Jump to content


Fotografije

Uspon


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
100 odgovora na ovu temu

#61 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 15 March 2021 - 10:18 PM

  I jos jedna izuzetno vazna stvar i zavrsavam za danas.

  

    Na brdu ljude obicno muce dve stvari. Jedne muci disanje, a druge muce noge (misici). Po nekom ne pisanom pravilu, ko ima problema sa disanjem, treba da ide na nize kadence od idealne. Ko ima problema sa misicima, treba da ide na idealne obrtaje ili cak malo iznad njih. Time bi se trebalo donekle resiti ovi problemi. Idealnim obrtajima mislim na one od 80-85 obrtaja.

 

 A sutra mozemo o tome zasto Frum npr, mnogo vise sedi u sedistu na usponima od npr sto je radio Contador,


  • 0

#62 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 15 March 2021 - 10:29 PM

Potpuno se slazem citat:"Ko ima problema sa misicima, treba da ide na idealne obrtaje ili cak malo iznad njih" 


  • 0

#63 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 16 March 2021 - 05:20 AM

Treba da kombinuješ, na jednom treningu da odvožaš sa većom kadencom, a na drugom da pokušaš sa manjom, ali da penješ istom brzinom kao kad si vozio na većoj kadenci. To brdo od 4km mi deluje idealno da treniraš malo preko laktatnog praga, ali ispod VO2max zone. Taman onako da se mišići zakisele ali da možeš da istrpiš do kraja brda. Možeš i na samom brdu da napraviš dva ili tri kratka VO2max intervala. Kombinuj.
Pri tom pošto imaš samo to jedno brdo snagu možeš da treniraš i na ravnom. Pokušaj u intervalima od 3 do 5 minuta da ideš brzinom 40 km/h, isto će ti trebati velika snaga za to. Na taj način imaćeš relativno kratku ali visoko intentenzivnu vožnju.
Takvim treninzima u trajanju od 6 nedelja možeš značajno da ojačaš i pomeriš svoje limite. Naravno bar jednom nedeljno treba ubaciti i jednu dugačku vožnju gde ćeš raditi endurance bez nekih posebnih intervala.

Mnoge trening aplikacije poput Trainer Roada imaju intervalne treninge na kojima se izričito traži vožnja na maloj kadenci u težem prenosu. Treba svestrano razvijati sve.


Bravo! Ovakav komentar treba boldovati. Ovo će svakako biti korisno najvećem procentu rekreativnih vozača koji voze isključivo te neke vožnje kraće do umerene dužine a žele da maksimalno iskoriste vremene provedeno na biciklu radi sticanja kakve takve kondicije i snage.

Garmin, Wahoo, Lezyne a pretpostavljam i još neki gps uređaji imaju u sebi mogućnost sinhronizacije sa mnogim trening aplikacijama koja će vozaču diktirati kako da vozi u zavisnosti od odabranog režima vožnje.

Za mene lično je takav neki pristup i način vožnje gde se kombinuju i veće i manje kadence i neki sprint intervali daleko korisniji od ujednačene vožnje od 100 km isključivo visokom kadencom. Jer sasvim je sigurno da onaj ko trenira kombinovano i daje akcenat i na snagu na recimo vožnjama od 50 km moći će bez problema da odveze laganiju vožnju od 100km isključivo većom kadencom, ali zato nije nikakva garancija da će onaj što stalno mota lagano 100 km imati snage da izveze 50km u mnogo žešćem ritmu...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#64 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 16 March 2021 - 08:37 AM

Bravo! Ovakav komentar treba boldovati. Ovo će svakako biti korisno najvećem procentu rekreativnih vozača koji voze isključivo te neke vožnje kraće do umerene dužine a žele da maksimalno iskoriste vremene provedeno na biciklu radi sticanja kakve takve kondicije i snage.

Garmin, Wahoo, Lezyne a pretpostavljam i još neki gps uređaji imaju u sebi mogućnost sinhronizacije sa mnogim trening aplikacijama koja će vozaču diktirati kako da vozi u zavisnosti od odabranog režima vožnje.

Za mene lično je takav neki pristup i način vožnje gde se kombinuju i veće i manje kadence i neki sprint intervali daleko korisniji od ujednačene vožnje od 100 km isključivo visokom kadencom. Jer sasvim je sigurno da onaj ko trenira kombinovano i daje akcenat i na snagu na recimo vožnjama od 50 km moći će bez problema da odveze laganiju vožnju od 100km isključivo većom kadencom, ali zato nije nikakva garancija da će onaj što stalno mota lagano 100 km imati snage da izveze 50km u mnogo žešćem ritmu...

 

 Ali zar tvoje pitanje nije bilo kako maximalno da na danasnjem treningu pokidas misice? Nisi pitao kako treba uopste trenirati, nego si pitao sta je ,bolje da se max pokidas,  visoka  kadenca ili teski prenosi.


  • 0

#65 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 16 March 2021 - 11:32 AM

Када се овде пише и предлаже начин да се рекреативни бициклиста утренира, требало би имати у виду једну законитост у спорту, а то је индивидуалност. То је данас (заправо већ неколико деценија) веома битна ствар и у екипним, а поготово у појединачним спортовима. Да би се некоме предложио режим тренинга (да би побољшао пењање на брдо) морао би постојати увид у тренутно стање његових психомоторичких и физиолошких особина. То се постиже мерењем. Онда се на основу тих параметара програмира тренинг, то јест даје предлог. Хоћу да кажем, питање је колико неком овде можемо предложити ишта иоле озбиљније у смислу тренирања, а да немамо увид у то шта тај човек може тренутно. За већину овде су довољне неке опште, основне назнаке о томе како возити.
  • 2

#66 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 16 March 2021 - 03:11 PM

(link)


  • 0

#67 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 March 2021 - 03:31 PM

n2:redbull

 


  • 0

#68 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 16 March 2021 - 03:39 PM

Samo treba praviti razliku izmedju treninga i takmicenja. Kad treniras onda gradis snagu, kad se takmicis onda gledas da stedis snagu pogotovo ako vozis 23 dana po 450km za novac ili kako vec.


  • 0

#69 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 March 2021 - 03:51 PM

Mi ovde valjda pričamo šta je bolje. Šta je brže.

 

Hoćeš da kažeš da se oni na tim trkama u stvari ne trkaju, mogli bi još brže samo neće? Štede se za naredne dane, nije im stalo do etapne pobede, da popnu uspon brže, osvoje bodove majicu, otresu konkurenciju na usponu.. :D

Znači mogli bi oni brže da idu kada bi nabacili 39/25 nego neće, čuvaju se? :D


  • 0

#70 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 16 March 2021 - 04:00 PM

Bolje je da imas 6W/kg nego 2W/kg  n:anim_19

 

Vozio jedan profi MTB XC trku i bio odlicno plasiran kad odjednom sidje sa bicikla i odustane. Ode kod lekara na pregled sve u redu. Na sledecoj trci ga pitaju zasto si odustao on kaze osecao sam se odlicno ali mi kompjuter pokazao visok srcani ritam pa sam morao da prekinem trku...

 

@Gadjan   Kako ide trening sa powermetrom jel' obaras rekorde ili stizu godine?


  • 0

#71 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 16 March 2021 - 04:53 PM

Ne stižu godine, naprotiv sve sam bolji.

 

Pa naravno da je bolje 6W/kg. Ali i oni koji su na tom nivou, zašto ne voze više 39/25? Ili još bolje 42/23?

 

Uz isti uspon, sa istom snagom 400, 350, 300W nebitno, zavisi od vozača i dužine uspona, u jednom slučaju popneš sa prenosom 34/32 a u drugom sa 39/25 (i mi kilavi :D nije da ne možemo takav pogon koristi nego poenta je koja je cena toga i da li je bolje), znači oba penjanja držiš istu snagu, šta će se desiti?

Izaćićeš na vrh za identično vreme. A razlika u težini ta dva napora i posledicama je ogromna. Kadenca će to lepo da pokaže, recimo 80 vs 40. Za ljudsko biće poznato je koja je optimalna kadenca, najefikasnija.


  • 0

#72 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 16 March 2021 - 05:04 PM

Imam ja jednu račnu 13-21. Moramo to da ponudimo Frumu i društvu, očigledno ne znaju šta propuštaju.
  • 0

#73 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 16 March 2021 - 05:05 PM

A zasto MTB voze 1x12 umesto 2x11 :)  POWERRR!


  • 0

#74 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 16 March 2021 - 05:13 PM

Iz prostog razloga sto nemaju raspon u brzinama od 8 do 100 km/h.
I jos jedna bitna stvar, za mtb u zavisnosti od staze pred trku se stavlja napred lancanik odgovarajuce velicine. Ako je ravnija, idu ne veci prednji i obrnuto.


Iz prostog razloga sto nemaju raspon u brzinama od 8 do 80 km/h.
I jos jedna bitna stvar, za mtb u zavisnosti od staze pred trku se stavlja napred lancanik odgovarajuce velicine. Ako je ravnija, idu ne veci prednji i obrnuto.
  • 0

#75 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 16 March 2021 - 05:14 PM

Pa sta ce im onda pozadi 11~50. POWERRR! :)


  • 0

#76 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 16 March 2021 - 05:16 PM

Jesi ti ozbiljan ili podjebavaš?
  • 0

#77 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 16 March 2021 - 05:21 PM

Ozbiljan, vozili su i oni 2x11 pa presli na manje.


  • 0

#78 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 March 2021 - 09:58 PM

Zamrla nam ova kvalitetna diskusija.

Dušan previše gleda youtube trke i samo viče "POWERRR!" da li ja da vičem "CADENCE!"? :D


  • 1

#79 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 28 March 2021 - 10:38 PM

Pitam se pitam zasto se SNAGOMER zove pauermetar na srbskom, jel' zato sto meri POWERRRRR!! :) Kako napredujes jel' ti pomaze snagomer u treningu?


  • 0

#80 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 29 March 2021 - 08:59 AM

Vi ste dobri, ja od kraja oktobra nisam seo na bajs. Mada sam dosta trcao u medjuvremenu, videcemo koliko ce znaciti ;).


  • 0
.




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika