

Da ne otvaram novu temu..

Imam neki zadnji DT točak sa XT775 nablom. Na njega ne može da se montira kaseta od 11 brzina 105 cs5800. Ispostavilo se da frivil nema dovoljnu dužinu.. ili je 105 kaseta nešto duža (ili šira, svejedno) od ostalih.
Neki kažu.. ukopati malo frivil ili kasetu sa zadnje strane.
Da li to raditi ili nabaviti drugu kasetu?

Moj kolega ima XT756 i na tu nablu je bez problema stala mtb kaseta od 11 brzina. Znači da na nablu XT775 može da ide kaseta od 11.

 

Ukratko, vezano za 11-fazne kasete:

 

MTB kaseta je dizajnirana da "nadiđe" deo gde žbice idu u nablu. Zato staje na uže telo freehub-a. Ima velike najveće lančanike, pa nema rizika da isti udaraju u žbice (pošto su žbice pod uglom, i na toj visini su već dovoljno daleko od kasete).

 

Drumske kasete imaju manje najveće lančanike, pa zbog rizika da isti udare o žbice, traže duže telo freehub-a.


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#204 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 October 2022 - 08:38 AM

Ukratko, vezano za 11-fazne kasete:
 
MTB kaseta je dizajnirana da "nadiđe" deo gde žbice idu u nablu. Zato staje na uže telo freehub-a. Ima velike najveće lančanike, pa nema rizika da isti udaraju u žbice (pošto su žbice pod uglom, i na toj visini su već dovoljno daleko od kasete).
 
Drumske kasete imaju manje najveće lančanike, pa zbog rizika da isti udare o žbice, traže duže telo freehub-a.



A tako.. još jedno pitanjce usput. Da li je kaseta 105 11-32 isto napravljena kao i ova 105 11-28 koja je kod mene ili može da naidje na kraći freehub?
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#205 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 20 October 2022 - 09:33 AM

A tako.. još jedno pitanjce usput. Da li je kaseta 105 11-32 isto napravljena kao i ova 105 11-28 koja je kod mene ili može da naidje na kraći freehub?

 

Nisam siguran.

Mnoge 11-34 "drumske" 11-fazne kasete traže spejser na 11-faznom freehub-u (tj. mogu na kraći freehub bez spejsera), ali ne znam da li to važi za sve i ne znam kakva je situacija sa 11-32 105 kasetama.

 

Vredi guglati po tačnom modelu kasete. Da se moram opkladiti, rekao bih da je šira (tj. da staje samo na 11-fazni freehub, bez spejsera), ali nisam 100% siguran.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#206 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 20 October 2022 - 10:22 AM

A tako.. još jedno pitanjce usput. Da li je kaseta 105 11-32 isto napravljena kao i ova 105 11-28 koja je kod mene ili može da naidje na kraći freehub?

koliko sam ja shvatio 11 ROAD je duži/širi od 11 MTB..i kaseta i freewheel

tako da je vise do nomenklature nego do opsega/raspona zuba

 

105 se vodi kao ROAD a XT 755 ili 756 11 kaseta je MTB

a postoje neke NON SERIES komponente koje mogu a ne mora da znaci pasuju na MTB freewheel!?!

 

Vredi guglati po tačnom modelu kasete...

 

... ali nisam 100% siguran.

msm da ni Shimano nije 100% siguran više :)


  • 0

#207 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 20 October 2022 - 11:39 AM

Nisam siguran.
Mnoge 11-34 "drumske" 11-fazne kasete traže spejser na 11-faznom freehub-u (tj. mogu na kraći freehub bez spejsera), ali ne znam da li to važi za sve i ne znam kakva je situacija sa 11-32 105 kasetama.



Da, nadjoh na netu.. 11-34 može i na road u na mtb freehub. Za 11-32 nije navedeno da može.. pretpostavljam da ne može.
Pa ok, sadašnja 11-28 će na oglas a potražiću neku koja može na ovaj točak.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#208 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 12:04 AM

Stavis osovinu sa obrnuto okrenutom konusom u srafilicu, vodena smirgla od grublje do 2000 u ruku, i cepaj, ispoliraces ga za 10 min.


Evo poliran konus, imam neke nestandardne Ofmega nable, i ovo mi je bila najlaksa opcija, smirgla i srafilica
Levo je pre obrade, desno posle.


IMG-20230108-211309.jpg
  • 1

#209 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 12:44 AM

Levo konus, desno kupa :)


  • 0

#210 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 07:49 AM

Kupa i konus su sinonimi?

IMG-20230108-221738.jpg

Elem, ovo je zgodan sistem ne treba nikakav alat sem srafilice, smirglu drzim u ruci, eventualno rukavica.

Ovde se vidi da mora dosta materijala da se skine, za dublje rupe...

Verovatno nije najsrecnije resenje, ali je alternativa da se nabla nastavi koristiti, ako je nestandardna kao ova....
  • 1

#211 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 10:34 AM

Uuuuu, brate...


  • 0

#212 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 12:57 PM

https://www.restorat...tted-hub-cones/

 

Ko zeli estetski lep rezultat, moze da se zanima, sa tematikom.

 

Meni je ovo prihvtljivo resenje, probao sam ga i pre, i popravka traje dovoljno dugo da se iplati.


  • 1

#213 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 936 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 01:27 PM

Ja uživam da na Youtubu gledam Pakistance kako uz pomoć dve ruke i baš osnovnog alata, u haljinama i papučama popravljaju avione, kamione.... Čista veština i zdrava logika (treba samo zanemariti zaštitne mere i brigu za okoliš/prirodu - to ne postoji). Ne podsmevam se, stvarno su mi fascinantni. Ti si srpski "Pakistanac" ali bez aljine
Npr. slomljena osovina ogromnog kamiona - nema problema
https://youtu.be/QPI2X_rkFEI



Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#214 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 02:37 PM

https://www.restorat...tted-hub-cones/

 

Ko zeli estetski lep rezultat, moze da se zanima, sa tematikom.

 

Meni je ovo prihvtljivo resenje, probao sam ga i pre, i popravka traje dovoljno dugo da se iplati.

 

Procitaj malo sta je aksijalno a sta radijalno opterecenje lezaja. Prouci zasto je potreban radijus na konus koji ti nemas. Pogledaj zasto mora kuglica delimicno da bude "obgrljena" od strane konusa. I na kraju pogledaj dole na slici, na sta uvelicano lice fabricki uradjena lezista, a onda zamisli na sta lici ovo tvoje iz ruke. 

Ovo moze da traje samo ako bicikl stoji u sobi kao exponat. Inace super nacin da unistis i nablu, znaci strasno...


  • 0

#215 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 03:29 PM

Ne mogu da verujem šta nekima može da padne na pamet. Ali da ovako "popravkom" urnišeš konus to još nisam video. 

Može to da se uradi ali vrlo malo i celom površinom konusa i da konus zadrži svoj oblik, što je jedna od par najbitnijih stvari. Zaboravio sam da li su konusi cementirani, ako jesu ovo neće trajati ni 20 % ono što treba da traje. 

 

Da skopiš i imaš bajs u "vozom" stanju za izložbe može da prođe. Da sednem i svaki dan vozim ovako nešto morao bih mnogo da budem nadrogiran  n2:Heristical .


  • 1
.

#216 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 03:38 PM

  To je samo nabla, otvoricu za par godina pa cu videti sta se desilo, ako se setim slikacu ponovo.

Vreme ce pokazati. Slike ce ostati zapisane ne forumu pa uporedicemo stanje. 

 

Nije ta kontaktna povrsina tako velika, da jeste ne bi onda bilo urezao samo pola mm  sirine u konusu, vidi se na mojoj slici....


  • 1

#217 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 03:58 PM

Problem je sto se misli da ako je nesto sjajno-ispolirano, da je automatski  i okruglo. Sjajno moze da bude i nesto sto je elipsastog, ili kromirastog oblika, kakav je verovatno ovaj konus kada bi se malo uvelicao.

 Posto sam radio nekada na odrzavanju tih masina sad cu da objasnim na primeru auto industrije, ali je sve to slicno.

 

Svaka osovina gde dolazi lezaj ili semering se prvo obradi na strugu. Strug je naravno daleko precizniji od "prsta" jel tako. Ali to obradjeno na strugu je daleko od okruglog i glatkog iako nama tako izgleda. Posle struga dolazi brusenje. Ogroman brusni kamen izuzetne finoce obradi mesto gde dolazi lezaj na odredjenu meru. Brusni kamen se posle svake operacije vraca na ostrenje-poravnjavanje u masinu. Znaci jedan prolaz i mora da se ravnja. Sada to uporedite sa mekim prstom koji se prilagodjava ostecenjima na konusu. Sada najvaznija stvar precnik dela koji se obradjuje. Tu na scenu stupa druga masina koja stoji na brusilici i meri precnik. Ona radi na pritisak vazduha. Koristi se npr. i u avio industriji, zahteva 20 stepeni celzijusa i sl.

Ima dve kao viljuske koje mere precnik, kada je precnik idealan, pritisak se promeni na bazdarenu meru gasi masinu i vraca kamen nazad. 

Tek sada smo dobili prihvatljiv kvalitet obradjenje povrsine i savrsenu ovalnost. Ako je potrebno jos preciznije-finije obradjivanje materijala, koristilo se lepovanje.

 

Sve ovo drugo je smesno i pricati o bilo cemu sto treba da bude.


  • 0

#218 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 04:06 PM

   Sve to stoji, otvoricemo za par godina ove konuse pa videti sta ce sa njima biti....

Ne kazem da sam u pravu, ali ja cu ovo da vozim, i nece mi nista faliti, sto se tice te nable.

To je i bio cilj.

 

I jos nesto znaci otvorio sam tolike tockove, i sve je to bilo manje vise raspad  80 posto glava, i ljudi to tako voze do u nedogled....


  • 3

#219 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 05:05 PM

Sta ima da gledamo konuse, oni su odavno vec za kantu.

 

Problem je sto zbog promenjenog precnika, konusa koji nije okrugao nego valovit, strada nabla. Stardace iz razloga sto opterecenje ne nose istovremeno npr. 4-5 kuglice, nego max dve ili jedna. To dovodi do ubrzane pojave lufta. Tolko nepredvidjeno opterecenje na tako mali broj kuglica, dovodi do njihovog  ubrzanog trosenja, a kada se one ostete, sledeca na redu je nabla. 

To kolko ces da vozis ja ne znam niti me intersuje. Svaka normalna explatacija kao sto ja vozim ne bi sastavilo ni mesec dana. Ili da budem zaludan pa da svakih mesec dana menjam kuglice.


  • 0

#220 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 January 2023 - 05:26 PM

Ok je kao trud ili pokušaj ali teško da će to poživeti neki duži period. Pod tim se podrazumeva npr moj obim vožnje.. ne vozikanje do pijace ili prodavnice/posla i slično.


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika