Jump to content


Fotografije
- - - - -

Hrana na duzim turama - kalorije, prostor, novac


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
86 odgovora na ovu temu

#1 Psihopata

Psihopata
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts

Postavljeno 07 January 2015 - 08:52 PM

Ono sto me zanima je: kako iz sto manje hrane, izvuci sto vecu kalorijsku vrednost, a da to bude zdravo, lako varljivo, jeftino, a pritom lako za nosenje i da daje energiju? 

Konkretno, kako rasporediti npr 3000 kalorija, za neku duzu turu, sa povremenim brdima i duzim odmorima, ? Kako da sve to stane u ruksak zajedno sa ostalim potrepstinama, opremom i gedzetima, i kako da to ostane u nekoj granici od npr 10 evra ili 1100 dinara? 

Ovo pitam za ture od 70 do 140 km, ovo ispod je lako, koja banana, bonzita i obrok pre voznje.

 


  • 0

#2 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1709 posts

Postavljeno 07 January 2015 - 08:54 PM

Na ture od 110km nosim bananu i plazmu za 4h voznje,e si mislio na jedno dnevne ture ili vise dana ?


  • 0

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V


#3 Psihopata

Psihopata
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts

Postavljeno 07 January 2015 - 08:59 PM

Jednodnevne. Nema sanse da mogu da racunam 110 km / 4h = 27.5 km/h prosek, jer vozim mtb, i u tih 70-140 km racunam i uspone i off road.


  • 0

#4 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 07 January 2015 - 10:00 PM

Ја сам на туре од 80 километара носио само воду и две бонжите.Ово сам видео пре неколико месеци,чини ми се да није лоше,а прилично је једноставно за направити http://namirnice.ba/...ka-recept-foto/ .И битно је да храну узмеш пре него што осетиш глад,јер је тада већ касно,е сад за то треба мало искуства.


  • 3

#5 LordSoru

LordSoru
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 354 posts

Postavljeno 07 January 2015 - 10:27 PM

Dve tri Bonžite ili Vitanove za ture od ~70km. To je to.
  • 0

~be here now~


#6 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Postavljeno 07 January 2015 - 11:58 PM

Ја сам на туре од 80 километара носио само воду и две бонжите.Ово сам видео пре неколико месеци,чини ми се да није лоше,а прилично је једноставно за направити http://namirnice.ba/...ka-recept-foto/ .И битно је да храну узмеш пре него што осетиш глад,јер је тада већ касно,е сад за то треба мало искуства.

 

Fantasticna fora (recept) !

Hvala kolega :)


  • 0

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#7 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 January 2015 - 12:40 AM

Ja ne znam koji mi je đavo nikad ne isplaniram kako treba i uvek ponesem previše hrane :)


  • 0

#8 johnii

johnii
  • Members
  • PipPipPip
  • 76 posts
  • LocationLoznica

Postavljeno 08 January 2015 - 04:10 AM

Ja opet suprotno, znao sam na ture od preko 100km da ne ponesem nista, nekada cak ni da jedem pre polaska. Ne preporucujem da ovo pokusate :D Uvek sam za to da se manje ponese nego da se vuce previse :D
  • 0

#9 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 08 January 2015 - 08:51 AM

Ako sam ja dobro razumeo covek misli na ture koje ce potrajati nesto duze nego sto i nekom sporom treba da izveze 80 ili 100 km. Tj. ne interesuje ga sta jesti kada vozi 100 km sa jednim ili dva stajanja od po 10 min nego sta jesti ceo dan ako ceo dan vozis tih 100 km. Mozda gresim ali mi se tako cini...


  • 0
.

#10 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 08 January 2015 - 09:23 AM

Fantasticna fora (recept) !

Hvala kolega :)

 

Нема на чему.


  • 0

#11 johnii

johnii
  • Members
  • PipPipPip
  • 76 posts
  • LocationLoznica

Postavljeno 08 January 2015 - 09:29 AM

Mislim da ne gresis... coveka interesuje dnevni izlet sa voznjom bajsa a ne jurcanje da se sto pre zavrsi. Sto se hrane tice, sve zavisi od coveka, od njegovih navika, telesne mase, konstitucije. Sto se mene tice ja bih isto poneo i da idem 4-5 sati i ceo dan, eventualno poneo novac pa kupio negde bananu ili nesto slatko ako vidim da ce mi zafaliti :D
  • 0

#12 Psihopata

Psihopata
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts

Postavljeno 08 January 2015 - 10:14 AM

Žare, na to sam mislio :) Ne gledam ja non-stop na avs, već vozim onako da bih uživao. Dakle, stajanje na svakom mestu pogodnom za slikanje, obilaženje stazica sa strane, tako da to zna da potraje skoro od jutra do mraka.
  • 0

#13 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1709 posts

Postavljeno 08 January 2015 - 01:25 PM

Onda ovako nesto bolje od bozite http://www.biospajz....ton.html,gledaj ako uzimas Urme da bude pakovanje(600g te su sveze) 


  • 1

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V


#14 Psihopata

Psihopata
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts

Postavljeno 08 January 2015 - 03:41 PM

Hvala, probacu da narucim, ili cu napraviti ovako nesto.


  • 0

#15 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 January 2015 - 08:55 PM

Ja ne znam koji mi je đavo nikad ne isplaniram kako treba i uvek ponesem previše hrane :)

Ja ne smem ni da napišem šta sam sve poneo letos na turi po Transilvaniji.. kao da tamo nema hrane  :P


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#16 vladags

vladags
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 08 January 2015 - 10:10 PM

Sve sve al ja kad tako vozim, ako nema hrane postajem kao u onoj reklami "Kad si gladan nisi sav svoj"... :)


  • 1

#17 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 08 January 2015 - 10:22 PM

Meni su najbolje one fore da ne jedes 2-3 sata pre voznje. I cim sednes da vozis od gladi ne mozes da vrtis pedale ni nizbrdo :) :)


  • 0
.

#18 LeNgenda

LeNgenda
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 January 2015 - 11:01 PM

Kad sam prvi put naumio da predjem vise od 100 km za jedan dan, kao za inat sam glupavo jeo, u lose vreme, tako da sam voznju poceo punog stomaka, a kasnije, na oko 55-60 km i jedno cetiri sata kasnije, nisam jeo preventivno (ono o cemu prica kasalovic), tako da sam na 100 od ukupnih 110 km sisao sa bicikla i nisam bio toliko iscrpljen, koliko sam bio prazan, kao da sam ostao bez goriva.

 

Nisam verovao da kesica grisina tako moze da digne iz mrtvih, bukvalno me je razbudila za minut.

 

Poenta je da slatke stvari daju energiju, ali kratkotrajno. Takodje, u voznji se pije dosta vode, dosta soli ode kroz znoj i mokracu i telo ostaje bez elektrolita.

 

Mislim da na duze ture nema smisla nositi slatke stvari, daleko su upotrebljivije slane i masne (uslovno receno) namirnice, slane zbog elektrolita, masne zbog duzeg odavanja energije i duzeg osecaja sitosti.

 

Cane nije lud sto na celodnevnu voznju nosi bas gibanicu, to je odlicna kombinacija skroba (slozenog secera iz koga se u procesu varenja opet dobija glukoza) u korama i soli, proteina i masti u filu, kilogram gibanice je odlican celodnevni obrok, naravno, ako temperature nisu bas letnje, zbog kvarljivosti.


  • 2

Интелект не може да се глуми. То је ипак наш терен.

 

Istorija mačevanja u Srbiji

 

#19 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 08 January 2015 - 11:06 PM

Musli egzotik pre voznje... Limunada u bidon, dobro je imati termo bidon... Banana za poneti, ponekad bonzita, ponekad plazma... Neko voli i cokoladu, ali nije zgodno leti nositi je jer je posle nekog vremena mozes "jesti" na slamcicu :)
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#20 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 09 January 2015 - 12:00 AM

Moja preporuka je, prvo ako voziš po veoma toplom vremenu, obavezno dve bočice i bilo bi dobro da u jednoj imaš neki napitak koji će ti vratiti elektrolite koje gubiš pri znojenju, a u drugom običnu vodu. A kada kažem običnu vodu, mislim na mineralnu negaziranu vodu, ta je mnogostruko bolja nego ona iz vodovoda. Na istoj vožnji potrošim dve flašice vode iz vodovoda, ili jednu flašicu mineralne. Hrana, pošto si napomenuo da nosiš ranac, gledaj da nosiš lagane stvari da ti taj ranac ne bi bio ne potreban teret. Ono što znam da je dobro jeste voće, banane i verovao ili ne jabuka je odlična stvar. Pošto planiraš da ceo dan provedeš na biciklu, ne bi bilo loše da ako je moguće, rutu isplaniraš tako da možeš da svratiš negde i da pojedeš neki konkretan obrok. Mada je dok voziš najbolje jesti stvari koje su lagane za varenje, jer ako se natrpaš mesom opteretićeš organizam, pa nećeš imati snage da voziš dalje.

One fore da ne jedeš 2-3 sata pre vožnje, odnose se na trening ili trku, gde ne želiš da gubiš energiju na varenje, već da je upotrebiš samo za vožnju, ali tu trening traje par sati, a ne ceo dan. Ono što sam iz iskustvao shvatio jeste da najkasnije sat vremena pre vožnje možeš jesti, a da te ne optereti previše. Malo pročitaj na interenetu šta koja namirnica konkretno ima u sebi pa ćeš već moći da utvrdiš da li da je nosiš ili ne. Za dugu vožnju ti trebaju prosti i složeni uglljeni hidrati, tj. "brzi i spori šećeri" o kojima možeš više pročitati ovde  

 

http://www.makrobiot...rane/drugi-deo/  

 

Javiće se još ljudi koji redovnije voze duge ture pa će nadam se podeliti svoja iskustva. Ranije sam vozio, baš tako kao i ti, fotoaparat, ranac, hrana i polagano, što dalje. Sada vozim kraće ture, ali jačim tempom i bez stajanja. Tako da znam odprilike koja je razlika kad voziš celodnevnu turu i onu od par sati.


  • 2




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika