Jump to content


Fotografije

Dužina žbica


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
109 odgovora na ovu temu

#1 jablan

jablan
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 326 posts
  • LocationBeograd, Karaburma

Postavljeno 21 January 2013 - 04:28 PM

Uzeh polovnu prednju nablu sa dinamom Shimano, pa bih da pazarim jednu 28 KryptonX felnu i sastavim točak. Kako da izračunam dužinu žica? Viđao sam kalkulatore po netu ali ne znam šta treba da ukucam, tj. gde čitam veličine nable i felni.

Edit: jel zna neko tačan ERD KryptonX felni?
  • 0
Ulice za bicikliste - uzb.rs FB

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14585 posts

Postavljeno 21 January 2013 - 05:05 PM

KryptonX DIN ETRO 622x19
http://goto.glocalne... ... lator.html
  • 0

#3 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 21 January 2013 - 06:21 PM

Prvo pitanje je,dali umes da upletes i ucentriras tocak?Drugo pitanje je koliko ti nabla ima rupa,32 ili 36?
  • 0
puno znoja,malo krvi

#4 jablan

jablan
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 326 posts
  • LocationBeograd, Karaburma

Postavljeno 21 January 2013 - 07:24 PM

@Dusan: To 622x19 su standardne dimenzije za 28" točkove, ERD zavisi od konkretne felne. Izmeriću ja u svakom slučaju kad budem kupio felnu, mislio sam da neko već zna pošto su dosta česte te felne kod nas.

@Vorda: Ne umem, ali razmišljam da probam, da upletem barem. Nosiću na centriranje kod majstora svakako. Ali i da nosim na pletenje kod majstora, prvo moram da kupim žbice. Ili ne?

36 rupa.
  • 0
Ulice za bicikliste - uzb.rs FB

#5 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 21 January 2013 - 07:31 PM

Evo jedan savet.Nemoj da se patis.NIJE VREDNO.Ako zeznes raspored zica majstor ce ti naplatiti i pletenje tocka.A ako hoces da vezbas to je ok,isplati se nauciti svakako.Kripton felna treba da je 20mm duboka.Treba da izmeris nablu pa se baci na kalkulaor.A zice ima i majstor.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#6 jablan

jablan
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 326 posts
  • LocationBeograd, Karaburma

Postavljeno 21 January 2013 - 07:46 PM

Hvala na savetu, videću već, imao sam želju da naučim, pa ako budem imao vremena - pokušaću sam, sad imamo internet :) ima masa klipova, tutoriala, tekstova itd. Ako ne, uvek je tu majstor.
  • 0
Ulice za bicikliste - uzb.rs FB

#7 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 21 January 2013 - 08:00 PM

Samo polako.Uradi jednu strane pa uporedi.Bitno je da brojis.Svaka druga na nabli ide u svaku 4-tu na felni.Kad krene ukrstanje ide prva koja je kontra na 10-u na felni i onda opet pratis na svaku 4-tu.
  • 1
puno znoja,malo krvi

#8 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 January 2013 - 07:25 AM

Vorda imam jedno pitanje u vezi rasporeda što kažeš, da li može tako da se zezne da ispadnu potrebne dve različite dužine za istu stranu točka? Pošto na ovom mom nešto nije ok, mereno od nable do ulaza u niplu 9 žica je jedne dužine a drugih 9 se razlikuje čak za 7 mm. Vizuelno rapored i ukrštanja deluju ok, ali nešto izgleda ipak ne štima.
  • 0

#9 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14585 posts

Postavljeno 22 January 2013 - 12:24 PM

Ajde, iako nisam ja pitan da probam da odgovorim.
Ako su sve zice bile iste duzine pre pletenja za levu i desnu stranu i ako si dobro izracunao duzinu zica ostaje da si upleo pogresan broj ukrstanja npr. umesto 3x radio si 4x... Za one koji pocinju da se zanimaju ovime najbolje je da koriste Gerd Schraner-ov nacin pletenja zica koji je mozda fizicki zahtevniji ali logicki jednostavniji nacin pletenja.
  • 0

#10 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 January 2013 - 12:50 PM

Ma nisam ja pleo ja bih to izveo do perfekcije :mrgreen: ili bih nosio kod majstora.
A ukrštanja su dobra (tri puta). Prvo sam i mislio da žice nisu dobre dužine jer pola njih previše štrči ali izgleda da je dužina dobro izračunata a da je pri pletenju nešto zeznuto pa su zato 9 s leve i 9 s desne strane ispale predugačke.
  • 0

#11 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 22 January 2013 - 03:22 PM

jedan tocak iste zice,ali kod nasih majstora je sve moguce.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#12 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5452 posts

Postavljeno 22 January 2013 - 05:46 PM

... Prvo sam i mislio da žice nisu dobre dužine jer pola njih previše štrči ali izgleda da je dužina dobro izračunata a da je pri pletenju nešto zeznuto pa su zato 9 s leve i 9 s desne strane ispale predugačke.


daj sliku, ovako je mnogo teze :(
  • 0

#13 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 January 2013 - 09:32 PM

Postavljena slika

Nemam čime da uslikam kvalitetno da bi se detaljno video ceo točak i koja žica je iz koje grupe.
Evo loša slika s telefona, od prilike o čemu se radi. Deluje mi da je "majstor" zeznuo kad je ubacivao prvu žicu iz druge grupe (ovu žutu sa slike), pa su svih 9 pomerene za po jednu rupu na nabli.
Postavljena slika
Kad se pogledaju paralelne žice vidi se i golim okom da su rupe na nabli nejednako udaljene od felne. Poredio sam s ispravnim točkom i tamo je sve jednako.
Ova desno i sve iz te grupe su taman ili nešto kraće, dok ova levo i ostalih 8 mnogo štrči iz niple. Isti slučaj i sa drugom stranom nable, isti pattern kratka pa dugačka.
  • 0

#14 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14585 posts

Postavljeno 22 January 2013 - 10:50 PM

Uporedio sam jedan svoj tocak sa ovim na slici i ista je sema pletenja ali su kod mene obe 246mm od rupe na nabli do felne, sa tom razlikom da sve zice zavrsavaju oko milimetar ispod glave niple. Pretpostavljam da imas duze zice pa je jedna grupa previse uvrnuta a druga premalo, verovatno bi sve zice sa tom duzinom koju imas trebalo da vire 3-4mm iznad niple. Vidi po tonu koliko su zategnute kratke i duge zice, verovatno ces morati da odvrnes malo te 246 a dotegnes 252.
  • 0

#15 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 23 January 2013 - 05:41 AM

Nije strano da ti gotovi tockovi koji se prodaju po lokalnim radnjama imaju zbice koje su srafljene i dalje nego sto navoj dozvoljava.To ti je domaci majstorluk.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#16 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 January 2013 - 05:01 PM

Žice su dobre dužine, skontao sam gde je problem po ovom tutorijalu.
http://thebiketube.c... ... bike-wheel
Upravo je ono što sam mislio. Moraću da prepletem od nule, lik je skroz zeznuo raspored rupa - 100%. Posle sam i našao temu na mtbr sa identičnim problemom, evo maznuo sam odande sliku ispravnog točka da ilustrujem.
Postavljena slika
Kako se gađaju rupe na nabli tako mora i na felni, znači žica 2 odmah desno do žice 1. A na mom točku je obrnuto. Kažu i da je to česta greška a da ozbiljno remeti čvstinu.
  • 0

#17 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 23 January 2013 - 05:34 PM

Au ja ovo sad prvi put vidim.Taj sto je pakovao tockove je zesci majstor.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#18 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 January 2013 - 05:18 PM

A kažite mi jel za heksagonalne niple ide drugačiji ključ? Pretpostavljam, ali nisam viđao pa da pitam.
  • 0

#19 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14585 posts

Postavljeno 24 January 2013 - 06:00 PM

Ide poseban, dimenzije 5.0mm 5.5mm i 6.0mm, problem je sto spoljni precnik kljuca mora da bude dovoljno uzan da prodje kroz rupu u felni, i verovatno sto ne znas koja ti unutrasnja dimenzija treba dok ne odvijes jednu niplu pa ne znas koji kljuc da nabavis. Pogledaj ako se negde prodaju cevasti kljucevi tako malih dimenzija, nisam video manju od 6mm.
  • 0

#20 jablan

jablan
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 326 posts
  • LocationBeograd, Karaburma

Postavljeno 24 January 2013 - 06:14 PM

Evo da javim šta sam uradio. Uspešno sam upleo žice, ali sam kupio predugačke (izgleda nisam lepo premerio felnu), pa ću morati da ih zamenim. U svakom slučaju, samo pletenje je prilično jednostavno, ako još neko želi da se upušta.

Poz i hvala svima!
  • 1
Ulice za bicikliste - uzb.rs FB




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika