Jump to content


Fotografije

Pomoc oko kupovine polovnog drumasa


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
125 odgovora na ovu temu

#21 Bobanultegra

Bobanultegra
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 435 posts
  • Locationleposavic

Postavljeno 10 February 2015 - 06:52 AM

Da li je normalno da leva samaraljka bude da kazem tvrdja od desne treba jace da se pritisne narocito kad se prebacuje sa veceg na manji zupcanik 105- ica je u pitanju
  • 0

#22 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 February 2015 - 01:45 PM

Novija 105 ima "trim" opciju. Kad je pritisneš "na pola" (da tako kažem), ona ne promeni ceo lančanik, samo malo pomeri kavez menjača (da ne češe). Kad hoćeš za celu brzinu, onda se gurne do kraja, i pruža malo jači otpor nego desna. Ne mogu da osetim tvoje šamaraljke ovako, snagom uma  :)    ali verujem da je to sve OK... osim ako baš baš teško ide.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#23 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 10 February 2015 - 01:58 PM

Normalno je da nije isti hod i isti osećaj leve i desne ručice, ali teško je proceniti kako to tebi deluje pod rukom. Nemaš nekoga sa sličnim ručicama, da uporediš? Uvek možeš da probaš čišćenje i lagano podmazivanje, za svaki slučaj.



Da dodam samo na malo zbrzane poruke sa prethodne strane:

Mislim da je FalloutBoy u pravu kada ističe da su desetofazni delovi skuplji za zamenu, ali se nikako ne slažem da su krhki kao što on to predstavlja. Kada neko kupuje polovan bicikl sa ograničenim budžetom, treba da ima u vidu koliko može da košta zamena delova u slučaju ozbiljnog defekta. Šamaraljke nisu potrošna roba koja se spontano kvari, otuda i toliko bicikala na oglasima sa opremom starom 5-6-10 godina; najčešće izdržavaju i udarce i padove, ostaju ogrebotine ali funkcionišu i dalje. Ipak, treba imati u vidu da je zamena skupa ako se neki problem ipak desi, može da košta trećinu i više od onog koliko je ceo bicikl koštao.
  • 2

#24 Bobanultegra

Bobanultegra
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 435 posts
  • Locationleposavic

Postavljeno 10 February 2015 - 02:13 PM

da ima trim samo nisam znao da  hod nije isti mislio da treba da bude isti osecaj kao i kod desne hvala vam na odgovorima


  • 0

#25 lukacar

lukacar
  • Members
  • PipPipPip
  • 71 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 February 2015 - 11:51 PM

Sve sam blizi kupovini http://www.2bike.rs/...on#.VN6MTfnN8v4

Jel valja ovaj ram, koliko je mator?

Jel bolje da uzmem nesto starije a bolje (jaca oprema) ili novije a losije?


  • 0

#26 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 14 February 2015 - 12:26 AM

Sve sam blizi kupovini http://www.2bike.rs/...on#.VN6MTfnN8v4

Jel valja ovaj ram, koliko je mator?

Jel bolje da uzmem nesto starije a bolje (jaca oprema) ili novije a losije?

 

Jel ti ovaj sto bi uzeo iste cjene kao ovaj Vrani Drumas > http://www.2bike.rs/...as#.VNf5q_kfx8E

 

Zbog ovog Cannondale Drumasa (Trkackog Vranca ) prvi put sam pozeljeo da drumasa kupim, i kad jednom budem imao uslova za ergelu, ima da ga imam.

 

Zanima me sta misle strucni, koji jasu drumase, koji je od ova dva bolji, zasto i u kojim segmentima, da znam zasto da ga imam, osim sto je Ljepotan ?


  • 0

#27 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 14 February 2015 - 02:14 AM

Taj trkacki vranac je daleko do trkackog :). kada vidim tripl jezim se. Lula takodje. Coda kocnice ne bih da komentarisem...
Osim sto je ljepotan (kako ti kazes) ja ne vidim nista drugo sto bi me toliko opcinilo ovim bajkom.
  • 0

#28 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 14 February 2015 - 04:11 AM

@Belgarath majstore, ako ti nije tesko objasni mi prednosti i mane ova dva drumasa i koji je bolji ?

 

A molim te ako ima neki drumas u oglasima na forumu da je po tvom meraku i preporuci, stavi ovdje da vidimo kakav i od cega je, neki do 500e !

 

 

(sad vidjoh, onaj se Vranac Ljepotan prodade, izgleda se neko primio na izgled, kao ja )


  • 0

#29 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 February 2015 - 07:12 AM

Normalno je da nije isti hod i isti osećaj leve i desne ručice, ali teško je proceniti kako to tebi deluje pod rukom. Nemaš nekoga sa sličnim ručicama, da uporediš? Uvek možeš da probaš čišćenje i lagano podmazivanje, za svaki slučaj.



Da dodam samo na malo zbrzane poruke sa prethodne strane:

Mislim da je FalloutBoy u pravu kada ističe da su desetofazni delovi skuplji za zamenu, ali se nikako ne slažem da su krhki kao što on to predstavlja. Kada neko kupuje polovan bicikl sa ograničenim budžetom, treba da ima u vidu koliko može da košta zamena delova u slučaju ozbiljnog defekta. Šamaraljke nisu potrošna roba koja se spontano kvari, otuda i toliko bicikala na oglasima sa opremom starom 5-6-10 godina; najčešće izdržavaju i udarce i padove, ostaju ogrebotine ali funkcionišu i dalje. Ipak, treba imati u vidu da je zamena skupa ako se neki problem ipak desi, može da košta trećinu i više od onog koliko je ceo bicikl koštao.

Poštujem tvoje mišljenje i iskustvo. Ja sam se lično opekao na šamaraljkama, pa sam rezervisan, ali posle svega što sam pročitao na ovom forumu, dozvoljavam da to iskustvo nije statistički validno i da sam jednostavno baksuz.   :)     

 

Sa druge strane, ono što mislim da ipak stoji: treba biti svestan da se  jednim jačim padom šamaraljke mogu slomiti/oštetiti i da koštaju koliko koštaju, i da ih nipošto ne treba kupovati polovne (kao deo za zamenu), već samo nove. Računam da toga treba biti svestan, pa onda izabrati. Ispravi me ako grešim.

 

Inače i sam vozim 10faz bajs i nadam se da će (posle poslednje zamene šamaraljki) trajati duuugo, dugo.  :)    


  • 2

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#30 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 14 February 2015 - 02:45 PM

@Belgarath majstore, ako ti nije tesko objasni mi prednosti i mane ova dva drumasa i koji je bolji ?
 
A molim te ako ima neki drumas u oglasima na forumu da je po tvom meraku i preporuci, stavi ovdje da vidimo kakav i od cega je, neki do 500e !
 
 
(sad vidjoh, onaj se Vranac Ljepotan prodade, izgleda se neko primio na izgled, kao ja )


Pazi, po meni svaki bajk je odlican ako se vozi. Ako ga ne vozis dzaba ti pinnarelo dogma sa di2 dura ace. Ovaj cannon sto si postavio jednostavno po njegovim prepravkama i ramu nije bas trcakci vajs vec neki turing ako mogu tako nazvati.
Ram mi deluje tacnije skoro sam pa siguran da je ovo caad 5. Mane ovog bajsa (po mom misljenju) da bude trkacki su sledece. Prvo napred tripl. I to neki los. Tockovi su ok da se akaju po zimskom vremenu. Ovo moz biti a i ne mora da znaci :). Ja sam probao takve nisu mi se svideli. Trece lula je previse dignuta. Dva spajsera plus lula sa uglom... E sada da li je trenutnom vlasniku bio bajk mali pa je hteo duzinu rama da nadomesti ovom lulom u to ne ulazim. Za kocnice opet ne zelim da komentarisem ali po mom misljenju su lose.
Opet kazem ok je ovo bajk nemoj me shvatiti pogresno ali da je trkacki vranac bas i nije:). Po slikama i opremi koja je na njemu (najverovatnije je u6600) rekao bih da je ovaj bajk oko 2005 godista.

Sto se tice 500e. Po mom misljenju to je najnezahvalnija suma za kupovinu drumasa. Mora bas da te usere. Ili imas modele ispod te cifre u rangu sora/tiagra ili imas modele iznat te cifre u rangu 105/ultegra.
Sto se tice preporuke ja sam ti bas specifican sta je dobro a sta nije. Bajk moze da bude ultra odlican ali ako se meni nesto ne svidi na njemu ja ga necu uzeti makar bio 100e.
Falloutboy. Ovo u zadnjem postu sto si rekao sce je tacno. Ne znam ko ti dade minus.... Ja sam dao plus da se nivelise :)
Ja iskreno delim padove na dva. Prvi je kada padnem i posle pada tricm do bajsa da vidim da li je sa njim sve ok. Drugi je kada padnem i razmisljam da li je meni ok :). Tako da pri padu gde cu polomiti samaraljku sigurno necu razmisljati o toj samarljaki duze vreme posto cu biti najverovatnije u gipsu. A posle cu gledati to sa pozitivne strane eh polomio sam samo samraljaku mogao sam da poginem :D
  • 2

#31 karpkg

karpkg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1810 posts

Postavljeno 14 February 2015 - 05:16 PM

@Belgarath

Ja znam ko mu je dao minus, a pošto znam. dao sam mu i ja plus! 


  • 0
"Nesposobni su jedino sposobni da onesposobe sposobne"

#32 Noves

Noves
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 308 posts

Postavljeno 15 February 2015 - 03:15 AM

@Belgarath, Hvala majstore !

 

Sad mi je okvirno jasnije sta to prezentuje odlike Drumasa.

 

A ono sto mene zapravo interesuje je biciklo na koje mogu da natovarim kamp opremu, bilo u rancu na ledjima ili sa bisagama na bajsu, 

i da sa njime mogu Brzo da se krecem drumovima dok ne stignem do rajskoga mjesta za boravak.

A to je u stvari tip bicikla pod nazivom Treking, a ne onaj koji se kvalifikuje kao Trkacki Drumas,

jer mene ne zanima ikakvo jurcanje i utrkivanje samo po sebi, vec samo i jedino kao nesto brza drumska voznja na duzim turama.

 

Generalno, ovi Trkacki ili Drumasi bicikli sluze za uzivanje u Brzoj voznji i kao kondicione sprave na otvorenom putu, 

bez tereta na sebi i uglavnom u jednodnevnim voznjama s malo pauza i stajanja, a sa sto vecom brzinskom/predjenom kilometrazom. 

 

Sad su mi i ove prilicno velike razlike u tipovima, pratecoj opremi, prenosima i funkcionalnosti raznih bicikala jasnije.


  • 0

#33 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 15 February 2015 - 07:27 AM

... da ih nipošto ne treba kupovati polovne (kao deo za zamenu), već samo nove.

Samo se sa ovim ne slažem, jer mislim da šamaraljke nisu baš tolika magična crna kutija da ne može vizuelno i u ruci da se proceni u kakvom su stanju. Treba pogledati uživo ako je ikako moguće, ali to je preporuka koja stoji za bilo koji skuplji deo. Ostalo je sve na mestu, mislim da se dobro razumemo.

Nešto mislim, čudi me da nisi osetljiviji prema karbonskim vilama :-)
  • 1

#34 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 February 2015 - 08:51 AM

Samo se sa ovim ne slažem, jer mislim da šamaraljke nisu baš tolika magična crna kutija da ne može vizuelno i u ruci da se proceni u kakvom su stanju. Treba pogledati uživo ako je ikako moguće, ali to je preporuka koja stoji za bilo koji skuplji deo. Ostalo je sve na mestu, mislim da se dobro razumemo.

Nešto mislim, čudi me da nisi osetljiviji prema karbonskim vilama :smile:

Karbonska vila se može zameniti alu vilom pri oštećenju. Dok 10faz šamaraljka ne može.  Već sam par puta pisao da bih komplet 10faznu grupu sa bajsa koji vozim rado zamenio za Shimano Claris 8faz, po mogućnosti sa bar-end frikcionim menjačima. Samo polovnu 10faz grupu (posebno triple - što trkače izbacuje iz priče) ne mogu prodati za iole pristojne novce da posle kupim nešto 8fazno bez dodavanja novca. Ali pri prvom kvaru šamaraljke planiram prodati za koliko dobijem, pa preći na osmofaz. Nadam se da do kvara neće više ni dolaziti, bar još par godina.  :)

 

Majstor u kojeg imam puno poverenja mi je rekao to za šamaraljke. Do sad sve što je savetovao se posle potvrdilo u praksi, tako da po tom pitanju zaista verujem da je tako. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#35 Belgarath

Belgarath
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1505 posts
  • LocationVrsac

Postavljeno 15 February 2015 - 11:15 AM

Nacekaces se ti na taj claris ako cekas da ti crkne 105 samaraljka :).
Voliki pozdrav fallout za tebe. Iako se razilazimo u stavovima za samaraljke cenim tvoju stranu price.
  • 1

#36 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 15 February 2015 - 03:00 PM

Karbonska vila se može zameniti alu vilom pri oštećenju. Dok 10faz šamaraljka ne može.  

Ali u praksi pre ces naici na drugu karbonsku vilu i zameniti tu ostecenju nego sto ces naici na odgovarajucu aluminijumsku.

Isto tako i 10faz samaraljke...pogledaj koliko polovnih bicikala ima sa 10faz samaraljkama, sve to pre ili kasnije ode u delove ;)

 

Ova tvoja "teorija" ima vise logike kod MTB bajseva, tamo je 10faz ipak dosta redji.


  • 1

#37 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 16 February 2015 - 05:02 PM

Karbonska vila se može zameniti alu vilom pri oštećenju.


Mislio sam na to da je daleko teže proceniti ispravnost polovne karbonske vile (ili rama, šticne i sličnog) nego šamaraljke, a da su posledice otkazivanja takvog dela u vožnji daleko ozbiljnije.
  • 0

#38 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 16 February 2015 - 05:50 PM

Mislio sam na to da je daleko teže proceniti ispravnost polovne karbonske vile (ili rama, šticne i sličnog) nego šamaraljke, a da su posledice otkazivanja takvog dela u vožnji daleko ozbiljnije.

To svakako. Polovno karbonsko ništa nisam kupio. :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#39 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 16 February 2015 - 07:01 PM

au bre...pa preterujete.

Karbonske vile na drumskom biciklu su bukvalno standard i ako ne mozete vizuleno da utvdite dal je nesto krivo ili slomljeno, onda bolje nemojte kupovati polovni deo.

Da i ne pricam sto ce karbonska vila pre da pukne nego da se iskrivi ili dodje do nekog drugog ostecenja.


  • 0

#40 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 16 February 2015 - 07:18 PM

au bre...pa preterujete.

Karbonske vile na drumskom biciklu su bukvalno standard i ako ne mozete vizuleno da utvdite dal je nesto krivo ili slomljeno, onda bolje nemojte kupovati polovni deo.

Da i ne pricam sto ce karbonska vila pre da pukne nego da se iskrivi ili dodje do nekog drugog ostecenja.

Mirkopukotine pri padu, pa nova farba i lak preko toga?  Možda sam previše paranoičan.  :(


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika