Jump to content


Fotografije

Dužina žbica


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
109 odgovora na ovu temu

#21 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 January 2013 - 07:45 PM

Ma da, uz slikovite i video tutorijale prosto je ko pasulj. Onaj video što sam kačio link je ubedljivo najbolji koji sam našao, a od tekstualnih Sheldonov je idealan - kompletan i lako razumljiv.
To je potpuno dovoljno, ali vrhunac su knjige :) ima okačen torrent na forumu
Gerd Schraner - The Art of Wheelbuilding
i Roger Musson - The Professional Guide to Wheelbuilding
Neverovatno kvalitetno i detaljno, meni i zanimljivo :mrgreen: pa ću komplet da iščitam

A za hex niple onda ništa, mislio sam samo u slučaju da može standardnim ključem... pošto Planet ima samo heksagonalne u crnoj boji a ne čeka mi se proleće da dobiju robu. Kad već preplićem, ne vraćaju mi se ove čelične ružne zarđale niple, uzeću onda obične dt stainless.
Ali ako neko zna gde ima crnih neka javi.
  • 0

#22 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 24 January 2013 - 08:30 PM

A za hex niple onda ništa, mislio sam samo u slučaju da može standardnim ključem... pošto Planet ima samo heksagonalne u crnoj boji a ne čeka mi se proleće da dobiju robu. Kad već preplićem, ne vraćaju mi se ove čelične ružne zarđale niple, uzeću onda obične dt stainless.
Ali ako neko zna gde ima crnih neka javi.


milsim da ovde treba malo razjasniti pojmove:
sta je HEX nipla?
Sta je na njoj HEX i kakav poseban kljuc zahteva?

Ja sam sretao niple koje umesto okruglog lezista u obrucu na kojem se nalazi prorez za "šlic" ili "minus" odvijač / šrafciger imaju 6ugaono leziste. Za njih sam cuo da ih zovu HEX niple.
Poenta ove vrste HEX nipli je da postoji nacin da se dovoljno sigurno prihvati nipla ako se koriste posebni obruci iz kojih standardna nipla donjim delom, koji je i dalje standardno 4ugaoni, ne izviruje, jer bi srafcigerom bilo nemoguce dovoljno dotegnuti zice.
Znaci ovakve HEX niple se na standardnim obrucima doteze standardnim kljucevima za zbice.
dt hex nipple planetbike ZIC-222.jpg

Sa druge strane postoje novi tipovi nipli koji umesto standardnog 4ugaonog oblika imaju neku vrstu "zvezdastog" prihvata za kljuc. Mislim da je pri SPINERGY uveo takve niple na SPOX tockovima,
da ih je MAVIC prihvatio i prilagodio FORE tubeless sistemu a sad verovatno ima vise modela i sistema slicnih karakteristika ali mislim da se nijedne ne zovu HEX, a mozda gresim?!
spinergy spox.jpg
Mavic_Fore.jpg
  • 0

#23 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 24 January 2013 - 09:14 PM

Ja sam imao dt swiss hex niple i dotezao sam ih sa normalnim kljucem.Tako da za njih ne treba poseban kljuc.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#24 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 January 2013 - 09:19 PM

To su te (one sa prve slike), gledao sam na planetovom sajtu dal ima crnih i video da te hex navodno imaju a klasične ne, pa sam zato pitao pošto ih prvi put vidim. Nisam ni zagledao a vidi se na slici da je četvorougaoni prihvat...
  • 0

#25 jablan

jablan
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 326 posts
  • LocationBeograd, Karaburma

Postavljeno 17 February 2013 - 06:40 AM

Hvala na savetu, videću već, imao sam želju da naučim, pa ako budem imao vremena - pokušaću sam, sad imamo internet :) ima masa klipova, tutoriala, tekstova itd. Ako ne, uvek je tu majstor.

Samo da javim šta sam uradio na kraju.

Šetao sam se par puta po gradu jer dužina koju je inicijalno dao kalkulator (280mm) je izgleda bila predugačka (empirijski je utvrđen optimum od 275mm), tako da sad imam višak žbica. :)

Upleo sam točak bez problema, a kad sam hteo da ga nosim na centriranje nisam mogao da nahvatam majstora. Uzeo sam onda, namontirao ga u viljušku i malo po malo ga nacentrirao sam. :) Tako da, sve prošlo OK, plus ja naučio da pletem i centriram.

Poz i hvala svima!
  • 0
Ulice za bicikliste - uzb.rs FB

#26 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14609 posts

Postavljeno 17 February 2013 - 11:14 AM

Ako nisi DOBRAAANO nategao zice pocece uskoro da pucaju jedna po jedna, ako do toga dodje onda razmisljaj o kompletnoj zameni jer se ne moze golim okom ustanoviti koja je jos ostecena. Ispravna zica ne moze da pukne od preteranog natezanja pre ce doci do ostecenja niple ili felne. Cestitam na ulozenom radu, bravo.
  • 0

#27 tmrki

tmrki
  • Members
  • PipPipPip
  • 145 posts

Postavljeno 05 February 2015 - 11:50 PM

Felna mi je 622-19 sa 36 žbica dužine 290mm pletene 4x.

Da li se može izračunati dužina žbica za pletenje 3x ako ne znam dimenzije nable?

Razmišljam da stavim neke u boji a kraće se lakše nalaze.

I koje su prednosti i mane pletenja 3x u odnosu na 4x?


  • 0

#28 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14609 posts

Postavljeno 06 February 2015 - 02:09 AM

_http://i34.photobuck...cd.jpg~original


  • 1

#29 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 06 February 2015 - 07:13 AM

Felna mi je 622-19 sa 36 žbica dužine 290mm pletene 4x.
Da li se može izračunati dužina žbica za pletenje 3x ako ne znam dimenzije nable?
Razmišljam da stavim neke u boji a kraće se lakše nalaze.
I koje su prednosti i mane pletenja 3x u odnosu na 4x?

Kalkulator
http://www.wheelpro.co.uk/spokecalc/ klik na help guide pa ces videti sta treba izmeriti za kalkulaciju
Vise ukrstanja, jaci tocak...
  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#30 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 July 2015 - 07:57 AM

Da li neko možda provereno zna kolike su "flange vrednosti" na Acera RM70 nabli? Kupio sam je prošle nedelje ali mi ostala u BG-u. Sutra idem opet pa bih trebao uzeti još par rezervnih žica, ili ako baš moram onda ceo komplet. A tamo nemam šubler da proverim. Google mi slabo nešto izbacuje ali našao sam na dva mesta neke podatke samo bih da budem siguran. Valjda neću morati i žice da menjam, a inače i nema neki izbor, nekad davno beše dt swiss stainless za 14-15 din sad sve neke svemirske sa cenama od kojih otpadaju uši. A ionako bih želeo crne, tek tu je izbor manji, ne vidim ništa malo bolje i malo skuplje pa će biti one iz capriola za 10 din.

 

E da, i da li su ovo definitivno crne niple? Posto slika ne mora uvek da odgovara opisu.

http://www.zlatnitoc...4mm-mesing.html


  • 0

#31 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14609 posts

Postavljeno 15 July 2015 - 10:47 AM

Precnik kruga po kome su busene rupe za zice za Shimano RM70 prednja=38mm zadnja=45mm


  • 1

#32 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 July 2015 - 11:30 AM

Tako sam i ja našao. Treba i ono center to left i right flange ali nema veze, premeriću sutra, ima tamo komšija u BG šubler.

Našao sam i jedan link gde ima ta konkretna nabla da se izabere pa bi to trebalo da je to.

http://wheelbuilder....ub/list?page=43

I dobijem potrebnu dužinu žice 250.8 i 253.0

A moje su 250 i 252. Nadam se da to nije neki problem taj jedan milimetar? Davno sam se poslednji put bavio tom problematikom pletenja pa se ne sećam. Znam da kad je na pola da je bolje zaokružiti na pola milimetra manje, tako sam i radio..

Inače ovo sve važi za 14 mm niple, sa 12 bi morao da menjam žice.


  • 0

#33 tmrki

tmrki
  • Members
  • PipPipPip
  • 145 posts

Postavljeno 15 July 2015 - 12:44 PM

^^ Uz žbice u Capriolo dobijaš i niple. A obično niple imaju u više dužina pa kombinuješ šta ti treba.

Te crne žbice od 10 din moraš malo jače našpanovati jer hoće da se čuju ako su labavije.


  • 0

#34 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 July 2015 - 01:01 PM

Pa našpanovaću :) ali ne smem baš ni da preterujem ipak je to dno dna, jeftinije ne postoji. Kvalitetnije žice znam da mogu jače da se natežu ali nisam nikad imao prilike neki dobar točak da opipam da imam predstavu kako to izgleda.

A tim čeličnim niplama nikako nisam zadovoljan jer odmah zarđaju i onda to odvratno izgleda. Već sam jednom za malo uzeo da ih šmirglam i farbam... Zbog toga i vozim crne žice jer su jeftine a ne menjaju izgled vremenom. Obične uhvati ona patina/korozija i budu jako ružne a nemoguće je očistiti. A stainless ili brendirane crne su mi mnogo skupe.

Sad kad već preplićem točak svakako sam planirao da menjam i niple, samo zbog izgleda, ima dt swiss mesingane za 7 din. Ali sad nakon kalkulacije da ne bih menjao i žice svakako mi trebaju 14mm tako da su mi jedina opcija one mach1 i to ima u crnoj boji tako da mi je to idealno. Samo što ih slabo gde ima, našao sam u Vršcu ali imaju samo 20ak pa ako ne dobave još idem do Bečeja po niple i na jedno kupanje na Tisi :)


  • 0

#35 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 15 July 2015 - 01:18 PM

Žbice ne treba jako zatezati - one isto imaju funkciju amortizacije. Treba da budu taman - ni labave ni (pre)jako zategnute. Bolje će se kotrljati i duže trajati. Posebno ako točak ima 36 ili više žbica. Kad se tako uradi, onda i u slučaju pucanja jedne žbice (opet, kod 36 ili više žbica), može se dovesti do kuće bez da kočnica počne da češe (been there done that  :)  ).

 

Naravno, vredi dati pare za bolje žbice, kad se već radi sav taj posao.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#36 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 July 2015 - 03:09 PM

Ko to ovde vozi više od 36 žica? :)

Znam i ja to, been there done that, dovlačio se i ja kući sa puknutom jednom pa i dve žice i to čak bez otpuštanja kočnice, 36H rulez ;)

Ali ovo što kažeš za bolje žice, pa šta bolje? Ja ne vidim ništa bolje a malo skuplje. Ima samo champion 5x skuplji pa do mnogo puta skuplje :) i 50 din po žici mi je skupo i žešći overkill za moje sokoćalo. Opravdano mi je samo u slučaju da praviš dobre točkove i da su i felna i nabla neke malo bolje i lakše a ne budžetske. Znači minimum deore i minimum stormy da ne kažem neki mavic :)


  • 0

#37 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14609 posts

Postavljeno 15 July 2015 - 03:31 PM

Zice na tocku se zatezu koliko dozvoljavaju felna, nabla i same zice i niple, jacina zatezanja zavisi od tezine koju ce nositi i broja zica, kvaliteta felne i nable, vrste preplitanja ali uvek vazi isto, sto su jace nategnute zice to je bolji tocak. Ako zica pukne na krivini kod glave to je siguran znak da nije bila dobro nategnuta. Zica pa cak i felna prilikom okretanja pod opterecenjem se ugibaju ali to ne znaci da one imaju ulogu da amortizuju bilo sta, tako da zice nisu pravljenje da preuzimaju ulogu gume  ili amortizera. Dakle zice bolje natezati jace nego slabije, ako vam pucaju na krivini niste ih dobro zategli ako pucaju gore kod niple ne mora znaciti da su pretegnute.

Sto se kvaliteta tice meni su niple vaznije od zica.


  • 1

#38 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 July 2015 - 03:49 PM

Pa da, samo na krivini kod glave mi i pucaju. Čitao sam i ja ranije o tome da kad nisu dovoljno zategnute tada dolazi do zamora materijala i zvekne kod glave jer tu radi. Slično i kad nisu podjednako zategnute. Mislim da ima to u onim Mussonovim i Schranerovim knjigama mora da mi odatle ostalo u glavi.

Ja se trudim da izbalansiram jednako ali nikad mi zvuk kad ih okinem nije baš i nijansu isti. Bitno da mi je točak prav.

 

A za niple, najradije bih uzeo dt swiss crne da ima za male pare (ispod 10 din) kao nekad što je bilo. Ovako ću ove mach1, dugačke su baš kolko mi treba, crne i mesingane, sigurno su mnogo bolje od onog krša što se dobija besplatno uz žicu od 10 din :)


  • 0

#39 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 15 July 2015 - 03:58 PM

...Zica pa cak i felna prilikom okretanja pod opterecenjem se ugibaju ali to ne znaci da one imaju ulogu da amortizuju bilo sta, tako da zice nisu pravljenje da preuzimaju ulogu gume  ili amortizera...

postoje i one koje imaju tu ulogu :)


  • 0

#40 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14609 posts

Postavljeno 15 July 2015 - 04:13 PM

Ako pricamo o double~triple butted zicama one se istezu pa se zato kao manje lome, kad se metal istegne po duzini nema vracanja na staro.


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika