Jump to content


Fotografije
- - - - -

Pravopis na dva točka


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
342 odgovora na ovu temu

#61 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3356 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 02:11 PM

Kakve sad to veze ima da li je neko bio na KiM ili nije ?  Jel' ja to dobro zakljucujem da ako neko nije bio dole na KiM, nema prava da se buni oko otimacine tog dela nase teritorije ? Kakva je to logika ? Neka mi neko objasni, jer koliko god pokusavao da je shvatim, ne uspevam.
 
Srpski nacionalizam istorijski gledano nikada nije bio uzrok nemira i ratova na Balkanu, vec pretenzije stranog faktora na teritorije koje su vekovna srpska ognjista. Bitke sa Turcima i turska okupacija, balkanski ratovi, 1. i 2. svetski rat, ratovi u Bosni, Hrvatskoj i na KiM, sve su to bili odbrambeni ratovi, nijedan nije bio osvajacki. Da nije srpskog nacionalizma odavno bismo nestali, asimilirali bismo se sa nekim drugim narodima i ostalo bi zapisano da je na ovim prostorima nekada postojala drzava koja se zvala Srbija. Hvala Bogu, pa to nije slucaj. Tezak apsurd je sto danas u nasem narodu ima pojedinaca koji su otvoreni autosovinisti.
 
A kad cujem da neko po pitanju oblika zemlje suprotstavlja termine ravno i okruglo, prikenja mi se. Kog je oblika disk ? I ravan i okrugao. Mogli bi ovi koji podrzavaju zvanicnu teoriju oblika zemlje da nauce da koriste termine sfera i/ili kugla.

Лепо речено и тачно, пре свега.
  • 0

#62 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 May 2020 - 02:18 PM

Kakve sad to veze ima da li je neko bio na KiM ili nije ? 

 

Jer većina onih glasnih u "ne damo Kosovo" nije i neće ići da ostaje bez ruku, nogu i glave. U tom smislu.

Takođe - ne bi išli tamo da žive ni u ludilu.

Još manje da probaju tamo naplatiti porez, ako bi nam ga kojim čudom vratili.

 

Što se tiče nacionalizma - ne bih dalje, jer i ovo već ode previše u politiku. A i iz iskustva: ko to ne shvata, ne vredi objašnjavati. Rezultati govore sve (naravno, mnogi vole uvek kriviti druge za svoje probleme, ali to je njihov problem).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#63 srdjoni

srdjoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2431 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 28 May 2020 - 02:18 PM

Srpski nacionalizam istorijski gledano nikada nije bio uzrok nemira i ratova na Balkanu,

 

Moglo bi se reći da je tačno. Samo, devedesetih, njegova zloupotreba od strane neopisivo glupog i besvesnog vođstva :)


  • 1
Homesick for a place you've never been...

#64 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3356 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 02:20 PM

Samo bih se nadovezao na to što je napisao Srđan i ovaj tvoj post, da ti se javno izvinim ako sam preterao - ali upravo gomila budaletina koja se busa u grudi srpstvom & "svetim Kosovom" (a bili nikad nisu na Kosovu, ili Metohiji, ili Kosovu & Metohiji - kako već to ko krsti) mi je prethodnih decenija prilično ogadila sve to, do mere da zaista svaki nacionalizam (i srpski, i bilo koji drugi) gledam kao zatucano, zastarelo gledište (samo je pitanje je li u manjoj, ili većoj meri), koje već poslednjih 100 godina donosi samo štete. Tj. sve suprotno od Svetozara Miletića i sličnih mu.

Od svih likova koji forsiraju srBski, a koje sam imao prilike upoznati, još nisam naišao na nekog s kojim bih seo popiti pivo, ili procenio da je vredno boriti se za njegovo/njeno prijateljstvo. Da li ima izuzetaka? Možda. Na osnovu mog iskustva: u promilima su.

Да кренем са краја - има изузетака и по твојим мерилима, односно честитих и нормалних људи, чак и више него што мислиш. Вероватно не обраћаш пажњу, или се крећеш у другачијим круговима. А сад замисли како је тек мени као искреном родољубу (назови то и национализмом који имма позитивну конотацију) који глдам у све појаве и ликове који загађују ту сферу, крију се иза национализма и родољубља и у лошем светлу представљају све чега се дохвате. То ти је као кад гледаш баскет кад гс играју филетанти па закључиш да је кошарка ружан спорт.
Нисам љутибаба, све је у реду. Такве су форумске дискусије :)
  • 0

#65 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 03:53 PM

... Покушај да рачун од Теленора добијеш на свом писму па ћеш видети равноправност. :(

jesi zaista, ono stvarno, trazio od Telenora racun na svom pismu?!?!?!


  • 0

#66 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3356 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 04:04 PM

jesi zaista, ono stvarno, trazio od Telenora racun na svom pismu?!?!?!


То као да ме питаш да ли сам био на Кајмакчалану. Примећујем иронију у томе што си написао, али ћу ти ипак одговорити: Да, тражио и понављам захтев сваке године пошто не желе. Тражио сам и на енглеском, немачком и норвешком, такође без успеха.
  • 0

#67 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 04:26 PM

То као да ме питаш да ли сам био на Кајмакчалану. Примећујем иронију у томе што си написао, али ћу ти ипак одговорити: Да, тражио и понављам захтев сваке године пошто не желе. Тражио сам и на енглеском, немачком и норвешком, такође без успеха.

Secas li se na kom pismu je sastavljen bio ugovor (ako si ga ti potpisivao, a ne preuzeo ili nasledio) ?

A sta bi se desilo da ne platis taj racun, pisan na ne-tvom pismu?

Si razmisljao kakve su sanse na sudu da ga...oboris?

Msm da ako je potpisani ugovor pisan cirilicom sud ima osnove da proglasi racun nevazecim!?!?!

Ako si potpisao ugovor pisan laticom, onda...nije trebalo da to uradis :( onda je kasno

 

Sta znaci *primecujem ironiju* u ovom slucaju?

Meni prosto deluje neverovatno, ali kako kaze Cane?

https://www.youtube....h?v=QeLGoeolA3c


  • 0

#68 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3356 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 04:48 PM

Secas li se na kom pismu je sastavljen bio ugovor (ako si ga ti potpisivao, a ne preuzeo ili nasledio) ?
A sta bi se desilo da ne platis taj racun, pisan na ne-tvom pismu?
Si razmisljao kakve su sanse na sudu da ga...oboris?
Msm da ako je potpisani ugovor pisan cirilicom sud ima osnove da proglasi racun nevazecim!?!?!
Ako si potpisao ugovor pisan laticom, onda...nije trebalo da to uradis :( onda je kasno
 
Sta znaci *primecujem ironiju* u ovom slucaju?
Meni prosto deluje neverovatno, ali kako kaze Cane?

Не могу на суду да добијем јер имају право пошто су у овој земљи, приватне компаније изузете од закона који обавезује јавне службе и институције на употребу ћириличног писма, већ имају избор по своме. Па не могу ни удружења за заштиту културних добара и ћирилице да с њима изађу на крај, а не појединац :)
  • 0

#69 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 05:16 PM

.... Па не могу ни удружења за заштиту културних добара и ћирилице да с њима изађу на крај, а не појединац :)

to sam i mislio, da kao pojedinac dobijes podrsku...drzave. Al, ocigledno je njoj vaznija kompanija.

I ti i dalje mislis da se treba nesto mnogo gicati oko takve drzave, koja na taj nacin gleda *svoje*?


  • 0

#70 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3356 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 05:24 PM

to sam i mislio, da kao pojedinac dobijes podrsku...drzave. Al, ocigledno je njoj vaznija kompanija.
I ti i dalje mislis da se treba nesto mnogo gicati oko takve drzave, koja na taj nacin gleda *svoje*?

Ко ће, ако не ја? Када, ако не сада?
Сада је амплитуда у минусу, али ако немам наде да ће једнога дана поново бити у плусу, шта би онда имало смисла? Волим своју земљу и свој народ, а ,,гицање" је, метафорички речено, ношење крста. :)
  • 1

#71 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 05:35 PM

Ко ће, ако не ја? Када, ако не сада?

rage gainst the machine?

*It has to start somewhere It has to start sometime What better place than here, what better time than now?*

https://www.youtube....h?v=n1GUfgKS58Y

ne zameri na sliki :)


  • 0

#72 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 05:58 PM

Ти лингвисти не само да се не слажу, већ на стручан начин образлажу своје неслагање. То значи да не треба олако одбацивати ,,срБски” само зато јер је неко рекао да је то заостало.
Не, није фраза. Бар не већа од оне о ,,богатству” због тога што имамо два писма. Ко се одриче? Онај ко је лењ да српски језик пише српским писмо, па још ту своју лењост брани савременошћу и низом других ствари. Хрватима је Новосадским споразумом такође било понуђено двоазбучно богатство, то јест ћирилица уз латиници (и онај хибрид хрватско-српски језик) па нису задржали ни једно, ни друго. Глупљи од нас?


1. Nije to poenta. Stvar je u tome da, sve dok ne postane zvanično ispravno, "srbski" ostaje nepravilan oblik. A ti lingvisti slobodno neka se bore za promene i neka dokazuju svoje tvrdnje. Možda i uspeju jednog dana. A do tada, ko želi da piše po pravilima srpskog jezika, ne sme da upotrebljava nepravilan oblik "srbski".

2. Onaj ko piše latinicom piše srpskim pismom i ne odriče se ćirilice.
  • 0

#73 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 06:20 PM

...2. Onaj ko piše latinicom piše srpskim pismom i ne odriče se ćirilice.

citajuci ovo (pisano latinicom)

https://www.paragraf...a_i_pisama.html

meni se nekako cini da si u pravu, msm, ako se ogranicimo na saobracajne znake na medjunarodnim i magistralnim putevima.

 

U svakom drugom (sluzbenom) slucaju mi se cini da je to krsenje zakona?!?!?

Al ko jos za to kod nas mari? Najmanje ta drzava koja je te zakone i donela a nema nameru da ih sprovodi (neselektivno)!


  • 0

#74 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3356 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 06:29 PM

1. Nije to poenta. Stvar je u tome da, sve dok ne postane zvanično ispravno, "srbski" ostaje nepravilan oblik. A ti lingvisti slobodno neka se bore za promene i neka dokazuju svoje tvrdnje. Možda i uspeju jednog dana. A do tada, ko želi da piše po pravilima srpskog jezika, ne sme da upotrebljava nepravilan oblik "srbski".
2. Onaj ko piše latinicom piše srpskim pismom i ne odriče se ćirilice.

Сме да употребљава ,,србски", уз услов да му не смета да га неко не назове неписменим. Мудром човеку то неће сметати, поготово не мудром и стрпљивом. Ну оном који се нада обнови.
Српско писмо је ћирилица, док је латиница силом (меком или грубом, не мари) наметнуто писмо у некадашњој држави. Не знам кско се не одриче свог писма, ако га не користи из лењости или обманутости? А незнање/обманутост није оправдање.
  • 0

#75 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 06:33 PM

... Хрватима је Новосадским споразумом такође било понуђено двоазбучно богатство, то јест ћирилица уз латиници (и онај хибрид хрватско-српски језик) па нису задржали ни једно, ни друго. Глупљи од нас?

msm da si ovde malo promasio. Kazes Hrvatima je bilo ponudjeno? Pa bilo je i prihvaceno, zar ne?

Potpisao je i Krleza, koji msm da je u tom trenutku bio najveci autoritet (da tako kazem)?
Nije ostalo samo slovo na papiru, zazivelo je i u praksi, zar ne?

Bar se meni cini tako gledajuci u svoju djacku knjizicu. :(


  • 0

#76 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3356 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 06:39 PM

msm da si ovde malo promasio. Kazes Hrvatima je bilo ponudjeno? Pa bilo je i prihvaceno, zar ne?
Potpisao je i Krleza, koji msm da je u tom trenutku bio najveci autoritet (da tako kazem)?
Nije ostalo samo slovo na papiru, zazivelo je i u praksi, zar ne?
Bar se meni cini tako gledajuci u svoju djacku knjizicu. :(

Позната је Крлежина љубав према Србима и српском језику. Било је прихваћено, али је остало мртво слово на папиру у Хрватској. Тамо се уназад два века прогања ћирилица и данас нема никог ко каже да говори ,,хрватско-српским”, а овде? Српскохрватски и даље живи, а о заступљености ћирилице у јавном простору и књижевним издањима, новинама, интернету, да и не говоримо. Језива несразмера у односу на латиницу. Тужна, заправо.
  • 1

#77 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 06:52 PM

... Тамо се уназад два века прогања ћирилица и данас нема никог ко каже да говори ,,хрватско-српским”, а овде? Српскохрватски и даље живи...

da! Ovim si me samo jos vise uverio da je dvopismo zapravo bogatstvo!

 

A vezano za ono tvoje pitanje od ranije...da li su *susjedi* (kao drzava msm)...

 

 

 ... па нису задржали ни једно, ни друго. Глупљи од нас?

ne bih znao da ti odgovorim nista drugo

sem da ti kazem da msm da su siromasniji (mozda jedino materijalno ne) i to bas iz gore navedenih razloga.


  • 0

#78 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 07:03 PM

Сме да употребљава ,,србски", уз услов да му не смета да га неко не назове неписменим.


Српско писмо је ћирилица, док је латиница силом (меком или грубом, не мари) наметнуто писмо у некадашњој држави. Не знам кско се не одриче свог писма, ако га не користи из лењости или обманутости? А незнање/обманутост није оправдање.

1. Svašta se sme na ovom svetu, ima mnogo stvari koje nisu po PS-u, a nisu kažnjive.
Samo da je "srbski" nepravilno - jeste, tu nema zbora.
2. I ćirilicu je neko nametnuo, nije ni ona odvajkada.
*
Gde to u Srbiji živi srpskohrvatski jezik?
  • 0

#79 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3356 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 07:03 PM

da! Ovim si me samo jos vise uverio da je dvopismo zapravo bogatstvo!

A vezano za ono tvoje pitanje od ranije...da li su *susjedi* (kao drzava msm)...



ne bih znao da ti odgovorim nista drugo
sem da ti kazem da msm da su siromasniji (mozda jedino materijalno ne) i to bas iz gore navedenih razloga.

Што се код њих прогања, то је стара историја, али зашто се код нас прогања? Где је богатство ако на сто издавача дођу два са ћириличним издањима? Ако у мом граду нема саобраћајних табли са натписима на српској ћирилици? Где је богатство ако на форуму један од десет пише ћирилицом? :)
Мене не занима ко је богат од суседа, али ми се сами осиромашујемо протеривањем српског језика и писма у нашој земљи.
  • 0

#80 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 07:13 PM

Druže, i latinski, i stari grčki, umrli su polako, na tenane, a to su bili veliki jezici.
A gde neće jedno pismo nekog malog jezika.

I sad deca u Italiji i Grčkoj uče te svoje stare jezike, čisto onako da ih poznaju, iako im neće previše trebati u životu.

Jezici su živa stvar, menjaju se, evoluiraju, umiru...
Tako isto i pisma.
Učiće deca u Srbiji za 100 godina ćirilicu čisto onako da bi je znali, iako im u životu neće biti potrebna.

A ko misli da se treba držati starog, neka se bori za vraćanje na pisma još starija od ćirilice.
  • 1




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika