Jump to content


Fotografije

DIY za centriranje točka?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
76 odgovora na ovu temu

#41 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 December 2016 - 05:47 AM

Da imam potrebu da nabavljam stalak park tool ts 2.2p bi bio prvi izbor uz dodatak komparatera , sledeci izbor bi bio unior 1689 koji moze da se nabavi za oko 180e. Stalak mora da bude stabilan jer se tocak skida sa stalka nekoliko puta. Lenjir ako se improvizuje onda to mora dobro da se uradi, vidjao sam rucne radove od razlicitih materijala od kojih su neki bili krs a neki zadovoljavajuci, najbolji utisak ostavio rucni rad od punog drveta, od kupovnih jedan od najboljih koji sam imao prilike da koristim je var 143. Bitna napomena oko lenjira, pojavom tjubeles guma gde tocak nije puno ostecen i ne zahteva skidanje gume prikladan lenjir je sa pomicnim krajevima. 

Licno koristim gore vec navedeni tacx sa dodatkom komparatera i ice toolz lenjir, zadovoljan sam. Kljucevi su takodje jedna od najbitnijih stavki i valja ih dobro izabrati. Za centriranje true axle tockova potrebni su adapteri, posto mi je licno bilo suludo da placam fine novce za njih, napravio sam ih kod strugara, pa kad je to dobro ispalo iste su pravile i neke kolege. 

 

Na popustu su cene preko 100 evra za komparator, a preko 200 za taj Park Tools stalak.  :(   Plus što ne nađoh nigde kod nas - na ovo kad dodam carinu... uff. Boli. :)

U NS je centriranje 4 evra, sa sve pletenjem 8 evra.

 

Taj Unior pretpostavljam da se može kod nas nabaviti. Koliko je sretno rešenje bez komparatora i sa improvizovanim lenjirom? Kontam da sa dve šolje jednake visine i novčićima neću morati da skidam gumu - šolje se pomeraju kako hoćeš. Koliko je to, po tebi, sretno rešenje u praksi?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#42 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 05 December 2016 - 08:45 AM

Okačena je i slika sa merama, pogledaj bolje post #34. Ali pošto vidim da nemaš, bolje skini celu pdf knjigu odakle je to, iznenadićeš se koliko je kvalitetna i korisna za sve ostalo ne samo za lenjir. Roger Musson - The Professional Guide to Wheelbuilding. Verovatno ima i linkova na forumu, ako se ne snađeš javi na pm.

 

Мислио сам да пишеш за сталак који је колега окачио.Књигу имам,али ми је то некако промакло,сада видим да имају и мере за сталак.


  • 0

#43 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 05 December 2016 - 09:31 AM

Na popustu su cene preko 100 evra za komparator, a preko 200 za taj Park Tools stalak. :( Plus što ne nađoh nigde kod nas - na ovo kad dodam carinu... uff. Boli. :)
U NS je centriranje 4 evra, sa sve pletenjem 8 evra.

Taj Unior pretpostavljam da se može kod nas nabaviti. Koliko je sretno rešenje bez komparatora i sa improvizovanim lenjirom? Kontam da sa dve šolje jednake visine i novčićima neću morati da skidam gumu - šolje se pomeraju kako hoćeš. Koliko je to, po tebi, sretno rešenje u praksi?


Svaki dobar alat kosta, a takodje potrebno je vreme za njegovo prikupljanje. Kupuje se prvo osnovno, pa onda ostalo, kad se navezba tehnika onda se razmislja o zameni za nesto bolje. Komparateri su tu samo da pomognu i olaksaju. Koristim za fino podesavanje kad je tocak skoro pa gotov , a do tad granicnici stalka imaju glavnu ulogu. Za proveru centriranosti felni u odnosu na nablu moze se koristiti libela i metar dok je tocak u stalku, opet se to zove improvizacija tako da lenjir ima znacajnu ulogu. Moja preporuka za start je, bez obzira na njegove nedostatke, tacx stalak i neki jeftiniji (moze i rucno radjen) lenjir i dobri kljucevi sa cetvrtastim prihvatom. Opet nabavka stalka zavisi od finansija, potreba, zelje i stavka koju treba imati na umu je prihvat za fat bike tockove. Unior moze da se nabavi ovde, ako ga nemaju na stanju ceka se 20ak dana. Ako bih se odlucio da pravim stalak onda bih ga pravio po semi iz knjige rogera musson-a sa dodatkom komparatera. Da bi se tocak uradi kako treba guma svakako mora da se skine, osim u slucaju sitnih lateralnih odstupanja. E sad cena centriranja kod su male pa da bi dobar stalak otplatio potrebno je vremena jer tockova nema svaki dan, a posebna prica je kad dodju tockovi koji ne opravdavaju cak ni tu cenu a posla na njima bude kao za tri tocka srednjeg kvaliteta.
Elem, jedna zanimljiva prica od letos. Prijateljica moje bolje polovine zivi u AT nedaleko od Beca i desi joj se maler sa tockom tj. neke zice su popustile. U njenoj okolini dva servisa pa pozove prvi od njih, i covek joj postavi par pitanja da li ce doneti samo tocak, da li ce sama skinuti gumu sa njega... Zasto je pitao... Hmmm... Cena centriranja je 20 evra ukoliko sama skine tocak sa bicikla i gumu sa njega, ukoliko dotera ceo bicikl onda je cena centriranja 45 a ako donese samo tocak sa gumom cena je 25 evra... Pozove drugi servis, odstupanje u ceni je bilo za 2 evra vise... Spakovala je tocak i odnela ovamo kad je dolazila...

Osnovni alat koji je potreban
- Stalak
- Lenjir
- Komad drvenog bloka od tvrdjeg drveta mere sam odredis, ja sam nasao neki otpadak od drveta 15x15x5 pa sam ga obradio smirglom
- Kljucevi 3.30, 3.45 jer je 90% nipli tog prihvata. A opet potrebno je imat kljuceve za shimano, campagnolo, mavic i dt swiss, kljuceve za unutrasnje niple.
- Alat za ubacivanje nipli u doboke felne, moze da se napravi od zice za tockove, najbolji je ekcentricni srafciger
- Po potrebi adapteri za true axle osovine jer ih je sve vise
- Po potrebi adapter za lefty nable, naidje jedna godisnje a mozda ni tad ;)
- QR za prednji i zadnji tocak jer ljudi obicno ne donesu sa tockom
- Matice za pune osovine prednje i zadnje
- Tenziometar sam ostavio za kraj iz razloga sto je potreban a dosta servisa ga nema...
  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#44 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 December 2016 - 09:38 AM

Ovakav TacX?

 

http://www.capriolo....nje-tocka-t3175

 

Za lenjir opet pitanje - pod OK improvizaciju spada i štos sa šoljama i novčićima, ili ipak treba nešto ozbiljnije?

 

Meni je cilj, za početak, da mogu da napravim točak koji je centriran kako treba. To sa korištenjem pakni kočnica kao referencom traži baš jako puno vremena i teško se utrefi da bude skroz dobro.

 

Sa klimavim stalkom, samo da ima graničnike je već puno brže. Samo još nisam načisto koliko je skuplji stalak bolji i gde je granica. A nemam priliku pozajmiti na probu. TacX koji sam pozajmljivao je nešto ozbiljniji od tog sa linka, ali nije ni nalik na onaj Unior, ili ParkTool. 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#45 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 05 December 2016 - 09:51 AM

Da taj tacx...

 

 

 

Za lenjir opet pitanje - pod OK improvizaciju spada i štos sa šoljama i novčićima, ili ipak treba nešto ozbiljnije?

 

 

Ti hoces da ozbiljno radis ili da se zezas?

 

TacX koji sam pozajmljivao je nešto ozbiljniji od tog sa linka, ali nije ni nalik na onaj Unior, ili ParkTool. 

 

Zato sto sam skoro pa siguran da to nije tacx jer imaju samo jedan model stalka a to je onaj sa gornjeg linka. Mozda i gresim...


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#46 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 December 2016 - 10:07 AM

 

Ti hoces da ozbiljno radis ili da se zezas?

 

Hoću da mogu da dobro uradim posao, sam, do kraja. 

 

Ipak, servisiranje mi još uvek nije glavni posao, tako da polako skupljam alat, znanje i iskustvo. Polako se i zahuktava. Zato gledam da ne ulažem previše u novcu, dok to ne dobije pravo pokriće. Korak po korak. Takođe, pošto radim 2 do 4 sata dnevno, nema previše prometa da se investicija vrati u nekom kraćem roku, tipa godinu dana.

 

U nekom 2-godišnjem planu je da nas dvojica krene raditi, u dve smene, sa jednim alatom. Tako se i prostor i alat mogu nešto brže isplatiti i odplatiti. Ali taj dan još nije došao, tako da sad nisam siguran šta mi je pametno. 

 

Sad ne znam koliko sam dobro objasnio. Ako je taj Tacx dovoljno dobar, onda bih taj uzeo. Ako je loš, onda bih pre skupio za Unior, ili ParkTool, nego da bacim 50 evra za loš alat - takav je najskuplji.

 

Isto za lenjir - ako je improvizacija loše rešenje u praksi i ne daje rezultate, ili oduzima puno više vremena, nego što štedi, onda bih kupio lenjir - najjeftiniji koji je dovoljno dobar da se posao uradi kako treba.

 

 

Ako taj TacX stalak radi posao, ostaje još, ako znaš, neki link, radnja, kontakt, ako ne, guglaću:

preporuka za alat za ubacivanje nipli. Koristio sam staru žbicu, nabudženu sa starom niplom, ali je dosta sporo - mada radi.

ključevi za niple - što hvataju sa sve četiri strane.

lenjir

Na kraju - za koji će mi đavo drveni blok?!  :)  Ozbiljno. Za ispravljanje felni, ili neka druga namena?  :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#47 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 05 December 2016 - 03:35 PM

Stalak za centriranje... problem je sto sa bilo cime mozes da centriras tocak, pocevsi od zip vezica preko napravi sam od drveta do profesionalnih. Sve se na kraju svodi na onoga koji drzi u ruci kljuc za okretanje nipli. Oko jednoga bi svi mogli da se sloze a to je da nabavis super kvalitetan kljuc za niple (opet neko voli ovakav oblik kljuca neko onakav ali svakako nemoj da stedis na kvalitetu)
Da sam radis sa stalkom mogao bi da biras koji hoces od najjeftinijih pa do koliko ti novcanik dozvoli ali ako sa njime budu radili i drugi koji mozda nemaju preteranu zelju da budu pazljivi i strpljivi sa klimavim stalcima koliko i ti onda bi trebalo razmotriti nabavku kvalitetnih.
I tu dolazimo do Uniora 1689 ili Parktool-a 2 ili 4. Parktool je verovatno proizvodnju doveo do savrsenstva dok se kod Uniora moze naci poneka mana u procesu proizvodnje ali... Unior je jaci, pravljen je od debljih materijala koriste mesingane lezajeve za osovinu dok Parktool ima plasticne, Unior ima ceo mehanizam koji podesava sirinu stalka sakriven ispod debelog kucista pa je zasticen od udaraca i metalnih opiljaka i prljavstine.
Za Parktool i Unior postoje rezervni delovi, ali bi uz stalke TREBALO NABAVITI i dodatak za kalibrisanje stalka koji nije jeftin. Uz Parktool i Unior mozes i bez lenjira.
Parktool i Unior verovatno mozes prodati polovne za solidne pare.

Komparatori i lenjiri... Problem moze biti sirina spoljneg zida felne koja nije uvek ista pogotovo kod jeftinih felni kao i raspoded rupa za zice pa komparator govori jedno a situacija je drugacija. Na kraju krajeva da li je komparator kalibrisan? Lenjir... Ustanovili smo da treba pomeriti felnu oko 0.75mm u levo ali koliko je to okretaja kljucem za niple?

Na berzi sam video jedan drveni sa komparatorima za oko 9500 dinara, komparatori su osetljivi instrumenti a ne znam da li je stalak dovoljno "sklopiv" kako si naveo da bude osobina stalka i da li ce preziveti maltretiranje u servisu od strane vise osoba.

Postoje i takozvani terenski stalci koji se uglavnom koriste za centriranje tockova ali ne i za pravljenje od nule. Ako zelis da pravis tocak sa ovakvim stalcima lenir je OBAVEZAN dodatak. Prave ih i Unior i Parktool i nisu preterano skupi ali kad dodas i cenu lenjira... Sto se konkretno Uniora 1688 tice preporucio bih ga u borbi protiv zombija ili u bilo kojoj situaciji gde ga treba upotrebiti kao hladno oruzje, pravljen je kao tenk sto se kaze. To za manu ima da desni stalak ima toliko slobodnog hoda da je prilikom namestanja tocka potrebno razviti specijalnu tehniku a to sigurno ne doprinosi komforu u radu. Kod Parktool-a je bolja situacija zbog drugacije konstrukcije ali je skuplji i ne moze sam da stoji vec ga je potrebno pricvrstiti za povrsinu dok Uniorov moze stabilno da stoji bez potrebe za istim.

Na kraju subjektivno razmisljanje iz ugla nekoga ko voli da plete tockove gledao bih da nabavim ozbiljan stalak Unior 1689 sa delom za kalibraciju, pretpostavljam da se ta kombinacija moze ponovo prodati nekom servisu za bicikle uz ne tako veliki gubitak novca, zauzvrat se dobija jak stalak sa mogucnoscu nabavke rezervnih delova i zadovoljavajucim komforom u radu (cim stavis tocak u stalak znaces koliko je van ose i bez lenjira). Ako ces da stedis pare i ne kupujes deo za kalibraciju onda ces morati da nabavis neki lenjir i da ga cesce koristis.

Imas Unior-ov alat za montazu zbica 1751/2T za oko 10e.

Mislim da ne treba razmisljati o nabavci stalka kao o samoisplativom alatu, skupo kosta ali ako ispletem dosta tockova vratice mi se pare. Ali kao sto rekoh i ako nabavis Unior ili Parktool jos je to daleko od (link)


  • 0

#48 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 05 December 2016 - 05:13 PM

Ja sam ispleo 15ak tockova ove godine, i meni je to nesto kao resavanje ukrstenih reci.

Da bi naucio, NE treba ti nista, sem dobrog kljucica.

Ono sto treba da naucis je da steknes osecaj, kako se tocak ponasa u zavisnosti od tvojih akcija,  i bez problema mozes sve da naucis na obicnoj viljusci, bez icega.

 

Uzmi sto gore tockove, i nauci vestinu, brzinu nece doneti alat, vec tvoja rutina, moze da se uradi odlican tocak samo sa vezanicama, dovoljan je i nokat.

 

Gore navedena knjiga je keva...

 

Maturski rad je da uradis zadnji tocak da si zadovoljan :)


  • 0

#49 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 05 December 2016 - 06:04 PM

Eto Dusan je napisao elaborat sa kojim sam saglasan osim u nekim sitnica koje mogu da se pripisu navikama u radu. Unior i dalje uci da pravi alat za bicikle, skoro sam im zamerio za konus kljuceve sa naglaskom na kljuc 17, trazili su da ga odnesem sto sam uradio. Unior kljucevi za centriranje su odlicni, bar meni jesu, jedini nedostatak koji sam primetio je duzina usice u nekim "napetim" situacijama. Komparater je precizna naprava koja odlicno sluzi kad naucis da je citas i koristis, nece se dekalibrisati tako lako i trazi povremeno podmazivanje radne igle. Skala komparatera, koji koristim, je pun krug 1mm, sa posebnim pokazivacem za mm-tre, tako da onih 0.75 koje je Dusan spomenuo nije problem procitati na komparateru. Dodacu da je lenjir neophodan alat bez obzira na mogucnosti stalka, pa makar sluzio za proveru.

 

 

 

Na kraju - za koji će mi đavo drveni blok?!   :)  Ozbiljno. Za ispravljanje felni, ili neka druga namena?   :)

 

Pa stvar je prosta kad lose odradis tocak bolje da te gadjaju drvenim nego betonskim blokom ;)

 

Elem, sluzi za rasterecivanje tocka od tenzionog stresa. Polozis drveni blok na radni sto i oslonis osovinu tocka na njega pa pritisnis tocak sa oko 1/3 svoje tezine, isto uradis i sa drugom stranom pa vratis u stalak, ako je potrebno ponavlja se.


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#50 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 December 2016 - 07:45 PM

 

Pa stvar je prosta kad lose odradis tocak bolje da te gadjaju drvenim nego betonskim blokom ;)

 

Današnja moderna i nervozna omladina poteže pucaljke k'o od šale.. blokovi i cigle postaše prošlost  n2:Heristical


  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#51 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 05 December 2016 - 07:48 PM

Eto Dusan je napisao elaborat sa kojim sam saglasan osim u nekim sitnica koje mogu da se pripisu navikama u radu. Unior i dalje uci da pravi alat za bicikle, skoro sam im zamerio za konus kljuceve sa naglaskom na kljuc 17, trazili su da ga odnesem sto sam uradio. Unior kljucevi za centriranje su odlicni, bar meni jesu, jedini nedostatak koji sam primetio je duzina usice u nekim "napetim" situacijama. Komparater je precizna naprava koja odlicno sluzi kad naucis da je citas i koristis, nece se dekalibrisati tako lako i trazi povremeno podmazivanje radne igle. Skala komparatera, koji koristim, je pun krug 1mm, sa posebnim pokazivacem za mm-tre, tako da onih 0.75 koje je Dusan spomenuo nije problem procitati na komparateru. Dodacu da je lenjir neophodan alat bez obzira na mogucnosti stalka, pa makar sluzio za proveru.

 

 

 

Pa stvar je prosta kad lose odradis tocak bolje da te gadjaju drvenim nego betonskim blokom ;)

 

Elem, sluzi za rasterecivanje tocka od tenzionog stresa. Polozis drveni blok na radni sto i oslonis osovinu tocka na njega pa pritisnis tocak sa oko 1/3 svoje tezine, isto uradis i sa drugom stranom pa vratis u stalak, ako je potrebno ponavlja se.

 

Prvo puno hvala tebi, Dušanu i ostalim kolegama na odličnim savetima iz prve ruke.

 

 

Inače, knjige koje sam čitao kažu da je to rasterećivanje koje si opisao neefikasno. Postavio sam link na "bibliju" pravljenja točkova u temi "zanimljivi tekstovi" - isto kaže i čika Šeldon - u vezi rasterećivanja.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#52 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 05 December 2016 - 09:44 PM

Inače, knjige koje sam čitao kažu da je to rasterećivanje koje si opisao neefikasno.

 Pise i na tarabi WC a nije ;)

 

Meni je sasvim dobro resenje, probas, vidis, procenis... U knjigama ne pise dosta stvari sa kojima ces se sresti... Knjiga je samo odskocna daska osnovnog znanja.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#53 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 07 December 2016 - 07:55 AM

Definitivno, sve do sad što sam uzeo od alata mi se višestruko isplatilo - računa, kad se koristi, svaki se isplati. Tako da sam najbliže Grbićevoj preporuci (Unior kao najrobusniji mi deluje kao najbolji izbor, znajući kakav sam :)  ).

 

Zna li neko gde može da se nađe dobar alat polovno? Da li neko prodaje? Da li vredi uzeti stalak i lenjir polovne?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#54 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 07 December 2016 - 12:15 PM

Polovan unior... Tesko, dobar stalak kad se kupi ne prodaje se osim ako ne uzimas jos bolji. Lenjir mozda i moze, ali moram da proverim javi se na pp.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#55 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 10 December 2016 - 02:09 AM

(link) (link)


  • 0

#56 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 December 2016 - 05:43 AM

(link) (link)

 

n2:Heristical

 

U rukama Mandušića Vuka...  :)

 

Još jednom: puno hvala kolege, baš ste mi pomogli oko objašnjavanja bitnih stvari za centriranje točkova. Verujem da će tema koristiti i svakom ko (planira da) radi ovaj posao. Sad imam predstavu kako dobar stalak treba da izgleda i na šta da obraćam pažnju. Ovo je najbolji domaći bici forum za koji znam.  :)

 

Pivo ko svraća u NS se podrazumeva.  n2:redbull


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#57 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 10 December 2016 - 02:26 PM

A sad pokusavamo da te zbunimo... (link)


  • 0

#58 Vanja_V

Vanja_V
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 313 posts

Postavljeno 17 January 2017 - 09:20 PM

Pitanje za sve, sa kog sajta ste uspeli da skinete knjigu Rogera Mussona, svuda traze da se plati nesto. Hvala unapred.

Sent from my K013 using Tapatalk
  • 0

#59 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 17 January 2017 - 10:19 PM

Pitanje za sve, sa kog sajta ste uspeli da skinete knjigu Rogera Mussona, svuda traze da se plati nesto. Hvala unapred.

Sent from my K013 using Tapatalk


V5
Klik
  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#60 Vanja_V

Vanja_V
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 313 posts

Postavljeno 18 January 2017 - 12:34 PM

Hvala puno :-)

Sent from my K013 using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika