Jump to content


Fotografije

Polovan gradski bajs za oko 500e


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
53 odgovora na ovu temu

#1 GileSU

GileSU
  • Members
  • PipPip
  • 49 posts

Postavljeno 09 February 2024 - 07:38 PM

Pozdrav,

 

Pre 12 godina kada sam bio 7. razred osnovne skole, dobio sam polovan KTM Ultra CrossPrednji menjac, zadnji menjac, pogon, nable, v-brake su Deore. Jedino su samarljke Deore LX. Ritchey lula, volan... Prilicno dobar bajs, bio je tadasnjih 230e. 

 

Konacno je doslo vreme da se promeni. Budzet je 500e, max 600e.
Gledam oglase i ne znam sta bih kupio, MTB, Gravel, nesto trece? Vozim samo po gradu i oko grada po asfaltu.

Pogon i kaseta su mi 3*9, dok je sada aktuelno, koliko sam shvatio 1*10, 2*11 i slicne konfiguracije.

 

Nemam predstavu na sta da se odlucim i sta da kupim. Zamolio bih iskusnije ako mogu da pomognu oko izbora i sugestija.

Visok sam 183 i tezak 85kg. Mislim da bi mi L ram odgovarao.


  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 09 February 2024 - 07:59 PM

(link) (link)


  • 0

#3 GileSU

GileSU
  • Members
  • PipPip
  • 49 posts

Postavljeno 09 February 2024 - 08:14 PM

A ovako nesto?


  • 0

#4 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 09 February 2024 - 08:46 PM

Trazio si gradski bicikl, oni obicno imaju ravan volan.


  • 0

#5 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 09 February 2024 - 08:59 PM

Gravel bajk je zapravo odlična varijanta za grad iz nekoliko razloga. Prvo jer ima deblje gume koje dosta više praštaju neravnine i džombe od klasičnog city bicikla, drugo jer je položaj tela u vožnji uspravljeniji od klasičnog drumaša pa je i preglednost i vidno polje značajno bolje, a treće zato što je korman na gravel bajku osetno uži od kormana city bajkova (o mtb volanima da ne govorimo) pa samim tim omogućava lakše provlačanje i snalaženje  u saobraćajnim gužvama.

 

Ja vozim jedan gravel bajkj po gradu i mislim da je upravo za tu namenu skoro pa idealno rešenje....


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#6 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 09 February 2024 - 09:39 PM

A ovako nesto?


Ovaj bi valjalo probati, zavisi da li ti više odgovara 'sportska' pozicija. Ako odgovara, kao što Smasher kaže, to je odlična opcija za grad i više od toga. Sa druge strane, Dušanovi predlozi su zicer za standardne gradske potrebe, pogotovo Stevens sa blatobranima i paktregerom.
  • 0
The sea, the sea

#7 GileSU

GileSU
  • Members
  • PipPip
  • 49 posts

Postavljeno 19 February 2024 - 09:09 PM

Izvinjavam se sto se javljam tek nakon 10 dana.

Malo sam razmisljao, mislim da mi gravel volan ne bi odgovarao. Ukoliko ga drzim kao mtb volan, ne mogu da pritisnem kocnicu istog momenta, a uvek neko moze da mi istrci na biciklisticku stazu. Ne verujem da bih ga cesto vozio savijen.

 

Cube nulane pro mi se cini kao savrsen za moje potrebe. Sta mislite o tako nekom biciklu?


  • 0

#8 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 19 February 2024 - 09:44 PM

Na HYDE (link) ces biti manje savijen nego na NULANE...


  • 0

#9 GileSU

GileSU
  • Members
  • PipPip
  • 49 posts

Postavljeno 20 February 2024 - 08:16 AM

Mislio sam savijen u smilu da drzim korman za onu krivinu i da mi prsti budu na kocnicama. Verujem da bih mnogo cesce koman drzao od gore, da kazem uobicajen hvat, ali tako mi prsti nisu na kocnicama, Stoga mislim da mi ne odgovara taj zaobljen volan koji imaju vecina gravel bajkova.

I tako sam naisao na nulane.

Razmisljam i da ga porucim novog(1100e), ali ne bih da ga kupim, pa da mi ne odgovara. Ne znam vise sta da mislim :D

Hyde postoji sa alivo/altus opremom, ali to ne bih uzimao.

 

Na kraju gledam i Reaction Pro, ali mislim da od toga nema nista.

 

Nasao sam ovaj  i ovaj, deluju mi korektno.


  • 0

#10 GileSU

GileSU
  • Members
  • PipPip
  • 49 posts

Postavljeno 20 February 2024 - 09:37 AM

Ne mogu vise da izmenim poruku. Canyon od 550e iz Loznice je XS, tako da mi ta velicina ne bi odgovarala.

Canyon od 600e iz NS je L, tako da mi ta velicina verovatno odgovara.

 

Uzeo sam u razmatranje Canyon L iz NS za 600e. Mogao bih sutra da odem da ga pogledam i probam.

Zadnji menjac i pogon su 105, ali ne pise nista za prednji? Shimano hidraulcine kocnice, koliko su dobre? 

Citajuci gremlinov post, rekao bih da je 105 dobra klasa opreme. Dt swiss tockovi su dobri, koliko sam procitao.

Na 9. slici mi se cini da je vila napukla?!
Kakvo vam je generalno misljenje o ovom bajku?


  • 0

#11 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 20 February 2024 - 11:17 AM

Stvarno treba proveriti ovu viljušku

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#12 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 20 February 2024 - 11:28 AM

...Na 9. slici mi se cini da je vila napukla?!...

 

 

Stvarno treba proveriti ovu viljušku

i na fotki 13 se vidi neko "mrljanje" u "toj zoni". Moguce da je samo boja/lak ali se postavlja pitanje zasto?


  • 1

#13 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 20 February 2024 - 11:33 AM

To je obična providna nalepnica za zaštitu rama od bužira.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#14 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 20 February 2024 - 11:48 AM

...Zadnji menjac i pogon su 105, ali ne pise nista za prednji? Shimano hidraulcine kocnice, koliko su dobre? 

Citajuci gremlinov post, rekao bih da je 105 dobra klasa opreme. Dt swiss tockovi su dobri, koliko sam procitao.

kupac je bicikl oglasio kao "2x11 full 105"

tako da bi to trebalo da pokriva i prednji menjac

i po dizajnu bih rekao da jeste tako:

https://bike.shimano.../FD-5800-F.html

 

Kada su u pitanju kocnice, 105ca vec dugo ima integrisane komande predvidjene za "savijeni" (kako ti kazes) upravljač

tako da kocnice (ni rucice ni celjusti) ni rucice menjaca nisu 105ca, a da li su iste klase ne mogu da ocenim na osnovu oglasa.

 

Ono sto sam nasao da su kocnice na biciklima iz 2016 godine model M396 iz ACERA serije

https://bikerumor.co...r-fitness-bike/

koje zapravo tehnicki odgovaraju (tadasnjim) DEORE modelima tako da su nize klase (105cu stavljam u rang sa LXom)

"matched with Acera-level M396 hydraulic disc brakes that are essentially the same as the last generation of Deore brakes."

u poredjenju sa 105om, ali to nikako ne znaci da su loše:

https://nsmb.com/art...-budget-brakes/

 

DT SWISS kao jedan od najvecih svetskih proizvodjaca tockova ima zaista siroku paletu

tako da verujem da i ovde upareni set odgovara tvojim potrebama:

https://road.cc/cont...ine-db-wheelset


  • 1

#15 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 20 February 2024 - 11:49 AM

To je obična providna nalepnica za zaštitu rama od bužira.

mož da bidne al* ne mora da znači ... 

ne treba paničiti al bi bilo poželjno proveriti.


  • 1

#16 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 20 February 2024 - 12:16 PM

...Malo sam razmisljao, mislim da mi gravel volan ne bi odgovarao. Ukoliko ga drzim kao mtb volan, ne mogu da pritisnem kocnicu istog momenta, a uvek neko moze da mi istrci na biciklisticku stazu. Ne verujem da bih ga cesto vozio savijen....

 

Mislio sam savijen u smilu da drzim korman za onu krivinu i da mi prsti budu na kocnicama. Verujem da bih mnogo cesce koman drzao od gore, da kazem uobicajen hvat, ali tako mi prsti nisu na kocnicama, Stoga mislim da mi ne odgovara taj zaobljen volan koji imaju vecina gravel bajkova...

gledajuci prvi bicikl koji si linkovao https://www.2bike.rs...x10-full-tiagra

mozda postoji resenje za tvoje ... "nepoverenje" ... prema "zakrivljenim" (drop bar) kormanima?

 

Postoje dodatne rucice kocnica koje se postavljaju na ravni deo volana kada se koriste kocnice na sajlu:

https://www.geneticb...p-mount-levers/

koje bi ti omogucile da pritisnes "kocnicu istog momenta" kao i na MTB volanu

a pored toga ne izgubiš znatno veci izbor polozaja dlanova/ruku na upravljaču.

"Drumaši" mnogo vremena provedu držeći upravljač upravo na komandama (hoods)

i često menjaju "hvat" da poboljsaju cirkulaciju u dlanovima:

sto na ravnom kormanu nije moguće :(


  • 1

#17 GileSU

GileSU
  • Members
  • PipPip
  • 49 posts

Postavljeno 20 February 2024 - 12:55 PM

@IgorN, pre svega zelim da se zahvalim na sirokom i veoma lepom odgovoru.

 

Zvao sam prodavca, jeste u pitanju providna nalepnica. Kada sam ze bolje zagledao u sliku, i deluje mi tako.

Mislim da bih ostao pri izboru sa ravnim kormanom. 

 

E sad, obzirom da si mi otkrio da je bicikl iz 2016. godine, mozda maksimalno 2018. godine ako je kasnije kupljen, postavlja se pitanje da li su delovi pohabani posle toliko vremena. Iako idem da ga pogledam u subotu prepodne, nisam dovljno strucan da bih mogao to da procenim.

 

Gledam nov Roadlite 5, koji je u Madjarskoj 950e. Da li se isplati doplatiti 50% vise za nov bicikl? Na njemu je, rekao bih MTB oprema, dok je na ovom sa oglasa road oprema. Ne znam kako bih uporedio opremu na novom sa opremom na biciklu sa oglasa.Postoji i Roadlite 6, ali mi je on van budzeta.

 

Kom bicklu biste dali prednost i zasto? 

Izvinjavam se ako umaram, ali bih voleo da kupim bicikl koji ce dugo da me sluzi.

 

Edit: Naisao sam i na ovaj: Cube SL Road Race, on je iz 2021. Mada je velicina M. Morao bih da ga probam svakako.

Visok sam 183cm,a visina unutrasnjosti noge je 86cm.


  • 0

#18 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 20 February 2024 - 01:27 PM

...Mislim da bih ostao pri izboru sa ravnim kormanom. 

 

E sad, obzirom da si mi otkrio da je bicikl iz 2016. godine, mozda maksimalno 2018. godine ako je kasnije kupljen, postavlja se pitanje da li su delovi pohabani posle toliko vremena. Iako idem da ga pogledam u subotu prepodne, nisam dovljno strucan da bih mogao to da procenim.

 

Gledam nov Roadlite 5, koji je u Madjarskoj 950e. Da li se isplati doplatiti 50% vise za nov bicikl? Na njemu je, rekao bih MTB oprema, dok je na ovom sa oglasa road oprema. Ne znam kako bih uporedio opremu na novom sa opremom na biciklu sa oglasa.Postoji i Roadlite 6, ali mi je on van budzeta.

 

Kom bicklu biste dali prednost i zasto? 

Izvinjavam se ako umaram, ali bih voleo da kupim bicikl koji ce dugo da me sluzi.

ako si se odlucio na osnovu svih info, ondak super :)

 

Za proveru istrosenosti polovnih bicikala msm da imas nekoliko tema i dobrih postova na ovom forumu

a verujem da ima i kod Relje na BikeGremlinu.

 

Da li se isplati? Ako mozes da izvrsis povracaj njihovog poreza (AFA)

i da sednes i doteras bicikl iz madjarske bez carine i naseg PDVa?

ne bih brinuo oko isplativosti :) novo je novo!

 

Ja se ne bih mnogo zamajavao oko toga da li je oprema mtb, drumska ili pingvinska,

bitno je da ti radi ono sto tebi treba, a nova ce da te sluzi duze nego (pa makar i malo) polovna.

 

Ja bih za pocetak krenuo sa (naj)jeftinijom varijantom, da vidim sta mi tacno treba, pa onda razradio "konacni" plan.

 

Sve naj, puno srece i ocekujemo post sa biciklom, za volanom :)


  • 1

#19 GileSU

GileSU
  • Members
  • PipPip
  • 49 posts

Postavljeno 20 February 2024 - 07:49 PM

Hvala lepo. Odustao sam od novog.

 

Izbor se sveo na ova dva:

CANYON ROADLITE 28

Cube SL Road Race

 

Cube je 54cm, trenutni KTM mi je 53cm, tako da bi trebalo da mi odgovara i Cube.

Menjaci i pogon su ista klasa, ali je kod Cube novija serija. Obruci, nable i kocnice su drugacije.

 

Da ste na mom mestu, koji bi ste bicikl kupili? Ne mogu da se odlucim.


  • 0

#20 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14615 posts

Postavljeno 20 February 2024 - 08:10 PM

Cube je 54cm, trenutni KTM mi je 53cm

 

A sta je to dugacko 54cm?


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika