Jump to content


Fotografije

Nabla


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
288 odgovora na ovu temu

#221 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 05:52 PM

Koga zanima nek oboji markerom konus, nek sklopi tocak i malo provoza,  pa ce videti koja je zaista sirina kontaknte povrsine kuglice i konusa.

 

A ovako predstave na sematskim slikama.

 

AngularContactBearing.jpg

 

 

 

Evo jos malo slike, koliko kuglica uopste legne u taj zljeb na konusu.

 

wh1k7avncxb91.jpg?width=4000&format=pjpg


  • 0

#222 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 06:16 PM

To koliko kuglica legne na konus je bar 2-3 puta veća površina nego što je kod tebe posle obrade. 

 

I nije to žljeb na konusu nego "traka" kuda se kuglice kreću i troše konus. Tog žljeba nema na novom konusu. 


  • 1
.

#223 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 06:59 PM

Nebitno ja cu bicikl da vozim, pa cu se uveriti na svom promeru i rado preneti svoja saznanja.
  • 3

#224 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 07:15 PM

Ti ne razumes. Skinuo si obradom taj radijus - krivinu na konusu, koja  je sluzila da se kuglice kracu po toj liniji koja je projektovana, to  se vidi na ovoj tvojoj fotki gore. Npr, kada ustanes pa bicikl lomis levo desno, ta krivina-radijus, drzi kuglicu gde treba. Ti si to obrijao. Znaci taj tvoj konus je unakazen iz vise uglova. Upropastio si mu precnik, pa kuglce ne idu po nabli gde je projektovano da idu da bi trajale, zatim napravio si od kruga krompir, trece, nema pritisak na potreban broj kuglica.

Ovo sto si uradio je upravo ono sto je najgore moguce da se uradi. Mislim ok zezas se probas, al da ovo pokazujes kao nesto kako treba da se radi, to ne razumem.


  • 0

#225 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 January 2023 - 07:31 PM

Fora je u nepravilnom krugu jer ruka ne može da bude mirna i površina se nejednako uglača. Druga je stvar kad se sve fiksira u mašinu jer pa je deo koji se obradjuje čvrsto stegnut i ne šeta tokom obrade.
Radiće ovo posao ali će se nejednako trošiti, dobiće luft i tad će početi neravnomerno da troši unutrašnji deo nable kuda idu kuglice.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#226 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 07:37 PM

 Mislim ok zezas se probas, al da ovo pokazujes kao nesto kako treba da se radi, to ne razumem.

 

On misli da je uradio odličan posao i pokazuje ostalima kako treba raditi. Sad što nema veze sa životom, nije važno. Neko će se upecati misleći da će da nešto da poboljša a u stvari će dobiti otpad. 

 

Jedna ekipa ovde nikako da shvati da ono što javno kaže ima neku težinu i da nosi odgovornost. Pre nego što izvalite neku glupost dobro razmislite da li to što pričate može da ima i neke negativne posledice, da li to nekoga može da košta. Novčanika ili glave. 


  • 1
.

#227 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 07:40 PM

Fora je u nepravilnom krugu jer ruka ne može da bude mirna i površina se nejednako uglača. Druga je stvar kad se sve fiksira u mašinu jer pa je deo koji se obradjuje čvrsto stegnut i ne šeta tokom obrade.
Radiće ovo posao ali će se nejednako trošiti, dobiće luft i tad će početi neravnomerno da troši unutrašnji deo nable kuda idu kuglice.

Naravno ruka ne moze da uradi ni blizu kako treba. Medjutim ni masinski da ovo obradis ne bi bilo kako treba. Zasto? Menjas precnik konusa. Sada da odemo u krajnost da bi se razumelo. Neodgovarajuci precnik bilo veci ili manji od optimalnog dovodi do sledeceg. Moze da se desi da dovede do toga da kuglice vise nemaju onaj potreban luft jedne od druge.Uvek mora da ima slobodnog mesta za jednu ili manje od jedne kuglice. U suprotnom ako se dodiruju, brzo se skine cementacija, greju se nenormalno i sl.

Nasuprot toga ne valja ni ako stavimo obrnut slucaj. Onda kuglice ne idu kuda trabaju. Nije isto da  li za jedan okretaj tocka jedna kuglica npr.predje 5 ili 7 cm. Sve to utice na vek trajanja. Ima idealna putanja  i po nabli i po konusu. Svako karabudzenje pa cak i masinsko, to menja.


  • 0

#228 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 07:56 PM

Zare, smaras.

Malivik i napise nesto pametno, ti si covek crna rupa, izvlacis energiju...

Ne pratis diskusiju tu si samo da pljucnes.

Malivuk koliko je tacaka oslonca potrbno da fiksoras kriznicu?

Da li je solja vec udubljena? I ako sa druge strane protisne moj ravan konus, da li ce kuglice promeniti svoju putanju po solji? Te smim tim povecati svoj put u rotaciji?

Ja mislim da ce samo moj konus mrvicu da se upusti u nablu, sve ostalo ce ostati isto, i imace mrvicu manje oslonca na strani konusa, u prvo vreme dok ne legne sve malo.

A to da sevrda, tek to sam rekao, da imam gomile osovina, jaaako tesko ima neka da nije ni malo kriva, tako da mozes da imas idealan konus, kad si osovine uvek skoro krive, i sve se to vozi i ne raspada se.
  • 4

#229 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 08:07 PM

Nisam te bas sve razumeo. Da li je nabla udubljena ili ne, ja to ne znam, to znas ti. Ako su kuglice ostale citave ima sanse da je i ona cela, ali sudec po ovome kako izgleda konus, verujem da je i nabla ostecena. Jel tako?

 

Ako je ostecena nabla,obicno taj kanal u nabli zna da ima ostre ivice, nije nabla vise onako lepo glatka. Sa obradjenim konusom, nema sanse da gazi po postojecem kanalu, vec po ivici kanala. Kako je taj kanal "ostrih" ivica, to ce drasticno skratiti vek kuglicama, uz sve one druge nedostatke o kojima sam pisao.


  • 0

#230 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 08:11 PM

Ne pratis diskusiju tu si samo da pljucnes.
 

Pratim pratim. Ali ti si neznalica koja forsira svoje već dokazano neznanje. Ako bar jedan neiskusan član to uvidi i ne uradi onako kako ti savetuješ ja sam zadovoljan. 

 

Ako si očekivao da te hvalim i pišem hvalospeve za glupe savete onda ne znam šta da ti kažem. 


  • 1
.

#231 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 08:12 PM

Ma nece se to desiti, kuglice imaju svoj putanju po soljama,i ostace na toj putanju i sa "mojim" konusom.

Nece one da se penju gore ili dole po solji, nemam njih sta da izmesti sa putanje. Nisam ja nikakve kardinalne promene napravio gde je pista na konusu, ionako je taj mali deo kriznice skoro i ravan, diskretizacija.
  • 0

#232 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 08:13 PM

Zare, ja jesam neznalica, a ti si los covek, to se mnogo teze resava ;)
  • 1

#233 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 08:14 PM

Ma nece se to desiti, kuglice imaju svoj putanju po soljama,i ostace na toj putanju i sa "mojim" konusom.

Nece one da se penju gore ili dole po solji, nemam njih sta da izmesti sa putanje. Nisam ja nikakve kardinalne promene napravio gde je pista na konusu, ionako je taj mali deo kriznice skoro i ravan, diskretizacija.

Kako nema sta da ih izmesti sa putanje, kada si onako drasticno promenio precnik konusa i plus mu skinuo radius?


  • 0

#234 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 08:15 PM

Precnik konusa nije promenjen, kuglice ce ici po istom precniku piste konusa, samo ce konus da potone delic mm. ako hoces nacetaj pa proveri ponovo.
  • 0

#235 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 08:18 PM

Precnik konusa nije promenjen, kuglice ce ici po istom precniku piste konusa, samo ce konus da potone delic mm. ako hoces nacetaj pa proveri ponovo.

Mislim,  ok nema onda potrebe da pisemo dalje. 


  • 0

#236 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 08:26 PM

Nije ni vazno....
  • 0

#237 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 08:31 PM

Mislim,  ok nema onda potrebe da pisemo dalje. 

Pa šta misliš zašto ja dignem ruke od objašnjavanja? Džabe pričaš kada sve znaju. Ako ne može da shvati da će promena oblika konusa drastično da promeni putanju kuglica (a verovatno neće ni ići jedna za drugom) kako misliš da će shvatiti novu i potpuno pogresnu raspodelu aksijalne i radijalne sile. Moguće je da u zavisnosti od "poliranja" tj. ugla pod kojim je sastrugao sve što nije trebao, ležaj može da izdži vrlo malu aksijalnu silu. A šta tu može da se desi u nekoj krivini pod opterećenjem bolje da ne sazna.


  • 1
.

#238 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 08:34 PM

Malivuk zna nesto, ti si samo zao :)
  • 1

#239 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 08:39 PM

Ne brini ti ništa za moje znanje. Da je tvoje bar pola od mog ne bi pričao gluposti ovde .Nego brini o svom neznanju i o tome kako da ga ne promovišeš. Ako sam ja zbog toga zao, neka ti bude. 

 

A milovuk zna malo više od "nešto". 


  • 1
.

#240 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 09 January 2023 - 08:48 PM

A ti si mu advokat?

Ispravljas krive drine na forumu, spasavas svet od Baxa.
Prijavi moje postove moderaciji, nek ih obrisu, da slucajno neko ne pogine.

Uostalom pogledaj odnos mojih i tvojih lajkova u odnosu na pisanje ja sam na 50 posto ti na 20posto, iako si pisao 4 puta vise.

Brojke su neumoljive, smarac si.
  • 5




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika