Jump to content


Fotografije

Snaga i tako to...


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
73 odgovora na ovu temu

#1 milan58

milan58
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts

Postavljeno 13 December 2012 - 10:43 AM

Jedan moj prijatelj sa fb'oka je stavio na zid kako mu je neko rekao da se snaga ne postize tegovima isl. na sta se rasplamsala rasprava u tom smislu gde sam i ja potvrdio isto to tj. da tegovi sluze za brzinu a snaga se postize na visinskim zimskim pripremama i aerobnim treningom?
  • 0

#2 MACANFRANCUSKA

MACANFRANCUSKA
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 13 December 2012 - 11:24 AM

Dobar dan,

U tom slucaju, radite kako god vam odgovara i na osnovu vasih licnih ubedjenja.
Nek vam je sa srecom.

S'postovanjem

MACAN
  • -2

#3 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 13 December 2012 - 11:39 AM

Pa pre bih rekao da se visinskim pripremama i aerobnim treningom poboljšava izdržljivost i aerobni kapacitet. Bilo bi lepo da čujemo i stručno mišljenje...
  • 0
Homesick for a place you've never been...

#4 MACANFRANCUSKA

MACANFRANCUSKA
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 13 December 2012 - 12:13 PM

Dobar dan,

Osnova bilo koje razmene misljenja je vezana za uskljadjenej zajenickog jezika i minimalnog poznavanja terminologija koji subjekat tretira.

Na prvostepenom polju, bilo bi korisno funkcionalno definisati sta je "snaga".
Jednom ovaj parametar u potpunosti shvacen, prelazi se na drugi stepen analize koja je direktno vezana za komposante gore pomenutog fizckog kvaliteta.
Ovako dekortikovan parametar bi vam dostavio na uvid informacije koje su vam potrebne da bi ste objektivno pristupili planiranju rada i koriscenju adekvatnih sredstava sa namerom do dostigne vas maksimalni fizicki potencijal.

Nije bitno kos sta kaze na internetu, vec je bitan kvalitet sadrzaja sturcnih tekstova koji su vam dostupni na uvid putem novih tehnologija informacije i komunikacije.
isto tako bih zelo da naglasim, citajuci na ovom sajtu selektovani broj tema, da ima interesantih komentara i saveta od strane clanova ovog foruma.

Non obstant ovim cinjenicama, ako ste u zabludi ili vam nedostaju odgovori na vasa pitanja... smatram da to toliko nije ni strasno. Mislim da ima dovoljno strucnjaka, izvan biciklistickog sporta, koji bi bili u mogucnosti da vam pomognu njihovim savetima i specificnim znanjem.

Za ostalo, na vama je da postavite temelje vaseg buduceg sportskog obrazovanja.

S'postovanjem

MACAN
  • 0

#5 milan58

milan58
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts

Postavljeno 13 December 2012 - 01:28 PM

Ako moze neka pravilna definicija snage da se napise posto je pokrenuta rasprava na fb'oku u tom smislu sta je to, da li je snaga u vatima ili n/m , potom u tezini na bencu, ponavljanjem sto veceg broja serija u teretani sa tegovima isl.Ja sam misljenja da je najblize merenjem na vatmetru u istitutu za sport (to je ono kada vas postave na traku za trcanje ili bicikl i polako pojacavaju opterecenje i gledaju dokle ce te da izdrzite)?
  • 0

#6 MACANFRANCUSKA

MACANFRANCUSKA
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 13 December 2012 - 01:54 PM

Dobar dan,

Znanje nije katalogirano kao "fast-food". Iz tih razloga izvesne osobe studiraju, posecuju bilioteke posvecivajuci slobodno vreme uzgajenju njihove generalne kulture.
Ako ste zedni za znanje, i dovoljno motivisani, naci cete efikasan nacin na koji cete doci do odgovora na vasa postavljenja pitanja.

Velika je satisfakcija kad licnim trudom dostignemo izvesne ciljeve, koliko god ih bilo i kolika god im raznovrsnost. Verujem da ste sami iskusili ovo o cemu vam govorim, drugaji bi me veoma zacudilo jer vidim da ste pismen covek... pa i azbuku ste savladali.

Nezdravo je citirati informacije ciju egzaktnost niste u stanju da procenite. Takva pristup vas moze dovesti u konfliktuelnu situaciju iz koje se mozete ali i nemorate izvuci bez znacajnih posledica.
S'obzirom na te cinjenice, s'moje strane (kao sto sam se i ngazovao) vrsim selekciju pedagoskog znaja koje adaptiram (za transfer) u zavisnosti od osoba sa kojima saradjujem.

Posto nismo svi istog "kova", iz licnog iskustva vam mogu reci da sam dosavsi u Francusku... morao da naucim jezik zemlje koja me je usvojila pa tek onda krenem sa studija u domenu u kome sam dostigao izvestan vrh.
Cak sta vise, moja zedj se nije ugasila, pa po principu introspekcije... tezim ka usavrsenju moje licnosti... po slicnom principu kao i bilo koje ljudsko bice.
Sta nas moze razlikovati je "aspiracioni nivo".

Savet:

Prosetajte se po forumu i, verovali ili ne, naci cete dovoljno interesantnih (vec polstih) postova za ciju egzaktnost vam (manje-vise) garantujem. Nekoliko sitnih gresaka, ali nista vitalno nije u pitanju.
S'obzirom da necete biti zadovoljni, idite na DIF... najverovatnije je da ce vam pristum fondu biblioteke biti besplatan. Ako nije, ehhhh... zao mi je zemlje koja kulturu i obrazovanje naplacuje.

A sto rece pokojni Zoran Radmilovic ("Radovan III"): "a ja pocasni clan biblioteke... dva prsta mi viri karta iz dzepa!..."


Malo humara nije nikad skodilo.


Pozdrav

MACAN
  • 0

#7 milan58

milan58
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts

Postavljeno 13 December 2012 - 03:07 PM

Puno pretpostavki moguce zablude;Rim, Aristotel, soja sos, super, otkaz, Herbie Hanckock...alaj sam glup.Moze jedna formulacija snage u sportu na dar, onako na precicu bez puno filozofije i trosenja tastature?
  • 0

#8 MACANFRANCUSKA

MACANFRANCUSKA
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 13 December 2012 - 03:56 PM

Hajde da pojednostavimo termin "snage" i da neulazimo u detalje, vec na pragmatican nacin da globalno opisemo ofaj fizicki kvalitet.

Snaga predstavlja kolicinu energije koji je sportista u stanju da mobilise kako bi se opozirao zadatom otporu, ili cak sta vise kako bi ga prevazisao.

snaga se manifestuje u razlicitim rezimima, komenmo poznatim kao "staticki" i "dimaicki"... putem kontrakcije ili elongacije (skracenjem ili istezanjem) misica ili odredjene grupe misica sastavljenih od misicnih vlakana (razlicitog tipa) i inervisanih takozvanim motoneuronima.

Elemntarne manifestacije snage su determinisane:
sa muskularne tacke gledista: dijametrom misicnih vlakana, proporcijom brzih ili sporih vlakana
sa neuroloske tacke gledista: kolicinommotornij jedinica koje su mobilisane u zadatom momentu, sinkronizacijom aktivnosti agonistickih i opustanjem antagonistickih misica.

Tokom kompleksnih motornih ackija, manifestacije snagu su kondicirane biomehanickom strukturom pokreta, tj. grupom misica koje "ulaze u igru" (koje su mobilisane) kao i duzinom poluge na koju se vrsi opterecenje.

Mozemo definisati razlicite tipove "snage":
- maksimalna snaga (force maximale)
- impulsivna tj. eksplozivna snaga (force d'impulsion)
- snaga izdrzljivosti (l'endurance a la force)

Maksimalna snaga varira u zavisnosti od uslova pod kojim se proizvela misicna kontrakcija.
Eksplozivna snaga predstavlja kapacitet misica (grupe misica i misicnih vlakana) da prebrodi zadati otpor realizujuci sto je moguce brze misicnu kontrakciju.
A izdrzljivost na snagu, predstavlja kapacitet (misicne grupe) da sto je moguce duze izdrzva optimalno zadato opterecenje.

Snaga je jedan od primondialnih faktora u biciklistickom sportu. Kolicina proizvedene snage zavisi od vremenskog trajanja takmicenja.

Primer:

Asocijacija "maksimalne snage" i brzine egzekucije misicne kontrakcije je veoma korisna za pistase (sprintere, dohvatni km itd..).
S'druge strane "izdrzljivost na snagu" ima veliki influanse na biciklizak kolika god je distanca u pitanju, bila fizioloska solicitacija anaerobno-alaktickog, anaerobno-laktickog i aerobnog tipa.

Dakle, snaga poseduje izvesne kvalitete... ali je kompletno opracionalna kada je asocirana sa brzinom i fleksibilitetom. Tu ulazi izvestan broj drugih parametara vezanih morfolosku i tehnicku stranu biciklizma.

Parametri vezani za kvantifikaciju snage se mere u laboratoriji i na terenu. Varijacija pomenutih je veoma vazna za profesionalne trener kako bi se uskladio plan rada, koji je osnova metodologije treniranja i pripreme sportske karijere.
Pracenje evolucije napredka je svakodnevno dostavljan na uvid transferom rezultata kolektiranih tokom voznje i registrovanih od strane kompleksne elektronske opreme.

u profesionalnom biciklizmu, privilegujemo ovaj nacin rada u odnsu na "kardiovascularno" pracenje. Iz jednostavnih razlog jer su varijacije kardiovaskularnog sistema pod direktnim uticajem spoljne i unutrasnje okoline, psiholoskog stanja bicikliste i emotivnog profila pomenutog.

Tacka na liniju. Nadam se da vam sa povoljno odgovorio.

MACAN
  • 0

#9 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 December 2012 - 04:12 PM

Snaga predstavlja kolicinu energije koji je sportista u stanju da mobilise kako bi se opozirao zadatom otporu, ili cak sta vise kako bi ga prevazisao.

Poprilicno nepotpuna, tj komplet netacna definicija, sem ako bratja sportasi ne gaje neku svoju fiziku :) Ako ni zbog cega drugog onda makar zbog toga sto vati i dzuli nisu bas ista jedinca.

Snaga je vezana za "angazovanje" energije u toku nekog vremenskog intervala. Pa tako nije bas sve jedno ukoliko zadatu energiju uspes da izbacis u jednoj ili 10 ili 100 sekundi :)
  • -1
Postavljena slika

#10 milan58

milan58
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts

Postavljeno 13 December 2012 - 04:14 PM

Hvala na odgovoru! Videcemo da li su zadovoljni fb'ok clanovi (vec ima zamerki na izvor znanja). Mada, zvuci razumno za sve?
  • 0

#11 MACANFRANCUSKA

MACANFRANCUSKA
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 13 December 2012 - 04:20 PM

Kad se radi o enrgiji veznoj za ovaj fizicki kvalitet, ne govori se o Kj kao jedinicama vec o Wattima.
Cinilo mi se na ste obrazovane osobe.
U pitanju nije enrgetski fiziolski potencijal, vec mehancki proizvedena energija.
Disocijacije jednog od drugog su u ovom slucaji tipino pragmaticnog tipa.

Razmislite pre nego sto krenete sa komentarima.

Hvala na primedbama.

S'postovanjem

MACAN
  • 0

#12 MACANFRANCUSKA

MACANFRANCUSKA
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 13 December 2012 - 04:35 PM

Da ne polemisemo, nadam se da ce vas sledeci "post-it" biti konstruktivnog tipa.
Bilo bi mi veoma zao da se pravilo od "80/20" materijalizuje na ovom forumu (ako vec nije ni kasno).

Cilj mojih komentara je vezan za "vulgarizovanje" tehnickog znajna vezanog za aspekte biciklistickog sporta i niukom slucaju za "prepucavanje" i koje kakve inutilne rasprave.

S'postovanjem

MACAN
  • 0

#13 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 December 2012 - 04:37 PM

Macane ja bas nisam ubedjen da si ti u dobrim odnosima sa Srpskim jezikom, pa otuda mozda nerazumevanje.

Da jos jedared ponovim tvoju definiciju

Snaga predstavlja kolicinu energije koji je sportista u stanju da mobilise kako bi se opozirao zadatom otporu, ili cak sta vise kako bi ga prevazisao.

Snaga i energija nisu dimenizono iste.Jedinica za snagu jeste W (Watt), a po ovome sto si ti napisao, da snaga predstavlja kolicinu energije ispada da je J (Dzul).


Kad se radi o enrgiji veznoj za ovaj fizicki kvalitet, ne govori se o Kj kao jedinicama vec o Wattima.

kJ ili kilodzul je 1000 dzula i to zajedno opet nije jedinica, dzul bez kilo je jedinica. Kilo je prefiks koji odredjuje red velicine, koji postoji samo zarad lakseg zapisivanje vrednosti.

Ono sto ti u definiciji nedostaje jeste pomen vremena, jer je [W]=[J/s]

Prica o mehanickom radu, tek nema nikakve veze sa snagom u opstem smislu.

Pozz ...
  • 0
Postavljena slika

#14 milan58

milan58
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts

Postavljeno 13 December 2012 - 04:55 PM

Jos jedno pitanje ili dva; kako se meri snaga tj. konkretan nacin (vec je receno u w) ali nesto univerzalno sto bi objedinilo sve sportove bez olaksavanja specijalnosti i prednosti (biciklisti na bic. masini-trenazeru ili dizaci tegova na tegove), i odgovor na dilemu da li se snaga postize tegovima tj. teretanom u smislu takve univerzalne snage ili nesto drugo?
  • 0

#15 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 December 2012 - 05:01 PM

Ono sto ti u definiciji nedostaje jeste pomen vremena, jer je [W]=[J/s]


Dabome :), svako ko je bio u vojsci prošao je test snage, a pokazatelj iste nije koliko možeš da uradiš sklekova/trbušnjaka... već koliko si u stanju da ispucaš za određeni vremenski interval, obično 60 sekundi.
  • 0

#16 MACANFRANCUSKA

MACANFRANCUSKA
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 13 December 2012 - 05:14 PM

Cini mi se da sam bio kratak i jasan. Nomenklatura i referenca aplikovane fiziologije se poziva ka Kilo-jul, s'obzirom da kvantitet potrosene enrgije zahteva jedinice merenja referentne potrosenoj energiji.
Dakle, govorime o KJ cija je osnov, jul.

Sto se tice mehanicke enrgije, baza predstavlja W kao jedinicu merenja.
Dakle, govorimo o kvantitaivnom mernju potrosene enrgije potrebne da bi se savlado predvidjeni i zadati otpor.

Ako zelite da ulazimo u detalje, meni to nikako nece smetati. Batiti praznu slamu mozemo, ali ako je konstruktivnog tipa.

Za ostalo, nema komentara... stpo se mene tice.

Mozemo isto tako izvoditi formule vezane za otpor koji direkno utice da komozante snage, tipa RT=Ra+Rr+P... gde detaljnije ulazimo na -(P sin alfa+CT+Fv+Ra)=m ax...

Tupimo li ga?

I na kraju dodjemo do ekvacije eksprimirane u biciklizmu koja glasi ovako:

P meca=RT Vd= (P+Rr+Ra)Vd
P meca=(m g sin alfa+ C m g cos alfa+ 1/2 p SCx V²a) Vd...

Pa sta sad? Od kojhe li koristi pomenute informacije clanovima ovog foruma?

Biti li pedagog konkretno i adekvanto vulgarizovati izvestan broj informacija, ili biti "dripac" i drzati se stava koji nema nikakvog smisla niti li koristi za one cija su znanja nedovoljna za detaljan tehnicki pristut ovoj fizickoj aktivnosti?

Mislim da su cinjenice evidentne i da nema potrebe biti "posvetljeni duh" da bi se moj "post-it" shvatio.
Ako ste u stanju da odgovorite clanovima foruma... samo napred, budite dobro dosli i angazujte se umesto da kritikujete.

S'postovanjem

MACAN
  • 0

#17 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 December 2012 - 05:41 PM

Cini mi se da sam bio kratak i jasan.

Na zalost.

Ajd jos jednom Macane. Ako kazem da smo moj drugar i ja u stanju da uradimo sto (100) sklekova, i da pri tome obojica govorimo istinu, da li vreme za koje to mozemo da uradimo igra neku ulogu. Daklem da li smo on i ja podjednako snazni ukoliko je on u mogucnosti da tih stotinu sklekova uradi za 2 minita, a ja za 5 sati?

Moja primedba nije tupljenje niti vulgarizovanje price, vec apel na precizno i tacno izrazavanje. To je sam fundament price. Tek kada to razjasnis sebi ima smisla da copy/pasteujes raznorazne linearne formulice, i sto ti kazes da tupis teoriju.

Imaj jednu stvar u vidu. Lepo je doci na forum i podeliti znanje sa nekim. Posebnu notu ima ukoliko to pokusavas da radis sa pozicije sa koje govoris da se nalazis. Ona je po tvojoj prici visoka u znanju. OK ajd da to apriori prihvatim. Onda krenem citati sta pises i vidim duboko neznanje i neshvatanje osnovnih fizickih pojmova, u meri da sa takvim neshvatanjem ne bi mogao poloziti prosecan srednjoskolski kurs fizike, a u neko staro i sretnije doba nisam siguran ni da bi te pustili u sedmi razred osnovne skole.

Jbg ta cinjenica ne deluje stimulativno za dalje citanje :(
  • 0
Postavljena slika

#18 milan58

milan58
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts

Postavljeno 13 December 2012 - 05:42 PM

Mislim da bi formulu P meca=(m g sin alfa+ C m g cos alfa+ 1/2 p SCx V²a) Vd trebalo na sledecem simpozijumu strucnjaka dopuniti clanom BP.Naime, u praksi se pokazalo da Suki ide tako brzo zato sto ima babu na selu koja mu salje element BP (brzi pilici) tako sto kad udje u kokosinjac scepa najbrze pile koje on pojede pred trku. Prema tome formula treba da glasi P meca=(m g sin alfa+ C m g cos alfa+ 1/2 p SCx V²a) Vd+BC ?
  • 0

#19 MACANFRANCUSKA

MACANFRANCUSKA
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 13 December 2012 - 05:54 PM

Ah, niste li dobili moj "post-it"???
  • 0

#20 MACANFRANCUSKA

MACANFRANCUSKA
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 13 December 2012 - 06:10 PM

pri 3rak, nebudi patetican vec otvorenog uma, sto nije sinonim razbijenog krana. Prestani da lupas glavom kroz zid... otvori vrata pa podledaj cega ima s'one strane granice tvog uma.

Ako si zeljan, da se izjasnis i svoje tehnicko znanje vezano za biciklisticki sport... diplomiraj, radi, iskazi se... proizvedi dobre bicikliste... i ucini da se ovaj sport u Srbiji podigne na kvalitetan stepen.
Ako ti je zelja laprdanju, nastavi koliko ti dusa hoce. Intelektualni proliv koji ti je, na prvi pogled, odlicije i vrlina su dostupini deci od predskolskog uzrasta... ciji kognjitivni potencijal reaguja na "kaka" - "pipi" stimulus-reponse.

S'tim da nisi u mogucnosti ni 10% da se priblizis mom obrazovnom nivou, a kamoli da ga prekoracis bio bih ti zahvalan ako bi definitivno prekinuo sa bezismelnim komentarima.

Citanja vise nisi vredan.
Jednostavno nefastno utices na neurone. Kao sastavni deo formule "80/20" uspeo si da prekoracis pragi doguras do "81/19". Ni Skkiner ni Manslow nebi mogli da ti pomognu, a kamoli do analiziraju tvoj motivacioni procesus. Mozda bi Pavlov uspeo da te ukljuci u eksperimentalnu kategoriju.
Na tvoju nesrecu, istekao im je rok zivota...

Sreca nasa.

S'postovanjem

MACAN
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika