Jump to content


Fotografije

srednji pogon,alat i popravka


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
285 odgovora na ovu temu

#221 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 28 October 2015 - 06:21 PM

Занима ме пар ствари у вези дужина патрона: због чега се патроне ''деле'' на друмске и мтб? Који је разлог да су друмске патроне краће од мтб патрона? Да ли могу да се комбинују кућишта лежајева и средишњи део (шупља пластика), да се средњи део друмске патроне упари са лежајевима мтб патроне и обрнуто - при том мислим на холотек патроне. Могу ли друмашки погони са мтб патроном и обрнуто? Хвала  n2:read


  • 0

#222 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 28 October 2015 - 06:34 PM

Moze

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#223 gagi018

gagi018
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 06:53 PM

kako znati kada su prednji i zadnji zupcanici lepo u osi postavljeni? koji se prvo zubcanici postavljaju a zatim koji naspram njih? da li se prvo zadnji tocak nacentrira tacno po sredini viljuske?


  • 0

#224 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 November 2015 - 07:25 PM

Zadnji točak se centrira tako da felna ide po sredini viljuške, po sredini bicikla. 

geometrija-tocka_zpsce0ab00b-290x300.jpg

 

 

Lančanici se centriraju na sledeći način:

 

CampagnoloNRRoadTripleChainline_zps873a4

 

Sredina pogona (između dva lančanika, ili srednji na triplu) treba da se poravna sa sredinom kasete. To je neka sredina. Ako više voziš na velikom lančaniku, ne smeta da pogon bude malo više "ka unutra", jer će lanac na velikom lančaniku biti manje iskošen kad pozadi šaltaš na sredinu kasete, na primer. Ako više koristiš mali i srednji zupčanik, onda opet bolje da bude baš na sredini, ili čak malo ka napolje - da se ne iskosi previše lanac kad sa srednjeg napred kombinuješ manje zupčanike pozadi.

 

Time praktično utičeš koliko će ovo ukoso da bude ukoso u praksi:

 

ukrstanje-lanca.png

 

cross-chaining.jpg

 

Praktično možeš donekle izmeniti ove zone prihvatljive ukošenosti lanca:

 

cross-chaining-2.jpg

 

Ipak, ako pogodiš baš sredinu na sredinu, nećeš puno pogrešiti. Nećeš ni ako malo promašiš. Samo je važno da lanac nigde ne češe i ne smeta - to je glavno ograničenje.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#225 gagi018

gagi018
  • Members
  • PipPip
  • 43 posts

Postavljeno 04 November 2015 - 09:41 PM

hvala ti za ovako dobro objasnjenje


  • 0

#226 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 May 2020 - 08:38 AM

Zna li neko oko šrafova za šajbne, da li ovo odgovara na R600 compact pogon? Koja dužina treba, pretpostavljam ovi duži, 8.5mm?

 

https://www.aliexpre...961752757.html?

 

Takođe ne znam zašto ovde idu u setu od 4 komada kad je potrebno 5...

 

https://www.aliexpre...2913069387.html

 

Na 11f R9000 pogonu idu 4 ali nisam siguran da su isti (da imaju onu čauricu, da li je isti navoj dužina itd) a nisu na imbus već torex što nemam pa ne mogu da skinem da proverim.


  • 0

#227 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 01 May 2020 - 09:16 AM

Uh, ne bih se ja zajebavao sa aluminijumom u vezi tih srafova. Celik ili titanijum makar, mada je ovo drugo skupo, odnos ulozeno-dobijeno je ipak na strani celika.


  • 2

#228 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 10 May 2020 - 11:09 AM

Kakva je ovo patrona, cup and cone ili monoblok? Slike su sa leve strane. Meni liči na monoblok, ali ne znam čemu služi ovaj prsten sa tri zareza? Skinuo sam prvo prsten, pa i šoljicu. Nemam alat da skinem i desnu (leva je mogla improvizovanim metodama, desna ne).IMG_20200510_105407.jpg IMG_20200510_105522.jpg IMG_20200510_130627.jpg
  • 0

#229 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 22 July 2020 - 11:28 PM

Bio sam kod majstora da se raspitam za menjanje pogona (obicna osovina sa soljama, cetvrtka) ali mi je trazio oko 15€ za ruke za zamenu drugom osovinom ili 20€ za ugradnju patrone pa sam rastavio sam. Kupio sam novu osovinu i vencice a solje vec imam.

Prvo da pitam je li bolje da stavim vencice ili da stavim kuglice?

Drugo, kada osovina prodje kroz solje, ostaje luft od milimetar oko osovine gde mogu da prodju prasina i voda. Je li to normalno ili sam preskocio da kupim neki deo?

Trece, da li duzi kraj osovine ide uvek na lancanike ili nema pravila?
Prosli put je bilo tako ali je onda leva solja bila usla cela oko pola centimetra u ram a prednji menjac nije mogao da dohvati do najveceg lancanika toliko da bi prebacio lanac.
Zato sam sad mislio da okrenem osovinu kontra. Ranije mi je i linija lanca bila pomerena ka spolja, tj lancanici su bili izbaceni.

Prednji menjac nikad nije hteo da mi prebacuje na sva tri lancanika pa se mislim da li je do menjaca ili je osovina pravila problem. Pogon mi je 28-38-48, ako je menjac za dubl, da li bi on pravio problem? Ili ako je kratak kavez? Kako da znam to, postoji li nesto da mogu da izmerim pa da vidim zasto nece? Sad je vec izakan ali nije hteo ni kad je bio nov.

Inace, sirina rama gde je srednji pogon je 70 a navoji su kontra, na jednoj strani je levi a na drugoj desni.
  • 0

#230 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 23 July 2020 - 12:14 AM

1. Stavi vencice.

2. Normalno je da ima lufta gde mogu da udju prasina i voda.

3. Duzi kraj osovine ide u lancanike.

4. Svi problemi su posledica osovine neodgovarajucih dimenzija. Postoji 36 takvih osovina razlicitih dimenzija. Oznacene su kombincijom brojeva i slova. Kada kupujes osovinu potrebno je da zabelezis oznaku na staroj ili da premeris levi, centralni i desni deo osovine i trazis u prodavnici istu takvu.

 

Primeri oznaka i dimenzija osovine

 

cottered_spindle.png

 

Posto si napisao da ti je sirina rama gde je srednji pogon 70mm trebalo bi da ti odgovara neka osovina cija oznaka pocinje sa brojem 5. A sve to treba uskladiti sa srednjim pogonom koji je predvidjen za samo jednu dimenziju osovine.

 

Zakljucak

 

One-Does-Not-Simply.jpg


  • 2

#231 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 23 July 2020 - 07:40 AM

Visal-  Bolje plati majstoru da ugradi patronu i resio si problem,ona je u zlatnom tocku oko 1200  din klasa altus,znaci posto ne znas sam da izmeris bolje daj majstoru,nije to mnogo. 
 
So se tice toga ,sta je bolje venci ili kuglice, glupo je tvrditi da su bolji venci,to samo onaj ko nema iskustva sa tim opravkama  moze tako nesto da tvrdi. Ja sam na mom  gradskom capriolu na pogonu,stalno imao problema sa vencicima, malo malo samelje vencice (kineska jeftina roba),sve dok nisam odvojio vremena i polako stavio kuglice ,posto idu na taj nacin vise kuglica,znaci i izdrzljivost je veca,nebitno sto se taru kuglica o kuglicu.Problem je samo polako lepiti kuglice na  solje namazane sa mascu, da ne ispadnu.


  • 1

#232 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 July 2020 - 09:39 AM

Jesi čuo Dušane, glupo je da tvrdiš a nemaš iskustva. :D


  • 1

#233 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 23 July 2020 - 10:39 AM

Hvala na odgovorima. Pomogao je meni Dusan i na drugim temama.

Sto se servisa tice, covek nije znao da duzi kraj ide na lancanike, opet mi je dao u sustini istu osovinu, iako sam mu objasnio sve sto i vama. Da mu dam 20€ samo da mi dotegne patronu alatom, i vrati kurble, ne bih. Ceo bajk ne kosta toliko. Imam i kvalitetnije bajkove, za njih bi i dao ali za ovaj ne. Ko zna da li bi i potrefio liniju lanca, deluje mi da bi samo zavrnuo koju god patronu izaberem i rekao dobro je to.
Nemam ni vremena da idem u Bg i trazim drugog majstora, da ne objasnjavam zasto, moram ovo danas da zavrsim.

Ili sa tom gore tabelom nesto nije u redu ili Kinezi ne prave po tom standardu. Osovina koju menjam je bas 3U, ali je kod mene duzina skoro 128 a u tabeli je 124.5.

Takodje, sirina od 70 bi trebalo da je italijanski standard, ali ja imam levi navoj na desnoj strani.

Pokusacu da zamenim za drugu osovinu ako ima, tako da duzi kraj bude kraci za pola centimetra. Ako ne, stavicu ovu i vozi Misko, a o patronama i liniji lanca drugom prilikom.
  • 0

#234 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 24 July 2020 - 12:52 PM

Juče je sve stavljeno, samo mi ostaje problem lufta.
Čim dotegnem i vozim malo, luft se vrati.
Ako previše stegnem, bojim se da ću da iskrivim venčiće.
Da li se ovde luft toleriše i koliko lufta? Da znam da li na svakih nekoliko vožnji da dotežem pomalo ili da ostavim tako kako jeste?

Stavio sam venčiće a ne kuglice jer sam se bojao da bi bez njih osovina pomerila liniju lanca udesno, što nisam hteo i da ne bi ostalo sa druge strane dovoljno navoja na šolji da stavim lockring.
  • 0

#235 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14614 posts

Postavljeno 24 July 2020 - 01:37 PM

Postoje i razlicite dimenzije vencica i kuglica, ako nisi siguran da odgovaraju toj osovini onda izvadi kuglice iz venca. Venac ne utice na to da li se osovina pomera u desno. Solje ne bi trebale da se odvijaju u toku voznje, znaci da nesto ne odgovara. Osovine sa oznakom koja pocinje brojem 5 imaju duzi centralni deo sto bi znacilo da ne moras solju da uvrces toliko u ram i ostalo bi ti dovoljno mesta za lockring.


  • 0

#236 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 25 July 2020 - 04:51 PM

To se radi na osecaj, ja otprilike tacno znam po otporu koji osovina pravi, kakav je kvlitet tog sklopa.
Luft se tolerise, ako je situacija bez lufa pretegnuta osovina.
Onda se ostavi mrvica lufta, koja se ne oseca u voznji.

Ako posle nekih 50ak km, dolazi do promene u luftu onda ta osovina koji si uzeo je neupotrevljiva, ili si solje neupotrebljive.

Sa kvalitetnim sklopom do pojave lufta prolaze godine, ali ako pretegnes, brzo to sve propadne...

Sent from my Redmi 7A using Tapatalk
  • 0

#237 Visal

Visal
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 190 posts

Postavljeno 25 July 2020 - 06:14 PM

Hvala vam puno, rešili ste mi problem za sad. Ispao sam budala i to teška.
Prošli put sam sam menjao pogon i to je držalo nekoliko godina ali sam malo i prešao s tim biciklom možda oko 3000km.

Venčići su se raspali pa nisam ni gledao kako idu dok sam ih vadio. Kad sam kupovao osovinu i nove venčiće, pitao sam majstora da mi pokaže kako treba, za svaki slučaj. I on obrne venčiće, stavi ih naopako, zaobljeni kraj do osovine a ravni kraj do šolje.
Možda je čovek i nenamerno pogrešio ali i ja slepo verujem i ne preispitujem.

Bax, kako određuješ kad menjaš, tako što samu osovinu vrtiš prstima i odrediš kad je dosta, ili vrtiš pedalu?
  • 0

#238 Bax

Bax
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1167 posts

Postavljeno 25 July 2020 - 06:28 PM

Ne moze sa pedalom da se proceni, preveliku masu imas pod prstom, samo gola osovina.

Te osovine budu malo grublje od osovine tocka.

Ako mozes bez zapinjanja da je vrtis pod prstom, to je OK, moze malo teze da ide, od onog puter osecaja.

Generalno taj sistem sa soljama je jako trajan, ako su delovi trajni, imam neke Simplex osovine, i to sve staro 30 godina, ni jedna nema packu.

Pitanje jel moze to da se uradi sa tim jeftinim kineskim osovinama.

Ogromna je to razlika u kvalitetu.

Ja volim da stavim Shimano patronu za 10 evra kad god imam prilike, ali i njih proverim u radnji kako rade.
  • 0

#239 miree

miree
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 460 posts

Postavljeno 24 August 2020 - 12:48 PM

Moze li neko iz iskustva da mi kaze kakva razlika u voznji moze da se ocekuje zamenom pogona i srednje glave sa cetvrtke na hollowtech II ?


  • 0

#240 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 24 August 2020 - 12:55 PM

U principu nikakva. Ako je i jedan i drugi sitem ispravan, neces nesto osetiti.


  • 1
.




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika