Jump to content


Fotografije

Izbor guma


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
925 odgovora na ovu temu

#621 Tamoinazad

Tamoinazad
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 22 June 2018 - 07:26 PM

To se i meni desavalo sa vise drumskih modela u Srbiji kupljenih.Gume sigurno nisu bajate,vec su drugacijeg kvaliteta od onog koje švabe prave ta sebe.Ono sto za sebe pravi ne izvozi
  • 0

#622 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 08 October 2018 - 05:37 PM

 

Što se tiče širine, 1,95 za semislik, 1,75 ćelavuše – i to ti je donja granica. Vozio sam kratko vreme 1,5 i to je najgluplja stvar koju sam ikad uradio (na) biciklu.

 

 

Zasto su 1.5 najgluplja stvar koju si uradio? 

 

Racunam da je 1.5 na 26" slicno kao 35 ili 38mm na 28". Ili sam propustio nesto? 

 

Imam sad dva mtb-a, jedan krs, koji nazad ima CST City traveler od 1.75, a napred kramponku od 1.95, ali kojoj su nestale sare na gazecem sloju pa je sad celava.

Drugi mi je sa kramponkama, nazad 2.1 a napred 1.95, ima znatno bolju opremu u ocuvanijem stanju, polozaj na njemu je agresivniji, za kilogram je laksi, ali je ovaj krs osetno brzi, lakse se vozi, a razliku u udobnosti ne vidim.

 

Zato sam planirao da stavim 1.5 na taj drugi, neke slik ili polu slik, da vidim kakva je razlika. Eventualno neke 1.75.


  • 0

#623 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 08 October 2018 - 06:12 PM

Već u startu manji točkovi, još staviš uže gume, čime dodatno smanjiš prečnik točka. Zašto uže gume nisu uvek brže.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#624 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 08 October 2018 - 08:25 PM

Na 26" uze slick gume po mom iskustvu definitivno jesu brze


  • 3

#625 Nepozvan

Nepozvan
  • Members
  • PipPip
  • 37 posts
  • LocationPodgorica

Postavljeno 09 October 2018 - 11:55 AM

Ja sam do sad vozio ove tri 26ice:

 

Kenda Cross 1,95

Continental Double Fighter II 1,90

Continental Race King Kevlar 2,20 

 

U sustini, od Kende se jedna pocela raspadati posle nekih godinu i po pa sam skinuo obje, Dabl fajter je dobra guma, al sam ih iscelavio i dosadile su mi, plus bila akcija na Race King :D pa sam ih skinuo posle mozda dvije godine i nesto malo preko, te sad, zadnjih godinu i po vozim Race King. Za taj period sam imao busenja: 1 komad. I na Dabl fajteru sam dobro prolazio, cak i kad su bile celave, znao sam da vezem godinu bez busenja.

 

Elem, sto se tice sadasnjih, nisam htio 2,2 ali su one 2,0 prosle, te reko ajde, daj sta das. U pocetku je bilo malo neobicno, narocito u krivinama, svakako je bolja kontrola sa uzom gumom ali naviknes se za 3 dana. Inace odlicno ide i po asfaltu, kramponi nisu preveliki. Bucna mi jeste bila posle semislik gume, ali sad vise ni to ne primjecujem. Al se zato isplatila za svaki metar van asfalta, narocito uzbrdo. Sigurno znacajan procenat snage ustedis, jer ona se kaci za sve za razliku od polucelavih. Kad je veliki asfaltni uspun ispusta zvuk kao da odljepljuje dio asfalta za sobom, ili kao da njeni djelovi ostaju po putu...al joj nista ne fali, evo i resice joj stoje sa strane i dalje.


  • 1

#626 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 09 October 2018 - 12:18 PM

Kontrola u krivini na asfaltu nema toliko veze sa širinom gume, već sa "ćelavošću" sloja koji je u kontaktu sa asfaltom.

 

Po pitanju "brzine" (a i ostalih kriterijuma), važno je i koje gume konkretno se porede. Kenda Cross 1,95 i Race King 2,2 se razlikuju po širini, to stoji, ali razlikuje se i profil gume (drastično), kao i kvalitet izrade bočnih zidova - u "korist" 2-3 puta skuplje Race King.

 

To su sve bitne stvari kada se izvlači zaključak "uže/šire/ćelave" su bolje/gore - da se ne porede babe i žabe, već što sličniji modeli sa jednom varijacijom. Ili barem da se uzmu sve razlike u obzir pri poređenju i izvlačenju zaključka.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#627 Nepozvan

Nepozvan
  • Members
  • PipPip
  • 37 posts
  • LocationPodgorica

Postavljeno 09 October 2018 - 12:29 PM

Pa dobro, Race King sam vozio posle Double Fightera, ne posle Kende, pa sam osjetio razliku u krivinama sto se upravljivosti tice al mozda bas zbog celavosti.

 

Razliku u brzini nisam primjecivao, osim naravno, ovo sto rekoh za makadam uzbrdo. E tu krampon definitivno vrijedi. Da, jos jedna bitna stvar, krivljenje felne. Mnogo cesce se desavala ranije, sto je i logicno. Sad bogami naletim na ivicnjak, kamen, rupu, a tocak ostane prav. 


  • 1

#628 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 09 October 2018 - 08:45 PM

Hvala na misljenjima i na linku. :)

U principu, s ovim ne planiram off road, osim sto negde presecem neku stazu, vec samo asfalt (uglavnom dobar), i trotoar, tamo gde zelim da izbegnem saobracaj. Recimo 80-90% voznje obavim po asfaltu.

 

Kao sto rekoh, imam vec 1.75 na jednom bajku i cini mi se ok. Zato me zanimaju ova misljenja na koja naletim, koja kazu da je 1.5 uzas, jer sam planirao da stavim bas te, da malo ubrzam ako moze...

 

Ali ako nije velika razlika, necu ni da se cimam oko toga, bitno je samo da nisu neke sa kramponima, vec ce to da mi ubrza bajk. 

 

Razmisljam da uzmem nesto jeftino, do 1000, ili 10€ u vrh glave, pa sam otprilike suzio potragu na sledece:

 

Cst 26x1.6 -                  http://www.zlatnitoc...x16-40-559.html

Cst 26x1.75-                 http://www.zlatnitoc...175-47-559.html

Kenda 26x1.5 -             http://www.zlatnitoc...12-40-590-.html

Kenda Kwick 26x1.5-    http://www.zlatnitoc...125-32-559.html

Kenda Kwest 26x1.5 -  http://planetbike.rs...lovi/Gume/2226/

Kenda 26x1.75-            http://www.zlatnitoc...x17547-559.html

 

Ako je ovo sve slicno, ili nema neke koja odskace po (ne)kvalitetu, uzecu onu koja mi se najvise svidja.

Ima jos nekih Rubena, Ponely, DSI, ali racunao sam da su ove malo bolje.

 

Ima jos i ova, polovna, ali svasta ste pisali o Svalbe gumama, pa ne znam bas... https://www.2bike.rs...22#.W70PHXszaM-


  • 0

#629 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 09 October 2018 - 11:16 PM

Ona treca po redu nije za 26"(559mm) vec je za 26x1 1/2(590mm) tu ne uzimaj.

Da sam ja ti stavio bih napred ovu (link) a pozadi ovu (link) mozda zvuci cudno ali je u praksi dokazano kad je brzina u pitanju (link). Prednja ti smanjuje otpor pri kotrljanju a zadnja ti vecim precnikom omogucava dostizanje vece brzine a sirinom udobnost kada je MTB bicikl u pitanju. Trust me I know what I'm doing.


  • 1

#630 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 October 2018 - 03:44 AM

Ta kenda širine 1,5 će se brzo kotrljati samo kad je naduvana na veoma tvrdo - kada je prilično neudobna, a i sporija na neravnoj podlozi/lošem asfaltu jer puno skakuće. Vozio sam je, baš u toj dimenziji.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#631 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 10 October 2018 - 04:51 AM

Zato je pozadi CruiseContact da bude udobna voznja. Kenda je tu da mu ustedi malo para inace bih mu napred preporucio neku kvalitetniju i skuplju. Ima da bude brz ko dragster a udobno ko Kadilak.


  • 0

#632 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 10 October 2018 - 05:37 AM

Zato je pozadi CruiseContact da bude udobna voznja. Kenda je tu da mu ustedi malo para inace bih mu napred preporucio neku kvalitetniju i skuplju. Ima da bude brz ko dragster a udobno ko Kadilak.

 

Ako nema amort napred, po mom mišljenju je bolje i napred uzeti udobniju i kvalitetniju gumu. Za uštedu - makar i neku širu Kenda/CST. Te uže Kenda mi se ni malo nisu dopale, a uzeo sam ih na preporuku, baš kao "brže", rek'o, aj' da probam, neću propasti za te novce. Opet, to je moje mišljenje i iskustvo, neki se kunu i istu.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#633 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 11 October 2018 - 04:31 PM

Proverio sam danas ovu kombinaciju za MTB bicikle sa prednjim amortizerom, napred uzana pozadi debela guma, od sada u cast i velicanja mene ovo ce se zvati Duletov setup ©
Nije da sam sumnjao u moj briljantan um ali danas sam imao vremena pa rekoh hajde da probam kako to u praksi izgleda. Izbunario sam neku uzanu gumu Continental SportContact 26 x 1.3 (28.5mm mereno) montirao na neki stari tocak koji sam takodje izbunario iz bunara i stavio na MTB XC bicikl sa prednjom vazdusnom vilom i silikonskim rucicama o kojima sam pisao u drugoj rubrici. Pozadi je bila Continental CruiseContact 26 x 2.2 (55.5mm mereno).
Prednja guma je naduvana na 4.0 bari zadnja na 2.5. Utisci sa voznje po ravnom asfaltu su sledeci, udobnost na rukama je bila odlicna delimicno i zbog silikonskih rucica. Pozadi je normalno da nije bilo problema sa udobnoscu zbog gume sa velikom zapreminom. Oseca se razlika prilikom voznje u otporu kotrljanja prednje i zadnje gume sto znaci da je postignut cilj smanjenog otpora kotrljanja uz zadrzanu udobnost. Specificno vezano za geometriju bicikla posto je bio "nervozan" jer sam menjao polomljen ram koji je za istu velicinu bio 3cm duzi, stavljenjem uze prednje gume se "umirio" zbog smanjenog traga tocka i veceg ugla vrata viljuske.
Eto ko je mislio da sam se salio da ga razuverim. Preporucujem.

  • 0

#634 trista_cuda

trista_cuda
  • Members
  • PipPipPip
  • 135 posts
  • LocationBG

Postavljeno 11 October 2018 - 07:03 PM

 

Proverio sam danas ovu kombinaciju za MTB bicikle sa prednjim amortizerom, napred uzana pozadi debela guma, od sada u cast i velicanja mene ovo ce se zvati Duletov setup ©

Eto ko je mislio da sam se salio da ga razuverim. Preporucujem.

 

 

Napred 1.3 nazad 2.2? Peporučuješ? Šališ se? Molim te, napiši da se šališ :)


  • 0

#635 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 11 October 2018 - 07:23 PM

Ja trosim 2.2 (55-559)  continental ,odlicne gume ali i napred i pozadi, ovaj tvoj setap mi je malo bezveze. 


  • 0

#636 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 11 October 2018 - 07:44 PM

Napred 1.3 nazad 2.2? Peporučuješ? Šališ se? Molim te, napiši da se šališ :)



brmp.png
  • 3

#637 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 11 October 2018 - 08:13 PM

Ne salim se. Traktor je za blato i seljake koji se bave poljoprivredom, ja govorim o MTB biciklu sa prednjim amorizerom koji se krece po asfaltu. Nesto slicno ovome

 

Barone-speed-record-suit.jpg


  • 0

#638 trista_cuda

trista_cuda
  • Members
  • PipPipPip
  • 135 posts
  • LocationBG

Postavljeno 11 October 2018 - 08:24 PM

Ne salim se. Traktor je za blato i seljake koji se bave poljoprivredom, ja govorim o MTB biciklu sa prednjim amorizerom koji se krece po asfaltu. Nesto slicno ovome

 

Barone-speed-record-suit.jpg

 

n2:hahaha

Ovde je garderoba ključna :) .


  • 1

#639 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 11 October 2018 - 08:50 PM

.... Trust me I know what I'm doing.


  • 1

#640 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 12 October 2018 - 12:45 PM

Nastavak price, uspeo sam da ubacim tocak od 28" u MTB amortizer za tockove od 26". Guma na tocku je bila Continental SportContact II izmerene sirine 28mm (na gumi pise 622-32). Utisak sa voznje, primetno se lakse kotrlja cak i od gume iste sirine za tocak 26" ali... iako je bila naduvana na isti pritisak od 4.0 bari cinilo mi se da vise trucka, vise su se osecale neravnine. Takodje osecaj upravljanja pri brzinama ispod 20km/h je bio cudan, neubedljiv ne znam kako da opisem recima. Osecaj se bitno poboljsa kada se vozi brzinama preko 20km/h tada je OK. Druga stvar koji mi se ne svidja je izgled bicikla sa prednjim tockom malo vecim od zadnjeg. Sa manjim tockom napred izgleda kao onaj sa slike sa bajom u crvenom odelu a sa vecim tockom nekako starinski. Ali definitivno ide brze sa tockom od 28" nego 26".
Tako da sveukupno uzevsi Duletov setup © radi odlicno bez obzira na podsmehe zluradih. Pozadi kvalitetna debela celava guma, napred tanka po mogucstvu opet kvalitetna, kineske silikonske rucice i eto malo drugacijeg bicikla i dalje udobnog a malo brzeg.

  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika