Jump to content


Fotografije
* * * * * 2 glasovi

Mi i automobili


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
2936 odgovora na ovu temu

#2901 mhetlerovic

mhetlerovic
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 11 February 2022 - 08:32 AM

Šta znam oni Zeleni imaju neke načelne stavove kako treba biciklistička infrastruktura da bude prioritet i da se destimuliše korišćenje privatnih automobila u centru grada, meni to ima smisla. Meni je ovde više što su odlučili da ubace konkretne cifre za svašta nešto pa tako obećavaju da će se prosečna zarada u Beogradu za 8 godina povećati sa 80.000 na 200.000 dinara, a ovamo je kao uspeh 150 km biciklističkih staza... to mi više govori koliko ih zapravo potpuno zabole za tu temu, nego daj piši nešto to je sad popularno. 


  • 0

#2902 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 11 February 2022 - 10:59 AM

Kada napisu odredjenu brojku onda mozes odredjeno da ih uhvatis za nesto, a kada imaju nacelni stav onda mozes nacelno da ih uhvatis za nesto...


  • 0

#2903 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 11 February 2022 - 04:01 PM

Kada napisu odredjenu brojku onda mozes odredjeno da ih uhvatis za nesto, a kada imaju nacelni stav onda mozes nacelno da ih uhvatis za nesto...

znaci politicare u nacelu mozes da uhvatis na nesto...nazalost :(


  • 0

#2904 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 11 February 2022 - 04:29 PM

To mu ja pricam :) A ove koji potpisuju na ulici ugovor sa narodom tek te mozes da uhvatis za papirni nesto...


  • 0

#2905 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3353 posts

Postavljeno 11 February 2022 - 05:01 PM

Зеленима је најначелнији став да мазну што више грантова и пара за ,,пројекте", а они из Њемачке, мало воле и да бомбардују.
Бициклистичке стазе су потребне, али се њима слабо ко бави јер не изгледају довољно атрактивно да се њихова изградња прикаже у вестима. Треба рећи и да у неким градовима изградња такве стазе би захтевала доста посла око мењања улица.
  • 0

#2906 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 11 February 2022 - 05:32 PM

Samo da i ova tema ne ode u nesto... zbog pominjanja stranaka i politike.


  • 0

#2907 nadal

nadal
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 27 February 2022 - 05:12 PM

staje li MTB 29" u gepek prosecnog karavan automobila?


  • 0

#2908 toxicm

toxicm
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 211 posts

Postavljeno 27 February 2022 - 05:23 PM

Kad skineš prednji točak, staje XL MTB 29" u Pežo 106. ( :

U karavan mora da stane i bez skidanja točka.


  • 0

#2909 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 February 2022 - 06:43 PM

Најбоље је погледати димензије унутрашњег простора за аутомобил, измерити бицикл и бити сигуран.

Без обарања задњих седишта никако. Нпр, нова Октавија караван има пртљажник од чак 600 литара, али су димензије 101 х 109 цм.

Не знам за 29", ја имам 26 (са точковима има скоро 200 х 120 цм). Када смо паковали бицикле у неки стари караван био је ослобођен простор између задњих седишта. Онда су по дужини стављена три бицикла (26"), без предњих точкова (један је можда био и без оба). Дошли су кнап до предњих седишта. Мислим да је то једина варијанта ако треба да се седи позади, али ауто мора да омогућава ту рупу између седишта. Без скидања точка можда би стао под неким чудним углом, али би сигурно морала да се оборе задња седишта.

 

Зависно од потреба постоје и друга решења. Ја имам пртљажник ~100 х 70 цм. Када оборим задња седишта, МТБ стаје полегнут тако што виљушка уђе у простор између предњих и задњих седишта, а задњи точак дође до петих врата. Онда не мора да се скида предњи точак, мада се без њега лакше рукује бициклом. Али, нема задњих седишта. У ствари, код мене је свако седиште засебно, па мислим да сам једно могао да остављам, али у већини аутомобила ће морати да се оборе сва.

 

На крају сам прешао на практичнији систем - скинем оба точка, па рам (окренут наопако) ставим по ширини на задња седишта. Задња клупа је и даље неупотребљива за путнике, али поред бицикла без проблема могу да ставим доста пртљага на сама седишта, а остајао ми је и цео пртљажник (зависно од потреба).

 

Евентуално може да се обори и сувозачко седиште, па да се бицикл стави по дужини и да се седи на делу задње клупе, али то доста зависи од распореда у датом моделу аутомобила.

 

ЕДИТ: Сад схватих да је погрешна тема, па ако може админ да пребаци све ове поруке за пртљажник.


  • 0

#2910 nadal

nadal
  • Members
  • PipPipPip
  • 72 posts

Postavljeno 27 February 2022 - 10:12 PM

a jel popustis imbuse na gevernalu da ga zaokrenes da bude paralelan sa tockom?


  • 0

#2911 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 February 2022 - 10:54 PM

У мом случају нема потребе. Кад точак уђе у процеп остаје довољно места. Не сећам се тачно, већ дуго га нисам тако превозио, али нисам морао ништа да одшрафљујем, чак ни да спуштам седиште (а било је кнап). Мислим да је корман улазио у простор између предњих седишта (бицикл је улазио искоса, не под правим углом). Да затреба, свакако бих пре скинуо точак него користио алат.

 

За сваки ауто и прилику треба испробати и наћи идеалан положај, неће исти систем одговарати увек. У многе аутомобиле сигурно и не може да стане попреко или мора да се стави некако искоса. Поента је само решити проблем, није важно да ли нешто делује блесаво. Некада може бицикл да стане ако се испод њега ставе ствари (кутије или торбе) које ће да га држе у нагнутом положају. Иначе, када сам га стављао тако да уђе у процеп, подметао сам дебели најлон да заштитим кола. Када га стављам попреко (без точкова) обично само ставим неку крпу преко/око ланца мада није важно, јер га не подмазујем чистим уљем.

 

Напомена: нисам баш често морао да товарим бицикл у кола. Да сам морао сваких пар дана можда би ме мрзело да стално монтирам точкове. А имам и носач за пета врата, па сам некада користио њега. Како рекох, све зависи од потреба и ситуације.

 

ЕДИТ: Сваки метод ће захтевати неко време. И за тај носач је потребно барем 15 минута. Расклапање, монтажа, причвршћивање на кола, па онда монтажа бицикла и креативно провлачење и затезање каишева. Ако иде кроз пртљажник, постави најлон, лагано стави бицикл, па мало са ове стране, мало са оне, па обиђи кола, па оданде, па одавде... Када иде попреко, скини точкове, пази да не спустиш на земљу, окрени, пази како убацујеш, да се нешто не изгули/исцепа/испрља, полако провуци све кроз задња врата, па опет мало по мало, па постави нешто на под аута, на шта ће да легне корман (да не морам да скидам разне носаче), итд. Практично је увек потребно барем 15 минута и то ако је један бицикл. Предност сваког од метода је што нису компликовани ни када сам исцрпљен после вожње (додатни разлог зашто не волим кровне носаче). Идеално је имати куку и носач за куку, али било какво спољно монтирање бицикла доноси своје изазове и проблеме (прљање, крађа, прописи, подешавања).


  • 0

#2912 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 28 February 2022 - 06:27 AM

Astra H karavan može da primi 29" (20" ram) ako se obore sedišta. Nema potrebe da se bilo šta radi na bicikli pre ili posle prevoza.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#2913 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 February 2022 - 07:03 AM

U Lagunu 1 iz 96-te staje ceo drumski bic kad se obori zadnje sedište. Kod karavana je još jednostavnije jer je zadnji kraj viši.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#2914 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 March 2022 - 09:35 AM

U oktaviju 2010 i 2019 staje drumaš kad se obore sedišta. Nisu karavani.

Pisao sam ovde kako me je oborio vozač pre tri godine. Njegovo osiguranje je isplatilo štetu, a sada meni dolazi poziv od suda da svedočim na suđenju gde osiguranje tuži ove što (treba da) održavaju puteve... Ako se ne pojavim, mogu da me privedu i kazne cifrom koja je veća od štete koju su mi isplatili.
Cirkus zbog koga ja treba da odsustvujem s posla, a na kraju ćemo svi mi (preko poreza) da plaćamo nečiju nepažnju...
  • 0

#2915 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 05 March 2022 - 09:38 AM

Mozete da pošaljete pismeno sudu da niste u mogućnosti da se odazovete na poziv, nemate pojma o cemu se radi, da smatrate da je greska i td. Trebalo bi da uvazi sud

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 0

#2916 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 05 March 2022 - 10:31 AM

Pa i odlagenja se plaćaju. Ne znam da li možeš da izbegneš a firma svakako mora da te pusti ako joj pokažeš poziv na sud.

Offtopic

Po meni svako treba da ima građansku odgovornost od odlaganja đubreta preko održavanja puteva do odazivanja na sud. Šta da si ti imao svedoka koji nije hteo da se pojavi na sudu jer je smatrao to gubljenjem vremena. Ne znam ali nije ok da za pravdu se boriš samo dok tebi to odgovara. Možda ćeš sledeći put biti ostavljen sam da biješ opet takvu bitku.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#2917 Doutdes

Doutdes
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 470 posts

Postavljeno 05 March 2022 - 11:18 AM

Pa i odlagenja se plaćaju. Ne znam da li možeš da izbegneš a firma svakako mora da te pusti ako joj pokažeš poziv na sud.

Offtopic

Po meni svako treba da ima građansku odgovornost od odlaganja đubreta preko održavanja puteva do odazivanja na sud. Šta da si ti imao svedoka koji nije hteo da se pojavi na sudu jer je smatrao to gubljenjem vremena. Ne znam ali nije ok da za pravdu se boriš samo dok tebi to odgovara. Možda ćeš sledeći put biti ostavljen sam da biješ opet takvu bitku.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

U regresnom postupku protiv preduzeca za odrzavanje puteva i ne treba svedok, dovoljan je zapisnik policije i fotodokumentacija sa lica mesta.

Sent from my SM-N985F using Tapatalk
  • 1

#2918 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 March 2022 - 01:37 PM

Ne radi se ovde da ja ne želim pravdu, ili da hoću da se izvučem od svedočenja. Naprotiv, otići ću, ali smatram da će pravda biti izigrana i da će preduzeće za održavanje puteva da plati štetu koju je napravio vozač svojom nepažnjom.
Osiguranje svim vozačima uzima pare da bi ono pokrivalo takve štete, ne preduzeće za puteve. Zbog njihove alavosti dolazi do suđenja koje isto neko mora da plati. Uz to, firma za koju radim će mene da plati za efektivno gubljenje vremena. Nisam stručnjak da kažem da li je stanje puta uzrok nezgode, mogu da izjavim da mislim da nije, ali policija je bila, slikala, obojica smo dali izjave..., imaju veštake za te stvari.
Na kraju ćemo svi mi da platimo kroz lošije održavanje puteva ili povećanje poreza da bi se putevi održavali. A kriv je vozač, ne put, bez obzira na rupu.
  • 0

#2919 caneee

caneee
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1883 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 05 March 2022 - 03:11 PM

Па то је капитализам. Свакоме је посао да власницима обезбеди што већу зараду. Да ти купиш њихове акције, зар не би волео да  ураде све како би ти се та инвестиција исплатила? Ја гледам овако: твоје суђење је било да се докаже колика је кривица на теби/возачу. Сада се утврђује колико је за поступак возача крив возач, а колико предузеће за путеве. Ако је на њима нпр. 50 % кривице зар не треба за то да плате? Још прецизније - судија одређује ко је тачно крив, не можеш ти да бираш кривца.

 

Ти јеси сведок и мени је нормално да те зову, јер је сада други контекст. Мораш да одсуствујеш са посла, али суђење је свакако важно. На страну очајни закони, њихово непримењивање, ненормална корупција, итд. Или то што ће теби шеф да замери што си уопште возио бицикл. Можда мисли да је и требало да те згазе. :(

 

И ја сам се жалио због скоро непостојећег грејања које плаћам исто као и они који кључају. И знао сам да ће да ме праве лудим, али сам пријавио. А нормалне праве лудима зато што су из 20ак станова, целе сезоне, имали две пријаве (укључујући моју). Нико не пријављује, јер мисле да нема сврхе, па је онда и нема. Да им сви сваког дана пријављују другачије би било.

 

Поента - одазови се том позиву и немој да мислиш да губиш време него да радиш нешто јако важно и корисно. А онда ти замери шефу ако он не вози бицикл. :)


  • 2

#2920 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 05 March 2022 - 05:05 PM

Obavezno idi da svedocis, nemas ni jedan razlog da to izbegnes

Šta može biti krivica održavanja puteva?
Njemu verovatno advokat vodi slučaj.

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika