Jump to content


Fotografije

Patike, pedale i pločice


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
319 odgovora na ovu temu

#81 Raki

Raki
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts

Postavljeno 28 June 2013 - 02:23 PM

Zakopcava se tako sto stavis patiku tj plocicu na pedalu, obrnes pedalu napred da dodje u najnizi moguci polozaj i gurnes svojom tezinom nogu na dole da klikne u pedalu.

Otkopcavas tako sto zarotiras petu ka spolja tj. od bicikla i patika se 'odklikne'. Jacina stezanja pa time i lakoca ukliktavanja i iskliktavanja moze da se steluje na pedali.

Neki period navikavanja u smislu da jako brzo i precizno ovo radis i naravno bez gledanja dole u pedalu :) je mozda oko 200 km... bar u mom slucaju. Mozda i malo vise.

Ja bih ISKRENO preporucio svakome ko prolazi kroz tranziciju neke kombinovane SPD pedale, sto znaci sa jedne strane platforma bez mehanizma a sa druge sa mehanizmom. Pogotovu za voznju po gradu. Licno ne bih vozio po gradu sa pedalama bez platforme. U pocetku po ulicama i na semaforima vozis na platformi bez ukliktavanja, a ukliknes se kad npr. izadjes na bici stazu.

Kad krenes gotovo je 100% sigurno da ces bar jednom negde pasti u mestu sa nogama ukopcanim. Verovatno i vise puta. Kriticne situacije: kad te neko ko te zna vikne a ti ukocis naglo; kad se penjes na nekoj velikoj uzbrdici crknut i pomucenog uma pa resis da stanes; kad god stajes i pri tom se istovremeno obracas nekome :mrgreen: Tu u pocetku obavezno padas: "Izvinite, da li... BUM!"

Ja vozim Shimano SPD A530. Prethodno sam probao jos 2 modela kombinovanih Shimano pedala i ove su mi toliko idealne da sam ih upravo stavio i na drugi bicikl. Patike su Shimano MT43. Nosim te MTB patike i na drumasu. Zgodnije su mi za hodanje.

Treba da kupis:
- SPD pedale sa kojima dobijes i plocice,
- SPD patike.

Onda usrafis plocicu na patike, probas kliktanje u mestu i to je to.
  • 0

#82 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 28 June 2013 - 03:03 PM

Kave su one druge shimano pločice koje omogućuju "izkliktavanje" u više pravaca ili preciznije kako se ione izkopčavaju?
  • 0

#83 neu3no

neu3no
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 297 posts

Postavljeno 28 June 2013 - 05:12 PM

Kad krenes gotovo je 100% sigurno da ces bar jednom negde pasti u mestu sa nogama ukopcanim. Verovatno i vise puta.


brate isprepada me. n:blackeye
  • 0
Hibridni drumaš

#84 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 28 June 2013 - 05:38 PM

Istina je surova i nekad zaboli. :D
Svi smo padali pa ćeš i ti. :D Stvar je u tome što kad si umoran, dekoncentrisan ili kad si u panici kreneš da nogu dižeš kako si navikao godinama, a to je kod većine nas u vis. I eto pada.
Potrebno je vreme da se izgradi refleks izkopčavanja u stranu.
Ideja sa kombinovanim pedalama je odlična. I ja ih imam, ali ih ja koristim drugim ritmom. Kad sam odmoran i skoncentrisan nije mi problem da vozim ukopčan i kroz saobraćaj, al kad sam umoran iskopčan sam i na makiškom putu gde nema žive duše.
  • 0

#85 neu3no

neu3no
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 297 posts

Postavljeno 28 June 2013 - 06:00 PM

...Ili da probam sa klipserima prvo onda?

Eventualno Shimano Dual Platform PD-A530

Postavljena slika

Kakve su ove pedale ima li neko iskustva?
  • 0
Hibridni drumaš

#86 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 28 June 2013 - 06:08 PM

Teške. :lol: :lol: :lol:

Kombinovane pedale, ne bi trebalo da su loše.
Ako pod klipserima misliš ono čudo u koje gurneš taban zaboravi odmah. To je izbačeno iz upotrebe jer je mnogo pogibeljnije od SPD-a.
  • 0

#87 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 June 2013 - 07:12 PM

Nemoj da se brineš, nije toliko komplikovano ni opasno, uzmi neke kombinovane za grad i nećeš imati problema. Po gužvi vozi na platformama, znači na tim kratkim deonicama od semafora do semafora itd ne bi ni imao neke koristi sa spd-om, on ti treba kad izađeš na otvoren put ili stazu i uhvatiš konstantan ritam, i naravno na uzbrdicama.
Ja nisam pao nijednom za godinu dana.
  • 0

#88 neu3no

neu3no
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 297 posts

Postavljeno 28 June 2013 - 07:28 PM

Ja nisam pao nijednom za godinu dana.



E tako. Sad mi je vec bolje plus dobre su instrukcije. :mrgreen: Samo, veliki je to izdatak odjednom i patike i pedale. Svakako nesto moram da uradim jer mi spadaju noge sa ovih plasticnih wellgo pedala.

Koje kombinovane predlažete?
  • 0
Hibridni drumaš

#89 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 28 June 2013 - 07:32 PM

Ja nisam pao nijednom za godinu dana.


Lako je tebi kad ne voziš po Beogradu. :D
  • 0

#90 Raki

Raki
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts

Postavljeno 28 June 2013 - 07:53 PM

...Ili da probam sa klipserima prvo onda?

Eventualno Shimano Dual Platform PD-A530

Postavljena slika

Kakve su ove pedale ima li neko iskustva?


:D Ja ti napisah da ih ja vozim vec par godina i da sam toliko zadovoljan da sam ih montirao i na drumasa...
  • 0

#91 neu3no

neu3no
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 297 posts

Postavljeno 28 June 2013 - 07:59 PM

Fuck yeah onda. To ce biti te pedale. Mislim da su negede oko 5400rsd nove. pa kad skupim i za SPD patike, obrnem stranu. :)
  • 0
Hibridni drumaš

#92 N3N4D

N3N4D
  • Members
  • PipPip
  • 38 posts

Postavljeno 01 July 2013 - 01:12 PM

E ovako imam par pitanja koja i mene zbunjuju.. :D zanima me da li postoje posebne patike za drumase i posebne za mtb.. mtb vozim vec duze vreme a drumasa sam kupio evo nema 2'3 mesesca.. hteo bih da kupim neke patike i pedalice za drumasa pa me zanima da li posotje neke koje bih mogao i da koristim na mtb? i da li se noga uopste vezuje za mtb pri spustu offroad i tako to?
  • 0

#93 Rade_NS

Rade_NS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 01 July 2013 - 01:43 PM

Patike su skroz razlicite, kao i pedale i plocice.
Moj savet ti je, ako imas mtb patike, kupi jos jedne spd pedale i stavi na drumasa (dosta njih je to uradilo), em ne moras da kupujes duplo, em si vec navikao na spd.
Ako nemas nijedne parike, kupi mtb posto sa mtb patikama mozes da setas, sa road ne, jeftinije su i na road patikama vise trosis plocicu.
  • 0
Vidimo se kad se vidimo, cujemo se kad se cujemo...

#94 N3N4D

N3N4D
  • Members
  • PipPip
  • 38 posts

Postavljeno 01 July 2013 - 02:41 PM

nemam ja patike.. msm imam ali ne za bajs :D :D nego je l ima razlike dok se vozi bajs sa mtb i sa road patikama? razlike izmedju njih samih pri motanju?
  • 0

#95 Rade_NS

Rade_NS
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 01 July 2013 - 04:32 PM

Nisam vozio sa SPD, ali ne znam koja bi bila razlika. Svrha i jednih i drugih ti je da ti patika bude vezana sa pedalom, obe se "ukopcavaju" u pedalu i otkacinju se rotirajuci patiku u stranu, samo je malo drugaciji sistem ukopcavanja.
I ono sto sam vec napisao, kod road sprinterica plocica je izbacena pa je teze hodati i unistava se ista (koja kosta oko 15 e nova), dok kod mtb sprinterica plocica je u samom djonu i moze da se hoda u njima, relativno normalno... :)
  • 0
Vidimo se kad se vidimo, cujemo se kad se cujemo...

#96 himzo

himzo
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1310 posts

Postavljeno 01 July 2013 - 04:41 PM

SPD nemaju float, dok SPD-SL imaju, u zavisnosti od pločica 0, 2 ili 6 stepeni. Neki mogu da voze 0 stepeni, a neki ne možemo :) .
  • 0
Pozdrav

#97 N3N4D

N3N4D
  • Members
  • PipPip
  • 38 posts

Postavljeno 01 July 2013 - 04:49 PM

Pa verovatno cu tako i da uradim.. kupim mtb patike i sve uz njih sto ide.. :) hvala :)
  • 0

#98 budza

budza
  • Members
  • PipPipPip
  • 112 posts

Postavljeno 05 July 2013 - 12:39 PM

Na kraju sam uzeo NW Mission spd patike i crne tj single-release plocice. Toliko ste me naplasili sa tim padanjem da sam cak razmisljao da ove kombinovane pedale premestim na stari bajs da kad budem padao ne slomim samaraljke pa kad naviknem da ih vratim. Posto me mrzelo da se mlatim s tim reko ajde da probam ovako. Presao sam nekih 60-70 km sve po Beogradu, ulice, semafori, trotoari, pesaci, ludaci i sve ostalo i nije bilo nikakvih problema. Cak mi se kad sam dosao pred samu zgradu i vozio npr 7 kmh neki mali iz cista mira uhvatio sa obe ruke za volan (valjda da vidi da li mu odgovara drop), ukocio sam za sekund i stigao da se iskopcam. Ono sto hocu da kazem je da nije to toliko starsno za pocetnike, samo da se covek ne uspanici kad shvati da je zakopcan i uvek ce biti dovoljno vremena za iskopcavanje...
  • 0

#99 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 05 July 2013 - 01:59 PM

Da li se te crne pločice isto izkopčavaju trzajem pete prema spolja? Koja je razlika u odnosu na "srebrne"?
  • 0

#100 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4278 posts

Postavljeno 05 July 2013 - 02:20 PM

Sve se otkljucavaju obrtanjem u polje. Samo sto neki drugi modeli imaju jos i neke dodatne "smerove" otkopcavanja.
  • 0
.




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika