Jump to content


Fotografije

Drum i disk


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
747 odgovora na ovu temu

#621 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4284 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 04:34 PM

Ne radi se o tome koliko diskovi koštaju i da li neko može ili ne može da ih plati ni o praćenju tehnologije. Karbonski ramovi su tu potpuno druga priča. Ja prvi neću diskove na drumašu dokle god budem mogao da biram. Ne trebaju mi i tačka. Sve to što je stvarno bolje meni ne igra ulogu. Vama što vozite po njivama treba, meni ne. To što će da me uhvati kiša jednom u ko zna koliko vožnji ili neće nije mi bitno. 

Kada ne budem mogao da biram, kupiću bajs sa diskovima. Do tada mi ne pada na pamet.


  • 0
.

#622 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 04:35 PM

Ma opusteno, razgovaramo. Veruj mi po tvojim odgovorima sam znao da nemas nikavo iskustvo sa hidraulikom. To je toliko bolje da smem da kazem, da je mozda i veca razlika nego karbonski-aluminijumski ram. Iako sam ogroman fan karbona i vozim ga odavno.

Verujem da je to tako, da si u pravu, sudeći po tvojim postovima nego onako pričamo što kažeš
Mislim, vozio bi ja i Ferari (možda) ali ne vredi te žrtve, kako da kažem, što kaže Zare gore, ne treba mi :)
  • 0

#623 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 04:42 PM

Nebitno koji je bicikl, da li je drum, MTB, Gravel, ta sigurnost koju pruza hidraulika, ta lepota modulacije kocenja, to sto ih ne pipam po godinu i vise dana, to jest dok ne odu plocice, pa onda ja vozim npr cele zime, nezamislivo mi je da vozim po istopljenom snegu, lokvama, barama vise sa obicnim kocnicama.

 

A onda ceo bicikl izgleda mnogo modernije, lepse. Samo je problem ako juris tezinu kao sto sam ja svojevremeno za MTB da moras kao i sve ostalo da kupis i najskuplje kocnice. Ali da nisam isao na bas lak bajk, ni to ne bi bio problem.


  • 0

#624 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 04:49 PM

Dobro, koliko vidim da tvoj način vožnje i potreba opravdaju diskove. To je ok.
  • 0

#625 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 04:54 PM

Nemam hidrauliku jer mi cena nije privlačna, čak i ne želim da kupim bolji drumaš sa kaliperima za veće pare, jer razmišljam da sačekam još malo da cene budu pristupačnije pa da se kupi neka hidraulika. Iskreno, čak pomišljam da nađem i neki mehanički disk, sajla, kako bih počeo da se upoznajem sa tom materijom.

 

Mišljenja sam (iako nisam probao) da je i mehanički disk bolji od kalipera. Meni kaliper ne koči na kiši, ma šta mu radio, imam osećaj da ću da polomim ručicu kočnice ili sajlu koliko stežem, ništa. Drugo, neko je pomenuo, posle vožnje po mokrom, felna je crna, pa to crno prešlo i na gumu...ako ne opereš odmah dok je još mokro, posle se još teže i pere i td.

A verujem da je prednost mehaničkog diska to što toga nema i opet verujem (kažem nemam ličnog iskustva) da mehanički disk koči bolje po kiši od kalipera i kada se disk nakvasi, ili grešim?

 

Gledao sam neke bajkove sa mehaničkim diksovima, i bar za mene, skupi su. Na primer nov drmuski, sa Sorom, Scott Speedster, lep al ram, moderan i td, mehaničke kočnice, a košta 150 000. Ma idi...mnogo. Ali neki polovoan drumaš, sa hidraulikom i oko 700 evrića kada bude max, biće sasavim ok. Normalno, svima bih rekao da sam platio 400 e :)


  • 0

#626 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 05:03 PM

Jesu skupe,ali bolje sacekaj malo pa idi na hidrauliku. Jos je to relativno novo pa su cene visoke. Tako je bilo i kada su se pojavili prvi MTB sa hidraulikom, a vec poodavno to moze svako da priusti.

 

To sto tebe muci za drumasa, mene muci za elekrto MTB, to sto ja hocu je isuvise skupo, a voleo bi da imam jedan pored ovih klasicnih bicikla.


  • 0

#627 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 05:05 PM

@bickokg
Zameni paknove, stavi kvalitetnije. Kaliper korektno koči i po mokrom samo treba dobre mekše paknove staviti.
Pominjane Jagwire su ponajbolje. Velika je razlika.
  • 0

#628 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 05:07 PM

Mehanički disk je na kiši bolji od kalipera, tu nema priče, plus ne struže prljavštinu i štroku. Mehanički disk takođe ima jednu prednost u odnosu na hidrauliku a to je kompatibilnost svih šamaraljki sa mehaničkim diskovima, dok su hidraulični kompatibilni samo sa hidrauličnim šamaraljkama koje zbog onog klipa u sebi izgledaju džombasto i ružno, barem meni...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#629 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 05:14 PM

@bickokg
Zameni paknove, stavi kvalitetnije. Kaliper korektno koči i po mokrom samo treba dobre mekše paknove staviti.
Pominjane Jagwire su ponajbolje. Velika je razlika.

A koji konkretno, ima ih više?

 

Jesu skupe,ali bolje sacekaj malo pa idi na hidrauliku. Jos je to relativno novo pa su cene visoke. Tako je bilo i kada su se pojavili prvi MTB sa hidraulikom, a vec poodavno to moze svako da priusti.

 

To sto tebe muci za drumasa, mene muci za elekrto MTB, to sto ja hocu je isuvise skupo, a voleo bi da imam jedan pored ovih klasicnih bicikla.

Ma muči i mene za drumaša....Njime bih mogao ko zna koliko da odem dnevno kilometara, zamisli, hidraulika, motor pomaže u brdima...ma idi...da ne poveruješ da to postoji.

 

Mehanički disk je na kiši bolji od kalipera, tu nema priče, plus ne struže prljavštinu i štroku. Mehanički disk takođe ima jednu prednost u odnosu na hidrauliku a to je kompatibilnost svih šamaraljki sa mehaničkim diskovima, dok su hidraulični kompatibilni samo sa hidrauličnim šamaraljkama koje zbog onog klipa u sebi izgledaju džombasto i ružno, barem meni...

Tako je, i to je prednost. Jedino videh pre neki dan, neki klinac vozi neki bajk sa mehaničkim, a kad koči, ono pločice sviraju po disku ko kaliper što ume...ali ok, tu je nešto potrošeno, ili šta već...


  • 0

#630 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 05:21 PM

Da se nisam zarekao da vise necu da vozim drumasa, ovo bi bio moj izbor

 

https://www.facebook...367658376734817


  • 0

#631 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 05:34 PM

250W, 60 Nm taman da malo potpomogne motorce, karbon, hidraulika, cena je isto ok.


  • 0

#632 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 05:51 PM

Molim da se držimo teme i da ne idemo u offtopic. Ovo je biciklistički a ne motociklistički forum. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#633 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 05:55 PM

Upravo tako. :)
Pogotovo je promašaj teme diviti se tim skalamerijama :)

Za Jagwire imaš žute i crvene, zavisno od potreba, za suvo odnosno mokro vreme.


  • 0

#634 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 06:00 PM

Jbg, to za nas kilave .
Na kraju možeš da iskljuciš motor, pa vozi, ko običan bicikl. A i 250 w nije neka snaga, mtb ovi novi su mnogo jači.
  • 0

#635 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 475 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 06:20 PM



Tako je, i to je prednost. Jedino videh pre neki dan, neki klinac vozi neki bajk sa mehaničkim, a kad koči, ono pločice sviraju po disku ko kaliper što ume...ali ok, tu je nešto potrošeno, ili šta već...


Mogu i hidraulicni diskovi da vrište, čak i oni najbolji. To je posebno izraženo kad je jako mokro, kiša i sl. I skiči ali koči :) možeš da pogledaš bilo koji video na GMBN kad voze po nekoj kiši i blatu (a toga ima dosta u UK) u klipu se tačno čuje koliko im vrište diskovi kad staju pred kameru, a bajsevi od po nekoliko soma.

A što se toga tiče da ljudi kupuju stvari koje im objektivno ne trebaju to je situacija u svim oblastima. Evo na primer dobio sam na kratko da testiram telefon S23 Ultra, košta 1500 evra, i stvarno je tehnološki odličan, ali dodjemo do toga da snimam 8K video mog matorog kera u mom ne baš prelepom bloku. Aj da sam neka Instagramuša pa da bar prikažem lepo obline... A taj telefon će opet svi koji mogu da priušte kupovati. Tako i sa skupim bajsevima i komponentama pa i diskovima na drumasima.
  • 0

#636 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1388 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 February 2023 - 06:32 PM

Ova tema ne bi postojala da nije kontroverzna već godinama... Jednostavno, previše ljudi nalazi premalo opravdanja za forsiranje tehnologije koja nije neophodna za uživanje u drumskoj vožnji, čak ni za pobedu na TDF.
  • 2
The sea, the sea

#637 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4416 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 February 2023 - 06:33 PM

A koji konkretno, ima ih više?



Crveni su za kočenje po mokrom, crni za suvo. Ja sam uvek koristio crvene. Cena za par je u rangu disk pločica. Nisu jeftine ali vrede tih 1000-1200 din.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#638 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 07:18 PM

https://planetbike.r...me-black-2.html

A ove (žute)?
  • 0

#639 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1826 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 08:25 PM

Ne razumem kad neko kaže da mu ne trebaju disk kočnice, jer prelazi malo km godišnje. :)
Pa to ne bi trebalo da ima veze. Ako bolje koče u SVIM uslovima, zašto da imamo lošije kočnice, a ne bolje?

- bolje koče uvek, u svim uslovima
- lakše se stišće, kočiš jednim prstićem
- bolja modulacija
- nema nekog održavanja
- ne oštećuješ felne
- pločice i diskovi nisu skupi i možeš da ih menjaš na 15 - 20.000 km
- tečnost u crevu menjaš skoro nikad (ja teram već 52.000 km)
- točak se začas skine i vrati

Zašto se odreći svega ovoga, makar i vozili samo 5-6 hilj. km godišnje?
  • 2

#640 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4284 posts

Postavljeno 28 February 2023 - 08:30 PM

To što koči bolje u SVIM uslovima je bitno tebi, mene briga za to. Meni na drumašu i obične kočnice koče odlično za uslove u kojima vozim. Sve drugo mi nije bitno.


  • 3
.




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika