Jump to content


Fotografije
- - - - -

Pravopis na dva točka


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
342 odgovora na ovu temu

#81 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3355 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 07:17 PM

Druže, i latinski, i stari grčki, umrli su polako, na tenane, a to su bili veliki jezici.
A gde neće jedno pismo nekog malog jezika.
I sad deca u Italiji i Grčkoj uče te svoje stare jezike, čisto onako da ih poznaju, iako im neće previše trebati u životu.
Jezici su živa stvar, menjaju se, evoluiraju, umiru...
Tako isto i pisma.
Učiće deca u Srbiji za 100 godina ćirilicu čisto onako da bi je znali, iako im u životu neće biti potrebna.

Нисам дефетиста по природи. Једно је умирање теком времена и природним током, овде то није случај, ћирилица се прогања и протерује. Колико је у мојим малим моћима, трудићу се да је сачувам.
  • 1

#82 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 07:26 PM

Sta ce bii sa Srbijom i srpskim jezikom za 100 godina, ostaje otvoreno pitanje. Ali smem da stavim glavu na panj da se, primera radi, Saudijci nece odreci arapskog alfabeta, Izraelci hebrejskog alfabeta i Rusi svoje cirilice.


  • 3

#83 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3355 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 07:30 PM

Sta ce bii sa Srbijom i srpskim jezikom za 100 godina, ostaje otvoreno pitanje. Ali smem da stavim glavu na panj da se, primera radi, Saudijci nece odreci arapskog alfabeta, Izraelci hebrejskog alfabeta i Rusi svoje cirilice.


О томе и говорим. А овде Србин не чува српско писмо. Због чега, побогу? Савремености? Па у суседству нам и данас разбијају табле (а ено и главе) са нашим писмом, а ми га сами прогањамо. Заиста, где то још има?
  • 1

#84 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 07:37 PM

О томе и говорим. А овде Србин не чува српско писмо. Због чега, побогу? Савремености? Па у суседству нам и данас разбијају табле (а ено и главе) са нашим писмом, а ми га сами прогањамо. Заиста, где то још има?

Zbog toga sto smo odavno postali ''kvarljiva roba'', zbog gomile izroda kojima je draze tudje nego svoje, jer je zito prepuno kukolja, zbog mnostva sitnih dusa koje boli ***** za opste dobro dokle god je njima dobro...

 

Jesu teske reci, ali uvek sam gledao da budem realan, bez obzira koliko je istina gorka.


  • 1

#85 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 07:42 PM

...Saudijci nece odreci arapskog alfabeta, Izraelci hebrejskog alfabeta i Rusi svoje cirilice.

odlican izbor primera sa kojima apsolutno ravnopravno mozemo da se merimo u svakom pogledu,

pa onda kad to obavimo onda i kao poslednje se merimo i po pismu!


  • 0

#86 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 07:45 PM

...Где је богатство ако на форуму један од десет пише ћирилицом? :)

u tom jednom. I svi ga razumeju i dopisuju se sa njim. U tebi! I u nama, jedni pored drugih!

Ne znam dal ima neki smajli koji kaze *ovaj je mrtav ozbiljan*?!?!

 

 

...Мене не занима ко је богат од суседа, али ми се сами осиромашујемо протеривањем српског језика и писма у нашој земљи.

a zanima te ko je pametan od susjeda? Ne razumem?!?!

 

Msm da smo prihvatili jedno pismo, i to ono *pravo*...znaci iskljucivo latinicu (i sve sto sa njom sledi)

verovatno bi bili primer njima, a ne oni nama (tj tebi, jer si ih prvi ubacio u pricu) :)

Al smo tvrdoglavi, volemo uskurac da teramo, pa to ti je.

 

Slusaj burazere, pametnije ti ovako! Jes, ti ce* da mi kazes!?!?!

Msm da smo jos dobro i prosli kako je ovo nedavno moglo da bude :)


  • 0

#87 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 07:46 PM

Druze, jel' si ti novinar po struci ? 

 

Pitam jer se hvatas za jedno, ignorisuci drugo, izbacujuci stvari iz konteksta. Jel' sam lepo napisao da sa Srbijom ostaje otvoreno pitanje ? Ukljuci malo mozak i razmisli zasto sam to napisao, umesto sto odgovaras tako maliciozno.


  • 0

#88 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 07:46 PM

Савремености? Па у суседству нам и данас разбијају табле (а ено и главе) са нашим писмом, а ми га сами прогањамо. Заиста, где то још има?

ko o cemu, ti o susjedstvu!?!?!


  • 0

#89 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 07:52 PM

Druze, jel' si ti novinar po struci ? 

 

Pitam jer se hvatas za jedno, ignorisuci drugo, izbacujuci stvari iz konteksta. Jel' sam lepo napisao da sa Srbijom ostaje otvoreno pitanje ? Ukljuci malo mozak i razmisli zasto sam to napisao, umesto sto odgovaras tako maliciozno.

slobodno pitaj, nisam. :)

 

Nista ne ignorisem vec msm da gledam sveobuhvatno!

Sta je maliciozno u tome sto msm da nismo za porediti sa njima ni u cemu, pa ni u jeziku? Ironija?

Sta je tu van konteksta?


  • 0

#90 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 07:58 PM

Pa ko se poredio sa njima, koja te je logika dovela do takvog utiska ? G-din iz Grcke je rekao da su umrli mnogi jezici i pisma, ja kazem da ostaje otvoreno pitanje da se i sa nasim jezikom i pismom kroz 100 godina desi isto, ali da se sigurno to nece desiti sa gore pobrojanim narodima. Znaci nas nisam stavljao u istu ravan sa tim narodima, vec suprotno. Valjda sad kapiras.

 

Posto rece da slobodno pitam, sta si ti po nacionalnosti, posto vidim da koristis ijekavicu ?


  • 0

#91 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 08:04 PM

Posto rece da slobodno pitam, sta si ti po nacionalnosti, posto vidim da koristis ijekavicu ?

ne znam gde si video da koristim ijekavicu?

 

A na ovako pitanje ne znam sta da ti odgvorim, a da se ne uvredis!?!?! :) 


  • 0

#92 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3355 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 08:04 PM

u tom jednom. I svi ga razumeju i dopisuju se sa njim. U tebi! I u nama, jedni pored drugih!
Ne znam dal ima neki smajli koji kaze *ovaj je mrtav ozbiljan*?!?!
 
 

a zanima te ko je pametan od susjeda? Ne razumem?!?!
 
Msm da smo prihvatili jedno pismo, i to ono *pravo*...znaci iskljucivo latinicu (i sve sto sa njom sledi)
verovatno bi bili primer njima, a ne oni nama (tj tebi, jer si ih prvi ubacio u pricu) :)
Al smo tvrdoglavi, volemo uskurac da teramo, pa to ti je.
 
Slusaj burazere, pametnije ti ovako! Jes, ti ce* da mi kazes!?!?!
Msm da smo jos dobro i prosli kako je ovo nedavno moglo da bude :)

Били бисмо пример да чувамо своје, не да прихватимо туме и још га тврдоглаво бранимо, док наше запуштамо. Шта запуштамо, прогањамо. Не видим ниједан разлог због чега бисмо протерали наше писмо. Суседство наводим само зато јер је њихов историјски вишекратни прогон нашег писма ( све само не случајан) сам по себи довољан разлог да бранимо своје.
Немојмо мешати појединачне добре људе и карактере са очувањем заоставштине. То је нешто што нема везе једно са другим.
  • 0

#93 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 08:08 PM

...Немојмо мешати појединачне добре људе и карактере са очувањем заоставштине. То је нешто што нема везе једно са другим.

pa pojedinacni dobri ljudi i karakteri se sabiraju valjda u nesto, i na taj nacin bi trebalo da ostvaruju neku vezu, ili gresim !?!


  • 0

#94 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 08:09 PM

ne znam gde si video da koristim ijekavicu?

 

A na ovako pitanje ne znam sta da ti odgvorim, a da se ne uvredis!?!?! :)

Sto bih se ja nasao uvredjen zbog necije nacionalnosti ? Samo volim da steknem sto blizu sliku o sagovorniku, kako bih stvari shvatio sto bolje.

 

Evo ovde

Screenshot-1.jpg


  • 0

#95 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 08:12 PM

...ћирилица се прогања и протерује. Колико је у мојим малим моћима, трудићу се да је сачувам.

..msm da je ovo malo previse mracno receno, jer..tebi, meni, bilo kome...niko ne brani da je koristimo.

tako da msm da je tacnije ono sto si rekao posle toga

 

...док наше запуштамо...


  • 0

#96 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3355 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 08:13 PM

pa pojedinacni dobri ljudi i karakteri se sabiraju valjda u nesto, i na taj nacin bi trebalo da ostvaruju neku vezu, ili gresim !?!


Не грешиш, наравно. Али очување нашег легата, међу којима је српско писмо један од најважнијих, надилази појам ,,доброг човека”. Знам многе добре људе који су према томе веома немарни. Обманути. Ником ја не одузимам право да буде добар човек или да то за себе мисли, али ћирилица је писмо нашег језика које заслужује да се њиме бавимо, а не да га протерујемо. Нема она користи од ,,добрих људи” ако је тек свака стота књига у Србији штампана ћирилично.
  • 0

#97 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3355 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 08:15 PM

..msm da je ovo malo previse mracno receno, jer..tebi, meni, bilo kome...niko ne brani da je koristimo.
tako da msm da je tacnije ono sto si rekao posle toga

Ако мислиш да не постоји тенденција која нас наводи на напуштање ћирилице (мека сила), онда си по том питању наиван. :)
  • 0

#98 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 08:25 PM

Sto bih se ja nasao uvredjen zbog necije nacionalnosti ? Samo volim da steknem sto blizu sliku o sagovorniku, kako bih stvari shvatio sto bolje.

 

Evo ovde

Screenshot-1.jpg

Ne bi se ti uvredio zbog moje nacionalnosti vec zbog mog odgovora kojim bih te poslao

tamo gde treba da posaljem svakoga ko na bici forumu poteze pitanje necije nacionalnosti.

 

A verovatno vise ne bi ni pisalo 0 warning points ispod avatara. :(

 

Za sliku mi primerenije da mi trazis fotografiju nego rodoslov.

Jedna rec u 4668 postova! Ovde postaje gusto!!!


  • 1

#99 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14616 posts

Postavljeno 28 May 2020 - 08:25 PM

Ja bih voleo da drzava podeli nama ili proda uz subvencije mehanicke tastature za kompjutere na kojima su slova na tasterima ispisana na cirilici i to lepo rasporedjena da ne moram da ih trazim pod nekim kombinacijama tastera. Lepe kvalitetne mehanicke tastature (IBM M), cak sam spreman da potrosim ovih sto evra na jednu ako takva postoji u prodaji.


  • 0

#100 Zorzo

Zorzo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 186 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 May 2020 - 08:27 PM

Ако мислиш да не постоји тенденција која нас наводи на напуштање ћирилице (мека сила), онда си по том питању наиван. :)


Све је речено у одговору.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika