Jump to content


Fotografije

Sve o nablama


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
231 odgovora na ovu temu

#41 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 October 2009 - 09:59 AM

Zanimljiva tema, elem opet malo o nablama ali niskobudzetnim shimano.Naime ove godine sam bio mnogo u dodiru sa fh i hb rm-30,40 i60 nablama.Sve do jedne su bile nove, i sve do jedne fabricki pretegnute.Ja ne mogu da skapiram da neko ono pusti na trziste.

Po BG-u ima servisera koji imaju u principu zdrav stav da se nova nabla uplicje u tocak bez ikakvog cackanja jer je fabricki podesena, ali u ovom slucaju to dovodi do umiranja konusa nakon par stotina km-a :) Manje vise svima je poznato kako je lako i glatko naci shimano konuse po BG-u :D

Ja vozim ovu 60 seriju i kada su sredjene rade sasvim OK, ali fabricki su uzas i to teski.Kada sam ih u februaru upleo naivno po principu ne diraj obe su otisle u roku do 500km *tada sam ja primetio sto ne znaci da nisu i pre), na prednjoj su oba konusa umrla, a pozadi je umro levi konus.

E sad kao "dobro dete" iservisiram nable po fabrickom uputstvu sa techdoc-a i zadnja radi i nakon 4000km bez problema vrti se ko luda ne grebe nema lufta, a prednja opet kroz par stotina km rikne.Sad i kada sam prvi put servisirao tu nablu primetio sam da ima mesta za jos jednu kuglicu u svakoj solji ali mi u onom uputstvu eksplicitno stoji da ide 10 kuglica po strani.Tada sam drzao da ne treba da pametujem i tako sam i pakovao nablu.Naravno opet mi se isto ponovilo, nalba je pocela da grebe i ostavljala je utisak kao da se nekim cudom sama zategla (yep zona sumraka :D ) I tada mi pukne film, opet nekako ujurim konuse i sad nabijem i jos jednu dodatnu kuglicu protivno uputstvu i evo nakon vise od 3000km nabla radi super, glatko se vrti nema grebanja nema lufta i itd.
  • 0
Postavljena slika

#42 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 13 October 2009 - 10:56 AM

- Koliko je 10 000 Forinti (u Dolarima, dinarima ili Shekelima) :?:


1 Eur = 269,83 Ft

By the way, nema veze od cega je spider napravljen, aluminijum se cesto koristi jer je lak, ali bezbedno je koristiti bilo kakav "spider", samo da su svi zucanici na njemu...


Hmm, to znaci da bih morao menjati i kasetu? :-k Posto sad imam Deore kasetu (HG50).
  • 0

#43 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Postavljeno 13 October 2009 - 01:18 PM

Ozbiljne firme, kao CK na primer :wink: , nude celicne ili Heavy Duty freewheel-ove, pa na njih mozes da stavljas koju kasetu hoces... 8)


Postujem to ali opet mi obicni smrtnici da se olaksamo 600-700e za komplet CK glave ne ide tako lako.


Front CK 179$, Rear 359$, ukupno 538$. To je oko 370-380Evra... (ukljucujuci i postarinu). Ne nije jeftino, ali ni dobar amortizer nije jeftin, a dosta nas (ukljucujuci i tebe) ima viljusku koja kosta vise...

@ stolegrom
" Hmm, to znaci da bih morao menjati i kasetu? Posto sad imam Deore kasetu (HG50)."
Teoretski da, mada ja u praksi i dalje koristim XT kasetu na CK aluminijumskom freewheelu i posle tri godine se vidi gde sede zupcanici koji su sami, ali jos uvek ne primecujem funkcionalni problem...
  • 0

#44 arioth

arioth
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2939 posts
  • LocationMagnitogorsk

Postavljeno 13 October 2009 - 01:28 PM

Ozbiljne firme, kao CK na primer :wink: , nude celicne ili Heavy Duty freewheel-ove, pa na njih mozes da stavljas koju kasetu hoces... 8)


Postujem to ali opet mi obicni smrtnici da se olaksamo 600-700e za komplet CK glave ne ide tako lako.


Front CK 179$, Rear 359$, ukupno 538$. To je oko 370-380Evra... (ukljucujuci i postarinu). Ne nije jeftino, ali ni dobar amortizer nije jeftin, a dosta nas (ukljucujuci i tebe) ima viljusku koja kosta vise...

Internet sema meni se ne svidja jer nema garancije. Ako ima 5 god garancije kada je kupim preko interneta isto kao da je nemam. A i iskreno meni bilo koja industrija radi super. Jasno je meni sve kako radi ali nekad je bolje zaobici neke takve egzotike. A samo jos nesto. Za dobrog amortizera uvek bi se nekako snaso kako do para ali za glave............... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
  • 0
Before you ask stupid questions, ask GOOGLE first

#45 nomad

nomad
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 723 posts
  • LocationIzrael

Postavljeno 13 October 2009 - 03:40 PM

Internet sema meni se ne svidja jer nema garancije. Ako ima 5 god garancije kada je kupim preko interneta isto kao da je nemam. A i iskreno meni bilo koja industrija radi super. Jasno je meni sve kako radi ali nekad je bolje zaobici neke takve egzotike. A samo jos nesto. Za dobrog amortizera uvek bi se nekako snaso kako do para ali za glave............... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Ako ne kupujes na ebay-u nego na http://www.aspirevelotech.com onda zaista imas punu garanciju (nije mi se CK kvario, ali su mi Thomsonovu lulu zamenuli kada je naprsla posle dve godine koriscenja!). Sem toga ja sam se odlucio za CK, jer na tom site-u mogu da narucim sve delove za odrzavanje i servisiranje, ukljucujuci i alat za servisiranje. U vreme kada sam ih uzeo, DT Swiss bi me u Izraelu kostao vise, a morao bih da ih servisiram u servisu, a ne sam, sto nije neznatna stavka. Kao sto sam napisao, dugorocno mislim da se isplate u odnosu na DT Swiss, Hope i slicne nable visokog nivoa.
  • 0

#46 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 13 October 2009 - 06:38 PM

Teoretski da, mada ja u praksi i dalje koristim XT kasetu na CK aluminijumskom freewheelu i posle tri godine se vidi gde sede zupcanici koji su sami


American Classic ima resenje za pomenuti problem, a i jos sto sta zanimljivo...

[youtube_embed2][/youtube_embed2]

:)
  • 0

#47 nikola_bb

nikola_bb
  • Members
  • PipPip
  • 53 posts

Postavljeno 12 May 2010 - 03:09 PM

da pitam nesto gledao sam alivio hb-rm60 parallax zadnja nabla. hocu da je uzmem e sad zbunuje me to sto kod neki od nabla koi sam gledao onaj prazni hod ck ck ck cuje se jace a kod neki isto ko da se necuje. dal ima razlika ako se cuje? ili to je edno te isto zavisno od izvedba?
  • 0

#48 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 04 February 2014 - 05:24 PM

Drugari ima li neko iskustvo sa Novatec drumaškim nablama? Valjaju li čemu naročito imajući u vidu mojih 90-95kg, a kad sam kod kilaže koliko žica po točku bi bila preporuka za moju kilažu?
  • 0

#49 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 February 2014 - 07:15 PM

Oko 12000 km gazim F172SB, bez ikakvih problema, ni jednom nabla nije imala potrebe za serviserom.
Za cenovnu klasu kojoj pripada(u Austriji placena nepunih 50 eura, u pakovanju dolazi extralite igla tocka) moja apsolutna preporuka za Novatec.
Ako ti nesto znaci...180 cm, ~80kg.

Savetujem ti da ne ides ispod 32 zice, da felne budu duple i nitovane, kvalitetne zice.
Pored jacine obrati paznju i na fleksibilnost zica...ako uzimas egzotiku onda je stek sa rezervnim zicama obavezan.

http://novatecusa.ne...b-rh-f272sb-rh/
Malo teza od DA, dosta laksa od Ultegra nabli.
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#50 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 04 February 2014 - 08:47 PM

Hvala IONE!

Ako dobro shvatam ti imaš samo prednju nablu Novatec. Nije li previše 32 žice po točku? Sada vozim napred 24 i pozadi 28 i ništa se lše nije desilo s točkovima? Ima li neko neki link da se edukujem o žicama?
  • 0

#51 Nion

Nion
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1709 posts

Postavljeno 04 February 2014 - 09:12 PM

moj drugar 92kg vozi 20(mozda i 24)pozadi i nije imao nikavih problema(vec 2godine)4000km je presao ove godine
  • 0

5500km-2010
6400km-2011
3800km-2012
6080km-2013
7660km-2014

8500km-2015

5000km-2016
Moj zanat mi je dao vrh sa koga ću pasti“... Ako ste dostigli vrh, onda i pad može da bude veličanstven!“ D.V


#52 IONE

IONE
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 979 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 February 2014 - 10:10 PM

Napisao sam ti model, imas link u mom predhodnom postu od nable koju vozim, napred kotrljam Tune Mig 75gr :-)

Zica moze da bude samo premalo :-)
Nije broj zica presudan da bi tocak bio jak ili lagan.

Ako sklapas tockove idi na Novatec, ako bi uzimao gotove razmisli o Campy ili njihovom pod brendu Fulcrum.
  • 0
<p>Biciklisticki Youtube Kanal Kopirajte link(copy/paste)
https://youtube.com/@ionebike

#53 pavaobg

pavaobg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1706 posts

Postavljeno 04 February 2014 - 10:41 PM

Napisao sam ti model, imas link u mom predhodnom postu od nable koju vozim, napred kotrljam Tune Mig 75gr :-)


Pobrljavio sam s oznakama. :D

Daviću ja vas još s točkovima. Za sada se edukujem i gledam koje su mi (finansijske) opcije.
  • 0

#54 mijat96

mijat96
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 251 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 February 2014 - 09:17 AM

Imam problem sa sastavljanjem zadnje nable, ako moze pomoc. Prednju nablu sam lepo otvorio, ocistio i podmazao sastabio i sve super. Ali kad sastavim zadnju cuje se grebanje unutra. Naime, deo kod freehub-a koji sam klestima izvadio da bi dosao do kuglica, kad sam ga vratio malo sam ga stisnuo uz kuglice, a posle sam opet rastavio i malo ga odvojio od kuglica i opet se culo malo grebanja. Kako treba da stavim taj deo da bi lepo radilo. Freehub nisam rastavljao, samo sam skinuo taj kruzni deo sa spoljne strane frehub-a da. U pitanju je shimano fh-rm30, i to mi je na starom tocku, dok se ne naucim pa cu i novi servisirati...
  • 0

#55 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 12 February 2014 - 10:12 PM

Taj deo ne bi smeo da smeta, kad konus pritisne kuglice on i ne igra neku ulogu, sem da sprecava ulazak prljavstine.
Elem, kvrckanje/grebanje obicno znaci da nisi dobro ocistio nablu, ako je sve ispravno. Znaci gluposti mogu da budu u pitanju, tipa prljave ruke ili rukavice, ali udje prljavstina i pravi problem.
  • 0

#56 mijat96

mijat96
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 251 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 12 February 2014 - 10:53 PM

Moguce da je do prljavstine, nisam imao mnogo vremena pa sam posle treceg sklapanja i rasklapanja ostavio za drugi put. Kad stisnem taj deo uz kuglice izgledalo mi je kao da on zakacuje. Sad sam skoro pa naucio i nable da servisiram. Jedino sto freehub nisam rasklapao, mouda i on jednom dodje na red.. Ali problem ide za problemom, zadnji disk sam skidao jer je setao, pa da ga ponovo stegnem (6 srafova) i jedan imbus sraf se totalno pojeo i nema sanse da ga odvrnem. Isto mi se desilo prosle nedelje na prednjem disku, bio je torx sraf. Uspeo sam klestima da ga odvrnem, ali sad ne moze. Ne zmam sta da mu radim. I ocito da negde gresim pri zavrtanju odvrtanju srafova (mislim da ih previse stegnem) pa se desi ovako nesto...
  • 0

#57 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 14 February 2014 - 08:46 PM

Sekac i cekic i polaaako :)
Freehub nema potrebe da otvaras i servisiras, sem ako ti pravi problem. Vise stete nego koristi, bar iz moje tacke gledista :)
  • 0

#58 mijat96

mijat96
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 251 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 14 February 2014 - 10:19 PM

Uspeo sam sa veci klestima da odvrnem sraf. Sad cu ih manje stezati. A mozda si upravu za freehub, ne pravi mi problem i bolje da ga ne diram. Vodio sam se time da bolje servisirati nego da posle bude kasno, ali ipak njega je bolje da ne diram, da ne napravim neku stetu...
  • 0

#59 atomic

atomic
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 317 posts
  • LocationKikinda

Postavljeno 15 February 2014 - 12:54 AM

Shimanov freewheel je uglavnom no maintenance deo. Čim shimano ne nudi rezervne delove, osim retke ponude zaštitnih gumica, meni to govori da se taj deo ne otvara zbog održavanja.
  • 0

#60 mijat96

mijat96
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 251 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 26 February 2014 - 10:45 PM

Freewheel nisam dirao. Postao sam doktor za nable :D na starim tockovima sam sve sredio cakum pakum, pa reko ajde da otvorim nove (kupljeni polovni pre dva meseca) i imam sta da vidim. U zadnjoj nabli sa obe strane po 8 kuglica. Skinem sa starih, uporedim, vidim da su iste i dopunim po jos jednu. Sve je bilo umazano u neku belu mast koja se zapljala i postala braon, jedva sam je skinuo. Stavio sam zelenutovat mast. Prednji ne mogu da skinem jer nemam alat tj. spoljni sraf je 17mm a unutrasnji ne mogu da utvrdim koji je, za njega nemam odgovarajuci. U pitanju su 475 shimano nable. I da li je problem voziti nablu sa 8 kuglica unutra?
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika