Jump to content


Fotografije
- - - - -

Hrana na duzim turama - kalorije, prostor, novac


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
86 odgovora na ovu temu

#21 MadScientist

MadScientist
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 405 posts

Postavljeno 09 January 2015 - 01:06 PM

Musli egzotik pre voznje... Limunada u bidon, dobro je imati termo bidon... Banana za poneti, ponekad bonzita, ponekad plazma... Neko voli i cokoladu, ali nije zgodno leti nositi je jer je posle nekog vremena mozes "jesti" na slamcicu :)

Za jednodnevne ture sasvim dovoljno, tako i ja nosim :) Za višednevne obično ponesem musli, dva gotova jela, supu i bonžite za doručak i užinu, a za ručak i večeru se snalazi u pekarama i fast food restoranima.

Uz to ponekad ponesem jabuke, narandže i lanene pločice koje me brzo zasite.


  • 0

#22 Psihopata

Psihopata
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts

Postavljeno 09 January 2015 - 01:10 PM

Ja ne smem ni da napišem šta sam sve poneo letos na turi po Transilvaniji.. kao da tamo nema hrane   :P

Iskreno, za svaki slucaj valja poneti malo vise, ko zna da li mozete da promasite skretanje, pa da se tura produzi za dodatnih 20 km. Nije da mi se nije desavalo  n2:Dizzy

 

Musli egzotik pre voznje... Limunada u bidon, dobro je imati termo bidon... Banana za poneti, ponekad bonzita, ponekad plazma... Neko voli i cokoladu, ali nije zgodno leti nositi je jer je posle nekog vremena mozes "jesti" na slamcicu :)

Kakav je taj musli? Nikad nesto nisam to jeo, ovsene redovno, plus jos jedna vrsta, plus grozdjice, banana, sve to pomesam i u neki mlecni proizvod :D

 

Probacu sve to, jeste da slano i masno bas i ne volim, mogu u umerenim kolicinama, po koji burek, gibanicu, pitu sa sirom mogu. A srecom, tih kafana, nacionalnih restorana i ostalih stvari ima uz svaki put :) 

Limunadu i sveze sokove, spremljene kuci, pijem skoro svaki dan.


  • 0

#23 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 09 January 2015 - 01:59 PM

Kakav je taj musli? Nikad nesto nisam to jeo, ovsene redovno, plus jos jedna vrsta, plus grozdjice, banana, sve to pomesam i u neki mlecni proizvod :D

 

Probacu sve to, jeste da slano i masno bas i ne volim, mogu u umerenim kolicinama, po koji burek, gibanicu, pitu sa sirom mogu. A srecom, tih kafana, nacionalnih restorana i ostalih stvari ima uz svaki put :)

Limunadu i sveze sokove, spremljene kuci, pijem skoro svaki dan.

Musli egzotik je standardan musli sa egzoticnim vocem, ima susene banane, papaje,suvi grozdje... Odlican energent, kombinacija sporih i brzih secera. Poceo sam da ga trosim pre 10 i malo vise godina u periodu dok  sam jos aktivno trenirao (nije biciklizam). Sa mlekom je najbolje, ali moze i sa sokom. Sad ima tih "zdravih hrana" na svakom cosku pa mozes napraviti svoju kombinaciju kupujuci sve posebno, ja najvise volim banana cips pa ga uvek kupim dodatno pa umesam :)


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#24 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 09 January 2015 - 02:40 PM

Evo nekoliko jednostavnih pravila kojih se pridržavam na dugim vožnjama, a koje sam naučio što čitajući, što na sopstvenom iskustvu.
Da krenem od početka, odnosno od večere n2:1147_tasty_tongue. Dakle, dan pre vožnje ili kretanja na turu, krka se onako muški, sve što imaš u frižideru, sa posebnim naglaskom na hranu bogatu ugljenim hidratima: krompir, pirinač, voćkice, slatkiši, sladoled... Jedeš onoliko da kad odeš od kući ne ostane ništa ni za ženu ni za decu, jer je bitno da mišiće napuniš glikogenom koji će ti trebati sutra/prekosutra/narednih dana.
Doručak pre polazak je obavezan. Recimo 100 grama ovsenih sa jogurtom, plus tri jajeta sa slaninom. Bićeš natankan do vrha, ali zato u početku teraš lagano, srećan što napokon odlaziš od kuće, gazde, prijatelja...
Za piće imaš vodu, recimo flajku od dve litre i jedan izotonik. Po džepovima snikerse, plazmu, suvo grožđe, neizbežne voćkice, bonžite... Piješ redovno, a ne kad osetiš da si žedan (tada si dehidrirao), grickaš isto tako redovno, a ne kada si gladan.
Ručak uvek nešto konkretno. Mesište pod jedan, da l je pile ili svinjče nije važno. Posle toga dremka u hladovini da se sve to fin slegne i prokrčka u stomaku.
Uveče, kad stigneš do mesta kampovanja, ponoviš rutinu od prethodnog dana. Dakle, večeraš marljivo i strpljivo. Skuvaš recimo 100 grama pirinča, krkneš u to neko meso i to bi bilo to. Voće i ono grickalica što je preživelo vožnju, dolaze kao dezert. Nemoj da ih poštediš za sutradan, već se lepo zasladi, jer si zaslužio.
Isto tako, vrlo bitno, bez obzira koliko si tečnosti uneo tokom vožnje i pravilno se hidrirao, pij vodu. Znaćeš da si dovoljno popio, kada ustaneš jedno dva tri puta iz vreće za spavanje, da posetiš obližnji šumarak.
Sutradan, sve iznova.
  • 3

#25 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 09 January 2015 - 02:52 PM

Kukuuuu, pa koliko takav tretman košta bolje da kreneš prevozom... :)

Jeste obilno I često, ali da li je stvarno neophodno?

Meni to malo deluje ko prežderavanje... bez obzira na siguran utrošak energije, ali da li se toliko I potroši?


  • 0

#26 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 09 January 2015 - 04:01 PM

Kukuuuu, pa koliko takav tretman košta bolje da kreneš prevozom... :)
Jeste obilno I često, ali da li je stvarno neophodno?

Meni to malo deluje ko prežderavanje... bez obzira na siguran utrošak energije, ali da li se toliko I potroši?

Hehe, i onda kažu za biciklizam da je jeftina zanimacija. A eto, ja sa svojih 77 kilograma pojedem tokom jedne ture više nego sva gladna deca iz Somalije tokom cele godine.

Možda je gornji post napisan u malo neozbiljnom tonu, ali veruj mi da se na višednevnim turama mora dobro jesti, a i piti bogami. Jednodnevnu vožnju, čak i onu baš ozbiljnu, možeš da izguraš i sa stotinak dinara,, dakle sa minimalnim unosom hrane, ali bi te na turama takav ekstremizam sustigao već sledećeg dana u vidu premora i nogu težih od olova, potpune konfuzije u glavi, pospanosti i mnogih drugih simptoma. Zašto? Jer si spucao sve glikogenske rezerve iz mišićnih depoa i plazme, štaviše telo je počelo da crpi glikogen u skladišten u jetri (svaki čovek ima u proseku oko 100 grama glikogena za one ekstremne slučajeve), što će reći udario si u zid, i tvoja tura postaje tiha patnja i bedno vucaranje po drumu, od hlada do hlada. Zbog toga je takozvani carboloading na turama obavezna stvar, dakle krkanje i to na veliko: pirinač, voće, razne bonžite i naravno meso(odličan izvor belančevina i masti, neophodan da bi se izbegao kalorijski deficitit).
Evo nekoliko statističkih podataka, čisto da potkrepim ovu priču. Tokom vožnje od dva tri sata tempom od recimo 60% do 80% od maksimalne srčane frenkvencije, prosečan rekreativac potroši sve rezerve glikogena. Ukoliko se taj tempo podigne, na 90 % od max. rezerve odu za nekih dvadesetak minuta. Za oporavak i ponovno punjenje glikogenskih rezervi, potrebno je dvadesetak sati, što će reći čitav jedan dan proveden u potpunom mirovanju, a to znači da ti je i tura i godišnji odmor propao.
  • 2

#27 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 January 2015 - 04:16 PM

Slažem se, potpuno realistično. Ja ne mogu da se identifikujem sa onom pričom žvaknem tu i tamo po nešto (neko zrnevlje kao za ptice :)) parče gibanice, uberem negde neku voćku usput... sve to lepo zvuči ali ma 'ajte molim vas, ja moram da krkam ako mislim da vozim mnogo. Možda i može onako, ali ne želim da izgledam ko suva grana i da gubim dragocene mišiće, mora tu i dosta mesa da bude uključeno.


  • 0

#28 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 09 January 2015 - 04:18 PM

Ima logike svakako... Ja iskreno nisam do sada tako radio, ali nisam se nešto ni forsirao previse.

Svakako interesantna tema I inormacije...


  • 0

#29 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 09 January 2015 - 05:20 PM

Što se elektrolita tiče, da se ne bi kupovala skupa pića, može da se u vodu stavi so i neko citrusno voće, radi podjednako dobro.

 

E sad pitanje. Kako poneti svu tu hranu ako se vozi mtb?

Pretpostavljam da svi koji su pisali da treba pošteno jesti, voze po putu pa imaju bisage. Šta raditi kada je recimo terenska vožnja u pitanju, tu bisage otpadaju iz kombinacije, i jedino ostaje ranac.

Problem sa rancem je što opterećuje kičmu ako je težak, ali znatno veći problem (bar za mene) je što su mi uvek cela leđa mokra od njega, svejedno da li je leto ili zima.


  • 0

#30 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 09 January 2015 - 05:49 PM

Ranac okacis na grudi kao rezervni padobran, ali mora da ima gurtnu kojom se rameni pojasi povezu da ne spadnu sa ramena.


  • 0

#31 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 09 January 2015 - 08:01 PM

Ranac okacis na grudi kao rezervni padobran, ali mora da ima gurtnu kojom se rameni pojasi povezu da ne spadnu sa ramena.

Jel si ozbiljan?

Mislim da će previše da landara u toku vožnje a samim tim ako je malo teži, može da se ponaša kao teg pa da zanese vozača u toku nekog naglog skretanja. Ako se skroz priveže uz grudi (da ne landara) onda opet ostaje problem znojenja.

Ovo je dobro rešenje protiv vetra.


  • 0

#32 carobnica

carobnica
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts

Postavljeno 09 January 2015 - 08:25 PM

unnamed (4).jpg

unnamed (5).jpg

unnamed (6).jpg

unnamed (7).jpg

unnamed (8).jpg

unnamed (9).jpg

unnamed (10).jpg

unnamed (11).jpg

unnamed (12).jpg

unnamed (13).jpg

unnamed (14).jpg

unnamed (15).jpg

unnamed (16).jpg

unnamed (17).jpg

unnamed (18).jpg

unnamed (19).jpg

unnamed (20).jpg

unnamed (21).jpg


  • 5

#33 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 09 January 2015 - 08:38 PM

Odlican fazon
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#34 zdebeli

zdebeli
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 616 posts
  • LocationBrdo

Postavljeno 09 January 2015 - 08:39 PM

@carobnica

Pro :)


  • 0

#35 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 January 2015 - 08:53 PM

Jedeš onoliko da kad odeš od kući ne ostane ništa ni za ženu ni za decu,

Ljudi, nemojte ovo uzimati za ozbiljno.. lako je leopoldu.. on se još nije oženio   :)   :)

 

 

Evo nekoliko jednostavnih pravila kojih se pridržavam na dugim vožnjama, a koje sam naučio što čitajući, što na sopstvenom iskustvu.
Da krenem od početka, odnosno od večere n2:1147_tasty_tongue. Dakle, dan pre vožnje ili kretanja na turu, krka se onako muški, sve što imaš u frižideru, sa posebnim naglaskom na hranu bogatu ugljenim hidratima: krompir, pirinač, voćkice, slatkiši, sladoled... Jedeš onoliko da kad odeš od kući ne ostane ništa ni za ženu ni za decu, jer je bitno da mišiće napuniš glikogenom koji će ti trebati sutra/prekosutra/narednih dana.
Doručak pre polazak je obavezan. Recimo 100 grama ovsenih sa jogurtom, plus tri jajeta sa slaninom. Bićeš natankan do vrha, ali zato u početku teraš lagano, srećan što napokon odlaziš od kuće, gazde, prijatelja...
Za piće imaš vodu, recimo flajku od dve litre i jedan izotonik. Po džepovima snikerse, plazmu, suvo grožđe, neizbežne voćkice, bonžite... Piješ redovno, a ne kad osetiš da si žedan (tada si dehidrirao), grickaš isto tako redovno, a ne kada si gladan.
Ručak uvek nešto konkretno. Mesište pod jedan, da l je pile ili svinjče nije važno. Posle toga dremka u hladovini da se sve to fin slegne i prokrčka u stomaku.
Uveče, kad stigneš do mesta kampovanja, ponoviš rutinu od prethodnog dana. Dakle, večeraš marljivo i strpljivo. Skuvaš recimo 100 grama pirinča, krkneš u to neko meso i to bi bilo to. Voće i ono grickalica što je preživelo vožnju, dolaze kao dezert. Nemoj da ih poštediš za sutradan, već se lepo zasladi, jer si zaslužio.
Isto tako, vrlo bitno, bez obzira koliko si tečnosti uneo tokom vožnje i pravilno se hidrirao, pij vodu. Znaćeš da si dovoljno popio, kada ustaneš jedno dva tri puta iz vreće za spavanje, da posetiš obližnji šumarak.
Sutradan, sve iznova.

Otprilike ovako nekako...

 

Ja ne mogu da vozim kad sam gladan, a još ako jedem one bananice i grickalice.. jbg, višednevna vožnja traži čvrsto gorivo.

- Ujutro pred polazak obavezno pojedem nešto

-Oko ručka čajna kobaja + tinjevina (dosta dobra kombinacija.. barem meni)

-Večera.. neki pasulj (gotova jela)

 

Izmedju ovih obroka povremeno gricnem još ponešto

 

Na slici ispod je jutarnje prežderavanje 2013-te u Rumuniji u restoranu "Srbin" (gazda je iz Kragujevca).. klopa je odlična, jedan oval je oko 3E

DSC03507.jpg

 

A na drugoj slici je nekih pola sata kasnije kad smo naišli na poveliko brdo.. moj pogonski sistem (noge) je tu zatajio   :)

DSC03520.jpg


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#36 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 09 January 2015 - 08:58 PM

Spljeskavica


  • 0

#37 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 January 2015 - 09:08 PM

Kako se zove u originalu (italijanski) ono što biciklisti nose po džepovima, punjeno mesom ili slatkim, zgodno da može da se odmota i jede jednom rukom? Sad se ubih ne mogu da se setim, čak ni da izguglam...


  • 0

#38 LordSoru

LordSoru
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 354 posts

Postavljeno 09 January 2015 - 10:04 PM

attachicon.gifunnamed (4).jpg
attachicon.gifunnamed (5).jpg
attachicon.gifunnamed (6).jpg
attachicon.gifunnamed (7).jpg
attachicon.gifunnamed ( 8).jpg
attachicon.gifunnamed (9).jpg
attachicon.gifunnamed (10).jpg
attachicon.gifunnamed (11).jpg
attachicon.gifunnamed (12).jpg
attachicon.gifunnamed (13).jpg
http://www.2bike.rs/.../attachicon.gif unnamed (14).jpg
http://www.2bike.rs/.../attachicon.gif unnamed (15).jpg
http://www.2bike.rs/.../attachicon.gif unnamed (16).jpg
http://www.2bike.rs/.../attachicon.gif unnamed (17).jpg
http://www.2bike.rs/.../attachicon.gif unnamed (18).jpg
http://www.2bike.rs/.../attachicon.gif unnamed (19).jpg
http://www.2bike.rs/.../attachicon.gif unnamed (20).jpg
http://www.2bike.rs/.../attachicon.gif unnamed (21).jpg

Kralju. :-D
  • 0

~be here now~


#39 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 09 January 2015 - 11:36 PM

Kako se zove u originalu (italijanski) ono što biciklisti nose po džepovima, punjeno mesom ili slatkim, zgodno da može da se odmota i jede jednom rukom? Sad se ubih ne mogu da se setim, čak ni da izguglam...

Da nisu kaneloni?


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#40 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 January 2015 - 02:16 AM

Mislim da nije. E što me nervira kad nečeg ne mogu da se setim... sad bi se zainatio ali moram u krpe, sutra ću da guglam.

edit: na panino sendviče sam mislio


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika