Jump to content


Fotografije

Patike, pedale i pločice


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
319 odgovora na ovu temu

#61 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 May 2013 - 06:35 PM

Upravo to što je Dule napisao. I ja kad sam kupovao vodio sam se forumskim hvalospevima po kojima ispade da se duplo lakše vozi ili da kad se ukopčaš bicikl ide sam :mrgreen: a nisam imao prilike da probam. Mislio sam da će mi 100 metara probe biti dovoljno da procenim da li mi to treba ili ne. I dobro je da sam kupio jer stvarno itekako vredi, ali da sam pre toga kratko probao možda ne bih kupio jer ne možeš ni da primetiš razliku tako na brzinu. Baš kao što Dule reče, najviše se primeti kad posle redovnih vožnji sa spd provozaš u običnim patikama. Jednostavno kad se navikneš na bolje, bilo šta da je u pitanju najbolje ćeš primetiti razliku vraćanjem na staro. Ne kažu za džabe "ne znaš šta imaš dok to ne izgubiš".
Jednostavno pri svakom obrtaju patika nema čvrst oslonac već primetiš kako je svaki put malčice ponovo nameštaš i poskakuje, šeta levo desno, izliže kurblu... A to pre nisam uopšte primećivao, sve je dobro ako ne znaš za bolje, ignorance is bliss :)
Isto i sa platfomama na m324 toliko je bolje čvršće i stabilnije, ta razlika u širini neverovatno mnogo znači. Kad sednem na drugi stari bajs sa nekim običnim alu pedalama ne znam kako sam pre to mogao da vozim, ko neka igračka i klizi samo tako.
  • 0

#62 lucky_13

lucky_13
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 344 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 30 May 2013 - 06:48 PM

Ja koristim Wellgo WPD-981 kombinovane pedale. Ne bih se usudio da po gradu vozim ukopcan na SPD.
SPD koristim na usponima i na ravnom kada je put otvoren. U svim ostalim situacijama koristim drugu stranu pedala.
  • 0

#63 spaske

spaske
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 835 posts
  • LocationBor, Srbija.

Postavljeno 30 May 2013 - 08:12 PM

Da to mi ima logike jer ovako se nekad noga namesti ovako ili onako ili malo sklizne pa se i tu gubi energije posebno na usponima.
Baš sam počeo ozbiljno da razmišlam da to sredim do sledeće sezone jer ove planiram nabavku još neke odeće a ovo na zimu.
  • 0

#64 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 May 2013 - 09:04 PM

Na tu malu razliku u efikasnosti dodaš i još malo na to što možeš pri niskoj kadenci i pomalo da vučeš, guraš čim pedala dođe u najvišu tačku... Pa onda malo i na to što je krut đon, nema rasipanja na savijanje patike. Sve to kombinovano dođe do izražaja na dužim vožnjama iako na prvu loptu ne deluje tako, nije ko kad staviš uže gume pa oćeš da poletiš :)
E da, i bolja kontrola, možeš da skočiš u stranu, preskačeš prepreke (ko je pominjao šahtove :mrgreen:) ja nisam probao pošto mi bajs nije lagan :D

http://www.spdshoes.org/spd-cleats/
http://www.thebikesh...m/t-Pedals.aspx
  • 0

#65 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 30 May 2013 - 10:39 PM

Ja koristim Wellgo WPD-981 kombinovane pedale. Ne bih se usudio da po gradu vozim ukopcan na SPD.
SPD koristim na usponima i na ravnom kada je put otvoren. U svim ostalim situacijama koristim drugu stranu pedala.


To sa voznjom po gradu je samo subjektivini strah i mit. Znaci, svi koji zive u Bg-u bi trebali voziti flat pedale? :P Opusti se i vozi k'o covek. :wink:

Inace, jos jedna prednost SPD-a je voznja u vlaznim uslovima, jer noga nema sanse da pobegne sa pedale. I voznja na usponima, pogotovo van sedista.
  • 0

#66 lucky_13

lucky_13
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 344 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 31 May 2013 - 07:14 PM

Gde sam ja to napisao da bi svi u Bg-u trebali da voze flat pedale?
Pisao sam u svoje licno ime. Svakako da oni, koji godinama voze SPD, su stekli uslovni refleks i nemaju problem. Oni koji su tek stavili SPD verovatno bi se znojili kada treba da prodju pored Futoske pijace u NS-u.
Wellgo kombinovane nisu nekog visokog kvaliteta ali sam ih kupio jer im je obod dobro nazubljen i nikada mi se nije desilo da mi je noga skliznula kada nisam bio ukopcan na SPD. Po dimenzijama odgovaraju u potpunosti klasicnoj pedali dok su platforme vrlo uske, bar one koje sam ja video.
  • 0

#67 sinjore

sinjore
  • Members
  • PipPip
  • 39 posts

Postavljeno 01 June 2013 - 04:45 PM

После читања постова мислио сам да су SPD некаква зла магија и имао благу трему пред данашњу прву вожњу са њима.
Ишао сам комбиновано по граду, отворен пут и off-road и никаквих проблема нисам имао,
а да помажу помажу стварно се лакше педала, поготово узбрдо. Већих сам проблема имао док се нисам навикао да се закачим, него са откачивањем. Наравно доста сам попустио ону опругу због прве вожње. Мислим јесте прва вожња и не може се много тога рећи од једне вожње, али генерално се сви слажу да што више се возиш са њима све постаје течније и ствари радиш без размишљања.
Стварно су супер ствар!
  • 0

#68 makicom

makicom
  • Members
  • PipPipPip
  • 157 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 June 2013 - 05:14 PM

I ja cu sutra da probam pedale M530 u kombinaciji sa sprintericama M088m, po prvi put:) javljam utiske
  • 0

#69 makicom

makicom
  • Members
  • PipPipPip
  • 157 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 June 2013 - 04:06 PM

Odlican prvi utisak uz jedno prizemljenje u gradu (kasno reagovanje, koprcanje, a onda stisak kocnica, i siguran pad) :) Pedale imaju malo siri kavez, tako da je stabilnost potpuna. Savladavanje uspona, definitivna usteda energije i veza sa biciklom u skoku su mi trenutno najveca prednost ovog sistema. Prosao sam Kosutnjak, bez imalo zamaranja, a bilo je blata. U gradu sam posle prizemljenja vozio sa jednom otkopcanom, kada je frka.
  • 0

#70 sinjore

sinjore
  • Members
  • PipPip
  • 39 posts

Postavljeno 02 June 2013 - 04:41 PM

хехех свака част :), скокове нисам пробао нити се нешто усуђујем, нзм дал ће да попусте прво педале или курбле или рам :D , елем колико ти је опруга стегнута ~ ?
  • 0

#71 makicom

makicom
  • Members
  • PipPipPip
  • 157 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 June 2013 - 04:55 PM

Nisu to veliki skokovi, cisto koliko uspem da se odrazim sa neravnina na sumskoj stazi :) Nisam dirao oprugu, podesena je fabricki, mislim na pola. Sta da ti kazem, gde ja tu i moj bicikl, pa kako nam bude:) Sve je to stvar navike
  • 0

#72 budza

budza
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Postavljeno 05 June 2013 - 02:12 PM

Vidim da ima ljudi koji su hteli da predju na spd, pa odustali. A ima li nekoga ko je presao na spd pa mu to bilo komplikovano pa se vratio na obicne pedale? Pitam zato sto nisam nesto razmisljao dosad o prelasku jer sam malo smotan, ali kad sam kupio drugi bajs dobio sam kombinovane pedale na njemu, pa reko kad ih vec imam da probam. Pa sad ne znam da li da uzmem neke polovne patike (ne volim da kupujem polovnu obucu, ali ako odustanem od spd-a manje para sam bacio) ili da uzmem nove (ako niko nikada nije batalio spd valjda necu ni ja :)? Dvoumim se i zbog hodanja u njima, vidim da kazete da su spd mnogo udobnije od drumskih ali ipak samo par minuta hoda...? Gledao sam npr ove ako bih uzimao nove. http://www.matriolim... ... -NW-ROCKER
  • 0

#73 makicom

makicom
  • Members
  • PipPipPip
  • 157 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 June 2013 - 02:57 PM

Ne verujem da ces se vratiti, jer je voznja sa njima sinhronizovanija, sa boljim iskoriscenjem energije. Mogu ti reci da obicno dodjem sav znojav kuci, sto je sad u mnogo manjoj meri.

Sto se tice obuce ja sam se isto razmisljao da uzmem neke poput patika, ali kad sam ih probao cinilo mi se mekanim. Sta god da izaberes mislim da je bolje da je novo, a pored toga gledaj da djon ili kramponi nisu od plastike nego od gume.
  • 0

#74 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 05 June 2013 - 03:12 PM

Imam upravo te NW koje si linkovao i ja sam zadovoljan. Skoro sam negde pisao o hodanju u njima. Može normalno da se hoda bez ikakvih problema.
U slučaju da želiš da im ušrafiš pločice moraš da isečeš deo đona. Problem nastaje ako odlučiš da batališ SPD jer ti ostaje rupa u đonu.
Mada se i ja slažem da nećeš bataliti SPD kad vidiš i osetiš sve blagodeti. Kad ti je frka vozi raskopčan, a gde smatraš da je bezbedno ukopčan i polako ćeš se navići.
  • 0

#75 sinjore

sinjore
  • Members
  • PipPip
  • 39 posts

Postavljeno 05 June 2013 - 10:45 PM

ја сам новајлија, па сам се супер снашао са spd и много значе.
ја имам Shimano MT42 патике, у њима може да се хода без икаквих проблема. а сличног су облика као NW ROCKER тако да мислим да ћеш и у њима моћи
  • 0

#76 budza

budza
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Postavljeno 06 June 2013 - 06:58 PM

Probacu onda najverovatnije sa tim nw, hvala...
  • 0

#77 jakota

jakota
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 589 posts
  • LocationNovi Sad - Kikinda

Postavljeno 15 June 2013 - 07:22 PM

Imam pedale shimano m505 i shimano patike sa sh51 plocice, ali se leva patika mi se jako tesko otkopcava sa pedale. Probao sam sa stelovanjem onim sraficima na pedalami ali nista nisam dobio sa tim. Jel neko ima neko uputstvo kako da to sredim?
  • 0

#78 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 June 2013 - 11:29 PM

Pogledaj sistem opruge, vrlo je prost ako je sve na mestu moralo bi maksimalnim otpuštanjem da postane prelako ukopčavanje i iskopčavanje. Pogledaj da nije nešto deformisano, da ne zakačinje, dal je pločica ok... teško je ovako na pamet reći. Probaj i da podmažeš malo, najbolje ako imaš neki teflon ili tako nešto. Ja nisam imao pa sam blago namazao mašću, jedva onako vrlo mali sloj, krpicu sam zamastio i pretrljao pločice i pedale. Od tada se vrlo glatko i lako ukopčava i iskopčava. Do tad sam držao oprugu na polovini, a od podmazivanja na tri četvrtine.
  • 0

#79 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 16 June 2013 - 08:55 AM

Moguce da ti je propao navoj na vijku ili delu koji nateze oprugu i da ne mozes da smanjis tenziju opruge.
  • 0
.

#80 neu3no

neu3no
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 297 posts

Postavljeno 28 June 2013 - 01:52 PM

I ja sam rad da predjem na SPD. Može li mi neko objasniti kako se to zakopčava, otkopčava i hoću li ja moći po gradu da vozim s tim, a recimo da mogu brzo da stanem i siđem sa bajsa.

Kako to uopšte radi? I za kraj, šta da kupim? Šta mi sve treba?
  • 0
Hibridni drumaš




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika