Jump to content


Fotografije

Drum i disk


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
747 odgovora na ovu temu

#661 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4584 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 01 March 2023 - 09:30 AM

Znaci kupices i pre nego sto sam ti predvideo :)
https://www.outbrake...s-brake-system/

Ovo govno nije abs, samo od dobrih, jakih kočnica napravi loše tj. slabe. Smanji protok ulja, bzvz.

Ovo je već nešto ozbiljnije
https://bike.shimano.../steps/abs.html

I ovo
https://www.bosch-eb...en/products/abs

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 1

#662 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 01 March 2023 - 10:39 AM

Lepota bicikla i jeste u njegovoj relativnoj jednostavnosti. Svi ovi "izumi" zapravo ruže tu lepotu.
  • 2

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#663 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4415 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 March 2023 - 12:28 PM

Kad stave ABS u hadrauliku, e tada prelazim, odlučio sam sad. Što ne bi u krivini kočio kao na pravcu. :)



Ako potegneš muški u kriiuni pogotovo po mokrom svakako ćeš poljubiti asfalt koju god kočnicu imao.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#664 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4415 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 March 2023 - 12:41 PM

Zašto misliš da im je loša računica?



Ili njihova ili tvoja. Šta misliš, po tvojoj proceni, koju temperaturu mogu da dostignu felne na biciklu od 16kg koji u bisagama ima 24kg tereta + vozač 86kg.. dakle oko 126kg na spustu dugom 24km sa Kajmakčalana gde poslednjih 3-4 km imaju nagib od 14-15%? Sa lakoćom je dostizao 60+ km/h. Bilo je dosta kočenja jer nisam imao preteranu želju da ga pustim da ide toliko. I naravno, ni felne ni kočnice to podneše sa lakoćom. Ne troši se to ni blizu tome kako si ti opisao u nekim prethodnim postovima.
Ako po nečijoj računici felna dostiže 100C kako sam ja mogao da je dodirnem prstima a da se ne opečem? Jeste bila zagrejana ali ne toliko da ne može da se pipne prstima.
Drugi vozač sa nešto većim težinom od mene koji na bicu ima XT hidrauliku je polako počeo da gubi silu kočenja jer su se diskovi pregrejali.
Hidraulika ima prednosti ali u odredjenim situacijama zna da popusti u odnosu na dobar V brake sistem.
  • 4
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#665 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 01 March 2023 - 01:59 PM

Ako potegneš muški u kriiuni pogotovo po mokrom svakako ćeš poljubiti asfalt koju god kočnicu imao.

Šta dobijamo onda ovim ABS-om?

Možda isto kao i hidraulikom, mi ništa a oni zaradu?


  • 0

#666 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 01 March 2023 - 02:22 PM

Ili njihova ili tvoja. Šta misliš, po tvojoj proceni, koju temperaturu mogu da dostignu felne na biciklu od 16kg koji u bisagama ima 24kg tereta + vozač 86kg.. dakle oko 126kg na spustu dugom 24km sa Kajmakčalana gde poslednjih 3-4 km imaju nagib od 14-15%? Sa lakoćom je dostizao 60+ km/h. Bilo je dosta kočenja jer nisam imao preteranu želju da ga pustim da ide toliko. I naravno, ni felne ni kočnice to podneše sa lakoćom. Ne troši se to ni blizu tome kako si ti opisao u nekim prethodnim postovima.
Ako po nečijoj računici felna dostiže 100C kako sam ja mogao da je dodirnem prstima a da se ne opečem? Jeste bila zagrejana ali ne toliko da ne može da se pipne prstima.
Drugi vozač sa nešto većim težinom od mene koji na bicu ima XT hidrauliku je polako počeo da gubi silu kočenja jer su se diskovi pregrejali.
Hidraulika ima prednosti ali u odredjenim situacijama zna da popusti u odnosu na dobar V brake sistem.

To se prosto izmeri onim termalnim pistoljima. Moj drug ima servis, za kola i letos smo merili auto tamne boje koji stoji na suncu imao je preko 70 stepeni na haubi, a napolju je bilo oko 37, znace ne bas pakleno vruce.

.

Ali ajde ovako, ako je leti 40 u hladu, na suncu je sigurno 55 pa i vise. sto ti je cudno sto se na to doda , na kocenju dodatnih 40 stepeni? To sto si ti mogao da pipnes rukom nista ne znaci, aluminijum brzo odvodi toplotu. Pa je nesto brenerom grejem do usijanja, sklonim brener posel 2 sekunde nije vise crveno. Odlazi toplota brzo.

 

Ako pucaju gume koje samo stoje na suncu,a to mi se desilo vise puta ispod radionice, zmisli kada na to dodas jos toplote, sta je tu cudno.

 Opet ako je sve idealno i dobro, verovatno se nece nista desiti. Ali meni se licno desilo.

 

To sto ti mislis da se ne desava cesto, to ti mislis jer nemas ni blizu iskustva sa tim kao ja. Sigurno sam zamenio ovih godina stotinjak felni koje su bile ostecene od kocenja.  Nije tvoj bicikl dovoljan broj za neki relevantan uzorak.


  • 0

#667 Gurumeditation

Gurumeditation
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 01 March 2023 - 02:33 PM

Šta dobijamo onda ovim ABS-om?
Možda isto kao i hidraulikom, mi ništa a oni zaradu?

Upravo to ,kao i za vecinu stvari kad su u pitanju bicikle.
Zanimljivo je sto vise novih stvari dodaju to su bicikle veci trash ,ranije se ni lanac nije menjao sad moras da im titras jajca inace se raspadnu za dve godine

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
  • 0

#668 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 01 March 2023 - 02:40 PM

Kada ste tolki tradicionalisti i protiv napretka, sto ne vozite one stare mlekadzijske bicikle kontrase?  Nego vozite i karbone i samaraljke, SPD , itd, itd.

 

 Sad je vas stav ispravan, pa do ove tacke pratimo napredak bicikli a od ove tacke ne pratimo, to je preterano. 

 

Neee, nego je glavna stvar sto smo mi ovde beda, inace bi svi vozili i karbon i hidrauliku i bezicne menjace. I onda lazemo sebe da je to suvisno i glupost.

 

Mislim svi smo rekli dovoljno na ovoj temi i ja se iskljucujem iz nje. A vam savetujem da ne dajete prevaratima proizvodjacima pare, nego navalite na praistorijske kontrase.


  • 2

#669 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4281 posts

Postavljeno 01 March 2023 - 03:24 PM

Stalno mešaš babe i žabe. Karbon, šamaraljke, SPD i ko zna šta sve još donosi boljitak i pravi napredak. Ne znam zašto ti je toliko teško da shvatiš da diskovi nisu svima potrebni i da nema potrebe da svaki bajs ima diskove. Tebi trebaju i ti ih voziš, poštujem to. Ali isto tako ima gomila ljudi kojima nisu potrebni i neće da ih voze sve dok ne budu naterani na to.


  • 4
.

#670 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 01 March 2023 - 04:33 PM

Ja konkretno na Nuroadu imam 105 icu 10-faz mehaniku sa Trp Spyre kočnicama. Koči to lepo da kazem i evo sada ovde jos dodajem i poredim mehanički i hidraulični disk. Jer na drugom Sequoia biciklu imam isto 105 ali 11 -faz i hidrauliku. Na dužim spustevima kod hidraulike mi je daleko bolja modulacija i manje me brate bole ruke… dosta je udobnija upotreba sa hidraulikom ipak. Verujem vremenom da cu i na Nuroad nabaciti isto hidrauliku. Ima da se uzme tiagra 10 faz hidraulika novu vidim prodaju za oko cca 300 eu.

Attached Thumbnails

  • BFB5B07B-5DC3-4008-A2B2-93A6E1BD189E.jpeg
  • 5DF8767D-067F-4E7C-9EDE-6F3C6F1AD562.jpeg

  • 0

#671 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4415 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 March 2023 - 05:35 PM

To sto ti mislis da se ne desava cesto, to ti mislis jer nemas ni blizu iskustva sa tim kao ja. Sigurno sam zamenio ovih godina stotinjak felni koje su bile ostecene od kocenja. Nije tvoj bicikl dovoljan broj za neki relevantan uzorak.



Ja sam felnu potrošio na nekih 45 000km.. i bar 400 000 visinskih što znači da su kočnice imale dosta posla. Sad zamisli većinu korisnika koji godišnje ne prelaze više od 4-5 hiljada km..njima će točkovi trajati 10-15 godina. Za zo vreme promeniće i bicikl. Ako je tebi to često jebaj ga onda.
Navozaše se ljudi do mile volje sa običnim kočnicama i zašto bi one sad, posle 3-4 decenije bile loše.
Bitno je da su ispravne i kočićeuredno. Ne vozimo mi moto GP pa da nam trebaju vrhunske kočnice.
  • 2
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#672 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14675 posts

Postavljeno 01 March 2023 - 05:52 PM

Ne vozimo mi moto GP pa da nam trebaju vrhunske kočnice.

 I to sto kazes, XT i nisu nesto posebno  :)


  • 0

#673 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 01 March 2023 - 06:01 PM

Glupo mi bilo šta piskarati kada tu imamo chamade-a.
:)
  • 0

#674 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 01 March 2023 - 06:28 PM

 Ima da se uzme tiagra 10 faz hidraulika novu vidim prodaju za oko cca 300 eu.

Gde? CRC 860e.

https://www.chainrea...c/rp-prod193689


  • 0

#675 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4415 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 March 2023 - 06:36 PM

Glupo mi bilo šta piskarati kada tu imamo chamade-a.
:)



Pucaj slobodno, od viška glava ne boli.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#676 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 469 posts

Postavljeno 01 March 2023 - 08:22 PM

Gde? CRC 860e.
https://www.chainrea...c/rp-prod193689

Mislim da je mislio na set kočnica, ne celu grupu https://www.bike-dis...-disc-brake-set
  • 0

#677 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 01 March 2023 - 09:05 PM

Mislim da je mislio na set kočnica, ne celu grupu https://www.bike-dis...-disc-brake-set


Tako je..a i slicno na bike 24.
  • 0

#678 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 01 March 2023 - 11:53 PM

OK. hvala, bilo mi je odmah čudno zbog razlike u ceni celog bajka i grupe.


  • 0

#679 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 02 March 2023 - 04:59 AM

Ja sam se isto nosio mišlju da pređem na hidrauliku, da bude još bolje kočenje. Onda posle razmišljam, generalno sam baš zadovoljan mehaničkim diskovima i to niže klase tipa Promax! Da, sigurno je da treba malo jače stisnuti ručicu pri jakom kočenju na velikoj nizbrdci, ali takvih offroad terena na kojima je baš potrebno takvo kočenje ovde skoro pa ni nema ili ja bar po njima ne vozim. Druga stvar je što kad hoćeš full hidrauliku na drumašu/gravelu dosta si ograničen izborom šamaraljki sa kojim možeš da upariš ceo sistem a ja sam npr baš zeleo Sensah šamaraljke.

Ima još jedan sistem, između mehanike i hidraulike. To je poluhidraulični sistem gde se u klipovima nalazi ulje koje stiska pakne pa se samim tim pri trošenju same približavaju kočnici, ali je aktuacija klipa preko sajle, tako da se opet kombinuje sa svim mogućim šamaraljkama. To zapravo jesu mehaničke kočnice sa hidrauličnim automatskim približavanjem pločica ka disku. Htedoh to staviti na bajk ali na kraju odustah jer kao što ameri kažu, ako nije pokvareno ne popravljaj. Stavih samo antikompresione bužire na kočnice da se eliminiše bilo kakav prazan hod ručice i rade kočnice za moje potrebe odlično.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#680 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 02 March 2023 - 04:15 PM

Jel ti "pevaju" diskovi po kiši ili kada se ugreju po suvom ili... ?


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika