Jump to content


Fotografije
- - - - -

Kupovina iz Kine bez troskova postarine


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
1100 odgovora na ovu temu

#1061 hari49haler

hari49haler
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 284 posts

Postavljeno 19 December 2022 - 09:26 AM

ranije sam dosta naručivao preko aliexpresa i sećam se da je tad bilo da sve ispod 70 evra ne plaćaš carinu
  • 0

#1062 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 19 December 2022 - 09:35 AM

Pogledaću u Carinski zakon ali mislim da je i dalje limit za poštanske pošiljke 70€.
  • 0

#1063 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 December 2022 - 10:58 AM

70 evra ako fizičko lice šalje fizičkom licu, 50 za kupovinu od pravog lica.
Kinezi obično i sami stavljaju manju vrednost, pa naša carina to nekada uvaži, a nekada procene sami. Svega nekoliko puta sam platio carinu (telefon, tablet). Kad sam plaćao dažbine, uvek su procenili na manje od onog što sam platio tako da ne nikad nisu oštetili.
  • 1

#1064 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 19 December 2022 - 12:02 PM

Zato što su uzeli vrednost (osnovicu) robe bez tamošnjeg PDVa kako i jeste po zakonu.
  • 0

#1065 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 445 posts

Postavljeno 19 December 2022 - 12:44 PM

Samo imajte u vidu da naša carina nekada otvori paket, zaključi da zapravo nije za carinjenje (kao što i stoji na fakturi) i onda na njega naplati PDV, što i jeste po zakonu. U smislu bez obzira što ti je pošiljka bila ispod 50 evra, ako su je otvorili moje je iskustvo da su mi nekoliko puta naplatili PDV, što nije mala stavka jel pošto je 20%. 


  • 0

#1066 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 19 December 2022 - 12:57 PM

Ne znam po kom osnovu samo PDV bez carine na uvozu, pogotovu sa Kinom sa kojom nemamo nikakav preferencijalni sporazum.
  • 0

#1067 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 19 December 2022 - 01:59 PM

Ne znam po kom osnovu samo PDV bez carine na uvozu, pogotovu sa Kinom sa kojom nemamo nikakav preferencijalni sporazum.

Pa do 50e vrednosti se naplaćuje samo pdv, a preko 50e carina +pdv.
Da preformulišem, carinjenju podleže roba vrednosti preko 50e a pdv-u podleže sva roba, bilo koje vrednosti.
E sad nekad naplate a nekad ne naplate pdv za robu manje vrednosti.
Uglavnom ne, pogotovo kad je iz kine, dok su mi iz Nemačke refovno naplaćivali samo pdv ako je roba manje vrednosti od 50e.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#1068 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 19 December 2022 - 04:35 PM

Džaba se preslišavate, biše onako kako carinik odluči a šta će on da "kaže" zavisi od mnogo faktora na koje niko nema uticaja niti može da predvidi.

U principu, za pakete iz kine carinici uglavnom sami procenjuju vrednost jer znaju dobro da kinezi lažu tako da im ništa ne veruju.

Ako je veća stvar, teža, otvoriće i odlučiće šta i kako dalje, ako je neka manja kovertica, nešto lagano, to uglavnom prođe bez dodatnih dažbina.

Sve što izgleda kao da bi moglo da bude telefon, teblet, neka tehnika i sve veće od toga ima veliku šansu da ide na otvaranje jer predpostavljaju da je i veće vrednosti pa može dosta da se izvuče naplatom PDV-a i carine, bolje će naplatiti 32% na telefon koji u 99% bude preko 50€ nego se bakćati sa 20 sitnih kovertica i naplaćivati po 150-200 dinara.


  • 0

profilepic.gif


#1069 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 19 December 2022 - 05:09 PM

Pa do 50e vrednosti se naplaćuje samo pdv, a preko 50e carina +pdv.
Da preformulišem, carinjenju podleže roba vrednosti preko 50e a pdv-u podleže sva roba, bilo koje vrednosti...

msm da je ovo prevara koju su nam uvalili pre nekoliko godina...

 

Ranije je bilo ili se carini (carina + pdv) ili ne podleze carinjenju (bez crine i bez PDVa).

 

Trazio sam ranije i nisam nasao nigde da se prilikom prijema posiljki naplacuje PDV!?!? Ako neko zna gde to pise, bio bih zahvalan :)

 

Jel neko nekad cuo da su na drumskom ili zeleznickom granicnom prelazu carinici naplatili PDV

kad unosis nesto cija je vrednost manja od 50 USD (koliku vrednost mozes da uvezes bez da podleze carininjenju)?

Ili jesi (za carinjenje) ili nisi (carinjenje) !


  • 0

#1070 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 December 2022 - 07:17 PM

Рекао бих да се сваких пар месеци вртимо у круг око истих ствари.

Уз неке изузетке, сва роба подлеже плаћању пореза. Наручио или купио лично, свеједно. Како је већ речено, преко одређене вредности плаћа се и царина. Нисмо то ми измислили, тако је у већини земаља (бар европских), с тим да је минимум обично 100+ евра.

 

ВАЖНО:

"Вредност робе" није цена која је за њу плаћена или која стоји на сајту продавца него та цена ПЛУС трошак испоруке.

На тај износ се евентуално обрачуна царина (ако се примењује). Обично је 10 %.

На тај износ иде ПДВ, обично 20 %. Пошто иде једно на друго, укупне дажбине нису 30 % него око 32 %.

За пошиљку може да буде наплаћен и трошак отварања, као и додатно за поштара.

 

У пракси:

1) Царина буде наплаћена и за јефтино или не буде наплаћена за скупо. То је "дискреционо право" цариника, јер није дужан да пријвати изражену вредност робе на пошиљци. (Западним земљама обично верују) Практично не постоји могућност жалбе/расправе. Извод из банке није доказ плаћеног износа. Слика са веб сајта није доказ.  Ако је роба купљена на попусту, цариник погледа цену по приспећу пошиљке, акција истекла, може да рачуна редовну цену. Такође, ако је нешто за шта постоји домаћи дистрибутер, може да пита за цену код њих, на то дода поменуте трошкове испоруке и на ту "вредност робе" обрачуна царину. А некад их мрзи да се бакћу.

2) Деси се да ПДВ не буде обрачунат, али то никако не треба узимати као правило.

3) Деси се да орваранина и нашпоштар-ина не буду наплаћени.

 

Дакле, приликом наручивања, када се процењује исплативост, треба рачунати са тим да ће:

1) За наплативост царине бити рачуната нека пуна цена, не она са попустом.

2) Бити наплаћена и царина (ако је примењива) и ПДВ, укупно око 32 % на редовну цену робе + трошак испоруке.

3) Још парсто динара (рецимо) за отварање и поштара.

 

Ваљда нисам нешто прескочио?


  • 0

#1071 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 19 December 2022 - 07:23 PM

Trazio sam ranije i nisam nasao nigde da se prilikom prijema posiljki naplacuje PDV!?!? Ako neko zna gde to pise, bio bih zahvalan :)

 

(link)2


  • 0

#1072 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 19 December 2022 - 07:35 PM

Jel neko nekad cuo da su na drumskom ili zeleznickom granicnom prelazu carinici naplatili PDV

kad unosis nesto cija je vrednost manja od 50 USD (koliku vrednost mozes da uvezes bez da podleze carininjenju)?

Ili jesi (za carinjenje) ili nisi (carinjenje) !

 

Када прелазиш границу (авионом, бродом, возом, аутобусом, аутом, бициклом, пешице или како год) дужан си да пријавиш (царинику, не граничној полицији) сву робу коју уносиш, односно "увозиш". Онда следи иста процедура као за пошиљке. Не бих знао да ли обрачунају одмах или само ископирају документацију, па ти накнадно пошаљу рачун да платиш. Ипак, мислим да је у случају личног уношења лимит можда 100 евра, провери.

Ако кажеш да немаш ништа да пријавиш могу да те пусте, у ком случају си миран (у принципу) или да одлуче да ти прегледају пртљаг, па и тебе. Ако онда нађу нешто, плаћаш све дажбине по већ реченом систему, а онда додатно и казну за покушај шверца. Још је гора варијанта ако си хтео да увезеш нешто што је забрањено.

 

Друга је ствар што већина наших људи у земљу долази после летовања, па им је искуство да цариници ретко кога прегледају, јер већина носи углавном глупости (типа, гардероба, мало козметике, итд). Такође, постоје и ограничења у количини, јер се за више комада сматра да је "за даљу продају", а за мање да је "лични пртљаг". Имаш свуда по нету податке о томе колико чега можеш да носиш. И то је прописано по особи. Зато у аутобусима обично пред границу имаш некога са кутијом неког алкохола који унезверено тражи ко ће да узме једну флашу. И да, можда ћеш ти напољу да купиш јако скуп телефон, али то се сматра личним пртљагом и обично не обраћају пажњу.

 

Такође, не треба потцењивати царинике, поготово искусне. Добро оцењују ко би могао да крије нешто. А прегледају и по случајном узорку. Мени су безброј пута само махнули из кућице да прођем (пуна кола ствари, враћао се са летовања). Једном тражила да "мало погледа". Стао, отворио пета врата, она одмах махнула да наставим. Процене и по реакцији и по стварима које виде, по томе колико често путујеш, итд.

 

П.С. На летовања сам редовно носио и бицикл и једном наишао на хрватског цариника који се итекако разумео у бицикле и опрему. Да ја нисам имао појма шта је Шимано или ХТ, можда би помислио да покушавам да прошверцујем бицикл за продају. Дакле, не треба рачунати на старе дане када су наши људи, наводно, Спректруме увозили без царине објашњавајући да је то "програматор за веш машину, зато има гумене дугмиће".


  • 2

#1073 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1337 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 April 2023 - 06:39 PM

Probao sam da naručim neke sitnice sa banggood, do sad nisam pokušavao ništa slično... u istom danu je stopirana narudžba zbog nemogućnosti isporuke u Srbiju. Refundirali sve uredno, ali ja i dalje ne kontam zašto to ne može?


  • 0
The sea, the sea

#1074 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 21 April 2023 - 06:54 PM

Zavisi šta si naručio. Neke stvari ne mogu da idu avionom, tipa baterije ili bilo šta što sadrži neki vid tečnosti.


  • 0

profilepic.gif


#1075 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1337 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 21 April 2023 - 10:14 PM

Zavisi šta si naručio. Neke stvari ne mogu da idu avionom, tipa baterije ili bilo šta što sadrži neki vid tečnosti.


Za jednu lampu koju sam poručio se to uklapa (mada nema smisla), ali za još par sitnica koje nemaju ni bateriju ni tečnost ne kontam... Možda zato što je bilo sve zajedno... Svejedno, mislim da ću preskočiti te varijante, bezveze planiram kupovinu pa ne bude ništa.
  • 0
The sea, the sea

#1076 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 925 posts

Postavljeno 22 April 2023 - 09:53 AM

Evo ja ću da vam kažem jedan od razloga zašto ne može. Pre par godina sam naručivao stvari sa Bangooda (između ostalog i lampu) bez problema. Stizalo sporo ali sigurno. Jedan moj bivši kolega je to isto radio ali je zbog usporenog shippinga a pogotovu naše carine, dan, dva posle isteka krajnjeg roka za isporuku, "disputovao" robu jer mu nije isporučena, dobijao pare natrag a roba mu je stizala naknadno. Uradio je to sigurno 10 puta. Koliko je njih to radilo u Srbiji, bog sveti zna.
Sve nas je manje u zemlji ali procentualno raste broj "govana"
Jedan od razloga zašto nas zaobilaze svi.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 4

#1077 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 468 posts

Postavljeno 22 April 2023 - 09:58 AM

Evo ja ću da vam kažem jedan od razloga zašto ne može. Pre par godina sam naručivao stvari sa Bangooda (između ostalog i lampu) bez problema. Stizalo sporo ali sigurno. Jedan moj bivši kolega je to isto radio ali je zbog usporenog shippinga a pogotovu naše carine, dan, dva posle isteka krajnjeg roka za isporuku, "disputovao" robu jer mu nije isporučena, dobijao pare natrag a roba mu je stizala naknadno. Uradio je to sigurno 10 puta. Koliko je njih to radilo u Srbiji, bog sveti zna.
Sve nas je manje u zemlji ali procentualno raste broj "govana"
Jedan od razloga zašto nas zaobilaze svi.

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk

Ovo vazi za sve te sajtove.
Otvaraju se dispute i trazi povracaj novca, a roba stigne sa zakasnjenjem. Zato vise Aliexpress ne usvaja dispute ili kad usvoji bude retko. Poceli su da traze dokaze is poste da se posiljka ne nalazi u posti ili da nije ni stigla do poste, a koju potvrdu posta ne moze da izda ako je posiljka bez pracenja.

Sent from my SM-S908B using Tapatalk
  • 0

#1078 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 445 posts

Postavljeno 22 April 2023 - 11:49 AM

Da, da, ja isto znam ljude koji su to radili na Aliexpress, i to za neke pošiljke koje koštaju tipa par dolara a 100% je sigurno da je zaglavilo kod nas u Pošti. I onda ili ukinu free shipping pa se šalje po nekim suludim ciframa tipa za DHL ili to što kažeš ne usvajaju više dispute. Prosto im je lakše da nas više uopšte ne drže na spisku nego da se drndaju pošto su imali gomilu problema.  


  • 0

#1079 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 09 July 2023 - 04:51 AM

Nije Kina, ali jeste Berlin. https://bikepunkshop.com

Nadjoh ovde neke delove za retro bike, i piše navodno free poštarina, a vidim u uglu pominju DHL i DPD, a znamo kako oni lepo šišaju. Jel imao neko iskustva sa sajtovima iz evrope (čitaj Nemačka) da stoji free, a da kad stigne u SRB tako i ostane a ne da te klepi DHL ili slično. 

 

Jer prilikom kupovine, cena poštarine je free, karikiram, ja njima plaćam 20e kako im i stoji na sajtu, to skine sa Mastera i oni šalju. Ali je problem ako ovde dođe i DHL traži još tipa 50e!? Kako se raspitati, imate iskustva?! Tamo nema kalkulatora za Srbiju, tj ima ali navodno je free, tj malo nerazumno, tipa lično preuzimanje a zemlja Srbija?! P


  • 0

#1080 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4542 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 09 July 2023 - 05:05 AM

Nije Kina, ali jeste Berlin. https://bikepunkshop.com
Nadjoh ovde neke delove za retro bike, i piše navodno free poštarina, a vidim u uglu pominju DHL i DPD, a znamo kako oni lepo šišaju. Jel imao neko iskustva sa sajtovima iz evrope (čitaj Nemačka) da stoji free, a da kad stigne u SRB tako i ostane a ne da te klepi DHL ili slično.

Jer prilikom kupovine, cena poštarine je free, karikiram, ja njima plaćam 20e kako im i stoji na sajtu, to skine sa Mastera i oni šalju. Ali je problem ako ovde dođe i DHL traži još tipa 50e!? Kako se raspitati, imate iskustva?!

Tamo u germaniji je DHL nacionalna pošta.
Ovako to ide, oni pošalju u Srbiju a ovde preuzima naša nacionalna pošta i isporuči ti paket na adresu.
Računaj na oko 33% dodatnih troškova carine i poreza ako sa poštarinom vrednost pošiljke prelazi cifru od 50e.
Ako je vrednost pošiljke ispod 50e plaćaš samo pdv.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika