Jump to content


Fotografije

Drum i disk


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
747 odgovora na ovu temu

#421 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 July 2021 - 01:57 AM

Ti si trenirao po Goliji, ne računaš se. :D


Golija je prava za trening ;)
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#422 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 July 2021 - 08:56 AM

Ja sam sad došao sa Golije (i Kopaonika), bio danima tamo, i mogu da vam kažem da su metalni, drot točkovi za mene zakon, i klasični kaliperi. Za ono što ja vozim i čemu težim. A svako neka radi kako voli.

Samo ko misli da kaliperi loše koče, i da mu trebaju diskovi prvo neka spusti Avalu od česme i hotela ispod 5 minuta, pa ako bude hteo još brže možda će mu trebati diskovi, meni nisu zatrebali još nikad u životu. I to mi je grozno na drumskom brdaškom biciklu te ih neću voziti, jer nose previše negativnih stvari sa sobom a za mene nijednu korisnu. S obzirom da mi kaliperi zakucavaju bicikl po potrebi.


  • 0

#423 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 27 July 2021 - 10:03 AM

Samo ovo za Avalu nemojte pokušavati sami kod kuće :)
  • 0

#424 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 July 2021 - 10:28 AM

Što, pa 5 minuta nije uopšte nešto prebrzo. 20 sekundi je ogromna razlika, ja sam tamo tek na 9tom mestu sa skromnih 4:40 i to sam previše koristio kočnice. One kalipere što ne valjaju. I još ne umem da spuštam, tehnika mi je očajna i pogrešna.


  • 0

#425 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 27 July 2021 - 01:31 PM

Ma profesionalcima i amaterima koji jure brzinu, komove, lične rekorde i sl. ne trebaju diskovi, tj. postizaće bolje rezultate bez njih. A za sve nas obične smrtnike, diskovi su MNOOOOOGO bolji izbor. Jer zašto bismo na biciklu imali lošije kočnice, ako su već izmišljene mnogo bolje???
  • 4

#426 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 July 2021 - 01:48 PM

Ma profesionalcima i amaterima koji jure brzinu, komove, lične rekorde i sl. ne trebaju diskovi, tj. postizaće bolje rezultate bez njih. A za sve nas obične smrtnike, diskovi su MNOOOOOGO bolji izbor. Jer zašto bismo na biciklu imali lošije kočnice, ako su već izmišljene mnogo bolje???

Samo su u nekim situacijama malo bolje.
Pusti ti drumski i hibrid bicikl. Daj te diskove na bicikl od 15kg sa bisagama i teretom od 30kg + mojih 85 pa da vidimo na spustu od 20km kako će kočiti. Nisi ti još video šta je toplota na kočenju. Nema tu disk šta da traži.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#427 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 27 July 2021 - 05:00 PM

Samo su u nekim situacijama malo bolje.
Pusti ti drumski i hibrid bicikl. Daj te diskove na bicikl od 15kg sa bisagama i teretom od 30kg + mojih 85 pa da vidimo na spustu od 20km kako će kočiti. Nisi ti još video šta je toplota na kočenju. Nema tu disk šta da traži.

koji su to uslovi gde disk nema šta da traži?

P.S. Link u potpisu ti ne radi.


  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#428 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 July 2021 - 05:07 PM

Uzbrdo :D


  • 1

#429 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 27 July 2021 - 06:07 PM

Uzbrdo :D

Sem ako nemaš bus do dole ili spavaš na vrhu.
Evo nešto sa drumskim biciklom, (milsim da je karbonac), rim kočnicama, dugim spustom (i solidnom brzinom) i vozačem koji je uspeo da "skuva kočnice". Asfalt suv ko barut.


 


  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#430 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 July 2021 - 06:08 PM

koji su to uslovi gde disk nema šta da traži?
P.S. Link u potpisu ti ne radi.


Pod velikim teretom to je meni nesigurno.

Misliš na Picasa link ? To je ugašeno odavno a ja nisam izbrisao. Dobro si me podsetio.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#431 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 27 July 2021 - 06:12 PM

Sem ako nemaš bus do dole ili spavaš na vrhu.
Evo nešto sa drumskim biciklom, (milsim da je karbonac), rim kočnicama, dugim spustom (i solidnom brzinom) i vozačem koji je uspeo da "skuva kočnice". Asfalt suv ko barut.


Super, samo što se na snimku ne vide ni felna ni pakne ni čeljust kočnice, a polazimo od pretpostavke da je to sve pre spusta bilo savršeno ispravno i da se sve na tom jednom spustu razyebalo ili kako već? Molim pojašnjenje. :)
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#432 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 27 July 2021 - 06:32 PM

Pod velikim teretom to je meni nesigurno.

Misliš na Picasa link ? To je ugašeno odavno a ja nisam izbrisao. Dobro si me podsetio.

Reci mi da me zezaš, molim te, ironičan si zar ne?

Nije ti siguran disk ali jeste v-brake ili još gore drumske kočnice (koje većinom lošije koče od V-brake-a). Kao što gore napisah ne bih menjao ceo bicikl zbog kočnica ali bih sigurno kao prvi bajs kupio bajs sa diskovima. Ovaj gore video sam baš zbog toga i postavio, da vidiš kako se spale drumske kočnice, tačnije paknovi. Tek kada budeš vozio neku turu i kada te bude hvatala kiša videćeš koliko dugo traju paknovi na rim kočnicama. Ja sam posle trke (ako je bila po blatu) menjao paknove jer su skoro uvek preko pola potrošeni. Drugar koji je vozio po Himalajima (kome to nešto znači Vlada Himalajac) je skoro dnevno menjao paknove.

 

Super, samo što se na snimku ne vide ni felna ni pakne ni čeljust kočnice, a polazimo od pretpostavke da je to sve pre spusta bilo savršeno ispravno i da se sve na tom jednom spustu razyebalo ili kako već? Molim pojašnjenje.

Prvi komentar (koji je inače pinovan)

FULL EXTENSIVE REVIEW ON MY CANYON AEROAD HERE:


Ja jesam pošao od toga da ako voziš bajs od par hiljada evra i penješ i spuštaš Mont Ventoux imaš ispravne kočnice ali to niko ne zna sem njega. Možeš mu svakako postaviti kao pitanje u komentarima.

  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#433 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 July 2021 - 08:27 PM

Nije ti siguran disk ali jeste v-brake ili još gore drumske kočnice (koje većinom lošije koče od V-brake-a)


Paralelogram V-brake.. zaustavlja bez greške.

Inače, niko nije ni rekao da će nešto po blatu biti efikasno osim diska.. ali na drumu sve koči dovoljno dobro. Da nije tako svi mi koji godinama vozimo kočnice sa paknovima odavno bi bili izlomljeni i izubijani. Svakako to ne znači da ja npr neću uzeti sledeći bic sa diskovima.
Inače,u prilog kaliper i V-brake kočnicama ide i cena bicikla. Drumski sa hidraulikom su trenutno preskupi, bilo da su polovni ili novi.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#434 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 27 July 2021 - 08:36 PM

I u tome se zapravo krije kvaka, genijalni marketinški trik. Kako da objasniš porast cene bicikla od 25% ako to nemaš čime da opravdaš? Međutim ako kupca ubediš da mu je disk neophodan na drumu, i to još uglavnom po lepom vremenu, eto win win kombinacije.

I moj sledeći novi bicikl će imati diskove. Ne zato što ću ja na tome insistirati već zato što će ponuda drumskih bicikala sa kaliper kočnicama nestati sa tržišta, hteli mi to ili ne.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#435 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14633 posts

Postavljeno 27 July 2021 - 08:57 PM

Treba u samaraljku ugurati i menjac i glavni klip hidraulicne kocnice bez povecanja gabarita. Svakako ce da kosta vise.

 

@Smasher   Dok ti nabavis obican disk mi cemo vec voziti Shimanove elektronske kocnice (link), ono ABS i tako to.  :)


  • 0

#436 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 27 July 2021 - 10:15 PM

Budimo realni, u PB bicikli od 5 700 evra. Do duše sa diskovima  :)

...

(400g lakši od mog - onako budi rečeno samo i ima diskove)


  • 0

#437 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14633 posts

Postavljeno 27 July 2021 - 11:52 PM

Kol'ko vidim u PB je Scott Addict 20 disc sa 105 grupom i karbonskim ramom je ispod 2400e sa sve diskovima.


  • 0

#438 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 28 July 2021 - 02:32 AM

Već sam pisao par puta, al ajde da ponovim... :-)

Vozio sam drumaša (februar-april 2020) tačno 2954km i to su bile obične vožnje, bez velikih spustova ili po kišnom vremenu. Znači kroz grad, pa uglavnom ili ravno, ili neki lagani usponi, pa nazad kući kroz grad. I samo jedan 200 km brevet, jedan izlet do Turske (iz Aleksandrupolija, koji je blizu granice) i jedan do Bitolja i Prilepa (iz Florine, opet blizu granice), ali i to su bile obične, nezahtevne vožnje, bez velikih uspona/spustova. Kiša me, koliko se sećam, samo jednom uhvatila u okolini Soluna, ali nije bilo nikakvog kočenja, pošto je bila ravnica.

Pa i tako, u normalnim uslovima, osetio sam veliku razliku u kvalitetu kočenja, modulaciji... u odnosu na treking sa hidraulikom, koji sam pre toga vozio 2 godine. A šta bi tek bilo da sam se spuštao niz planine ili vozio po kiši, ne znam.
Ali znam da je i ovo bilo dovoljno da teška srca odlučim (nakon što su mi ukradeni bicikli) da moram da se vratim diskovima, iako sam drumaša uzeo baš iz razloga da bih značajno olakšao bicikl i znatno popravio brzinu.
Ali ipak, kočnice su najvažniji deo na biciklu, tako da tu nema kompromisa, samo najbolje što postoji...

*

(što ne znači da opet neću kupiti drumaša bez diskova, možda... :-) )
  • 0

#439 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 28 July 2021 - 03:18 AM

Imaju li ovi bicikli iz PB elektroniku ili sajle? Ne znam prosto šta im toliko podiže cenu, sve ostalo je već standard.
Šta u stvari da platim na njemu od 2 do 6 hiljada evra?
  • 0

#440 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 28 July 2021 - 03:37 AM

Dao sam ti primer gde su svi uslovi ispunjeni da drumska kočnica radi isto kao disk i nije. Da li bi radila da lik zna da vozi spust ili bar zna spust/stazu da sigurno bi ali nije. Ti me pitaš da li je bicikl ispravan bio pre spusta,ne znam ali ne znaš ni ti sa tvojim biciklom isto. Možeš da pregledaš bicikl pa i da pred svaku svoju vožnju menjaš paknove i opet može da se desi isto što je on uradio (jer koči loše/ne zna da koči). Da li bi on "fade-ovao"/spalio diskove možda ali kasnije od v-brake/a ili rim kočnica. Resin pakne brže od metal pakni.
Jednostavno sistem disk kočnica je bolji i ima veću toleranciju na greške koje pravi vozač i vremenske uslove.

Chamade, naveo si da misliš da disk lošije koči kod veće težine ali tu je disk baš bolji u odnosu na obične kočnice i sigurniji. Teže se skuvaju i samim tim duže rade.

Da li je cena opravdana pa retko kada jeste ali cenu retko kada i opravdava samo novitet/i na bajsu. Šta misliš koliko će da odu cene veš-mašina u De posle ovih poplava i/ili da li je opravdano da pletenje i centriranje točka košta skoro 80e po točku isto u De? Tržište određuje cenu ne samo jedna strana.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika