Jump to content


Fotografije
- - - - -

Dobrovoljno davanje krvi


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
186 odgovora na ovu temu

#1 Marcus

Marcus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 568 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 13 September 2009 - 02:36 PM

ajde drugari da napravimo akciju! :wink:

bila je ovde promovisana ideja o dobrovoljnom davanju krvi, pa da se dogovorimo ovoono... sad dok je još malo toplo možemo i laganica na bicišima, pa da se pozovedu neki novinari, promoviše malo cikloberza, biciklizam, dobrovoljno davanje krvi, zdrav život...

jeste za?

jab to neki dan sledeće nedelje, kada bude lepo vreme : ) u novom sadu možemo i gradonačelnika iscimat da nam se priključi, on se loži na biciklizam, taman ga treba smorit o biciklističkim stazama i bezbednosti :wink:

Postavljena slika
  • 0

I chill harder than you party. 


#2 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 13 September 2009 - 03:59 PM

Mi u Bgd bi mogli do onog autobusa pa da se posle spustimo na neko pive na oporavak. Javlja se veteran s osam davanja (mada još nikad na trgu) 8)
  • 0

#3 Mile

Mile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 423 posts

Postavljeno 13 September 2009 - 04:04 PM

I ja sam za. Inace je trenutno nestasica ...
Bila bi fora da mi iz BG-a skoknemo do NS da damo krv, a vi iz NS u BG. A posle, kad se nadjemo na pola puta, da napravimo zurku, rostilj il' sl. Ne znam samo da li je krv OK za davanje posle predjenih 70-80km?

Ili, mozda jos bolje, da sredimo da onaj bus koji je Trgu Republike, prebace jedan lep dan na Frusku Goru, pa se onda tu skupimo svi iz okoline i tu damo krv, a onda zurka uzbrdo i nizbrdo?

To bi sigurno bilo medijski mnogo vise ispraceno a mi bi bar imali neku pratnju i slobodan put.
B92 bi to za par dana promovisao pa bi sigurno bilo poprilicno nas. Samo da pozurimo dok je lepo vreme.
  • 0
.

#4 Gary_Fisher89

Gary_Fisher89
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1215 posts
  • LocationPalace, Centar, Beograd

Postavljeno 13 September 2009 - 05:18 PM

Dobro, lepo sto se krenulo nesto konkretno. Mogli bi u subotu mi da se skupimo na Trgu i da tamo to organizujemo. A posle ko sto neko rece svi odemo na pivo :mrgreen: . Ali treba da se angazuju neki mediji ili ko vec, da bi to bilo propraceno. Isto nek urade Novosadjani pa nek to bude eto akcija sirih razmera :wink:
  • 0
http://www.youtube.c...cycleFanatic89#

"The bicycle has a soul. If you succeed to love it, it will give you emotions that you will never forget."

Polar matrix - 14400km; Gary Fisher - 28983km; Wilier - ...in progress...

#5 Marcus

Marcus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 568 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 13 September 2009 - 06:25 PM

Uf, to na Vencu bi bilo brutalno dobro u svakom smislu i pogledu, al zaista ne znam ko bi nosio na duši nekoga ako se onesvesti na bajsu na spustu, sleti sa puta i nedajbože okonča svoju karijeru... :?

Možda bi "simultana" akcija u jednom danu u svim većim gradovima bila podjednako efektivna i medijski privlačna? :?:
  • 0

I chill harder than you party. 


#6 djole_ada

djole_ada
  • Members
  • PipPipPip
  • 165 posts
  • LocationVojvodina, ADA (ne Ciganlija) - Trenutno Zemun

Postavljeno 13 September 2009 - 09:47 PM

Nemojte sledece nedeljeee...... u oktobru vam stizu brucosi (za dve nedelje) kao i ja i moj bajs sa njima :P :P pa da se lepo prikljucim sa mojim prvim davanjem krvi ...... 8) 8)

Buduci fizioterapeut :mrgreen:
  • 0
To bicycle, or not to bicycle: that is not a question
http://www.cikloberz...a1e76e9d4==&t=1

#7 Mile

Mile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 423 posts

Postavljeno 13 September 2009 - 11:20 PM

Uf, tak sad vidim da sam malo preterao ... 8-[ Citam ovde da onaj otisao na more, onaj oko sveta, vamo tamo, pa reko', sta je skoknuti do NS? Sto kazu, sta je babi milo ... Vec duze vremena zelim da krenem za NS, pa nikako... Najvise zbog puta. Kad bi nam neko obezbedio putovanje, evo sad bih krenuo.

Fisheru, mislim da si ti opet preterao na drugu stranu. Da dam krv na trgu to mogu uvek. Zamisli pita te novinar koliko si presao do ovde. "Pa, kilometar i trista". Malo je kume. Jesmo li bajkeri il' nismo? :-s

Markuse sto vise mislim o tome, sve mi vise Fruska Gora izgleda kao idealno mesto. U pravu si, ne moramo da se penjemo gore, ali ko hoce i ko bi mogao i ovako, mocie ce uz dve-tri pljeske, sat-dva posle davanja. Ako mene pitate, zabluda je da davanje krvi nesto preterano smeta ... Znam jer dao sam poprilicno puta vise u odnosu na Djoleta s Ade. :)

Simultana akcija po mom misljenju je dobra ideja ali da nadjemo tuu tacku gde bi se svi skupili. Znaci krenu oni iz Rume, BG-a, NS, sa svih strana da ne nabrajam, recimo u krugu 50-ak km.

Pitam se samo koja je ta kriticna "masa", zbog koje bi se oni, mislim kombi, pokrenuli? A kad bi se pokrenuli, oni bi vec znali kako to da organizuju. (Tu mislim na B92. Cini mi se da su oni vlasnik tog autobusa!?)

50-ak? :-k
Da ih pitamo sutra? Neko od vas ko moze da predstavlja forum ili jos bolje savez biciklista?
  • 0
.

#8 Sherif_Gile

Sherif_Gile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 14 September 2009 - 12:54 AM

jab to neki dan sledeće nedelje, kada bude lepo vreme : )

Ne može tako. Ako hoćeš da akcija uspe barem nedelju dana mora da kruže plakati po gradu, da neko nešto pomene na vestima, nije bitno televizija ili radio, da admin pusti masovni mail. Plus što ne možeš da upadneš kod gradonačelnika kad hoćeš, majaće te njegovi zamenici, predstavnici i ostala bagra par dana.

Prvo da se sve lepo osmisli, onda da se baci na papir, posle da se pošalje neko sa konjskim živcima i po mogućstvu sa debelom vezom prvo u zavod za transfuziju pa onda u opštinu da traži pare da se plati štampa plakata i flajera i reklamiranje, tek posle toga može da se razmišlja o tome da će da dodje 50-100 ljudi.
  • 0
Svi vi koji hoćete da menjate ljude oko sebe uzmite gibanj od kamiona i tek kad budete naučili kako da ga ispravite pokušajte da ispravljate ljude

Neka moja piskaranja http://ja-pisem-posl...i.blogspot.com/

#9 Marcus

Marcus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 568 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 14 September 2009 - 01:15 AM

Ne može tako. Ako hoćeš da akcija uspe barem nedelju dana mora da kruže plakati po gradu, da neko nešto pomene na vestima, nije bitno televizija ili radio, da admin pusti masovni mail. Plus što ne možeš da upadneš kod gradonačelnika kad hoćeš, majaće te njegovi zamenici, predstavnici i ostala bagra par dana.

Prvo da se sve lepo osmisli, onda da se baci na papir, posle da se pošalje neko sa konjskim živcima i po mogućstvu sa debelom vezom prvo u zavod za transfuziju pa onda u opštinu da traži pare da se plati štampa plakata i flajera i reklamiranje, tek posle toga može da se razmišlja o tome da će da dodje 50-100 ljudi.


Jebem mu gajde gile, pa ja sam znam nas petoricu koji bi došli da damo krv, a ostali nisu sa foruma. Da se nađe takvih još dvadesetak kao ja - a ovde ih se može naći, siguran sam, nije ovo mali forum - to je već 100nak ljudi bez ikakvih plakata i zajebancija. Gradonačelnik nije "a must have", jednostavno mu pošalješ mail par dana ranije i to je to. Kod nas komunikacija sa gradonačelnikom funkcioniše relativno pristojno (barem je tako bilo). I ne vidim kakav je to dubok problem nazvati lokalne radio stanice i javiti urednicima informativnog programa da se organizuje akcija dobrovoljnog davanja krvi itd.

Ovo je naravno šta ja mislim, a opet, kako neću ja sve ovo da organizujem i da teram masu da to učini, već želim da podstaknem ljude da probamo nešt plemenito zajednički da uradimo, onda možda ovo sve što ja pričam nije ni bitno jer će onaj ko će detalje da organizuje odlučiti šta će i kako će :wink:
  • 0

I chill harder than you party. 


#10 Mile

Mile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 423 posts

Postavljeno 14 September 2009 - 06:39 AM

Dobra stvar je sto u slucaju davanja krvi mi njima trebamo vise nego oni nama. Samim tim, ako procene da je to dobro za njih oni ce znati sta i kako. Nase bi bilo samo da se dovezemo, damo krv i onda se vozamo...

A sta mislite da pitamo organizatora akcije "NS bez automobila" da samu akciju malcice "prosiri" ???
Sto Markus rece, da bude "simultana" ...

Akcija u NS pocinje 22.09 u 10 h

Ne znam kolika je ova ruta "trg Slobode, Modena, Žarka Zrenjanina, Bul. Cara Lazara, Bul. Oslobođenja, Jevrejska, Bul. Mihajla Pupina i nazad na trg Slobode." ali oni ce ici onoliko brzo koliko idu najsporiji. Zatim govori, slikanja, govori, ovo ono, to nece da se zavrsi do 2 sata popodne.

Za to vreme, odnosno ranije, na primer u 8-9 ujutro, mozemo da se skupimo mi iz BG na trgu, damo krv, a onda zajedno sa kombijem, ko moze i zeli, krenemo put FG, laganica, 15-20 na sat. (Ko ce izdzati tol'ki put tako sporo? Moram da ponesem nesto za citanje. #-o ) A ko nema vremena ili neki drugi razlog, uvek moze da se okrene i vrati nazad ...

Pa op, u Batajnici kombi stane, malo se odmori ko se umorio, popije se neki sok, Gari i Mixitron na kvarno po pivo (da ih ne izbace iz saobracaja) skupi se jos poneki bajker pa idemo dalje..

U Pazovama isto tako i malo pomalo eto nas na FG.

Tu stignemo oko 1-2 popodne, i onda tu dodju bajkeri iz NS pa i oni daju krv.

Samo da se ne zavaravamo. Ne mogu ni oni sa tim kombijem da uzmu ne znam koliko. Cini mi se da unutra ima samo dva lezaja sto bi, pod nekim idealnim uslovima, bilo 6-8 davanja na sat.
  • 0
.

#11 Ciklo

Ciklo
  • Administrators
  • 3830 posts
  • Location-= BGD =-
  • Bajk:Pinarello/Trek

Postavljeno 14 September 2009 - 07:25 AM

nisam do sad davao krv pa ne znam kakav je osecaj nakon procedure ali nesto sumnjam da bih mogao da vozim Novi Sad - BG posto mi istoce pola litre krvi :)

podrzavam akciju, organizovano u full opremi ;) sto se tice organizacije, iz apsolutnog nedostatka slobodnog vremena trenutno nema sanse da se ukljucim u bilo koji vid planiranja. ako hocemo masu sumnjam da se moze bilo sta organizovati na brzaka. trabao bi tu baner, najave, zainteresovati ljude pa zainteresovati neke novine za clanak (biciklsti dali krv), i sl. jer ako ce bilo sta kvalitetno da se organizuje treba vremena i rada :? ako sada ne mozemo stici da isplaniramo nesto, pre sam za to da se cela stvar pomeri za prolece, ali da ne bude i tada nekog pomeranja ;)

Samo da se ne zavaravamo. Ne mogu ni oni sa tim kombijem da uzmu ne znam koliko. Cini mi se da unutra ima samo dva lezaja sto bi, pod nekim idealnim uslovima, bilo 6-8 davanja na sat.


ovo je takodje veoma bitna stavka, niko ne bi da ceka 2.5 sata da da krv.. morali bi se informisati
  • 0

#12 Mile

Mile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 423 posts

Postavljeno 14 September 2009 - 07:58 AM

Ako ces meni verovati, a dao sam krv 38 puta, nikad nisam primetio da mi ista fali posle davanja krvi.
Pola pilenceta i resen problem.

"trabao bi tu baner" ovo si napisao k'o da treba bicikl da se napravi... :)
Ako je u banerima problem ja mogu da ti napravim 3-4 na sat. (Dugo godina sam web dizajner i Photoshop vozam bolje nego bajs.)
  • 0
.

#13 Flashheart

Flashheart
  • Members
  • Pip
  • 28 posts

Postavljeno 14 September 2009 - 08:02 AM

Samo da se ne zavaravamo. Ne mogu ni oni sa tim kombijem da uzmu ne znam koliko. Cini mi se da unutra ima samo dva lezaja sto bi, pod nekim idealnim uslovima, bilo 6-8 davanja na sat.


U autobusu na Trgu postoje 4 lezaja, eto slucajnosti ja bas dao pre par dana, tako da otpadam u slucaju ove akcije u skorije vreme. Ili da poput nadrealista kazem: vadi 20l za benzin :)
  • 0

#14 Mile

Mile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 423 posts

Postavljeno 14 September 2009 - 10:10 AM

Evo, ovako stoje stvari... Upravo sam zavrsio razgovor sa osobom zaduzenom za PR na B92.

Autobus nije trenutno pokretan tako da sve ovo sto smo mastali, pada u vodu. Imace pokretan tek za sledecu sezonu, a onda su otvoreni za sve predloge i bice im drago da i oni budu deo toga.

Sada, ipak, mozemo samo na trgu damo krv.

Koliko treba da nas bude?
Nebitno. Kaze da nekad imaju 10 davalaca, a nekad, kad organizuju kampanju i promovisu u medijima, bude i do 150.

Da li mogu da nam pomognu?
Da, promovisace akciju na radiju i preko sajta, onog momenta kad budemo imali jasnije podatke. Preuzece svaki snimak koji mi mislimo da treba da bude prikazan, u duzini od 2-3 minuta, za pokrivanje vesti, na sajtu ce objaviti sve slike koje mi, tj. vi mislite da treba i objavice vest o akciji i nasem "klubu", kako rece. Shodno tome, napisite mi ko je merodavan da vas predstavlja. Ja sam ipak nov ovde i ne bih da guram nos gde mu nije mesto ...

Nekako smo dosli do datuma 22.09. utorak, isti dan kad se odrzava i akcija u NS, ali ako mislite da je neki drugi datum bolji, napisite pa da znamo koji je taj dan ...

Aj' javite mi sto pre za datum, da li se slazete za 22. pa da zovemo zavod za Transfuziju, jer su oni ipak zaduzeni za to kolektivno davanje.
  • 0
.

#15 Gary_Fisher89

Gary_Fisher89
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1215 posts
  • LocationPalace, Centar, Beograd

Postavljeno 14 September 2009 - 10:46 AM

Fisheru, mislim da si ti opet preterao na drugu stranu.


A izvini ko si ti da ,recimo, meni odredis u koju sam stranu preterao ? (Gle izraza ''preterao na drugu stranu'' btw, to se kaze drugacije)
Ocigledno da iako me ne znas, a i nov si ovde o meni vec imas takvo napucano misljenje kao opet sam preterao... a izvini, kad si ti to video ranije ?

Da dam krv na trgu to mogu uvek.



Sta hoces ? Da se autobus popne na Kopaonik da bi ti dao krv. Bus je tu gde jeste i tu je za sad takva mogucnost. Kao sto su ti i neki drugi rekli, veliki napori i dugacke ture ne valjaju posle toga. Prosto nije zdravo, iako svako 90% moze da izdrzi.


"Pa, kilometar i trista". Malo je kume. Jesmo li bajkeri il' nismo?


Kum ti nisam, a ti ces najmanje mene da ocenjuijes jesam li bajker ili ne. Ja znam sta sam i ko sam. Ne treba mi neko da mi prica koliko kilometara treba da prelazim.

A zamisli da je novinar normalan to svakako ne bi pitao jer to nije sustina skupa. To ce da te pita ako odes na put i napravis neki podvig vredan televizije.
Ovde ce te pre pitati kako smo dosli na ideju, sta je cilj akcije, sta zelimo da promovisemo...

Suma sumarum, malo mene bar iskuliraj, nemoj misliti da si bogom dan i to je to.
Kad se dogovorimo icicemo da damo krv negde, i bice propraceno kako bude moglo. Sto je rekao i Gile, slazem se, treba malo uraditi na marketingu, pre samog davanja.

koliko si presao do ovde. "Pa, kilometar i trista".

Od mog stana do Trga ima 760m

Ajde pozz :wink:
  • 0
http://www.youtube.c...cycleFanatic89#

"The bicycle has a soul. If you succeed to love it, it will give you emotions that you will never forget."

Polar matrix - 14400km; Gary Fisher - 28983km; Wilier - ...in progress...

#16 Gary_Fisher89

Gary_Fisher89
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1215 posts
  • LocationPalace, Centar, Beograd

Postavljeno 14 September 2009 - 10:48 AM

Sada, ipak, mozemo samo na trgu damo krv.


A ti rece da neces tako blizu. Otkazujemo sve. Kakav bre Trg, sranje. c c c.

Ima ona stara ‚‚Svuda podji, kuci dodji‚‚
  • 0
http://www.youtube.c...cycleFanatic89#

"The bicycle has a soul. If you succeed to love it, it will give you emotions that you will never forget."

Polar matrix - 14400km; Gary Fisher - 28983km; Wilier - ...in progress...

#17 mixitron

mixitron
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5802 posts
  • Bajk:Moj, moj

Postavljeno 14 September 2009 - 10:57 AM

Organizam ima rezervu krvi u šteku (jetra i tako to) i oslobađa je u slučaju gubitka. Nikad se ne uzme više krvi nego što možeš da daš ali potrebno je malo vremena da ta krv iz rezerve uđe u cirkulaciju. Ko je u dobroj fizičkoj spremi lakše će da podnese taj prelazni period, možda čak neće ni osetiti lakše napore (poput pedaliranja na 'rekreativnom' pulsu), ko nije, neće mu biti svejedno.

Na ličnom primeru, davao sam krv pre koju godinu u novembru i u aprilu: u novembru sam bio u solidnoj kondiciji i nisam ni osetio da mi je izvađeno. U aprilu - taman izašao iz zime, nigde se nisam mrdnuo mesecima, bildovao mozak nad knjigom... forma nula - dvaput padoh u nesvest u 10 minuta posle davanja, dnooooooo breeeeee.
  • 0

#18 sscetnik27

sscetnik27
  • Members
  • PipPip
  • 51 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 14 September 2009 - 11:11 AM

Davanjem krvi da sad ne ulazim u fiziolosko-hemijske procese je dobro jer dolazi do stvaranja novih eritrocita ( crvenih krvnih zrnaca ) odnosno "pomladuje" se krv. Inace se preporucuje nakon davanja krvi da se pazi na ishranu i zivotni stil jer time krv ostaje "zdrava". Obaveza je npr sportista da pred pripreme daju krv i zatim se posalju na svez vazduh negde na planinu i pazi se na ishranu time telo ostaje zdravo a krv "kvalitetna", inace podrzavam ovu akciju.
  • 0
.

#19 Sherif_Gile

Sherif_Gile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 566 posts
  • LocationNiš

Postavljeno 14 September 2009 - 11:15 AM

Jebem mu gajde gile, pa ja sam znam nas petoricu koji bi došli da damo krv, a ostali nisu sa foruma. Da se nađe takvih još dvadesetak kao ja - a ovde ih se može naći, siguran sam, nije ovo mali forum - to je već 100nak ljudi bez ikakvih plakata i zajebancija...

Odlično, ako se cela zajebancija bude dobro izreklamirala ko zna još koliko će ljudi da se skupi. Ne možeš da očekuješ mnogo ljudi sve dok ti par dana pred akciju keva ne kaže da je čula da su na pijaci babe što prodaju kupus pričale da ima akcija davanja krvi :)


Što se tiče pedalanja posle davanja krvi, ne znam koliko ima prostora oko mesta gde je parkiran autobus, možete da napravite neku žurku na otvorenom i da se tu oporavljate sat-dva pa da posle toga okrenete jedan krug biciklama čisto da novinari imaju šta da snime.
  • 0
Svi vi koji hoćete da menjate ljude oko sebe uzmite gibanj od kamiona i tek kad budete naučili kako da ga ispravite pokušajte da ispravljate ljude

Neka moja piskaranja http://ja-pisem-posl...i.blogspot.com/

#20 Mile

Mile
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 423 posts

Postavljeno 14 September 2009 - 11:42 AM

Fisheru, Izvini, ni na kraj pameti mi nije bilo da mozes da se uvredis. Bas si me izbedacio.

A samo sam hteo da pripomognem jer sam zahvaljujuci ovom sajtu promenio zivot na bolje.
Na tome vam svima hvala.

U svakom slucaju, sama ideja i akcija je vaznija od onoga sta bih ja zeleo ... Pa ako resite, ja cu doci, dati krv i odo...

Pozdrav
  • 0
.




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika