Jump to content


Fotografije

Zamena srednje osovine sa monoblokom

srednja osovina monoblok

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
37 odgovora na ovu temu

#1 FrozenDust

FrozenDust
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 03 October 2014 - 07:22 PM

Pozdrav,

Hteo bih da umesto srednje osovine ubacim monoblok. Veličina srednje osovine je 127mm. Želeo bih da znam koja vrsta/veličina monobloka odgovara umesto te osovine. Ubaciću mali album sa slikama gde se vide par mera, kao i sam bicikl. Bicikl je star 12+ godina, svake godine održavan i nikad me nije osstavio na cedilu, jedino što je menjano na njemu su gume, pakne, set srednja osovina. Planiram na proleće da ga ofarbam i zamenim par delova.

Album http://imgur.com/a/ZSILj#0

 

Unapred zahvalan


  • 0

#2 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 03 October 2014 - 07:40 PM

Dve mere su tu bitne slika 0 i slika 3. U prevodu duzina osovine i duzina tela patrone. Takodje jako bitna stavka je navoj britanski ili italijanski. Naravno trebao bi da imas i kljuc za patronu. Mozes da stavis Thun patronu koja se pokazala kao ok, svakako je preporuka Shimano, razlika je par stotina dinara.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#3 FrozenDust

FrozenDust
  • Members
  • 2 posts

Postavljeno 04 October 2014 - 02:12 PM

Znači Thun patrona veličine 127mm, navoj je valjda britanski pošto je sa jedne strane desni a sa druge levi nevoj. Problem je što sam bio u jednom servisu bicikla i tamo su mi rekli, na osnovu onih slika i mera, da je potrebna patrona 115mm ili 117mm sa nekim dodacima, pa sam se tu malo pogubio.


  • 0

#4 jablan

jablan
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 326 posts
  • LocationBeograd, Karaburma

Postavljeno 04 October 2014 - 03:52 PM

Da nije ova: http://planetbike.rs...UN26-B27/13583/


  • 0
Ulice za bicikliste - uzb.rs FB

#5 Sirrus

Sirrus
  • Members
  • PipPip
  • 45 posts

Postavljeno 15 March 2022 - 05:47 PM

Izvinjavam se sto dizem temu iz mrtvih, ne bih da otvaram novu posto imam slican problem. Planiram da sredim svoj stari mtb (no name kinez, 20ak godina star) i umesto srednje osovine da ubacim patronu. Izmerio sam telo patrone 68mm i duzinu osovine 126,5mm. Najblize sto sam nasao da odgovara dimenzijama je patrona Shimano BB-UN300. Ona je 0.5-1mm duza, da li to moze da pravi problem?

 

Takodje, i meni su u jednoj prodavnici bicikala rekli da bi trebalo da staivm patronu sa kracom osovinom (117mm), kao to je standard za mtb...


  • 0

#6 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14640 posts

Postavljeno 16 March 2022 - 01:08 PM

05.-1mm duza osovina ne bi trebalo da pravi problem, verovatno ces morati malo prednji menjac da podesis. Kraca osovina 117mm nije standard za MTB, vec upravo ta duza.


  • 0

#7 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 16 March 2022 - 01:17 PM

Izvinjavam se sto dizem temu iz mrtvih, ne bih da otvaram novu posto imam slican problem. Planiram da sredim svoj stari mtb (no name kinez, 20ak godina star) i umesto srednje osovine da ubacim patronu. Izmerio sam telo patrone 68mm i duzinu osovine 126,5mm. Najblize sto sam nasao da odgovara dimenzijama je patrona Shimano BB-UN300. Ona je 0.5-1mm duza, da li to moze da pravi problem?

 

Takodje, i meni su u jednoj prodavnici bicikala rekli da bi trebalo da staivm patronu sa kracom osovinom (117mm), kao to je standard za mtb...

 

Ako postoji preporuka proizvođača za odgovarajuću dužinu osovine Shimano patrone, to je dobra polazna vrednost.

Ako je nema, ja bih prvo probao sa osovinom 122,5 mm (ili 123 mm), pa video je li OK - ako nije, onda kraća (117), ili duža (127).

Svodi se na to da lančanik i kurble ne češu o ram, ili da ne budu previše ka spolja.

I zbog prednjeg menjača, a i zbog linije lanca.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#8 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14640 posts

Postavljeno 16 March 2022 - 01:35 PM

Covek izmerio duzinu stare osovine 126,5mm a ti mu savetujes da kupi prvo kracu, pa onda da kupi jos kracu... Kako neko ko kupuje deo u radnji moze da proba osovine razlicitih duzina?


  • 0

#9 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 16 March 2022 - 02:27 PM

Covek izmerio duzinu stare osovine 126,5mm a ti mu savetujes da kupi prvo kracu, pa onda da kupi jos kracu... Kako neko ko kupuje deo u radnji moze da proba osovine razlicitih duzina?

 

Dobro pitanje.

 

Osovina sa šolja-konus sistemom (koliko sam razumeo post, takva je bila, a sad hoće da stavi ketridž sistem ležaja) zna da bude dosta duža, a ako se Shimanova patrona iste dužine stavi, bude predugačka i kurble stoje predaleko od rama.

 

Zavisi od vrste i standarda osovine, tj. koliko se okomito širi pri sredini (pisao sam o tome nešto opširnije u članku o patronama pogona), što ne znamo pouzdano, ali ako bih morao uzeti jednu veličinu i probati, prvo bih probao sa 122,5 mm.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#10 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14640 posts

Postavljeno 16 March 2022 - 03:29 PM

Duze su one na kajlu osovine, ne vidim zasto bi obicne osovine na cetvrtku bile duze od onih u patronama?


  • 0

#11 Sirrus

Sirrus
  • Members
  • PipPip
  • 45 posts

Postavljeno 16 March 2022 - 04:49 PM

Nisam napomenuo da zelim da promenim i prednji pogon :( . Sada vidim da proizvodjaci pogona preporucuju odredjenu duzinu osovine, moguce da su mi u radnji zato rekli da ce mora kraca osovina. Posto je 3x6 pogon planiram da kupim Snimano FC-TY501 za koji u specifikaciji pise da ide na patronu sa osovinom 122.5mm i da se dobija linija lanca 47.5mm. 

 

https://bike.shimano...y/FC-TY501.html

 

Na zalost, ja sam vec ranije rasturio ceo bicikl, tako da nisam izmerio liniju lanca dok je bio sklopljen. Sada sam ponovo sklopio pogon i zadnju osovinu i izmerio (nadam se tacno) da je i prednja i zadnja linija lanca sa starim delovima oko 44mm.

 

Cudno mi je da sam sa starom osovinom koja je duza dobio kracu liniju lanca nego sto bih to dobio sa novom osovinom koja je kraca. Da li bi ovih 3mm izbaceniji pogon pravio neki problem ili je mozda pametnije ici na kracu osovinu (118mm)? Nisam u mogucnosti da isprobam vise patrona, to sto kupim to mi je, nema vracanja nakon montaze. 

 

Takodje, planiram da promenim ceo zadnji tocak sa sve racnom, tako da ne znam kolika ce biti zadnja linija lanca sa novim delovima.


  • 0

#12 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4576 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 16 March 2022 - 04:52 PM

Ovo je tema o kojoj nemam pojma a voleo bi da naučim nešto!
Da li postoji neko pravilo, recimo ako je obična osovina bila Xmm kolika treba da bude zatvorena patrona sa osovinom u mm.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#13 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14640 posts

Postavljeno 16 March 2022 - 04:58 PM

Pogon odredjuje duzinu osovine, sve ostale situacije su lako resive samo ako imas gomilu delova na raspolaganju kao da radis u servisu...


  • 0

#14 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 16 March 2022 - 05:12 PM

Ovo je tema o kojoj nemam pojma a voleo bi da naučim nešto!
Da li postoji neko pravilo, recimo ako je obična osovina bila Xmm kolika treba da bude zatvorena patrona sa osovinom u mm.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

 

Uz članak koji sam linkovao u prethodnom postu, vredi videti i ovo:

 

Linija lanca

 

To je suština.

 

Shimano piše (naznači na kutiji) koja patrona ide za koji pogon, za koju liniju lanca. Za ostale - ostaje merenje i sistem probe.

 

Generalno, za aktuelne Shimano triple pogone, ide 122,5 ili 117 mm osovina (najčešće), dok za dubl obično ide kraća - 113, ili 110 (opet, najčešće ali ne uvek i jedino sigurno je da se montira i proveri, tj. premeri i vidi kako čuči).


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#15 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4413 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 March 2022 - 05:31 PM

Da se nadovežem sa još jednim pitanjem.
Da li sa patronom BB70 idu obavezno 3 spejsera ili ne? Dobio sam skoro 771 mtb pogon sa BB70 patronom i 2 spejsera pa da znam da li da potražim i taj treći spejser.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#16 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14640 posts

Postavljeno 16 March 2022 - 05:50 PM

Stavis 2 pa probas sto bi reko mirek :)


  • 0

#17 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4576 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 16 March 2022 - 08:55 PM

Uz članak koji sam linkovao u prethodnom postu, vredi videti i ovo:

Linija lanca

To je suština.

Shimano piše (naznači na kutiji) koja patrona ide za koji pogon, za koju liniju lanca. Za ostale - ostaje merenje i sistem probe.

Generalno, za aktuelne Shimano triple pogone, ide 122,5 ili 117 mm osovina (najčešće), dok za dubl obično ide kraća - 113, ili 110 (opet, najčešće ali ne uvek i jedino sigurno je da se montira i proveri, tj. premeri i vidi kako čuči).

Aha, ok. Hvala!

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#18 ciklostar

ciklostar
  • Members
  • PipPipPip
  • 101 posts

Postavljeno 16 March 2022 - 10:11 PM

 

chamade

Posted Danas, 05:31 PM

Da se nadovežem sa još jednim pitanjem.
Da li sa patronom BB70 idu obavezno 3 spejsera ili ne? Dobio sam skoro 771 mtb pogon sa BB70 patronom i 2 spejsera pa da znam da li da potražim i taj treći spejser.

 

 

 

Moje iskustvo sa FC-M761/771 je da je sire od 770/760... doduse od sirih ugradjivao sam samo M761.

Samim tim ces imati problema sa linijom lanca kao i dohvatom prednjeg menjaca !!

Evo isecak gde je zaokruzen crveno spejser od 6.5mm koliko je siri pogon.

 

FC-M771.jpg

 

Isto tako moze se desiti da ti desna kurbla bude udaljenija od centra za 6.5mm ako stavljas podloske jedna levo, dve desno !

Inace BB-70 dolazi obavezno sa cetiri podloske !

 

BB70.jpg

 

Drugaru sam montirao  FC-M761 pogon na 68mmBB tako sto sam sa leve strane stavio DVE podloske od 2.5mm a na desnu samo jednu, obavezno je tri podloske od 2.5mm ili cetiri zbirno 7.5mm da bi mogao propisno plasticnim srafom da pritegnes levu kurblu na lezaj.

To je rizicno zato sto je leva soljica sa kracim navojem od desne ali to je bio jedini nacin da kurble budu centrirane i da prednji menjac moze da dohvati veliku sajbnu na njegovom ramu.

 


  • 0

#19 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4413 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 March 2022 - 03:29 PM

Moje iskustvo sa FC-M761/771 je da je sire od 770/760... doduse od sirih ugradjivao sam samo M761.
Samim tim ces imati problema sa linijom lanca kao i dohvatom prednjeg menjaca !!
Evo isecak gde je zaokruzen crveno spejser od 6.5mm koliko je siri pogon.
 
attachicon.gifFC-M771.jpg
 
Isto tako moze se desiti da ti desna kurbla bude udaljenija od centra za 6.5mm ako stavljas podloske jedna levo, dve desno !
Inace BB-70 dolazi obavezno sa cetiri podloske !
 
attachicon.gifBB70.jpg
 
Drugaru sam montirao  FC-M761 pogon na 68mmBB tako sto sam sa leve strane stavio DVE podloske od 2.5mm a na desnu samo jednu, obavezno je tri podloske od 2.5mm ili cetiri zbirno 7.5mm da bi mogao propisno plasticnim srafom da pritegnes levu kurblu na lezaj.
To je rizicno zato sto je leva soljica sa kracim navojem od desne ali to je bio jedini nacin da kurble budu centrirane i da prednji menjac moze da dohvati veliku sajbnu na njegovom ramu.



Montirao danas.. sve je isto i naravno potrebna su 3 spejsera. A to znači da ću morati da potražim jedan koji mi nedostaje za drugi bicikl jer na njemu menjam pogon na četvrtku sa novijim 771.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#20 Sirrus

Sirrus
  • Members
  • PipPip
  • 45 posts

Postavljeno 20 March 2022 - 01:08 PM

Nasao sam patronu sa drugog bicikla sa osovinom 117.5mm i na nju namontirao pogon FC-TY501. Cini mi se da je ok, nigde ne zakacinje, menjac ima dovoljno hoda, mozda ipak ne treba duza osovina od 122,5mm koju Shimano preporucuje uz ovaj pogon. Evo slike, kako vam se cini?

 

https://ibb.co/T1w04C6


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: srednja, osovina, monoblok

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika