Jump to content


Fotografije

Izbor guma


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
763 odgovora na ovu temu

#461 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 09:11 AM

da, nakon 100kmh eksponencijalnost rasta otpora vazduha dolazi do izražaja i rast je mnogo veći nego od 0 do 80 na primer.

na malim brzinama imaš mnogo veći uticaj sile trenja.

 

sa vožnjom od 20km/h ćeš potrošiti više goriva do niša nego sa 70, 80.

Jos ovo i iskljucujem se. Da se vratimo na bicikl. Mozda ces razumeti. Nadji neko dugo brdo od npr 5 km. Izadji na vrh sa 10 km prosecne brzine, i izadji drugi put sa 20 km prosecne brzine. Izmeri potrosene kalorije i sve ce ti biti jasno.


  • 1

#462 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 09:42 AM

Nisi u pravu mešaš snagu i energiju.

Brži će isporučivati više snage ali pošto će brže stići na cilj, više snage za manje vremena.

Sporiji, manje snage puta srazmerno više vremena.

Energija je ista.


A zašto LOL na citat? Misliš da nije tačan?

 

LOL jer pises gluposti. Milovuk je jutros vec pokusao da objasni uticaj otpora vazduha ali si i tu nalupetao da do neke brzine nema uticaj pa posle ima itd sto je jos jedna kvalitetna glupost. Evo nadji onlajn kalkulator da se ne bi natezali vise, stavi za biciklistu iste mase i polozaja brzinu od 10 pa posle od 20 i vidi sta ti kaze za snagu. Posle stavi 20 i 40 pa vidi i tu.

 

Ono sto ce ti rezultati pokazati jeste da brzi biciklista trosi neproporcijalno vise snage da odrzava duplo vecu brzinu, stoga trosi i vise energije. Ta veca snaga salje vecu silu potiska na gumu koja se zbog toga vise trosi


  • 2

#463 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 09:48 AM

snaga ≠ energija

 

nisam rekao da nema uticaj nego da prvo ima mali postepen rast a posle nagli.

 

proguglaj šta je snaga, šta energija, i vidi kako izgleda eksponencijalna kriva, pogotovu njen početak.

 

svako dobro


  • 0

#464 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 09:48 AM

zbunio si me, aj ponovi pitanje pliz?


Može i na drugi način.

Uzmeš parče šmirgl papira i pređeš njim 10 puta preko parčeta drveta, preko istog mesta:
1. najbrže što možeš
2. najsporije što možeš

Više će se potrošiti papir ili izguliti drvo u varijanti 1. ili 2?

Slično je i sa pređenim km biciklom različitim brzinama.

*

p.s. možda se gume isto potroše, ali se onda asfalt više potroši. :D
  • 0

#465 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 09:54 AM

zanimljivo pitanje kad postaviš ovako, šta ti misliš šta kad se više troši? ozbiljno pitam


  • 0

#466 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 10:13 AM

snaga ≠ energija

 

nisam rekao da nema uticaj nego da prvo ima mali postepen rast a posle nagli.

 

proguglaj šta je snaga, šta energija, i vidi kako izgleda eksponencijalna kriva, pogotovu njen početak.

 

svako dobro

 

Ako je snaga x vreme = energija i snaga je eksponencijalno povecana za dvostruko vecu brzinu, a potroseno vreme u ovom primeru samo upola manje (10 vs 20 km/h), sta ti onda nije jasno u korelaciji snage i energije?

 

Mali postepen rast i nagli mozda mozes u osnovnoj skoli da koristis, eksponencijalna kriva je eksponencijalna u svakom delu

 

Proguglaj ti kalulator snage pa dodji da diskutujemo o zapazanjima


  • 0

#467 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 10:23 AM

a možemo i da stanemo? dok ne preteramo...

 

hteo sam da pitam za neki savet na temi o fittingu, ali sad već mislim da će me neko namerno ugrobariti ako se oglasim tamo.

 

samo sam imao viška vremena jer sam morao da ostanem budan celu noć, nije trebalo da potežem fiziku, počelo je bezazleno pa se zakomplikovalo.


  • 0

#468 Pustolov_pb

Pustolov_pb
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 12:17 PM

Dobri si ljudi ovde, široki. Sportisti su to, pomoći se i na drugoj temi.
Korektno je sve bilo, pa ne mora svako imati isto mišljenje/znanje, sve je to normalno.

Tu smo da se dopunjujemo.
  • 1

#469 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 12:18 PM

zanimljivo pitanje kad postaviš ovako, šta ti misliš šta kad se više troši? ozbiljno pitam


Zanimljivo ili nezanimljivo, to ti je to. Sad ti odgovori na pitanje, a ja za sebe mogu da kažem da se ne bih (pošto sam fiziku u školi učio još pre 40 godina i ne mogu da budem siguran 100% :D ) u život kladio da se više potroši pri većoj brzini, ali u pare bih se vrlo rado opkladio.
  • 0

#470 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 01:34 PM

Sad sam dosao s voznje sa mojim drugom Pericom, izvozali smo nekih 70 km. Sad sta je zanimljivo za ovu temu a nikako da napisem a uvek zaboravim. 

On i ja imamo indenticne bicikle. Znaci od rama prenosa, tockova, sve je isto. E sada gume. Posto vozimo 8 god ove bajseve gume su se menjale. Nekada smo vozili iste sada ne. On vozi Conti explorer 2.1 kramponka, koja drci po asfaltu, a ja neke Maxxis 1.9, bez krampona. Teoretski bi ja trebao da imam dosta manji otpor kotrljanja i da mi je povozniji bajs. On i ja imamo oko 80 kg.

E sada, kada dodje nizbrdica bilo kojeg nagiba on mi odlazi, kada ne okrecemo pedale. Ako je mala gde se ide 20 na sat,brzo me ostavi za par duzina bicikla, a ako je veca gde se ide 30-40 na sat, osatvi me brzo za nekih 40-50 metara.  Da bi isli uporedo i npr pricali, ili on mora da pipka kocnicu, ili ja da dodajem stalno okretanje pedala.

Zasto je on toliko brzi? Pa nisam rekao glavnu stvar, nizi je od mene za nekih 18 cm. Medjutim kada si na biciklu savijen, realna razlika je mozda nekih 10 cm, ili 3-4 kvadratna decimetra.

Zasto ovo pisem. Pa gore je bilo napisano da male brzine nisu toliko povezane sa aero dinamikom. Ovo je primer gde on na bednih 20 km-h, mene ostavlja samo tako. I to na tako maloj razlici u povrsini. A koliko onda celo telo pravi otpor, na tim malim brzinama? Veliki koji ja kada vozim sa njim konstantno moram da nadoknadjujem sa vecom snagom.


  • 0

#471 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 03:21 PM

 

 

samo sam imao viška vremena jer sam morao da ostanem budan celu noć, nije trebalo da potežem fiziku, počelo je bezazleno pa se zakomplikovalo.

 

Pričaš gluposti, trvdiš nebuloze, sve suprotno od zdrave logike i "elementarne fizike" o pokazanom neznanju da ne pričamo i to  samo zato što si imao viška vremena. Ti nas ovde zaj...?

Svaka ti čast. 


  • 1
.

#472 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14610 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 03:36 PM

Ne znate vi naucno da postavite stvari zato imate problem sa donosenjem zakljucka, ali tu sam ja da vam pomognem :)

 

Moj bicikli ima prednji i zadnji tocak sa istu gumu.

Prednji naduvan malo manje.

Oba idu sa istu brzinu.

Prednji vise koci i mota.

Zadnji stalno gura.

Ne znam raspored tezine po tockovima, pretpostavljam da je teze zadnjem.

Zadnji se duplo brze trosi.

 

Resi jednacinu.


  • 0

#473 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3349 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 03:48 PM

Питам се шта би рекао Дрво живота, или Рок, или како год се зове, на ову тему? Нема га :)
  • 0

#474 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1366 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 November 2022 - 04:02 PM

Ne znate vi naucno da postavite stvari zato imate problem sa donosenjem zakljucka, ali tu sam ja da vam pomognem :)

 

Moj bicikli ima prednji i zadnji tocak sa istu gumu.

Prednji naduvan malo manje.

Oba idu sa istu brzinu.

Prednji vise koci i mota.

Zadnji stalno gura.

Ne znam raspored tezine po tockovima, pretpostavljam da je teze zadnjem.

Zadnji se duplo brze trosi.

 

Resi jednacinu.

Naći će se već neko da objasni kako prednji točak više skreće pa se ravnomernije opterećuje guma ili tako nešto pametno. Meni odavno nije jasno oko čega se natežete... šta je brže ili voz? 


  • 0
The sea, the sea

#475 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 04:05 PM

Pričaš gluposti, trvdiš nebuloze, sve suprotno od zdrave logike i "elementarne fizike" o pokazanom neznanju da ne pričamo i to  samo zato što si imao viška vremena. Ti nas ovde zaj...?

Svaka ti čast. 

joj žare, imaš najlepše ime na svetu ali si "elementarnu fiziku" poslednji put video kad si pobegao sa iste.

 

jesi li svestan da u toj raspravi sa mnom rekao si veliko ništa. Ako ne računamo da nemam pojma šta pričam, da sam glup. Nijednu moju tvrdnju nisi probao da shvatiš, kamoli pokušao da objasniš zašto nije na mestu. Čak ničim izazvan jer nisam nikoga uvredio, već samo rekao šta mislim i šta je posledica nekih zakonitosti.

 

Sad sam preleteo da vidim bar neki pokušaj.. najbliži si bio sa nekim opancima.

 

bukvalno ne znam kako si sposoban sam ulicu da pređeš.


  • 0

#476 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 04:18 PM

Ti si nalupao toliko gluposti da nema svrhe a meni ne pada na pamet da to sve objašnjavam. Ko hoće, nemam ništa protiv ali takvu budalu ćeš teško naći. 

Ja se samo nadam da si ti neki pravnik ili ekonomista jer toliko neznanja vezanog za tehniku nadam se ne može da dođe od nekog sa tehničkom školom. Sem ako se nisi obrazovao čitajući definicije na internetu, na što tvoji postovi najviše i liče. 

 

E da, dovoljno je da neko tvrdi da će auto više goriva potrošiti na 20 km/h nego na 100 km/h i tu je sve jasno i tu se sva priča završava. Rekao si i više nego što si trebao. 


  • 0
.

#477 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 04:21 PM

Važi
(Čitaj bolje. 80 sam rekao, ne 100)
  • 0

#478 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 04:43 PM

Isto je i da si rekao 60 ili 40. Samo još jedan dokaz da ne znaš materiju.

 

Nabacao si definicije svega i svačega sa interneta i krenuo od pogrešnih pretpostavki i sa još pogrešnijim završio. Uz put ti je falilo mnogo znanja i definicija za koje i ne znaš da postoje. Ne ide to tako. Za neke stvari se ne ide džabe u školu, nije sva pamet na internetu.


  • 0
.

#479 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 November 2022 - 05:14 PM

Питам се шта би рекао Дрво живота, или Рок, или како год се зове, на ову тему? Нема га :)

 

Tu je, ulazi čita ali je prestao da piše. Baš sam ga čekao da ga propitam malo i suočim sa nekiim starijim postovima zbog kojih je banovan. Nisam imao vremena za forum dok je bilo aktuelno i dok je još piskarao.


  • 0

#480 mel

mel
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 343 posts

Postavljeno 02 November 2022 - 06:22 PM

Isto je i da si rekao 60 ili 40. Samo još jedan dokaz da ne znaš materiju.
 
Nabacao si definicije svega i svačega sa interneta i krenuo od pogrešnih pretpostavki i sa još pogrešnijim završio. Uz put ti je falilo mnogo znanja i definicija za koje i ne znaš da postoje. Ne ide to tako. Za neke stvari se ne ide džabe u školu, nije sva pamet na internetu.


Budi konkretan, vidim da imaš vremena ipak
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika