Jump to content


Fotografije

Dužina žbica


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
109 odgovora na ovu temu

#41 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 15 July 2015 - 04:26 PM

Ako pricamo o double~triple butted zicama one se istezu pa se zato kao manje lome, kad se metal istegne po duzini nema vracanja na staro.

ne bre, nego prave amortizerske, one...onako...talasaste, cik-cak :)

Radile ih svabe pocetkom 90tih, Union ili Marwi, isle sjajno sa HuGI glavama na rigid MTBijma


  • 0

#42 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 15 July 2015 - 04:39 PM

E ako su talasaste onda moze... Podseti me ovo na Radovana III kad pita Katicu jel' amblendovala.


  • 0

#43 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 15 July 2015 - 05:59 PM

Dobro zategnute zice = Dobar tocak = Bezbedna voznja
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#44 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 16 July 2015 - 08:25 PM

E ako su talasaste onda moze...

talasaste zbice.jpg
jedva nadjoh :)


  • 0

#45 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 17 July 2015 - 12:31 AM

image_793.jpg
 


  • 0

#46 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 July 2015 - 07:27 PM

Sad sam tek primetio pa da pitam, a što na dva milimetra razlike na nipli ide samo jedan milimetar razlike na žici? Tako izbacuje kalkulator.

Moje žice su 250 i 252

A kalkulator kaže sa 12mm niplama poželjno 252 i 254, a sa 14mm niplama 251 i 253.


  • 0

#47 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 17 July 2015 - 09:58 PM

Kako raste duzina niple DT imaju duzi navoj unutra pa zica pre dodje do kraja, SAPIM-ove imaju istu duzinu navoja bez obzira na duzinu niple pa kod njih ovo ne vazi.

Ne znam zasto koristis niple duzine 14mm, duze se koriste kad kljuc za niple ne moze potpuno da "uhvati" niplu.

 

687282d1333975407-nipple-length-affectin


  • 0

#48 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 July 2015 - 11:20 PM

Pa ne koristim, tek treba da idem da kupim narednih dana. Ali mislio sam pre svega zbog izgleda, jer su crne i neće rđati kao ove što imam. Pa tek onda drugi razlog što mi kalkulator u slučaju 14mm izbaci približniju vrednost ovim žicama koje već imam...

Nemam nikakav problem sa ključem, viri sve normalno iz felne i lako se radi, jedino što mi trenutno štrče žice malo, nekih 1mm baš kao na ovoj trećoj slici a hteo bih ovaj put da namestim idealno, tj da bude optimalno da nipla ne bude na krajnjem položaju. Mada sa ovim mojim sadašnjim tu nema kraja :) uzmem novu žicu i niplu i ona se vrti lako dok ne prešiša skroz navoj. Nema onog težeg zavrtanja tj "narezivanja novog navoja"


  • 0

#49 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2015 - 09:02 PM

Evo problema. Rasturio sam najzad točak da zamenim nablu i sad baš kad mi treba bajs, ovo će da se otegne danima dok ne rešim problem a trebam u Rumuniju i u Sombor... A računao sam ma sad ću ja to na brzaka.

Kako sad svi kalkulatori mi izbace isto 250/252 a žice ispadoše ipak predugačke?! Rekao bih da sam sve dobro izmerio i da sam dobro upleo, tri ukrštanja, ne vidim gde može da bude greška, poredio sam pletenje sa knjigama i video tutorijalima i sa gotovim točkovima... sve izgleda ok ali žice došle do kraja niple a i dalje je to veoma mekano. Znači ako nastavim prosviraće niple i opet će štrčati. A crnih žica ispod 250 nema. Sad ne znam šta da radim, sutra ću da sve fotkam i dokumentujem ali ne vidim šta može da ne valja.


  • 0

#50 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 02 August 2015 - 10:15 PM

Ajde reci da si koristio 14mm DT niple iako si pre toga napisao da za njih trebaju milimetar krace zice.

Ubaci podlosku izmedju felne i niple ako felna nije suvise V (erodinamicna), najobicnija podloska verovatno ima u gvozdjari.

Attached Thumbnails

  • 20150802_234335 - Copy.jpg

  • 1

#51 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 August 2015 - 10:34 PM

Da to je jedno od rešenja, već htedoh da pitam kolika je šansa da se takve podloške nabave kod nas :). Evo guglam "spoke protrude nipple", ispada da je veći problem da žica ne dođe u ravan sa slotom niple (dakle da ostane milimetar neiskorišćenog navoja na nipli) nego da štrči milimetar, o tome nisam ni razmišljao. Navodno oće niple da pucaju kod glave ako nisu svi navoji upregnuti.

Sutra raspertlavam sve i merim sve ponovo sa sve slikama, mada ne verujem da sam negde pogrešio. Da, koristio sam 14mm niple jer sam te našao u crnoj boji, ali nisu DT već Mach1. To i dalje ne kapiram kakve veze ima, evo gledam i u knjigama... u praksi ne menja ništa, glava niple uvek legne na felnu i žica treba dotle da stigne. Razlika je samo to što je hvat za ključ koji viri iz felne duži. Uslikaću sutra dve iste žice jednake dužine jednu do druge sa starom čeličnom niplom i sa novom mesinganom 14mm.

I druga razlika je što nove niple neće da idu dalje kada žica udari do kraja, u ravan sa slotom dok stare čelične se i dalje navrću glatko. Ja znam da štrčanje od 1mm nije nikakav problem (evo i čitam po stranim forumima da je to potpuno pouzdano) ali ne bih na silu da natežem i zeznem navoj na novim niplama. Hoću da to ide glatko i sve po ps-u znači da utvrdim gde je tačno problem.


  • 0

#52 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 02 August 2015 - 11:29 PM

Ima Android App "Spoke Calculator Golden Pie Devs" besplatan


  • 0

#53 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 August 2015 - 12:22 AM

Probaću i taj, ali probao sam već tri-četiri različita online kalkulatora i onaj od Sheldon Brown-a u formi excell tabele i svi su davali 250/252. A i slabo mi sad šta znači računanje jer ću crne od 248 teško naći. Vidim i ja okom, cenim da bi 250/248 bile taman, samo ne znam još kako i zašto.

 

I zaboravih da dodam ranije, i sa starim čeličnim 12mm niplama na staroj nabli je bilo isto, žice su štrčale po milimetar, u startu su mi mere bile sumnjive ali svi kalkulatori su tako davali. A nadao sam se da se malo razlikuju nable pa da će to kao leći kako treba. Međutim kad sam raspleo i uporedio, nable su identicne, samo se flange razmak razlikuje za milimetar što nema uticaja na potrebnu dužinu žice. Flange prečnik od rupe do rupe je isti.

 

Meni je sad naveća nedoumica da li da teram dalje ključem još taj 1mm na silu? To mi je najjednostavnije, ali ne radi mi se tako. Ne znam koliko će da uvrće žicu.

Sutra ću da jurim crne od 248 i one podloške pa šta pre nađem.


  • 0

#54 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 03 August 2015 - 01:08 AM

Nesto onda nisi dobro izmerio. Doduse ja te programe koristim samo kao kontrolu, radije nacrtam u Google Sketch-u pa izmerim.

Kljucem na silu neka ti bude poslednja opcija.


  • 0

#55 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 August 2015 - 05:03 AM

Crne žbice hoće nekad malo da se čuju... i imaju taj sloj farbe na sebi. Ja bih uzeo DT Swiss od nerđajućeg čelika, srebrne, obične.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#56 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 03 August 2015 - 07:03 AM

Nesto nisi dobro izmerio.

http://www.prowheelb...engthcalculator


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#57 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 August 2015 - 07:57 AM

Evo vako, 248 nema nigde, ima u planetu samo 247 crne. To mislim da je previše kratko ali videću još. Sad ću da se bacim na ponovno merenje svega.

 

Inače DT Swiss žice su mi skupe, ne isplati mi se. 40-50 din najjeftinije koliko vidim. A pre koju godinu, kad sam se dvoumio da li da kupim ove točkove ili da uzmem sve posebno pa da nosim negde da mi upletu, tada su je bilo jeftinijih DT stainless za 14 din. A i ne bih srebrne svakako sad kad su mi i niple i nabla crne. I nabla mi se nije kupovala ali izluđivalo me to pucanje. A kad je uzmeš ovako u ruku radi ko i ova nova acera, freehub zapinje i hvata lepo svaki put, unazad fino i glatko ide, nema lufta u habu. Ležajevi se vrte divno, mada normalno kad sam zamenio sva 4, znači novi su i opet je pucalo ko iz puške i to kad vozim lagano po selu. Čak se i na pedalama oseti ta vibracija koliko jako pukne. Uvek će mi to ostati misterija šta je bilo, neverovatno. A do nable je sigurno, jer je patrona menjana a i evo sad kad sam stavio drugi zadnji točak da se služim po selu dok moj ne upletem, nijednom nije puklo za par dana. I to se dešavalo skoro 4 godine, od kad su novi točkovi prvi put montirani.

A prosto mi nemoguće da je do žica, da toliko glasno mogu pucaju. A bile su dobro utegnute.


  • 0

#58 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 August 2015 - 04:12 PM

Ja sam glupan, ne znam stvarno kako sam to merio felnu ono pre dve godine. Jedino nogama da sam merio pa da promašim za cela 4 mm... A koristio sam onu foru sa dva parčeta žice od 20cm i dve niple, iz knjige Rogera Musson-a.

Uglavnom bitno da je rešena "misterija". Sad još samo da nabavim ovo ako je moguće

http://www.oldsite.v...iplama/3740103/

Za sad nigde nisam našao.


  • 0

#59 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 August 2015 - 04:54 PM

DT žbice nisu skupe. Skupe su jeftinije. 36 DT žbica i ne centriraš točak posle 10 godina.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#60 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 August 2015 - 07:05 PM

Koje žbice imaš ti na onom crvenom mtb-u?


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika