Jump to content


Fotografije

DIY za centriranje točka?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
76 odgovora na ovu temu

#1 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 November 2014 - 05:58 AM

Vredi li ovako nešto?

 

http://www.2bike.rs/...-1#.VHgOTNLF_78

 

 

 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 28 November 2014 - 07:37 AM

To je odprilike minimum cene za koju moze da se kupi. 3600 + dostava= oko 4000 tako da te novce vredi.

Ako kupujes materijal, placas majstora da ti isece, izvari itd... moze da te izadje nesto jeftinije, kod mene je bio taj slucaj, drugar bravar malo price, malo rada...

 

Licno misljenje koje trebas da prihvatis sa rezervom:

- klizni raspon je odlicno resen, dva leptira dole i kad stavis tocak i sve zategnes nece mrdnuti, tako se moze reci da neces imati problema.

- na spoj ruke sa stalkom bih stavio parce gume tek da bih mogao da fiksiram ruku u zeljeni polozaj iz kog nece mrdnuti (duzina ruke koja je slobodna je dodatno opterecena centar srafom)

- centar srafovi nemaju spic, morao bi da doradis (generalno gledajuci spic i nije potreban ali dosta olaksava posao)

- velik je i tezak (opet zavisno od prostora)

- Na crnom stalku mi se ne svidja sto su mu "nogice" srafovi.

 

Zbog prostora koji zauzima, ja sam na kraju uzeo tacx dok je bila ona akcija -20% u capriolu, tako da je to moj savet svakako (mali, lagan sklopiv i prenosan)

Ako odlucis da pravis mozes i od univera po nacrtu R. Musson-a, moze da se iskoristi i za gvozdje. Ukoliko ne mozes da nadjes javi se na PP pa cu ti poslati nacrt sa dimenzijama.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#3 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 November 2014 - 08:00 AM

Koja je cena tog tacx?

 

Ja sam našao na totalbike za nekih 7 i kusur hiljada - to mi je baš dosta novaca.

 

Plus što traži obavezan sto, ovo može da stoji i na podu ako treba. :)

 

 

 

Ne znam, nisam pametan. Centriraje točka je jedna od stvari koje mi zatrebaju jednom - dvaput godišnje, a ne plaća mi se majstor  - planiram da i to naučim sam.

 

Samo mi je nezgodno i nepregledno kad je točak na biciklu to raditi. Kontam da ću pre i lakše navežbati na stalku. Pa sam video taj DIY. Dok uzmem delove, donesem, isečem, namolim ko će da mi zavari - pa kontam da bi 30 evra bilo OK platiti. Probao bih se iscenjkati da i poštarina upadne u tu cenu, ako bude moguće.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#4 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 28 November 2014 - 08:39 AM

Tacx je 7300-15%=6200 a moze i na 6 rata cekovima, pa onda ne izadje strasno. Jedino to sto si rekao da trazi sto, ja sam nasao neku staru hoklicu koji mi odlicno sluzi da ga montiram, raspon stege je od 0-45mm tako da ni to nije neka muka.
Centriranje je lako, naucis kad izvrtis dva tocka na stalku, posle su sve finese. Od svih knjiga koje sam procitao na temu pletenja/centriranja tocka ovu nalazim kao najbolju za pocetnika Roger Musson Professional Guide to Wheelbuilding, potrazi peto izdanje.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#5 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 28 November 2014 - 08:42 AM

Ako odlucis da pravis mozes i od univera po nacrtu R. Musson-a, moze da se iskoristi i za gvozdje. Ukoliko ne mozes da nadjes javi se na PP pa cu ti poslati nacrt sa dimenzijama.

 

Ајде ми то пошаљи ако није проблем.


  • 0

#6 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 28 November 2014 - 08:55 AM

Ајде ми то пошаљи ако није проблем.

Ајде ми то пошаљи ако није проблем.


Daj mail na PP, pa cu u toku dana.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#7 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 28 November 2014 - 08:59 AM

 Od svih knjiga koje sam procitao na temu pletenja/centriranja tocka ovu nalazim kao najbolju za pocetnika Roger Musson Professional Guide to Wheelbuilding, potrazi peto izdanje.

 

Пето издање  http://prawda.org/_/...eelbuilding.pdf


  • 0

#8 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 28 November 2014 - 09:08 AM

Пето издање  http://prawda.org/_/...eelbuilding.pdf


Sad ne trebam nista da ti saljem, tu imaš kako da napraviš stalak sa svim dimenzijama.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#9 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 28 November 2014 - 09:11 AM

Нисам ни приметио,само сам прелистао,па ћу после читати.


  • 0

#10 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 28 November 2014 - 09:14 AM

Poglavlje "tools"
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#11 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 28 November 2014 - 09:20 AM

Хвала!


  • 0

#12 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 28 November 2014 - 12:39 PM

Postoji razlika izmedju (do)centriranja tocka i pravljenja tocka od pocetka. Kod prvog se podrazumeva da je felna pravilno centrirana u odnosu na glavu tocka aksijalno i radijalno te da je potrebno samo dotegnuti nekoliko zica da felna ne bi setala levo-desno. Za to nije potrebno imati skupe stalke, cak i obicna prednja viljuska od bicikla montirana na hoklicu radi posao.
https://bordeltotal....cycle-wheel.jpg
Ipak svaki profesionalni graditelj tockova ima najbolji stalak koji sebi moze da priusti iz sledeceg razloga. Prilikom pravljenja tocka od pocetka sam tocak se vise puta vadi i vraca u stalak. Zbog toga stalak treba da bude tezak ili fiksiran i mehanizam za otpustanje i stezanje tocka veoma precizan da bi ponovo vracen tocak u stalak uvek zauzeo isto centralno mesto u stalku.
_http://www.youtube.c...h?v=Z_7cS49MmZ0


  • 1

#13 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 28 November 2014 - 01:45 PM

Popraviti "docentrirati" 


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 November 2014 - 04:35 PM

To - docentriranje, "truing" što bi rekli inglezi - da još savladam i ja sam sretan. Da ne zavisim od servisa za 99% stvari oko bajsa.  :)

 

Ove ostale mehaničke stvari brzo i lako sam skontao, a ovo mi deluje da traži i dosta iskustva i strpljenja. Ali hoću i to da savladam.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#15 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 28 November 2014 - 05:18 PM

To - docentriranje, "truing" što bi rekli inglezi - da još savladam i ja sam sretan. Da ne zavisim od servisa za 99% stvari oko bajsa.   :)

 

Ove ostale mehaničke stvari brzo i lako sam skontao, a ovo mi deluje da traži i dosta iskustva i strpljenja. Ali hoću i to da savladam.

 

Kod engleza je sve "triung" nemaju termin docentrirati :)

Ako imas stari tocak, a da ga ne koristis uzmi pa  na njemu vezbaj. Opusti ga pa polako zatezi zice. Skini onu knjigu sto je kasalovic nasao, odlicna je u njoj su korak po korak uputstva, ne netu ima raznoranih uputstava

Ovo ispod je iz knjige Gerd Schraner The art of wheelbuilding

 

Lateralno

Dodaj prilog  Lateralno.pdf   137.68KB   368 downloads

 

Radijalno

Dodaj prilog  Radijalno.pdf   130.48KB   368 downloads


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#16 saledipling

saledipling
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 15 March 2015 - 11:38 AM

Pozdrav, momci!

Ja sam sa svojim skromnijim engleskim jezikom uspeo da prevedem dosta toga iz ove knjige Roger Musson-a. Ovom prilikom hteo sam pitati nešto u vezi samog centriranja točka, a gde su mi se javile nedoumice:

1) što se tiče preplitanja točka, tu nema problema, sve je jasno, a imam i solidnog iskustva.

2) sve je jasno i oko određivanja dužina žbica sa pogonske i nepogonske strane zadnjeg točka, merenje, korišćenje kalkulatora i ostalo;

3) jasno je i to da se istovremeno moraju proveravati radijalna i aksijalna ''bacanja'' točka, ''dishing'', kao i ravnomernost zategnutosti žbica (Musson ovde kaže da žbice sa pogonske strane moraju biti nešto zategnutije, i da napon u žbicama ne zavisi od tipa bicikla, niti od mase vozača, tu sam bio u zabludi);

4) ''gnječenje'' paralelnih žbica sa obe strane mora biti često tokom procesa centriranja, i to je razumljivo;

E, sad, ono što mi nije jasno:

1) prilikom zatezanja žbica, u njima se javljaju deformacije i naponi na uvijanje (torziju), što bi g.Musson  i ostali Englezi nazvali ''twist''. Kada i kako se te deformacije eliminišu tokom izrade točka. Nije dobro da ti naponi na uvijanje ostanu, jer mogu izazvati odvrtanje nipla (samim tim točak više nije centriran), a i veća je verovatnoća pucanja žbica zbog superponiranja napona na zatezanje i uvijanje;

2) Musson kaže da koristi Loctite 222, valjda protiv samoodvijanja nipla. Na jednom mestu kaže da on počinje adhezivno (kao lepak) da deluje nakon pola sata, a do tada ima ulogu da podmaže navoje (smanji trenje između navoja nipla i žbice). Kada se nanosi tačno taj Loctite 222 na navoje nipla i postoji li kod nas da se kupi? Ako ne, ima li neko zamensko sredstvo?

Čini mi se, odmah posle ovog opisa da Musson kaže da svoje točkove (niple i žbice) podmazuje uljem i čak preporučuje novim ''wheelbuilders''-ima da takođe koriste ulje na navoje žbica. Možda sam pogrešno preveo ili protumačio, ali mi izgleda da je tako rekao. A ulje i Loctite 222 nisu isto....

Izvinjavam se zbog dužine posta, ako neko zna odgovore, molio bih da mi pomogne, jer želim da napravim savršen točak n2:man_in_love n2:mysmilie704


  • 0

#17 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 March 2015 - 05:43 PM

http://www.loctite.r...d=8802623422465

Nisam siguran da li je bolje lepiti niple, ili ostaviti film ulja da ne zapeknu, pa povremeno dotegnuti ako krene da se odvija.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#18 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 15 March 2015 - 05:51 PM

Kad radis radnju koju si naveo pod brojem 4 onda resavas ono sto si pitao pod brojem 1. Podmazivanje da a lepak ti ne bih preporucio, inace lepak se kane po kap u svaku niplu kad potpuno zavrsis centriranje i tocak bude spreman za voznju, to se radi ako tocak ima mali broj zica a teskog vozaca ili ako je tocak izrazito namenjen skakanju sa biciklom. Posle lepka okretanje nipli sa obicnim kljucem ce biti pravo mucenje. Bolje je da prilikom pravljenja tocka obratis paznju da nabavis kvalitetne niple pod obavezno, da nabavis zice idealne duzine a ne neke priblizne milimetar ili dva duze/krace i da obratis najvise paznje da sve zice budu podjednako nategnute sa iste strane tocka. To ce vise doprineti dugovecnosti tocka nego lepak.


  • 0

#19 saledipling

saledipling
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 15 March 2015 - 10:18 PM

Hvala na odgovorima! Sada su stvari jasnije, shvatio sam da do samoodvijanja niplova teško dolazi, kada se točak korektno napravi, sem u ekstremnoj eksploataciji (teški vozači, veoma zahtevni vozači, koji opterećuju svoje točkove više nego što je to neki standard). Kap ulja u svaki nipl pre konačnog zatezanja, a lepak ne koristiti! n2:1097[1]


  • 0

#20 gagi018

gagi018
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Postavljeno 18 May 2015 - 08:51 AM

Koja je cena tog tacx?

 

Ja sam našao na totalbike za nekih 7 i kusur hiljada - to mi je baš dosta novaca.

 

Plus što traži obavezan sto, ovo može da stoji i na podu ako treba. :)

 

 

 

Ne znam, nisam pametan. Centriraje točka je jedna od stvari koje mi zatrebaju jednom - dvaput godišnje, a ne plaća mi se majstor  - planiram da i to naučim sam.

 

Samo mi je nezgodno i nepregledno kad je točak na biciklu to raditi. Kontam da ću pre i lakše navežbati na stalku. Pa sam video taj DIY. Dok uzmem delove, donesem, isečem, namolim ko će da mi zavari - pa kontam da bi 30 evra bilo OK platiti. Probao bih se iscenjkati da i poštarina upadne u tu cenu, ako bude moguće.

ne bacaj pare ,uzmi neku staru viljusku i caoo


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika