Jump to content


Fotografije

Izbor guma


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
925 odgovora na ovu temu

#601 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 05 September 2017 - 02:33 PM

Brate mili. Jedan dobar prd preopterećuje tu gumu.


  • 1

#602 lowzyyy

lowzyyy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 315 posts

Postavljeno 07 September 2017 - 11:10 AM

@mixitron za moju gumu pise da je 50-65 psi.
Naduvah je sa 1.8 na 3.3 i razlika je hmm, mizerna u motanju, ali npr vise osetim prednju suspenziju, ali zato i pozadi osetim kako mi trticna kost apsorbuje sve onako u fullu, kao da su me crnci :D
  • 0

#603 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 07 September 2017 - 11:13 AM

Razlika u motanju se oseti na duge staze a buljson mora da ti očvrsne ;)

 

OT suspenzije

 

Moja evolucija je išla ovako:

 

Krutiša -> SR Suntour NS (u, je, vidi, ovo fino) -> Manitou Axel (aaa, bolje malo, bolje) -> RS Reba (WOOOOOT)

 

A ti reci kako to osećaš suspenziju?


  • 2

#604 lowzyyy

lowzyyy
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 315 posts

Postavljeno 07 September 2017 - 11:31 AM

Pa posto je pre prednja bila 1.6-2.0 ona je sa amortizerom upijala udarce. Posto je sad tvrda amortizer upije sve to, kapiras
Pa da, malo pre sam odvezo 11km pa nisam osetio neku razliku, bio po Bardahl ulje sae20 da probam da metnem u amortizer. Ceka se pumpa sa aliexpressa. Mislim da je sad presusio( u smislu nije servisiran) i verujem kad mu podesim dobar "sag" od 25% posto je trenutno jace naduvan, da ce biti super
  • 0

#605 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 28 October 2017 - 09:26 PM

Da li na obruč na kome piše da je za max 2.3 širinu sme da se metne guma 2.35 ? Računam da taj mm ne bi trebao da bude problem, al' otkud znam, bolje da pitam nego da u$erem nešto ...  n2:party-021


  • 0

#606 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 October 2017 - 09:33 PM

Da li na obruč na kome piše da je za max 2.3 širinu sme da se metne guma 2.35 ? Računam da taj mm ne bi trebao da bude problem, al' otkud znam, bolje da pitam nego da u$erem nešto ...  n2:party-021

 

Ako piše max 2,3 - to znači da će 2,2 da legne bez problema. Šira guma od preporučene je kompromis. U ovom slučaju razlika je prilično mala, pa je verovatnoća da guma ne sedne lepo i da bude problema isto tako mala. :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#607 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 28 October 2017 - 09:49 PM

Trenutno su na obručima table top 2.25, i problema nema, samo gledam da ne preteram sa pritiskom. Pretpostavljao sam da ne bi trebalo da bude problema ni sa tim 2.35, al' k'o pita ne skita ;)


  • 0

#608 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 28 October 2017 - 09:53 PM

Ja ne bih isao preko preporuke proizvodjaca kad je guma u pitanju. Preterao ili ne preterao moze se desiti da guma izleti iz felne pa si u problemu.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#609 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 28 October 2017 - 10:39 PM

Sa ovim table top valjda Još uvek nisam ? Iako na sajtu navode 2.1, 2.3 je max dozvoljena širina. Bar mislim da je tako jer na nalepnicama na obručima piše do koliko se smeju napumpati gume različitih debljina. Zato sam i rekao da vodim računa o pritisku. 


  • 0

#610 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 28 October 2017 - 11:56 PM

Ja ne bih isao preko preporuke proizvodjaca kad je guma u pitanju. Preterao ili ne preterao moze se desiti da guma izleti iz felne pa si u problemu.


Odnosi se na sirinu gume nasuprot sirine felne. Tj.sira guma od proizvodjacke preporuke za felnu.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#611 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 October 2017 - 06:03 AM

U sitna crevca o dimenzijama guma (& felni):

 

http://www.bikegreml...dimenzije-guma/

 

U poslednjem poglavlju ("Širine guma") sam u par rečenica objasnio koji su rizici kad se stavi guma koja je previše uska, a koji kada je previše široka u odnosu na preporučenu dimenziju za felnu.

 

Za slučaj da na felni nije označena min i max širina gume, stavio sam i "konzervativnu" tabelu sa kojom se sigurno ne može pogrešiti ni na jednu stranu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#612 trista_cuda

trista_cuda
  • Members
  • PipPipPip
  • 135 posts
  • LocationBG

Postavljeno 29 October 2017 - 10:41 AM

Trenutno su na obručima table top 2.25, i problema nema, samo gledam da ne preteram sa pritiskom. Pretpostavljao sam da ne bi trebalo da bude problema ni sa tim 2.35, al' k'o pita ne skita ;)

 

 Ako je ram predviđen max za 2.30, vodi računa o veličini krampona sa strane kod tih 2.35 guma koje planiraš montirati. Može se lako desiti ako je točak malo kriv da ti bočni kramponi bukvalno "istružu" unutrašnji deo zadnje vile kod pogona a da ne primetiš i ne čuješ u vožnji. Guma može toliko oštetiti ram da dobiješ ventilaciju u vidu elipsaste rupe.

 

U sitna crevca o dimenzijama guma (& felni):

 

http://www.bikegreml...dimenzije-guma/

 

 Sve je ovo sjajno napisano, sajt je prava riznica znanja i mislim da nema ništa bolje na domaćem internet nebu. Izuzetno može pomoći ljudima koji žive u malim mestima, manjkom servisa i stručne pomoći ili slabim poznavanjem stranih jezika a o uštedi para da ne pišem :).

 Tehnologija se menja, bicikli se menjaju, možda industrija nepotrebno komplikuje sve a možda i usavršava ali definitvno treba ići u korak s vremenom, pratiti sve nove stvari i manje ih smatrati marketingom. U ovom tvom tekstu o crevcima malo bode oči ovo o 29 MTB veličini guma. Pre 6-7 godina kad su se 29-ke pojavile, internet je bio zasut tekstovima o novom hiru, marketingu i gluposti biciklističke industrije a danas kad ih čitaš, smešno je jer sve se promenilo. 26 mtb standard je praktično mrtav, bez obzira što mi malo kaskamo zbog opravdanih razloga ...ende, finito, kaput. Izbor novih guma, točkova, vila i ramova (ono što pravi razliku u stadndardu) najviše oslikava tu promenu. Veliki proizvođači bicikala već nekoliko godina više ni ne rade 26-ice ili imaju samo par modela (u delu "bicikli za decu"). Uvek će se moći kupiti sve vrste bicikala i delova :), u ekonomskim smislu ja mislim da je to sjajno, te stadnarde su pokrenuli mali proizvođači a veliki ih prihvatili i napravili široko dostupnim a sad će neki drugi mali proizvoditi i živeti od prodaje upravo tih 26-ica. Prizvođači guma sa lakoćom prihvataju sve novine pa ono što je pre par godina bila egzotika ili prototip, sad je već u širokoj potrošnji. MTB dožiljava najveće promene, naročito u gumama i felnama :) 27.5 i 29 ne samo što su potpuno istisnuli 26 nego odoše još više u širinu izbora ...tolikim da te zaboli glava :). Tu mislim na 27.5+ i 29+ veličine guma i felni (ima i 26+ :)) pa će ovaj tvoj tekst pregaziti vreme vrlo brzo. I taj + sigurno nije marketing jer već je sastavni deo ponude ...modeli guma, točkova, vila i ramova za 2018 pokazuju da to nije prolazni hir industije već nešto što je zaživelo. Kad budeš pisao tekst isključivo o MTB gumama i felnama za par godina, imaj na umu ove stvari :)
 I city bicikli se menjaju pa tim i gume i felne zbog e-bikea, veličina i namena je ista ali način izrade je drugačiji pa već imaju prefiks e-bike, moraju biti izdrživiji, kao za touring pre deset godina :)


  • 0

#613 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 October 2017 - 10:53 AM

Pisao sam već o točkovima za MTB, ovde:

 

http://www.bikegreml...275-vs-29-29er/

 

Što se teksta o dimenzijama tiče, ili ja nisam dobro objasnio, ili ti nisi dobro (pro)čitao.  :)   Uglavnom, suština je da su gume od 29" istog (unutrašnjeg) prečnika kao i gume od 28", a i jedno i drugo su marketinški termini za gume unutrašnjeg prečnika 622 mm. To sam pokušao objasniti.

 

Isto tako ima i slika gde je objašnjeno kako različite gume koje imaju marketinšku oznaku 26" (i još dodatak), a u stvari nemaju isti (unutrašnji) prečnik i neće moći da pasuju sve na felnu istog prečnika.

 

Ceo prvi deo članka posvećen je objašnjenju koliko je ISO standardizacija (od strane ETRTO) u ovom slučaju spas i koliko olakšava snalaženje, uz preporuku da se uvek proverava ISO kao najsigurnija vodilja pri izboru i proveri da li guma pasuje, ili ne.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#614 trista_cuda

trista_cuda
  • Members
  • PipPipPip
  • 135 posts
  • LocationBG

Postavljeno 29 October 2017 - 11:10 AM

Pisao sam već o točkovima za MTB, ovde:

 

http://www.bikegreml...275-vs-29-29er/

 

 

Ovaj tekst mi je promakao :)

 

Sve si lepo objasnio. Ja sam samo hteo da ti napomenem za neke buduće tekstove zbog kompatibilnosti guma. :)


  • 0

#615 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 29 October 2017 - 01:08 PM

Ovaj tekst mi je promakao :)

Sve si lepo objasnio. Ja sam samo hteo da ti napomenem za neke buduće tekstove zbog kompatibilnosti guma. :)


hvala i na pohvalama i na (konstruktivnim) kritikama.


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#616 Sale011

Sale011
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 14 January 2018 - 02:17 PM

Cao ljudi..mene interesuje jel imao neko iskustva sa gumom schwalbe kojak planiram da montiram tu gumu na mtb 26x2,00 samo asfalt vozim..trenutno imam kenda kobra 26x2,00 ili mozda 26x1,35 kojak :-) 


  • 0

#617 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 January 2018 - 02:27 PM

Cao ljudi..mene interesuje jel imao neko iskustva sa gumom schwalbe kojak planiram da montiram tu gumu na mtb 26x2,00 samo asfalt vozim..trenutno imam kenda kobra 26x2,00 ili mozda 26x1,35 kojak :smile:

 

Odlične gume za asfalt, ali sve ispod 1,7 " (40ak mm) je preusko za 26" točkove - ne dobije se toliko na manjoj težini, koliko se izgubi na udobnosti i lakoći kotrljanja preko neravnina. Ima ko voli uže gume na 26", ja nisam od tih. Marathon Racer su isto odlične gume za asfalt, možda i bolje od Kojaka.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#618 phantom85

phantom85
  • Members
  • PipPip
  • 36 posts

Postavljeno 28 March 2018 - 10:13 AM

Da li neko koristi Schwalbe Marathon GT 365?
Koristio bih na trekingu u velicini 28x1.5, 70% asfalt, 30% off road.
  • 0

#619 Tamoinazad

Tamoinazad
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 22 June 2018 - 02:27 PM

Jel ima neko iskustva da preporuci dobru gumu za asfalt i put-kamenjar bez blata,znaci šoder,recni kamen,kamenje..
Gledao sam Schwalbe Cx Comp,kazu dolazi do mnogo busenia
Razmatrao Conti Cyclocross i na kraju krajeva CST Cultivator koja je fenomenalna guma za off road,grip odlican,nema busenja,ne proklizava...samo ti kramponi zestoko koce na asfaltu
  • 0

#620 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 22 June 2018 - 06:54 PM

Ja sam za kombinovanu vožnju pre par meseci uzeo Schwalbe Land Cruiser i samom šarom sam zadovoljan. Lepo ide po svim podlogama. S druge strane, kvalitet samih guma je bedan. Prednju sam reklamirao posle 2-3 vožnje jer je ispucala svuda. Druga i zamenska nisu imale taj problem, ali posle par meseci lagane vožnje gume izgledaju značajno istrošeno. Verujem da bi se i CX Comp slično pokazala. Slična stvar mi se sa Schwalbe gumama desila i pre par godina, prvo sam mislio da je loša sreća, ali po nekim komentarima sa neta vidim da su i drugi, pogotvo u Srbiji, imali isto iskustvo. Što se mene tiče, Schwalbe, bar iz Srbije, više neću da kupujem. Deluje kao da naši uvoznici kupuju bajate gume...


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika