Jump to content


Fotografije

Uspon


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
100 odgovora na ovu temu

#81 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 29 March 2021 - 09:04 AM

Meni je ovo najlepše doba godine za bajs. 15, 16 stepeni, nije pretoplo a ni ne goriš na Suncu. Na usponu se malo oznojiš ali opet ne kaplješ kao česma kao leti. A sa druge strane vazduh nije dovoljno hladan da te toliko rashladi na spustu. Još ono priroda oko tebe tek počinje da se budi. Mamara. :)
  • 2

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#82 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 29 March 2021 - 03:42 PM

Vi ste dobri, ja od kraja oktobra nisam seo na bajs. Mada sam dosta trcao u medjuvremenu, videcemo koliko ce znaciti ;).


Zašto, crni Zare?
  • 0

#83 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 29 March 2021 - 03:45 PM

Meni je ovo najlepše doba godine za bajs. 15, 16 stepeni, nije pretoplo a ni ne goriš na Suncu. Na usponu se malo oznojiš ali opet ne kaplješ kao česma kao leti. A sa druge strane vazduh nije dovoljno hladan da te toliko rashladi na spustu. Još ono priroda oko tebe tek počinje da se budi. Mamara. :)


Meni je malo smor da moram da se obučem više ujutro, pa posle to da skidam kad otopli.
Ili, ako idem popodne, da moram da ponesem nešto za uveče, mada je sad sa letnjim računanjem vremena mnogo bolje (ali još nisam probao :) ).
Meni su najbolji april, maj, septembar i oktobar.
  • 1

#84 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 29 March 2021 - 09:54 PM

Vozi malo kraće a jače pa nećeš morati ni da se svlačiš ni oblačiš. :)


  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#85 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 30 March 2021 - 07:02 AM

Oću :D
  • 0

#86 MiloradNis

MiloradNis
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 07 April 2021 - 04:39 PM

Sta mislite šta je bolje za sticanje i održavanje kondicije i forme ,za rekreativnog vozača drumskog biciklizma,voziti češće kraće relacije tipa 30 tak km,ili voziti recimo vikendom duze relacije tipa 100km i preko nedelje još neku vožnju od 60tak km?
  • 0

#87 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 08 April 2021 - 06:20 AM

Treba i jedno i drugo. Bar jedna duga vožnja nedeljno i nekoliko kraćih. Od tih kraćih, bilo bi dobro da jedna bude HIIT.
  • 0

#88 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 08 April 2021 - 07:32 AM

Sta mislite šta je bolje za sticanje i održavanje kondicije i forme ,za rekreativnog vozača drumskog biciklizma,voziti češće kraće relacije tipa 30 tak km,ili voziti recimo vikendom duze relacije tipa 100km i preko nedelje još neku vožnju od 60tak km?

Najbolje je varirati. Ono što ja ne radim... :D

Znači, možda samo na početku neko vreme voziti suve km.
A kasnije što više variranje, jer se telo navikne na jedan isti napor, ako se ponavlja stalno.

Trebalo bi da odnos bude nekih 80%:20%. To znači da barem 20% treninga bude visokog intenziteta. Mogu da se voze duge relacije, a par puta nedeljno ti intervali, a može i u okviru duge vožnje da se ubaci jedan žešći deo, možda na kraju, u poslednjem satu.

Recimo, 4 minuta gaženje na maksimum, pa 2 minuta odmor (lagano voziti) i tako ponoviti 5-6 puta.
Ili 30 sekundi max, 30 sekundi (aktivni odmor), pa tako 5-6 puta u seriji, pa tako nekoliko serija.
Ili, kombinacija: malo jedno malo drugo.

*

Ako te mrzi da treniraš, već voliš samo da voziš (kao ja), onda nema mnogo filozifije, vozi kad god možeš i to je to. Možda, makar u početku, ne baš svaki dan, već svaki drugi, ali kasnije možeš i svaki dan. U svakom slučaju, slušaš svoje telo i ako mu treba odmor ili ako te mrzi - pauziraš.

Dani odmora su vrlo bitni, jer tada napreduješ (čuvena superkompenzacija), ali ako nemaš u planu ništa ozbiljno (trke i sl.), ne moraš da "tupiš" mozak ni sa čim, već samo voooozzzzziiiiiii... i uživaj. :)

U svakom slučaju, kondicija se dosta brzo stiče, mada se brzo i izgubi, ako se prave velike pauze (od 10-15-20 ili više dana)?
  • 2

#89 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 08 April 2021 - 08:08 AM

Iz mog (loseg) iskustva, nije samo voziti kad ti se vozi, cak i kad neces da se takmicis i slicno... Ako preterujes za kilometrazama/usponima/velikim prenosom bez adekvatne pripreme/redovne aktivnosti, potencijalno moze doci do problema. Ovo nije uvek slucaj jer nismo svi isti, ali treba napomenuti, jer sam isto razmisljao - vozim kad i koliko mogu, intervale i slicno nisam radio skoro uopste niti dodatne aktivnosti za kondiciju/jacanje van bicikla. Preterivao i onda problemi sa kolenima. Priznajem, da sam vozio svaki dan, pitanje da li bi doslo do problema, ali cisto da napomenem.


  • 1

#90 MiloradNis

MiloradNis
  • Members
  • 4 posts

Postavljeno 08 April 2021 - 12:51 PM

Hvala na odgovorima
  • 0

#91 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 08 April 2021 - 07:11 PM

Nerviraju me greške u pisanju, a na forumu ne mogu da se poprave naknadno (kao na fb), recimo stavio sam ? na kraju, umesto tačke, takođe i zagrada se zatvara nakon 'aktivni'.
  • 1

#92 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 08 April 2021 - 07:25 PM

@MI1966   Za kaznu 1000km voznje biciklom iz cuga, onda ce mozak da ti se razbistri (ili mozda ne).

 

d37aea840606fc921442b49f08e646aa.jpg


  • 1

#93 skylab

skylab
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 601 posts

Postavljeno 14 April 2021 - 10:40 PM

Našao sam na Stravi interesantnu trening vožnju od Fillipa Ganne koji je trenutno na Tenerifama, pretpostavljam na visinskim pripremama sa svojim timom.

 

https://www.strava.c...732306/analysis

 

Ono što mi je upalo u oči je ovo:

 

Untitled.png

 

Posle spusta sa 2000m i laganog početnog zagrevanja uz prvo brdo na 62 kilometru kreće serija od 8 sprinteva na preko 1000W uz oporavak od "svega" 400+ vati između :)

Zatim nakon toga lik radi tri manja intervala od 3 minuta sa preko 540W izmedju kojih se opet odmara sa "svega" 430W i tako ukupno 20 minuta i pred kraj drži za njega verovatno lagodnih 290W skoro sat i po.

 

Znači ovakav trening, naravno sa znatno redukovanim vatima i dužinom, prilagodjen nama smrtnicima može biti neka vrsta repera.

 

I kao što neko pomenu pre mene sve u skladu sa opštim stanjem kardio pulmonarnog sistema i uz preporučljivu konsultaciju sa lekarom.

 


  • 0

#94 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 14 April 2021 - 11:32 PM

Ili sto bi ja rek'o POWERRR!!!


  • 1

#95 MilanForesr

MilanForesr
  • Members
  • PipPip
  • 61 posts

Postavljeno 28 May 2022 - 10:10 AM

Zbog puteva odličio sam se za treking bajs jer da iste te rute vozim drumašem, otišao bi bandaš od rupa. Zato kod trekinga samo stavim kod nezgodnog terena da mi radi amortizer i tako čuvam bajs.

Elem, to nije tema.

Ne brojim kadencu, prosto vozim uspone dosta, ne volim po ravnom toliko koliko uspone.

Nemam brzinometar, upalim sportracker i stavim na 1km merenje i na uspone se trudim da idem preko 10km na čas. Što se tiče prenosa, stavim od 1 do 7 a znam da udarim i 2x5, zavisi od nagiba, osluškujem noge i kad komotno mogu da pedaliram, ostanem u tom prenosu i uspon se savlada bez problema i na kraju budem dosta brži.

Ruta 72.5 km gde su prvih 34 km bili konstanti usponi, nizbrdo i ravni teren, dok je ostatak od 38.5 bio sa jednim laganim usponom ali dužim i uglavnom posle sve ravno.

Rezultati od prošlog petka i od juče, 15 minuta razlika.

Bolje sam se spremio, uradio sam taktičku pripremu, nisam silio u brda već kao što napomenuo na početku, osluškivao noge. Bio bih i brži da nisam podešavao sedište a i torbica iza sedišta me konstantno zezala jer se dva čička odlepe i ostane na jednom. (U njoj mi rezervna guma i alat za montažu/demontažu).


Samo trening i svako brdo posle pada bez problema.


Inače napredak se vidi kad sam prošle srede radio jednu trening rutu kod jednog baš teškog uspona. Pre sam na tom delu išao od 6 do jedva 8 km na čas, sada idem od 9 do 12 i izadjem bez nekog težeg napora.
Još ću ja to da popravim.
Mene dosta koči težina, težak sam ali volja je jača!!!
  • 2

#96 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 May 2022 - 04:48 PM

Pitam se pitam zasto se SNAGOMER zove pauermetar na srbskom, jel' zato sto meri POWERRRRR!! :) Kako napredujes jel' ti pomaze snagomer u treningu?

 

Nisam ti bio odgovorio..

Napredujem dobro, hvala, što pitaš?

 

Prelistah malo ovu temu unazad baš je bila zanimljiva hahah :D šta se sve pisalo. E ali toliko prosta stvar za razumeti, kadenca, snaga.. da izaziva toliko polemike i nerazumevanja. Plus što je vrlo lako proveriti u praksi.

Dostupnost većih kaseta = mogućnost veće kadence na brdu = veća snaga više vati = bolje vreme. Prosto.


  • 0

#97 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 29 May 2022 - 06:32 PM

Dostupnost većih kaseta = mogućnost veće kadence na brdu = veća snaga više vati = bolje vreme. Prosto.

 

Jok bre, veca snaga = ista kadenca na TEZEM prenosu = bolje vreme. Zato ti vrtis kadencu na prednjoj sajbni od 34 zuba a profi istu kadencu kao ti na 52 zuba :)


  • 1

#98 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 May 2022 - 07:02 PM

Mnogo gledaš tv pa zato ne razumeš xD treba više da voziš.

Naravno da ne voze ni oni na usponu veliku šajbnu sa 90+ obrtaja iako su 50% jači od nas amatera, to je odvala i karikiranje.

A to tvoje teži prenos, ide tek nakon što kadenca dostigne 95-100 što u realnosti na usponima gotovo nikad nije slučaj. Kadencu diktira nagib. Pa smo zato svi na usponima manje efikasni nego na ravnom gde možemo da vozimo svoju optimalnu kadencu.


  • 0

#99 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14590 posts

Postavljeno 29 May 2022 - 07:20 PM

Ja vise pratim MTB, to ti je ono gde voze bicikle samo po brdima bez voki tokija, sami guraju bicikle do servisa kad se pokvare, nema skrivanja u zavetrini, svako vozi za sebe nema timskih kalkulacija... :) Tu uvek pobedjuje onaj/ona koji vozi tezi prenos. Tako je uglavnom i kod drumasa, voze 200 km na kadencu i stede se u grupi a onda na kraju u sprintu pobedi onaj kome je preostalo snage da gura tezi prenos a ne kadencu...


  • 1

#100 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5452 posts

Postavljeno 29 May 2022 - 09:55 PM

Ja vise pratim MTB, to ti je ono gde voze bicikle samo po brdima bez voki tokija, sami guraju bicikle do servisa kad se pokvare, nema skrivanja u zavetrini, svako vozi za sebe nema timskih kalkulacija... :) ...

DSP?


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika