Jump to content


Fotografije

Danas mi je stiglo, tema za hvalisanje!


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
3511 odgovora na ovu temu

#2501 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 12 March 2021 - 12:12 PM

To zaista nema nikakvu upotrebnu vrednost kada stoji u uredjaju na kormanu vožnje se i onako čuvaju online.
Sent from my Mi A3 using Tapatalk

Koja je inače upotrebna vrednost tih podataka? U takmičarske svrhe da. A za nas amatere, rekreativce i sl?
  • 0

#2502 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 March 2021 - 12:22 PM

Koja je inače upotrebna vrednost tih podataka?

Uvek možeš da vidiš kuda si i kada išao, da iskoristiš trekove i informacije iz njih ako kreneš istim putem, ili da ih s nekim podeliš.

 

Za depresivce, to je dragoceni dnevnik starenja :) vidiš koliko si kilaviji nego pre deset godina :)


  • 5
Homesick for a place you've never been...

#2503 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 12 March 2021 - 12:48 PM

:)
Vidim ima i pozitivnih i negativnih razloga. Nije prijatno tako egzaktno, kroz brojke, biti svedok svog starenja.
  • 0

#2504 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 12 March 2021 - 01:19 PM

Koliko je izašla, jel prošlo bez otvaranja na carini?
Za koji je to pogon, koji BCD?


Šajbnica je 21eu+4eu poštarina... odabrao sam ovu jer je bila najpovoljnija poštarina. Ne znam dal je neko otvarao na carini, verujem da nema razloga jer se ne carini za taj iznos. Na šajbnici pišu podaci... BCD 110mm, 50 zubića, menjam je na pogonu kompakt 105 šimano.
  • 0

#2505 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 March 2021 - 06:58 PM

Ne mogu da nađem ni na aliju ni na ebay, aj baci link. Ima li možda sa 48 ili 46 zuba?

Mada kompatibilnost je problem bez probe, čak i kad je isti bcd evo kod mene problem neki dal debljina šajbne ili šta, ali preblizu je nekako maloj i dolazi do češanja lanca o šajbnu. I to skoro pa identične Shimano 46 šajbne u pitanju, stara je radila odlično a ova nova ne pasuje idealno.


  • 0

#2506 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 March 2021 - 08:01 PM

A zbog čega šajbna 46? Što se ne držati drumskog standarda tipa 50 ili 52? Jel to za neki gravel bajs?


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#2507 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 12 March 2021 - 08:05 PM

Zasto da ne? Bar postoji veca sansa iskoristiti celu kasetu, ko ne juri rekorde na nizbrdici, posto ne znam rekreativce koji cesto koriste najmanja dva zupcanika sa 50+.
  • 4

#2508 mmax001

mmax001
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 233 posts
  • LocationБеоград

Postavljeno 12 March 2021 - 08:22 PM

Ne mogu da nađem ni na aliju ni na ebay, aj baci link. Ima li možda sa 48 ili 46 zuba?

Mada kompatibilnost je problem bez probe, čak i kad je isti bcd evo kod mene problem neki dal debljina šajbne ili šta, ali preblizu je nekako maloj i dolazi do češanja lanca o šajbnu. I to skoro pa identične Shimano 46 šajbne u pitanju, stara je radila odlično a ova nova ne pasuje idealno.

Ovo gde sam ja našao ima samo sa 50 i 35 zuba... i cena je sada drugačija. Šajbna je pojeftinila, a poštarina poskupela! Ovde je link. A ima i ovde jeftinije.

 

Mislim da moraš biti uporan u traganju, ima da se nađe sa 46 i 48 zubića kao ovde, ali je problem što je poštarina besmisleno velika. Ja kucam različite ključne reči i "brendove" u pretrazi, pa tražim najpovoljniju (ili prihvatljivu) ukupnu cenu sa poštarinom. Tražiš dok ne nađeš ili odustaneš! :)


  • 1

#2509 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 March 2021 - 10:14 PM

Zasto da ne? Bar postoji veca sansa iskoristiti celu kasetu, ko ne juri rekorde na nizbrdici, posto ne znam rekreativce koji cesto koriste najmanja dva zupcanika sa 50+.

Da, ali je šajbna sa 46 zuba i dalje čista egzotika i teško se nalazi, pogotovo kod nas. Ako je nekom toliko bitno da iskorirsti podjednako sve zupčanike na kaseti, nije li onda tripl jedno od mogućih rešenja?


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#2510 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 12 March 2021 - 10:17 PM

Da, ali je šajbna sa 46 zuba i dalje čista egzotika i teško se nalazi, pogotovo kod nas. Ako je nekom toliko bitno da iskorirsti podjednako sve zupčanike na kaseti, nije li onda tripl jedno od mogućih rešenja?

Ako hoćeš da poludiš od šaltanja onda jeste

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#2511 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 12 March 2021 - 10:34 PM

Reče čovek koji je prešao na 1x. :)

Vozio sam ja tripl na 2 bajsa. Nije baš da mora non stop da se šalta. Srednja šajbna od 39 zuba može da se koristi za blage i umerenije uspone a na ravnom se uz veću kadencu može koristiti malte ne do 35 na sat. Ali naravno, ima i dubl svojih prednosti...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#2512 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 12 March 2021 - 10:51 PM

Reče čovek koji je prešao na 1x. :)

Vozio sam ja tripl na 2 bajsa. Nije baš da mora non stop da se šalta. Srednja šajbna od 39 zuba može da se koristi za blage i umerenije uspone a na ravnom se uz veću kadencu može koristiti malte ne do 35 na sat. Ali naravno, ima i dubl svojih prednosti...

Imam bicikle sa svim kombinacijama, trenutno u mojoj ergeli nalazi se jedan mtb sa 3x, drugi mtb sa 1x, touring sa 3x i drumaš sa 2x
Ukupno 4 bicikla.

Za drumaša je tripla ok ako si baš kilav i mnogo voziš brda a nemaš love za moderne 2x grupe koje rade sa velikim kasetama, mada ima i jeftinih rešenja, lako se nadgradi instalacijom mtb menjača i mtb kasetom sa recimo 36 zuba.

Mislim da tripla ima svojih prednosti jedino za natovarene touring bicikle.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#2513 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 12 March 2021 - 11:46 PM

Zanimljive one šajbne nisam znao da ima u tako živopisnim bojama haha. Crvene bi mi legle ko budali šamar :D za atraktivan izgled.

 

Da, ali je šajbna sa 46 zuba i dalje čista egzotika i teško se nalazi, pogotovo kod nas. Ako je nekom toliko bitno da iskorirsti podjednako sve zupčanike na kaseti, nije li onda tripl jedno od mogućih rešenja?

 

Joj. Ček redom.

Ma triple je lošije rešenje a i prošlost, nije bez razloga istisnut.

Dule je već objasnio prednost 46 šajbne. Meni je na tom biciklu već duže vreme, godinama unazad nebitno što time nemam prenos za brzine 60-65+ a pogotovo od kad je to postao sekundarni bicikl. Nizbrdo je i 60 km/h više nego dovoljno, spušta se na leru i koriste kočnice. I dok je bio jedini i glavni bicikl to vreme kad sam bio "mlad" i lud i pratio kamione i autobuse i do 80 km'h je prošlo. Jeste 46 malo slabije (zato gledam i 48 kao neku sredinu) ali kažem, za to za šta ga koristim, pa i kad odvezem neku pravu vožnju s njim skroz mi je nebitno vreme za koje ću se spustiti. A po ravnom još uvek (nažalost) :D nisam dovoljno jak da prevrtim 46/12 čak i u grupi je teško dostići to, možda s vetrom u leđa.

Pretpostavljam da nisi još potrošio neku kasetu inače bi primetio veliku razliku u potrošenosti gornje i donje polovine. Kod mene bar (sa višim kadencama koje meni pašu) je scenario da i sa malom šajbnom znači 34/13 ide opušteno preko 30, tek na 32-35 dižem na veliku i to su onda već brzine 35+. I opet se koriste najviše 50/19 50/17 i malo 50/16. Ovo niže skoro nikako, ostanu zubi ko novi. Dok gornja polovina kasete trpi ogromnu većinu vremena, i po ravnom i na usponima. Sa 46 šajbnom je to mnogo ujednačenije.

 

Što egzotika, ja nabavio već dve, i to za sitne pare. Koristim u zadovoljstvu 46 šajbnu još od kraja 2019, već je solidno potroših pa nedavno uzeo još jednu odličnu za rezervu. Mada kažem može i 48 ako naleti. Imam i dve Miche kasete koje počinju od 13 i 14 e za njih kad budem montirao naravno mora da se vraća 50 šajbna jer je sve manje preslabo.


  • 0

#2514 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 March 2021 - 08:01 AM

Za drumaša je tripla ok ako si baš kilav i mnogo voziš brda a nemaš love za moderne 2x grupe koje rade sa velikim kasetama, mada ima i jeftinih rešenja, lako se nadgradi instalacijom mtb menjača i mtb kasetom sa recimo 36 zuba.
Mislim da tripla ima svojih prednosti jedino za natovarene touring bicikle.
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk


Kaseta sa 36 zuba uz 50-34 pogon je odlična kombinacija za uspone.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2515 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 March 2021 - 08:10 AM

Imam bicikle sa svim kombinacijama, trenutno u mojoj ergeli nalazi se jedan mtb sa 3x, drugi mtb sa 1x, touring sa 3x i drumaš sa 2x
Ukupno 4 bicikla.
Za drumaša je tripla ok ako si baš kilav i mnogo voziš brda a nemaš love za moderne 2x grupe koje rade sa velikim kasetama, mada ima i jeftinih rešenja, lako se nadgradi instalacijom mtb menjača i mtb kasetom sa recimo 36 zuba.
Mislim da tripla ima svojih prednosti jedino za natovarene touring bicikle.
Sent from my SM-A705FN using Tapatalk



Ne znam da li bih se skroz složio sa tobom što se kilavosti tiče.
Kažeš da je triple za kilave, a tripl uglavnom dolazi u kombinacija sa malom kasetom i gušće poslaganim zupčanicima od maksimum 25 zuba. Najmanja kombinacija u tom slučaju biće napred 30 a nazad 25 što je skoro pa ekvivalent kombinaciji 34 napred i 28 nazad na kompakt dublu koji danas 90% ljudi vozi Znači svi vozimo dubl a ustvari nam je najlakša brzina kao na triplu a tripiujemo se da smo mnogo jaki i nismo kilavi. A da ne pričam da danas najveći deo rekreativaca prelazi i na kasete sa 32 zuba, verovatno baš iz razloga što su kilavi. (Da se razumemo, i ja na jednom bajsu imam kasetu od 32 zuba, dakle kilavac :)

Tako da mani te priče da je tripl za kilavce. Da, dubl je bolji jer je jednostavniji sistem, lakši, lakše je podešavanje prednjeg i zadnjeg menjača u svim kombinacijama, ali daleko od toga da je tripl za kilavce...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#2516 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 13 March 2021 - 09:39 AM

Ako ne možeš da voziš 39-25, kilav si. To je bar prosta stvar.


  • 2
.

#2517 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 March 2021 - 09:40 AM

Da, dubl je bolji jer je jednostavniji sistem, lakši, lakše je podešavanje prednjeg i zadnjeg menjača u svim kombinacijama, ali daleko od toga da je tripl za kilavce...


Najveći broj biciklista su zapravo obični ljudi koji koriste bicikl kao prevozno sredstvo. Mnogi od njih nemaju snage ni potrebe da voze fensi drumaše sa skupom mehanikom i za njih se ne može upotrebiti naziv "kilavac". Takvoj grupi korisnika je tripl uvek bolji izbor jer duže traje, delovi su jeftiniji i samo održavanje je jednostavnije.
  • 2
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2518 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 13 March 2021 - 10:31 AM

Delovi za tripl nisu nikako jeftiniji za drumasa već skuplji jer ih nema.

Sent from my Mi A3 using Tapatalk
  • 0

#2519 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 13 March 2021 - 10:54 AM

Ako ne možeš da voziš 39-25, kilav si. To je bar prosta stvar.


Otprilike tako nekako. Ko u brdima tera standard pogon i standardne drumske kasete, njemu skidam kapu. Mada tu dosta utiče i kilaža samog vozača pored naravno snage i fizičke spremnosti.

Naravno, danas je na tržištu rasprostranjena mehanika sa velikim rasponom brzina, menjačima koji prihvataju velike kasete koju su sada skoro pa standard za drumske bicikle. To i jeste doprinelo tome da mnogo veći broj rekreativnih biciklista se okuša na drumu. I dobro je što je tako, jer to pruža i nedovoljno spremnim biciklistima šansu da voze uzbrdo a da ne moraju da zbog toga prodaju svoja kolena i drže pluća u petama, pa da lagano grade formu umesto da im bude preteško pa u startu odustanu.

Samo što meni pra uši kad neko kaže za drugoga da je sisica jer vozi tripl, a on vozi dubl sa brzinama koje su lakše od tripla. Ko je tu lud? :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#2520 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 March 2021 - 12:55 PM

Delovi za tripl nisu nikako jeftiniji za drumasa već skuplji jer ih nema.
Sent from my Mi A3 using Tapatalk


Trenutno stanje na 2bike oglasima

Pogon
3x 178 komada
2x 135 komada
1x 42 komada

Toliko o tome da tripl pogona nema.
Ipak je ovde dubl sekta u pitanju :D
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika