Jump to content


Fotografije

Ciscenje kasete i lanca


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
94 odgovora na ovu temu

#41 astrodule

astrodule
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 396 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 21 August 2010 - 04:26 PM

Why WD-40 is Bad for Your Bike Chain

http://bicycletutor....d40-bike-chain/

n:sign0006 Koliko puta se začudim kad neko spominje neku skraćenicu, ili reč koja se odomaćila na srpskom, npr: WD - dabl ju di / ve de ; Java - Džejva / java ; PHP - pi ejč pi / pe ha pe ; USB - ju es bi / u es be n:sign0006
  • 0
Per Aspera Ad Astra
http://www.dusanpopovic.com - Trčanje, bajs, planinarenje, putovanja, kuvanje...

#42 aiwa

aiwa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 254 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 October 2010 - 11:53 AM

off:
to je vec pitanje kako treba koja rec da se izgovara kod nas, ali ubedljivo najveci biser kod nas je izgovor reci DVD. Ako idemo istorijski, prvo se pojavio CD i njega smo prihvatili da izgovaramo ce-de. Kada se pojavio DVD brdo ljudi je krenulo da ga izgovara di-vi-di. Malo je nelogicno 2 reci iz iste grupe razlicito tumaciti. Ili je ce-de i de-ve-de ili su obe si-di i di-vi-di, ne moze ovako...
  • 0

Shimano Line-up chart 2020

 

http://productinfo.s...no.com/#/lc/1.4


#43 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 03 October 2010 - 03:24 PM

Pravi Simchem, Beograd-Vranjska Banja i zove se Axel Sgrasso, odmašćivač. U NS ga ima u skoro svakoj samoposluzi.


A ovako i slikovito izgleda:

http://www.cikloberz...hp?img=6761&t=n
  • 0
easy life, easy ride

#44 antiR3ality

antiR3ality
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 418 posts

Postavljeno 03 October 2010 - 05:47 PM

Axel je zakon za kasetu, lanac, pa cak i menjac, pogon diskove(generalno za sve sto je zamasceno). Skinem lanac, nakvasim ga, i naspricam axelom. Nakvasim ceo bajs, a potom axelom kasetu, tockice na menjacu, sajbne na pogonu, prednji menjac. Ostavim 7-8 minuta (taman dok obrisem ram i vilu). Potom sve isperem vodom (pod pritiskom), a kasetu tako da se okrece unazad zbog mlaza vode. Onda na isti nacin operem i lanac. Malo prebrissem, pa ostavim da se susi. Podmazem lanac i menjace pre voznje. Kad budem uzeo kompresorcic bicu jos efikasniji :mrgreen: . Ovako mi treba petnaestak minuta.
  • 0
Sometimes you’re ahead, sometimes you’re behind. The race is long, and in the end, it’s only with yourself!

#45 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 October 2010 - 06:57 PM

Ja imam veliki problem sa tim Axelom jer mi ulazi u freewheel i posle pranja gadno i glasno krcka kad vozim, pogotovo u višim prenosima kad nagazim. Evo baš danas sam po ko zna koji put uljem lečio posledice ali posle mi prska i po felnama, kočionoj površini, nabla se sva umusavi i žice gotovo do polovine i onda se na sve to polepi prašina... Onda pri sledećem čišćenju moram da prsnem malo i po nabli da sve to operem pa rizikujem i da mi u nju uđe.
Od kad sam ga nabavio oduševio sam se kako lako skida i kako lančanici sijaju ali istovremeno sam dobio ovu problemčinu. A baš gledam da malo (dva puta) prsnem po kaseti, zatim istrljam četkicom za zube i isperem. Ali nekako uvek prodre u mehanizam do kuglica. Prvi put sam rasklapao freewheel skroz i stavio novu mast ali to mi više ne pada na pamet jer je jako zamorno, možda bi duže držalo imam bolju mast... Od onda posle pranja samo nagnem bajs i naspem ulja jer je to mnogo lakše i brže ali onda se sve usvinji. Za sada kao jedino rešenje vidim da ne perem freewheel već samo očistim ako ima naslaga među lančanicima međutim uvek pri pranju ne mogu da odolim da lepo i to očistim pa da sija bar neko vreme.
Uvek htedoh da pitam za vaša ikustva pa nikad... Mada pretpostavljam da sa freehub nablama i kasetama nemate takve probleme čim se niko ne žali. Jedva čekam da sve to zamenim pa valjda neće ulaziti u račnu, a i sa quick release i kasetom koja se lako odvaja od račne će mi biti olakšano čišćenje bez rizika.
  • 0

#46 stefan

stefan
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 711 posts
  • LocationSvilajnac

Postavljeno 03 October 2010 - 07:28 PM

samo cu da vam kazem: ima na JP pumpi,uverite se sami,kosta oko 270din.probajte(zaboravicete na ostalo)
p.s.evo nek potvrdi grom 8)

Attached Thumbnails

  • k2-akra.jpg

  • 0

#47 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 03 October 2010 - 09:41 PM

n2:thumbsup

Axel je dobar, mada treba se brljne malo cetkicom. S ovim ne morate ni toliko. n2:smiley-score010
  • 0

#48 bruki78

bruki78
  • Members
  • Pip
  • 24 posts

Postavljeno 04 October 2010 - 05:26 AM

Da se oglasim i ja, ja sam kupio WURTH odmascivac-za kocnice i diskove za kola, i probao ga na bajku,
i uspeh je 100% zagarantovan,znaci i najmanju mrlju skida a u sebi ima i vosak tako da ga dodatno zastiti,cena se krece oko 700 dinara,.Pa probajte
  • 0

#49 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Postavljeno 04 October 2010 - 05:49 AM

Iz mog iskustva automobilski odmascivaci posebno oni na kojima pise "industrial strength"(ne znam kako to pise kod nas; imaju i slabiji koji su commercial grade) si previse agresivni za bicikle i zato oprez da ne skinete i ono sto ne treba ;) Ja koristim (najozbiljnije) odmascivac za rernu :) WD40 definitivno nije dobar za biciklisticke potrebe po meni....

Bole n:bye
  • 0

#50 stolegrom

stolegrom
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4578 posts

Postavljeno 04 October 2010 - 09:06 AM

K2 Akra nije opasan po dihtunge i boju. :wink: Za ove kucne odmascivace ne mogu da tvrdim, jer su namenjeni rernama, kupatilu i sl. :D
  • 0

#51 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 05 October 2010 - 08:46 AM

K2 Akra nije opasan po dihtunge i boju. :wink: Za ove kucne odmascivace ne mogu da tvrdim, jer su namenjeni rernama, kupatilu i sl. :D


Konkretno za AXEL nigde ne piše da je kućni odmašćivač, jer na poleđini pakovanja gde piše način upotrebe i nači primene, piše da je odmašćivač za tvrdokorne masnoće, za rerne, bicikl...
To što se može sresti u bakinim, majčinim, ženinim, sredstvima za održavanje kuće, ne mora da znači da je samo za to i namenjeno.
Sa druge strane ne treba ni verovati sve što piše na pakovanju i ako piše da je za bicikl, treba uzeti sa rezervom i pažljivo ga koristiti na svom dvotočkašu.
Iz tog razloga ću opisati kako ja to radim.
Bicikl stavim na stalak da bi miobe ruke bile slobodne i da bicikl bude stabilan
http://www.cikloberz...hp?img=3974&t=n
http://www.cikloberz...hp?img=3975&t=n
Lanac prvo očistim krpom koju natopim AXEL-om. Sledeće je da natapam sam lanacsa pomenutim sredstvom (nikako prskanjem pomoću pumpice na pakovanju direktno ni na jedan deo bicikla)
Ostavim da malo odstoji pa krpom skinem masnoću. Ovo je malo dangubno ali i to će se srediti jer ovih dana nameravam da uzmem brzu spojnicu pa da skidam lanac i da čistim mnogo lakše.
Za kasetu pozadi koristim uske krpice koje zavlačim između lančanika i čistim. Naravno, prvo natopim krpicu AXEL-om i nanesem za lančanike (nikako prskanjem pumpicom) ostavim da odmašćivač odradi posao, pa čistom uskom krpicom očistim kasetu. Menjač takođe na sličan način.
Dosta vremena potrošim ali jedino tako ne rizikujem da mi neki od odmašćivača ne prodre u ležajne delove točka i ne odmasti i ono što treba da ima masti u sebi :D
Ovo je slučaj kada redovno održavate ove delove. U slučaju ne redovnog održavanja sve delove treba skinuti, lanac, lančanik, menjač rasklopiti rolere i dobro očistiti.. potopiti u neki od odmašćivača, može i u gas ili petrolej (ja koristim ILISOL proizvod lokalne firme koji je nešto perfektno) dobro isprati bilo čim i ostaviti da se dobro osuši i nauljiti pre stavljanja na bicikl. Sve se lepo montira i vozi. Uz preporuku da se posle toga redovno održava
VELIKI BICIKLISTIČKI POZDRAV
  • 0
easy life, easy ride

#52 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 05 October 2010 - 09:07 AM

bre neznam,meni lanac i kaseta jos nisu dosli u fazu da moram da koristim odmascivac za tvrdokornu masnocu,ali mislim da je famin majka mara ali sto kaze aborisavljevic kad tako radim ja skinem lanac,a nije mi tesko ni jedanput godisnje ni kasetu da skinem pa totalno da je operem.Krpica meni zavrsava posao jedanput nedeljno i wd sprej.Naprskam lanac ostavim pet minuta i provucem krpicu kroz svaku kariku.detaljno spolja obrisem.Za taj poduhvat izdvojim pola sata nedeljno sto mislim da lanac i kaseta zasluzuju.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#53 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 05 October 2010 - 10:00 AM

bre neznam,meni lanac i kaseta jos nisu dosli u fazu da moram da koristim odmascivac za tvrdokornu masnocu,ali mislim da je famin majka mara ali sto kaze aborisavljevic kad tako radim ja skinem lanac,a nije mi tesko ni jedanput godisnje ni kasetu da skinem pa totalno da je operem.Krpica meni zavrsava posao jedanput nedeljno i wd sprej.Naprskam lanac ostavim pet minuta i provucem krpicu kroz svaku kariku.detaljno spolja obrisem.Za taj poduhvat izdvojim pola sata nedeljno sto mislim da lanac i kaseta zasluzuju.

=D> =D> =D> =D>
Jedino ovo sa WD om nije ti baš kako treba, dosta je polemike bilo o tom spreju ovde, ali neko pametan je ostavio link za sajt o WD u gde ima dosta infomacija čemu služi i gde se koristi
Takođe ima link o tome zašto WD nije dobar za mesta, kao što je lanac na biciklu ( http://bicycletutor....d40-bike-chain/ ), gde treba da ima maloviše maziva od onog koji sadrži u svom sadržeju WD-40.
WD-40 ostavlja tanak sloj maziva koji bi bio dovoljan, po mom skromnom mišljenju, za neku dnevnu vožnju po suvom i čistom mestu i to ne mnogo kilometara.
Kao štoi samo ima kaže, WD je odstranjivač vode (prost prevod) a oznaka 40 je jednostavno simbolizuje iz kog je pokušaja naučnik (Norm Larsen) koji je pronašao ovaj preparat uspeo da ga stvori 1953 godine.
Za više informacija i koga interesuje oistorijat može da se ovde informiše
http://www.wd40.com/faqs/
  • 0
easy life, easy ride

#54 Vorda

Vorda
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4577 posts
  • LocationZrenjanin

Postavljeno 05 October 2010 - 12:27 PM

bre ja wd za ciscenje lanca koristim od davne 95 godine i napisao sam da posle dobro obrisem i nikad nicam imao problema.A posto je odstranjivac vode posle kise je dovoljno naprskati lanac i kasetu sa njim i nemisliti na rdju.A sto se tice toga sta valja a sta ne za lanac dok se sve ne proba nezna covek sta je najbolje.O teflonu se toliko prica a po meni je samo skupo sranje.Krenes na duzu voznju i posle 50 km kao da nisi ni prskao lanac.Suv i skriputav.Srednje gusta ulja su mi ok za sve vremenske prilike.
  • 0
puno znoja,malo krvi

#55 aborisavljevic

aborisavljevic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 660 posts

Postavljeno 05 October 2010 - 08:20 PM

A sto se tice toga sta valja a sta ne za lanac dok se sve ne proba nezna covek sta je najbolje.O teflonu se toliko prica a po meni je samo skupo sranje.Krenes na duzu voznju i posle 50 km kao da nisi ni prskao lanac.Suv i skriputav.Srednje gusta ulja su mi ok za sve vremenske prilike.

=D> =D> =D> =D> =D>
  • 0
easy life, easy ride

#56 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 06 October 2010 - 01:50 PM

Teflon = suv (nije mokar :D )
  • 0
.

#57 shmungos

shmungos
  • Members
  • PipPip
  • 59 posts

Postavljeno 07 October 2010 - 07:59 AM

Da li neko zna gde moze da se nabavi medicinski benzin? Pre sam ga kupovala na buvljaku, ali su izmestili te tezge.
Planiram da isprobam neki od navedenih odmascivaca, ali moram da nadoknadim poslednji potrosenji med. benzin iz kucne kolekcije hemikalija.
  • 0

#58 zeggerr

zeggerr
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 486 posts

Postavljeno 07 October 2010 - 08:37 AM

Da li neko zna gde moze da se nabavi medicinski benzin? Pre sam ga kupovala na buvljaku, ali su izmestili te tezge.
Planiram da isprobam neki od navedenih odmascivaca, ali moram da nadoknadim poslednji potrosenji med. benzin iz kucne kolekcije hemikalija.


Medicinski benzin=apoteka :D bar sam ga ja tamo godinama kupovao. Nije nesto posebno jeftin i ako se ne varam pakovanja su 100 i 200ml.
  • 0
vredniji je gram iskustva od tone teorije....

#59 shmungos

shmungos
  • Members
  • PipPip
  • 59 posts

Postavljeno 07 October 2010 - 08:46 AM

Ovaj na buvljaku je bio 200 din 1 litar :wink:
  • 0

#60 Allex

Allex
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1475 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 October 2010 - 09:07 AM

Ovaj na buvljaku je bio 200 din 1 litar

Bas tako...ja koristim uljnani razredjivac,170 dinara litra..i super radi posao...
Evo kako ja to radim:naravno prvo operem bajk,ocedim,osucim pa onad uzmem obicnu cetku za farbanje(ne koriscenu u te svrhe),sipam razredjivac u posudu i krenem polako da mackam cetkom prvo kasetu,posto ona moze da se zavuce svugde,kad nju detaljno ocistim,prelazim na sjbne,pa tek onda lanac...posto ako prvo lanac cistim on ce kupiti prljavstinu sa kasete i sajbni,posle toga ocistim i rolnice,prebrisem lanac krpom,malo kuku menjaca ocistim i to je to...sve to dok radim pazim da mi ne kane na felnu ili gume(ko ce ga znati :mrgreen: )..
Posle ostavim neko vremei pa prskam KETTENSPRAY (MOTIP)...I ceo pogon mi uglavnom blista...
Ovo radim recimo jednom u nedelju i po dana,ako ga svaki dan vozim..
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika