Jump to content


Fotografije

Izbor guma


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
925 odgovora na ovu temu

#641 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 12 October 2018 - 01:45 PM

Točak prečnika 28" je druga priča. Glavni problem s užim gumama na točkovima od 26" je upravo što dodatno smanjuju i onako manji prečnik točka.

 

32 mm na 28" uopšte nije "uska", više "srednja" širina gume. Koliko bude široka kada se montira i meri zavisi od pritiska, širine felne i "kalupa" proizvođača.

 

To što si opisao da ti se dešava sa upravljivošću je usled dosta većeg prečnika točka. Time si dobio i oštriji ugao viljuške (ceo prednji kraj je rotiran ka "gore") i nešto većio predtrag. Veća stabilnost pri većoj brzini, a šetanje bajsa pri manjim brzinama i kada se vozi stojeći iz sedla (i bajs obara levo-desno ispod vozača).

 

Detaljnije o upravljivosti bicikla.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#642 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Postavljeno 12 October 2018 - 01:48 PM

...Tako da sveukupno uzevsi Duletov setup...

pa dobro, odluci se...sta je Duletov setup? Tanko pa debelo ili 86er?


  • 0

#643 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 12 October 2018 - 01:55 PM

Tanko pa debelo.

@ FalloutBoy    Ovo sto sam probao sa 28" tockom se ponasalo odlicno kada se ustane iz sedla i uzbrdo i pri malim i vecim brzinama. Tocak 28": sa tankom gumom je samo 1cm veceg precnika od 26 x 2.2 nije to toliko drasticna razlika ali spletom razlicitih okolnosti koji postoje na mom biciklu to je rezultiralo neubedljivim osecajem prilikom upravljanja kod malih brzina. Ono sto me je najvise iznenadilo je sto 28" vise trucka od 26".

Sve u svemu vise mi se svidja sa oba tocka od 26" bez obzira sto je za nijansu sporiji.


  • 0

#644 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 13 October 2018 - 06:35 PM

Nego, kada sam skidao "staru" gumu da bi uzeo tocak za ovaj moj Duletov setup © ta guma Rubena Shield 26 x 1. 75 je bila znacajno "gumastija" od Kendi u istom cenovnom rangu, kada sam je posle vracao na felnu lako se namestala i bila u pravcu prava ko strela, te me je to iznenadio jer na osnovu ove koju sam imao u rukama cini mi se da je bolji izbor od Kendi. Posle sam pogledao na internetu i Rubena vise ne pravi biciklisticke gume, kupila ih je korporacija iz Svedske i sada se proizvode pod brendom Mitas. Nesto me kopka ne verujem da bi Svedjani dozvolili los kvalitet, mozda Mitas gume i nisu lose?


  • 0

#645 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 13 October 2018 - 11:35 PM

Ljudi, ljudi, bacicete me u trosak :D

 

Ajde 2000 i nekako, tri su mi vec mnogo.

 

Zanimljiv mi je taj eksperiment, samo, ti dragsteri imaju tolike gume da bi iskoristili snagu motora. A kod mene je slab motorcic, jedino u pesku mogu da zaslajfam. Odnosno, mozda sam se pogresno i izrazio, nije moj cilj dostizanje vece brzine, nego lakse ubrzanje (mada i ova dva imaju veze), to mi je primarno. Razmazio me je malo drumas, jer vidim koliko lakse ubrzava i koliko sam manje umoran za isti predjen put, pa sam mislio da unapredim malo i mtb. Znam da ne mogu da napravim od mtb-a drumasa, nego eto, da dobijem koliko se moze, a da ne izgubim mnogo na drugim stranama. Inace, kod mene je kruta vila.

 

Dusane, sa cim si uporedio tu novu konfiguraciju? Koje/kakve gume su na njemu bile pre eksperimenta?


  • 0

#646 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 14 October 2018 - 12:47 AM

Pre eksperimenta su bile i napred i pozadi Continental 2.2 bez krampona.

 

IMG_1071.jpg

 

Ako ti je ubrzanje primarno onda uzmes gume CST 1.1 iz ZlatnogTocka.


  • 1

#647 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 14 October 2018 - 09:57 AM

Bojim se da bi to bio bas ekstrem. A nisu mi ni felne za tu gumu, cini mi se. Kao kad odem u TC da vidim patike, obidjem sve radnje i na kraju se opet vratim na one prve sto sam video. Gledacu verovatno 1.75 ili 1.95 nazad (ako nadjem neku brendiranu), a napred 1.5 ili 1.75. Ima mi i drug bajk sa 1.5 obe, moracu da ga uhvatim pa da isprobam u voznji. 


  • 0

#648 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14517 posts

Postavljeno 14 October 2018 - 11:20 AM

Ove uzane Continental koje sam stavljao napred su siroke 28mm i bez problema staju na felnu sa unutrasnjim dimenzijom 19mm.


  • 1

#649 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 29 November 2018 - 01:51 AM

Na Trajalovom sajtu, domaće spoljne gume za MTB, po 450 kinti u proseku. Sećam se pre 20 godina su se vozile na onim prvim MTB-ovima, kasnije na Delta biciklama. Ako je neko nostalgičan, a Trayal ima na stanju i sajt uopšte radi za kupoprodaju (postoji ta opcija), izvoLte ;) :

 

https://trayal.rs/sr...ume-za-bicikle/


  • 0

#650 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 19 December 2018 - 06:15 AM

Nego, kada sam skidao "staru" gumu da bi uzeo tocak za ovaj moj Duletov setup © ta guma Rubena Shield 26 x 1. 75 je bila znacajno "gumastija" od Kendi u istom cenovnom rangu, kada sam je posle vracao na felnu lako se namestala i bila u pravcu prava ko strela, te me je to iznenadio jer na osnovu ove koju sam imao u rukama cini mi se da je bolji izbor od Kendi. Posle sam pogledao na internetu i Rubena vise ne pravi biciklisticke gume, kupila ih je korporacija iz Svedske i sada se proizvode pod brendom Mitas. Nesto me kopka ne verujem da bi Svedjani dozvolili los kvalitet, mozda Mitas gume i nisu lose?

Mitas je fabrika u Srbiji  ;)

 

Dušane, proizvodi Rubena itekako, potpuno je sve isto, fabrika ostala na istom mestu, isti ljudi i td. samo privatizovana od tih šveđana. To su češke fabrike u biti što bi rekli braća hr, nekada Barum, pa Rubena i sada Mitas -samo komercijalni naziv promenili, brend, ništa više. Verovatno znaju zašto su to menjali nakon što ih je kupila ko što si napisao švedska korporacija Trelleborg Group (isto stari proizvođač guma). Za bike program su šveđani i za traktore..., za auto program ih je kupio Conti, i odvojio pogon sa starim nazivom Barum (imaš sajt isto gume dobre kažu). Česi imaju dugu tradiciju za gume, zapravo je to sve pokrenuo otac sa dva sina oko bicikala, lepo radili, ukrala država posle rata ali i podigla na veći nivo vremenom...

 

U prodavnicama kada nađete Rubenu, znajte da je guma sa zaliha minimum 1.5 godina, a ako je Mitas, novija je! Šveđani su kupili 2015. E sada, da li su šveđani na svim gumama uneli neke inovacije, ne znam, ali vidim da sada imaju za drumaša Mitas Srynix folding, što nekada nisu, dakle kupili su mašine verovatno, tehnologiju. Za traktorske gume pišu da su već uneli mnoge inovacije...tehnlogiju zapravo.

 

Ima jedna anegdota koja mi je ispričana, stric mi je radio nekada u Češkoj, i vidi punu prodavnicu guma, jedna mu se sa izloga dopada i pita da li imaju za njegov bicikl, ima, kad pogleda Obilićevo Jugoslavija :). Jbga. Šteta što naši ne prave ovakve gume jer i mi nismo loši sa gumom...kada hoćemo. Pirot sada drži Mišlen, drugi samostalni pogon radi opanke, čizme i još brdo proizvoda i oni su sada krenuli da dobro rade jer imaju izvoz u EU dobar...

 

I da, ono s početka, Mitas-ova dosta "jaka" fabrika u Srbiji, koja ima gume za prvu ugradnju jeste RumaGuma Mitas, Ruma! Rade traktorske i te veće...Mitas Agri.

 

https://www.mitas-tyres.com/rs/

 

Mitas radi u tri države. Češka, Srbija, Amerika (plus sada SWE ali kao Teleborg). Ne znam od kada imaju u Americi, da li su to česi ranije kupili tj neko ko ih je prvi put privatizovao...jer piše da su napravili tu fabriku 2012.

 

https://youtu.be/p5bGOEHRFRE?t=234

 

 

Za KENDU nisam gledao History na netu, imam  Kendu K191 drumaška, nije loša, lagana a džabe oko 800 din., duplo jeftinija od Contija a sa težinom su iste i ima lep oblik "balona", bolji od Srynixa. Kao da je KENDA full made in prc.

 

Ne znam, možda s proleća u BGD Decatlon donese neke gume sa još jeftinijom cenom, odnosno sa istom ali bolji kvalitet, videćemo.

 

Jel probO neko:

https://www.aliexpre...ac-07166cf6f673


  • 0

#651 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 19 December 2018 - 08:34 AM

Neko svoje iskustvo da pribeležim, možda će kome valjati. Dakle, od prošlog novembra, pa evo zaključno sa današnjim danom, vožene nove Kenda multitrack sport 700x40, pređeno 12000 kilometara, bez ijednog defekta. Terane u svim vremenskim uslovima, evo i danas krećem u nabavku, sa bisagama, u nekoliko tura, i po različitim terenima. Plaćene 900 dinara po komadu. Unutrašnje gume Cst napred, Rubena pozadi. Planiram da kupim još jedan par, iako i ove što imam mogu da se kotrljaju još mnogo kilometara. 


  • 0

#652 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 19 December 2018 - 09:25 AM

Je l' vozio neko švalbe smart sam (26/2,25) po snegu/ledu ?

 

Ostao sam bez svojih dosadašnjih "zimskih" guma švalbe table top koje sam poklonio ortakovom klincu, kad sam mu onomad napakovao mtb. Sad gledam da metnem neke čupave umesto ovih super-moto ćelavih koje vozim po lepom vremenu i ne bih želeo da ih upropastim po snegu/ledu/bljuzgavici, jer sam jako zadovoljan njima ... 


  • 0

#653 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4541 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 December 2018 - 02:54 PM

Neko svoje iskustvo da pribeležim, možda će kome valjati. Dakle, od prošlog novembra, pa evo zaključno sa današnjim danom, vožene nove Kenda multitrack sport 700x40, pređeno 12000 kilometara, bez ijednog defekta. Terane u svim vremenskim uslovima, evo i danas krećem u nabavku, sa bisagama, u nekoliko tura, i po različitim terenima. Plaćene 900 dinara po komadu. Unutrašnje gume Cst napred, Rubena pozadi. Planiram da kupim još jedan par, iako i ove što imam mogu da se kotrljaju još mnogo kilometara.

Svaka čast za kilometražu, 12000km godisnje...

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#654 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 19 December 2018 - 04:17 PM

Hvala vidak,malo više od godinu dana, novembar prošle godine decembar ove. Sve obaveze završavam na bajku, otuda i kilometraža. Svakog dana vozim, osim kad je baš jaka kiša, nakupi se. 


  • 2

#655 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 19 December 2018 - 04:29 PM

Isti slučaj, i meni je bajs osnovno prevozno sredstvo, samo ja sam preš'o upola manje od tebe ...  n2:party-021 

 

Nego da odgovorim na ono svoje pitanje odozgo, možda će i nekog drugog zanimati ... Montirao sam gume i izvezao malopre jedan đir od desetak km po gradu. Sneg, led, na oko -5, uzbrdo, nizbrdo  ... Odlične su, smart sam je i zvanično moja nova zimska guma !


  • 2

#656 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 19 December 2018 - 06:53 PM

Hvala vidak,malo više od godinu dana, novembar prošle godine decembar ove. Sve obaveze završavam na bajku, otuda i kilometraža. Svakog dana vozim, osim kad je baš jaka kiša, nakupi se. 

Svaka čast a u kom gradu pređeš toliku km?

Svaka čast i tebi i Sajkotiku kada vozite i na minus temperaturama.


  • 0

#657 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 19 December 2018 - 08:22 PM

Na relaciji mala krsna-smederevo, nekih 25 kilometara, tamo-vamo


  • 0

#658 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 December 2018 - 08:36 PM

Hvala vidak,malo više od godinu dana, novembar prošle godine decembar ove. Sve obaveze završavam na bajku, otuda i kilometraža. Svakog dana vozim, osim kad je baš jaka kiša, nakupi se. 

I nije čudo što sretnem Leopolda negde u okolini Krsne kad god krenem na neku turu ka istoku.. stalno je na bAciklu :D


  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#659 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 19 December 2018 - 10:57 PM

Na relaciji mala krsna-smederevo, nekih 25 kilometara, tamo-vamo

U dosta, dosta, svaka čast!


  • 0

#660 leopoldbloom

leopoldbloom
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 351 posts

Postavljeno 20 December 2018 - 06:49 AM

tako je Igore,bicikla je kod mene, od sredstva za zabavu i rekreaciju, postala prevozno sredstvo koje mi pomaže da završim sve poslove. Naravno, i zabava (čitaj putovanja i kampovanja), nije izostavljena

 

hvala, bockokg


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika