Jump to content


Fotografije
- - - - -

Biciklistički bonton - pravila lijepog ponašanja


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
207 odgovora na ovu temu

#181 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 July 2011 - 09:08 AM

Ali opet, ego je ozbiljna stvar... :roll:

Ne mora da znaci.Kada vozim auto u 100% slucajeva, a bicikl recimo u par procenta manje nisam u stanju da detektujem tj. ozbiljnije primim k' znanju biciklistu, pesaka itd. kao bilo sta vise sem objekta za preticanje/obilazenje/mimoilazenje/izbegavanje ...
  • 0
Postavljena slika

#182 nblexel

nblexel
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1137 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 11 July 2011 - 12:05 PM


Ali opet, ego je ozbiljna stvar... :roll:

Ne mora da znaci.Kada vozim auto u 100% slucajeva, a bicikl recimo u par procenta manje nisam u stanju da detektujem tj. ozbiljnije primim k' znanju biciklistu, pesaka itd. kao bilo sta vise sem objekta za preticanje/obilazenje/mimoilazenje/izbegavanje ...

To se i meni ponekad dešava kad idem kroz grad bajsom, pa ne primetim nekog poznanika koji je pešaka....
ALI sada se radilo o grupi od desetak biciklista sa jedne strane puta, i nas trojice na drugoj, i ni mi ni oni nisu nešto jurili, automobila nije bilo uopšte, mi smo ih naglas pozdravljali i podizali ruke a ovi nisu j*bali ni 2%.... a fora je da se svi znamo već dosta vremena. Jednostavno ne razumem čemu takvo ponašanje?

:roll:
  • 0
Haro X6

Definition of freeride: Ride and feel free! [Richie Schley]

#183 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 July 2011 - 12:15 PM

Pa ko bi ga znao, onda mora da su ili bas koherentna "mnogo kul" grupa ili vas iz njima znanog razloga opasno ne gotive.
  • 0
Postavljena slika

#184 LepaHelena

LepaHelena
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 282 posts

Postavljeno 11 July 2011 - 12:22 PM

a fora je da se svi znamo već dosta vremena. Jednostavno ne razumem čemu takvo ponašanje?

:roll:


E, ovoga ima i van biciklističkog sveta. Postoji određeni mentalni sklop kod ljudi da ako vide da im nisi zanimljiv ili da nemaju koristi od tebe, jednostavno te izbace iz svog života. I mene to pogađa i žao mi je što sam to doživela od dragih "prijatelja". To je i jedan od razloga zašto nemam profil na Facebook-u jer nema potrebe da gomilam "friends", kad to nisu.
  • 0
"Život je komedija za one koji misle, a tragedija za one koji osećaju." H. Volpol

#185 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 July 2011 - 12:35 PM

I mene to pogađa i žao mi je što sam to doživela od dragih "prijatelja".

Kako moze da te pogadja to sto te neko ko ti nije (postao) prijatelj ne zeli pored sebe? Valjda ljudi imaju slobodu i da te zele, a i da te ne zele za prijatelja iz bilo kog njima znanog razloga.
  • 0
Postavljena slika

#186 LepaHelena

LepaHelena
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 282 posts

Postavljeno 11 July 2011 - 12:42 PM

Fora je u tome da se znamo duži vremenski period. I, normalno, da ćeš ga smatrati za druga/drugaricu. Zašto mi dotični ne bi rekli bar "Ćao" na ulici?!
  • 0
"Život je komedija za one koji misle, a tragedija za one koji osećaju." H. Volpol

#187 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 July 2011 - 12:46 PM

Postoji niz "nijansi" izmedju druga i prijatelja (o kojima se btw povela prica).Sto se drugova tice, ako se jave ok, a i ako se ne jave opet je ok.Meni su obe mogucnosti razumljive i postujem njihov stav.Sve to mi ne izaziva nekakvu posebnu reakciju.
  • 0
Postavljena slika

#188 LepaHelena

LepaHelena
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 282 posts

Postavljeno 11 July 2011 - 12:51 PM

Sve to mi ne izaziva nekakvu posebnu reakciju.


Da, nismo svi isti i ne razmišljamo svi na isti načni. Znaš, pored IQ postoji i EQ (emocionalna inteligencija). To je već druga priča i neću da smaram.
  • 0
"Život je komedija za one koji misle, a tragedija za one koji osećaju." H. Volpol

#189 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 July 2011 - 12:59 PM

Postoji i SQ a to je onaj Q iz price :-) No svi ti Q-ovi su samo potencijal i nista preko, svakako ne bi trebali da budu u sluzbi samotorture.

Nego je's to novi momenti, resila da batalis potpis ? :D
  • 0
Postavljena slika

#190 LepaHelena

LepaHelena
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 282 posts

Postavljeno 11 July 2011 - 01:05 PM

Ima istine! A potpis... Trudim se da ga ne menjam. :wink:
  • 0
"Život je komedija za one koji misle, a tragedija za one koji osećaju." H. Volpol

#191 bant013

bant013
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1168 posts

Postavljeno 11 July 2011 - 01:42 PM

To je i jedan od razloga zašto nemam profil na Facebook-u jer nema potrebe da gomilam "friends", kad to nisu.

Amen to that sister! =D>

Postoje poznanici koje nikada ne svrstavam u kategoriju prijatelja a još manje najboljih drugova.
Ipak i poznanicima se javljam sa pristojnim dobar dan ili ćao.NIšta više i ništa manje...
  • 0
"I've had enough, I've seen enough, I've had it all, I'm giving up I won the race, I broke the cup, I drank it all, I spit it up" (R.E.M)

*KUPUJEM GIRVIN VECTOR ILI NOLEEN SUSPENZIJU

#192 Harpier

Harpier
  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • LocationBatočina

Postavljeno 20 July 2011 - 05:37 PM

Zato sto nisi naisao van grada na nekog starijeg skolovanog biciklistu. Ovi mladi "takmicari" su prevelike zvezde da bi te se javili. To im je ispod nivoa.

Nemoj taaako. Ili bar čestitaj, nam, izuzecima.''
  • 0

#193 1960

1960
  • Members
  • PipPipPip
  • 82 posts
  • LocationN.Beograd

Postavljeno 12 January 2012 - 07:06 PM

@"zeljkov"
Pokrenut nekim izjavama, i ovdje na forumu, a i nekim događajima koji su mi se desili, našao sam:

Osnove lijepog biciklističkog ponašanja (Bonton)

Kada se vozite biciklom morate biti svjesni da niste sami te da postoje i drugi sudionici oko Vas. Kako bi biciklisti što ljepše proveli vožnju lijepo je da se pridržavaju pravila lijepog ponašanja. Na taj će nam način vožnja biti ugodnija i promovirat ćemo biciklizam u lijepom svijetlu. Evo nekih osnovnih pravila:

* budite uljudni i pridržavajte se pravila lijepog ponašanja;
* dok se vozite poštujte druge bicikliste, pješake i vozače;
* pridržavajte se prometnih pravila i znakova;
* dajte prednost pješacima i dovoljno prostora za kretanje;
* držite se svoje strane staze i držite dovoljna razmak između bicikla;
* budite spremni usporiti ili se zaustaviti;
* nemojte se voziti velikom brzinom zbog vlastite i tuđe sigurnosti;
* budite oprezni na križanjima i zavojima;
* upamtite da mnogi ljudi ne čuju i ne vide najbolje. Bicikl je tih i brz te stoga teško uočljiv;
* nosite i koristite biciklističko zvonce i rasvjetu;
* dajte prednost svima bez obzira o kojem se sudioniku radilo. To je zbog Vaše sigurnosti;
* budite uočljivi. Nosite odjeću svijetlih boja;
* obavezno koristite biciklističku kacigu i naočale;
* pozdravljajte druge bicikliste na cesti.

Opisane osnove nisu jedine. Jednom riječju budite dobri prema sebi i drugima i lijepo ćete se provesti.

Želimo Vam ugodnu vožnju! ""

Cisto da osvezim temu a i pokrenut dogadjajem od pre par dana, sa suprugom sam setao po novom mostu preko Ade na pesackoj stazi iz pravca Cukarice prema N.Beogradu [znaci desna strana mosta], vracali smo se sa Ade i nekako smo uspeli da dodjemo na njegovu desnu stranu kod Sajma, posto treba da dodjemo do Sava centra, nije bilo mnogo pesaka mada je bio prelep dan, biciklom sam ga vec obisao prethodnih dana [vozim drumasa], ali peske i nisam, lagano nogu pred nogu, slikanje "pilona" i tako to...ja obicno na desnoj strani, supruga negde do sredine pesacke staze sa moje leve strane, pesacka staza je sirine za oko 4 pesaka...iznenada pored nje prohuji bez ikakvog upozorenja biciklista u punoj biciklistickoj opremi, i odmah mi supruga prebaci: "evo ovi tvoji manijaci" ??? Pa svedoci smo da pesaci nedrze srtriktno pravac kretanja..Bilo je nekih i koji su gurali bicikle, ali je vecina vozila, i to po pesackoj stazi, nema problema ali po pesackoj stazi u svakom slucaju prednost imaju pesaci, i ja vozim poneki put po pesackoj stazi, npr na Brankovom mostu, ali ne prepadam pesake.
...vidjam ove nove bicikliste koji voze lagane "masine" pa nece da ih opterete sa zvoncetom, svetlima...
Da li je moguce da te osobe neshvataju da je mozda neko i zamisljen, da onako seta nogu pred nogu, lagano, a pri tom je na svojoj pesackoj stazi...a bicikl je takoreci besuman, i iznenda se neko "svetlosnom brzinom prosunja" pored njega. I meni se to desilo par puta i to nije nimalo prijatan osecaj !!!
Cast izuzecima, ima i pazljivih biciklista, ali posto dosta vozim moja zapazanja bas i nisu pohvalna, koliko "Nas je" videlo razbijenu flasu na biciklistickoj stazi i stalo da to pocisti [odlomis neku granu i pocistis, ne treba metla i djubrovnik]...koliko "Nas" upozori zvoncetom pesake da nailazimo/te i da trazimo/te prolaz a da smo potom rekli -hvala- istim tim pesascima. Izgleda da je isto kao i sto se i neki vozaci automobila ponasaju prema biciklistima, pravo jaceg i brzeg i bezobraznijeg.
Slazem se da pesaci setaju po biciklistickim stazama, pa i mi [ja] vozimo po putevima i ulicama i pesackim stazama...cemu ta specijalnost da skoro okrznes pesaka...
  • 0

#194 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 12 January 2012 - 07:26 PM

...koliko "Nas je" videlo razbijenu flasu na biciklistickoj stazi i stalo da to pocisti [odlomis neku granu... pravo...bezobraznijeg.


...a ekologija? Treba nositi metlicu sa sobom!...a sovim se vec slazem!
  • 0

#195 1960

1960
  • Members
  • PipPipPip
  • 82 posts
  • LocationN.Beograd

Postavljeno 12 January 2012 - 08:23 PM

@"IgorN"
"1960"...koliko "Nas je" videlo razbijenu flasu na biciklistickoj stazi i stalo da to pocisti [odlomis neku granu... pravo...bezobraznijeg.

...a ekologija? Treba nositi metlicu sa sobom!...a sovim se vec slazem!

Pa ima i osusenih grana......a tek ce "opteretiti" bajs sa metlicom a nece sa zvoncetom, svetlima...
  • 0

#196 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 13 January 2012 - 07:20 PM

Slazem se da pesaci setaju po biciklistickim stazama, pa i mi [ja] vozimo po putevima i ulicama i pesackim stazama...cemu ta specijalnost da skoro okrznes pesaka...


Van biciklističke obraćam maksimalnu pažnju da ne stresiram pešake. Prednost im dajem ako prelaze na pešačkom. Na biciklističkim stazama me savršeno briga za ljude koji ne gledaju. Čak se pokazalo najsigurnijim kad me uopšte ne skontaju dok ne prođem pored njih. Kada zvoniš nikad ne znaš šta će da urade: neki odreaguju naglim okretom posle dve sekunde, kada si već kod njih. Zvonce nemam ni na jednom biciklu: za pametne ne treba, za slepce ne pomaže, lično iskustvo.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#197 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 13 January 2012 - 07:46 PM

Kada zvoniš nikad ne znaš šta će da urade: neki odreaguju naglim okretom posle dve sekunde, kada si već kod njih.

A neki parovi odrade genijalan manevar.Clan para sa leve strane predje na desnu, a onaj sa desne predje na levu.Obicno nekih sekundu do dve bivaju ozbiljno ubedjeni da su ti oslobodili traku :D

BTW ne treba biti bas toliko iskljuciv, tu i tamo se nadje neko deriste, ili pak osoba kojoj su zalutale misli, neki matorac i sl. Nije fora mlatnuti ih ili im dici kosu/periku na glavi :)
  • 0
Postavljena slika

#198 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8888 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 14 January 2012 - 08:45 AM

BTW ne treba biti bas toliko iskljuciv, tu i tamo se nadje neko deriste, ili pak osoba kojoj su zalutale misli, neki matorac i sl. Nije fora mlatnuti ih ili im dici kosu/periku na glavi :)


Apsolutno, deca su izuzetak. Mala. Matorci već... imaju mozak, imaju iskustvo, znaju šta je biciklistička. No mercy, neka leti perika, arrrr! :)

A to za parove... čim ih ima više, ako jedan skonta, nastaje problem. Počne da opominje, sklanja ostale, oni se kreću u raznim pravcima, tako da tada uvek stajem i čekam da vidim razvoj situacije. JBT, bicikl, pazi, ju, otkud... :)

Nezaboravne mame (i tate) što guraju kolica sa bebama biciklističkom su mi apsolutni broj jedan. "Pa je l' ne brinete da vam neko udari dete?!" "Nezgodno mi je preko bankine gurati." Arrrrr! Jednom sam sa drugarom stajao na semaforu, iza ponosne mame koja je kolicima zakrčila biciklističku. I krenem ja njemu priču, glasno: "znaš da u Japanu postoji odred policije, na konjima, sa onim samurajskim mačevima? Zadatak im je da seku glave ljudima koji idu po biciklističkoj stazi". Pogled mame, neprocenjivo! :)
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#199 sveta344

sveta344
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1673 posts

Postavljeno 14 January 2012 - 09:18 AM

Na Adi cesto setam klinku kad nema guzve i mogu vam reci da je broj likova koji sumanuto jure na bajsevima pesackom stazom veliki,a pri tom su spremni i na svadju ako ih neko opomene.
  • 0

#200 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 January 2012 - 10:36 AM

. I krenem ja njemu priču, glasno: "znaš da u Japanu postoji odred policije, na konjima, sa onim samurajskim mačevima? Zadatak im je da seku glave ljudima koji idu po biciklističkoj stazi". Pogled mame, neprocenjivo! :)

n2:hahaha

E nekada davno kada bi me nn preduzetnik, gonic kombija javnog preduzeca i sl namerno&bezobrazno isekao na raskrsnici, u kruznom toku i sl. mislim da sam emitovao salve gromoglasnih "komentara" dovoljnih da mi naprsne soferka od buke :D Vreme je ucinilo svoje, sad parktikujem zen budizam u voznji i lepse se osecam, makar dodjem miran kuci :D Isto vazi i za bicikl ... Ko god pokusa da se vozi svemirskim NBg biciklistickim stazama nema sanse, a da ne sretne bar dvocifren broj pesaka na njoj, pa sad ili ces se svadjati sa svakim, ili voziti i ignorisati ih.
  • 0
Postavljena slika




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika