Jump to content


Fotografije

srednji pogon,alat i popravka


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
285 odgovora na ovu temu

#201 Tamoinazad

Tamoinazad
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 08 October 2015 - 03:48 AM

Pozdrav ekipo.Imam hollowtech II deore lx pogon,osetio sam grebanje i skripanje,majstor je rasturio,i dijagnoza je pohabana osovina kurble,kako mi je rekao.Drugarima nije jasno kako je to moguce.Valjda se neki lager ukocio,i ovo se okretalo i grickalo.
Postoji li neko resenje?Serviser savetuje nov pogon,gledao sam samo kurble,neki polovan pogon..
Hvala u napred
  • 0

#202 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 08 October 2015 - 05:22 AM

Pre nego dobijes odgovor, da li je majstor skidao kurble ili je rekao napamet?

Ovako na nevidjeno po opisanoj simptomatici bih rekao da je u pitanju patrona.


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#203 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 08 October 2015 - 06:13 AM

Pozdrav ekipo.Imam hollowtech II deore lx pogon,osetio sam grebanje i skripanje,majstor je rasturio,i dijagnoza je pohabana osovina kurble,kako mi je rekao.Drugarima nije jasno kako je to moguce.Valjda se neki lager ukocio,i ovo se okretalo i grickalo.
Postoji li neko resenje?Serviser savetuje nov pogon,gledao sam samo kurble,neki polovan pogon..
Hvala u napred

ja bih trazio potvrdu drugog majstora. HT2 je tako konstruisan da prva stvar koja propadne bude ona plastika koja pokriva lezaj.

 

Lezaj kod HT2 sistema (i vecine slicnih sa spoljnim lezajima) ima rupu od 25mm a vratilo (osovina) ima precnik 24mm. Izmedju ova 2 celicna dela se nalazi plasticni poklopac lezaja koji sem estetske i zaptivne ima i sigurnosnu funkciju.

NPR: Italijanski proizvodjac FRM ima vratilo pogona (msm da je model CU2) precnika 25mm

i ima plasticni poklopac lezaja koji pokriva samo lezaj sto se navodi kao najveci (sigurnosni) nedostatak ovog pogona.

 

Sami lezaji pogona su potrisni materijal i Shimano ih nudi kao poseban deo dok je vratilo (osovina) integralni deo desne kurble i ne prodaje se posebno. Msm, nisi valjda toliki baksuz.

 

Imas pp


  • 0

#204 Tamoinazad

Tamoinazad
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 10 October 2015 - 08:03 AM

Cekam na misljenje drugog majstora,ako ne daj boze bude trebao da se uzima nov pogon,sta mislite o ovome?Trebalo bi da pase na 9ofaz
U Planet bike-u imaju njega i ovaj
http://planetbike.rs...vi/Pogoni/5771/
  • 0

#205 Tamoinazad

Tamoinazad
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 10 October 2015 - 08:06 AM

Vidim da nisam uneo drugi link evo ga taj drugi pogon http://planetbike.rs...26-175mm/17507/
  • 0

#206 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 10 October 2015 - 03:49 PM

http://planetbike.rs...vi/Pogoni/5771/  Ovaj ti odgovara

http://planetbike.rs...26-175mm/17507/  Ovaj ti ne odgovara


  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#207 Architect92

Architect92
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 610 posts

Postavljeno 10 October 2015 - 07:34 PM

Probaj naći kurble na berzi pa prebaci lančanike sa svog pogona, mislim da je to daleko isplativije...


  • 0

#208 Tamoinazad

Tamoinazad
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 10 October 2015 - 08:12 PM

Pa gledao sam,sto je bilo extra skoro se prodalo,a trebace i patrona nova...Skoro bi izaslo na isto,kao ovaj 590 pogon
  • 0

#209 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 11 October 2015 - 11:39 AM

Koliko dugo si vozio sa tim grebanjem i skripanjem? Zbog ove plastike u patroni koju pominju gore, nema sanse da se vratilo izgrebe. Jedino ako si terao dugo pa pojeo plastiku mada ne znam kolko blesav moras da budes da ti ne zasmeta luft od milimetar u pogonu, ne bi mogao da vozis i da hoces. Mislim da ti majstor prodaje pricu da bi vise naplatio, ali tu je najverovatnije jedini problem patrona.
  • 0

#210 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 11 October 2015 - 02:03 PM

Pozdrav svima, da ne bih otvarao novu temu postavicu pitanje ovde. Naime desava mi se da se patrona pogona malo odvrne i dolazi do lufta tj setanja levo desno. Prvi put sam mislio da je otisla patrona medjutim kad sam je izvadio video sam da nema lufta izmedju osovine i tela. Navoji su dobri, patrona skoro do kraja moze da se uvrne rukom, posle je nazalost dotezem nekim spic klestima jer nemam alat za patronu, lepo ja to dotegnem i drzi par dana izgleda i onda se popusti. Sta bi mogao da preduzmem da se nebi odvrtalo. Da li da mi u servisu dotegne kljucem ili mozda loktite moze da pomogne. Shimano cetvrtka je u pitanju.
  • 0

#211 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 11 October 2015 - 02:14 PM

Ne mozes ti klestima dotegnuti koliko treba. Nosi u servis.


  • 0

#212 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 11 October 2015 - 02:23 PM

Pozdrav svima, da ne bih otvarao novu temu postavicu pitanje ovde. Naime desava mi se da se patrona pogona malo odvrne i dolazi do lufta tj setanja levo desno. Prvi put sam mislio da je otisla patrona medjutim kad sam je izvadio video sam da nema lufta izmedju osovine i tela. Navoji su dobri, patrona skoro do kraja moze da se uvrne rukom, posle je nazalost dotezem nekim spic klestima jer nemam alat za patronu, lepo ja to dotegnem i drzi par dana izgleda i onda se popusti. Sta bi mogao da preduzmem da se nebi odvrtalo. Da li da mi u servisu dotegne kljucem ili mozda loktite moze da pomogne. Shimano cetvrtka je u pitanju.

Bez alata nema zanata... to se steže mislim na 40nm, a to kleštima nema šanse da postigneš, mora sa specijalnim ključem.


  • 0

#213 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 11 October 2015 - 02:28 PM

Verujem, ja stezem sa ovim. :-D uploadfromtaptalk1444573526238.jpg
Znaci stezanje na propisnu jacinu ce resiti problem?

Sent from my LG-D290 using Tapatalk
  • 0

#214 niipheus

niipheus
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 891 posts

Postavljeno 11 October 2015 - 02:46 PM

Propisno dotezanje dela (predvidjenim obrtnim momentom) bi trebalo da bude dovoljno ukoliko je sve u redu sa delovima.


  • 0

#215 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 11 October 2015 - 02:49 PM

Bez alata nema zanata... to se steže mislim na 40nm, a to kleštima nema šanse da postigneš, mora sa specijalnim ključem.


Tačnije 50-70Nm.
Pridruzujem se misljenju da odes u servis da ti zategnu patronu, sve skupa je 5 minuta posla.
  • 0

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#216 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 11 October 2015 - 07:16 PM

Ja sam svoju un26 pre više od tri godine izgleda dovoljno dobro stegao velikim vodovodnim kleštima :).

Nije mi se davalo za alatku kad košta kao nova patrona a trebaće mi ponovo ko zna za koliko god. Ova un26 i dalje u savršenom stanju, a dosta se prešlo...


  • 0

#217 Reloaded92

Reloaded92
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 178 posts

Postavljeno 12 October 2015 - 12:20 AM

Cim se vreme prolepsa idem do servisa da on to kljucem dotegne. Mada mislim da cu u skorije vreme kupiti taj alat, ne volim da se cimam oko necega sto bi sam uradio u radionici za 5 min. Takodje je un-26 i kod mene u pitanju i za sad radi savrseno.
  • 0

#218 Tamoinazad

Tamoinazad
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 16 October 2015 - 07:42 PM

Evo slika.Juce bio kod poslednjeg majstora u gradu.Dijagnoza je ta(prenosim reci njegove) proizvodjac je "zeznuo" livenje rama,kaze da je dole umesto 68mm sirina negde ispod 67,odatle luft,stavio je siru sajbnu,sada nista ne mrda,puca skripi i td,i kaze da moze jos da se tera ovo oho ho.
Kolege vozaci,vise nisam pametan :-D
te molim za komentar,procenu,savet

Attached Thumbnails

  • IMG_20151015_160214.jpg
  • IMG_20151015_160041.jpg
  • IMG_20151015_155930.jpg

  • 0

#219 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5463 posts

Postavljeno 16 October 2015 - 07:53 PM

Evo slika.Juce bio kod poslednjeg majstora u gradu.Dijagnoza je ta(prenosim reci njegove) proizvodjac je "zeznuo" livenje rama,kaze da je dole umesto 68mm sirina negde ispod 67,odatle luft,stavio je siru sajbnu,sada nista ne mrda,puca skripi i td,i kaze da moze jos da se tera ovo oho ho.
Kolege vozaci,vise nisam pametan :grin:
te molim za komentar,procenu,savet

ja bih od sada krenuo naopacke, od ovog majstora, s tim sto bih od ovih prehodnih trazio povrat troskova.

Svaka cast majstoru koji je hteo da se zamisli i da udje u problematiku a ne samo da uvali robu.

Isti problem bi postojao i sa novim kurblama.

 

Ne mora da bude do proizvodjaca,

prilikom ugradnje svih pogona *sistema* HT2 sa spoljnim lezajima preporucljivo je *ceono* glodanje kucista pogona

ali samo do te mere da se ono izravna a nikako da se skine 1mm!

I pored toga ne znam nikoga kod koga je izbegavanje ove preporuke predstavljalo, ili se izrodilo u, problem.

 

Mozda je postojala posebna potreba da se skine *sirina/duzina* kucista pogona na ovu meru,

mozda ijeste fabricka greska kako on kaze, poenta da mu verujem da je resio problem.

Tebi zelim da ga teras u sreci i veselju.


  • 1

#220 Tamoinazad

Tamoinazad
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 213 posts

Postavljeno 16 October 2015 - 09:39 PM

Nadam se i ja da je to to sada.prethodna sajbna je bila dosta manja kao cetvrta ubacena.
Plasili su me da ce ni puci kurbla jer je glodana,medjutim on kaze da to nije karton :-D
Igore,hvala puno jos jednom na interesovanju za temu i pomoci.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika