Jump to content


Fotografije

DIY za centriranje točka?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
76 odgovora na ovu temu

#21 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 December 2016 - 07:01 AM

Došlo je vreme, posle stalka za servis da pazarim i dobar stalak za centriranje. Tacx koji je Grbić preporučio više nema da se nađe u prodaji. Ili ima, ali ja ne mogu naći. Inače sam se više puta "grebao" za isti i odličan je. :)   Pa da pitam ovde:

 

Treba mi dobar stalak za centriranje, otprilike po jedan točak dnevno. Poželjno da je sklopiv, da ne zauzima previše mesta. Najjeftiniji koji valja. :)  Mislim, nije mi žao dati novaca koliko treba, samo ne bih davao, na primer 200 e, ako za 100 ima podjednako dobar. Nešto kao taj Tacx mi je savršeno dobro. Da mogu i prednje i zadnje točkove centrirati. Još ako prihvata i šire zadnje nable - idealno. Made je 99% točkova do 135 mm širine.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#22 Sharance

Sharance
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 598 posts
  • LocationObrenovac

Postavljeno 03 December 2016 - 07:27 AM

Pa imaš ga u kapriolu na lageru bar tako piše na sajtu

http://www.capriolo....nje-tocka-t3175


  • 0

#23 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 December 2016 - 07:34 AM

Uff, Tacx koji sam pozajmljivao deluje nešto ozbiljnije i ima stabilnije postolje za kad se ne šrafi na sto. Ali ako ne nađem takav, a ovaj je OK...


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#24 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 03 December 2016 - 08:07 AM

Koliko znam Tacx ima samo jedan model stalka za centriranje T3175. Meni je sasvim ok, dodao sam mu komparatere. Pored stalka potreban je i jako pozeljan lenjir za proveru centra tocka.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#25 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 03 December 2016 - 09:12 AM

Došlo je vreme, posle stalka za servis da pazarim i dobar stalak za centriranje. Tacx koji je Grbić preporučio više nema da se nađe u prodaji. Ili ima, ali ja ne mogu naći. Inače sam se više puta "grebao" za isti i odličan je. :) Pa da pitam ovde:

Treba mi dobar stalak za centriranje, otprilike po jedan točak dnevno. Poželjno da je sklopiv, da ne zauzima previše mesta. Najjeftiniji koji valja. :) Mislim, nije mi žao dati novaca koliko treba, samo ne bih davao, na primer 200 e, ako za 100 ima podjednako dobar. Nešto kao taj Tacx mi je savršeno dobro. Da mogu i prednje i zadnje točkove centrirati. Još ako prihvata i šire zadnje nable - idealno. Made je 99% točkova do 135 mm širine.

Kazu trenutno bestbuy, kopija parktoola, malo skuplji i ozbiljniji od tacx-a a u pola cene parktoola http://www.chainreac...d/rp-prod122322

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#26 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 03 December 2016 - 09:19 AM

Tacx je malo klimav pri okretanju tocka i zna da bude osetljiv na "okolinu". Ko trazi dlaku u jajetu pri centriranju, nije bas idealno resenje. Ta "Parktool" varijanta je mnogo stabilnija i laksa za rad jer istovremeno centriras i tocak na sredinu nable. 


  • 0
.

#27 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 03 December 2016 - 12:38 PM

Tacx je malo klimav pri okretanju tocka i zna da bude osetljiv na "okolinu".

U kom smislu okretanje tocka?


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#28 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 03 December 2016 - 12:48 PM

Cim pomeris tocak da proveris da li odstupa na nekom drugom mestu ceo stalak se uvija. Zbog toga sam ga i prodao i kupio ovaj sa slike. Razlika je drasticna u stabilnosti. 

Attached Thumbnails

  • IMG_6340-.jpg

  • 0
.

#29 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 03 December 2016 - 12:59 PM

Kad je tocak u stalku nemam taj problem, kad nije kraci stalka mogu da se pomeraju nezavisno jedan od drugog po 5mm. Veci problem mi predstavlja pomeranje stalka u stegi, ali to sam resio postavljanjem gume u sapu stege.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#30 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 03 December 2016 - 01:44 PM

Obrati paznju kakav mehanizam imaju vrhunski stalci za centriranje, kako su im drzaci osovine uvek paralelni bez obzira na sirinu osovine. (primer1) (primer2). Tako da i ako nabavis neke kvalitetnije (parktool unior ...)koji rade po principu "sestara" nemoj da im verujes previse, sto kaze Grbic trebace ti i lenjir. Najvaznija stvar kod stalka je da osovina tocka uvek upadne na isto mesto u drzacima bez obzira koliko puta vadis i vracas tocak na stalak. Ipak i pored sve skalamerije najvaznija je "ruka Mandusica Vuka" ali kao sto rekoh nemoj stalcima da verujes stoprocentno.


  • 0

#31 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 December 2016 - 03:19 PM

Koliko znam Tacx ima samo jedan model stalka za centriranje T3175. Meni je sasvim ok, dodao sam mu komparatere. Pored stalka potreban je i jako pozeljan lenjir za proveru centra tocka.

 

Da li je taj što je Dušan linkovao OK po tebi?

 

Imaš neki link za lenjir, gde da pazarim?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#32 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 04 December 2016 - 03:27 PM

Ako imas dobar ravan sto i mesta na njemu...(link)


  • 2

#33 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 December 2016 - 04:56 PM

Ako imas dobar ravan sto i mesta na njemu...(link)

 

Nemam tol'ko para!  :)

 

Odlična ideja.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#34 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 04 December 2016 - 05:07 PM

Medijapan, iverica, drvo, plastika, sta god ti padne na pamet...

Attached Thumbnails

  • screenshot_00001.jpg
  • screenshot_00004.jpg

  • 2
.

#35 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 04 December 2016 - 05:08 PM

Ako imas nesto ovako u kucnoj radionici umesto da stavljas paru na paru... (link


  • 0

#36 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 December 2016 - 05:13 PM

Ako imas nesto ovako u kucnoj radionici umesto da stavljas paru na paru... (link

 

Ljudi, ako me neko vidi da žicam sitno ispred radnje - treba mi za centriranje!  :)

 

Taj lenjir bih rado improvizovao, ono što me kopka je stalak za centriranje. Ako je stalak stabilan, lenjir se može improvizovati okretanjem točka u stalku? I jedan i drugi metod će mi dati poduplano odstupanje na strani gde "fali"?


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#37 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 December 2016 - 07:24 PM

Ono što je Zare okačio se lako napravi i radi posao savršeno. Ja sam pravio od iverice. Uz ubodnu testeru 10ak minuta posla


  • 0

#38 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 04 December 2016 - 09:27 PM

Da imam potrebu da nabavljam stalak park tool ts 2.2p bi bio prvi izbor uz dodatak komparatera , sledeci izbor bi bio unior 1689 koji moze da se nabavi za oko 180e. Stalak mora da bude stabilan jer se tocak skida sa stalka nekoliko puta. Lenjir ako se improvizuje onda to mora dobro da se uradi, vidjao sam rucne radove od razlicitih materijala od kojih su neki bili krs a neki zadovoljavajuci, najbolji utisak ostavio rucni rad od punog drveta, od kupovnih jedan od najboljih koji sam imao prilike da koristim je var 143. Bitna napomena oko lenjira, pojavom tjubeles guma gde tocak nije puno ostecen i ne zahteva skidanje gume prikladan lenjir je sa pomicnim krajevima. 

Licno koristim gore vec navedeni tacx sa dodatkom komparatera i ice toolz lenjir, zadovoljan sam. Kljucevi su takodje jedna od najbitnijih stavki i valja ih dobro izabrati. Za centriranje true axle tockova potrebni su adapteri, posto mi je licno bilo suludo da placam fine novce za njih, napravio sam ih kod strugara, pa kad je to dobro ispalo iste su pravile i neke kolege. 


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#39 kasalovic1996

kasalovic1996
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1240 posts

Postavljeno 04 December 2016 - 10:22 PM

Ono što je Zare okačio se lako napravi i radi posao savršeno. Ja sam pravio od iverice. Uz ubodnu testeru 10ak minuta posla

 

Да ли могу негде да се пронађу мере за тако нешто?


  • 0

#40 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 December 2016 - 10:39 PM

Okačena je i slika sa merama, pogledaj bolje post #34. Ali pošto vidim da nemaš, bolje skini celu pdf knjigu odakle je to, iznenadićeš se koliko je kvalitetna i korisna za sve ostalo ne samo za lenjir. Roger Musson - The Professional Guide to Wheelbuilding. Verovatno ima i linkova na forumu, ako se ne snađeš javi na pm.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika