Jump to content


Fotografije
- - - - -

Kako izracunati potrebnu velicinu rama pri kupovini...


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
119 odgovora na ovu temu

#81 Gojke98

Gojke98
  • Members
  • PipPipPip
  • 74 posts

Postavljeno 23 June 2017 - 08:29 AM

to je full suspenzija, to se ne računa kao xl jer kad sedneš u default poziciju spusti se bar 1 inč ;-)


I to ima logike, a zanima me, downhill bicikli koji su u oglasima XL, jel je njima izracunato vec u sedecim pozicijama?


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 0

#82 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Postavljeno 23 June 2017 - 08:41 AM

I to ima logike, a zanima me, downhill bicikli koji su u oglasima XL, jel je njima izracunato vec u sedecim pozicijama?


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

izmereno (ne izracunato) kod svih hardtail mtb-a :-)


  • 0

#83 Gojke98

Gojke98
  • Members
  • PipPipPip
  • 74 posts

Postavljeno 23 June 2017 - 08:43 AM

izmereno (ne izracunato) kod svih hardtail mtb-a :-)


Izmereno* :D

Za to nisam znao, hvala na informacijama



Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 0

#84 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Postavljeno 23 June 2017 - 10:45 AM

to je full suspenzija, to se ne računa kao xl jer kad sedneš u default poziciju spusti se bar 1 inč :wink:

 

I to ima logike, a zanima me, downhill bicikli koji su u oglasima XL, jel je njima izracunato vec u sedecim pozicijama?

ja kao da sam pa sa marsa

aj mi objasnite gde ima logike

oces da kazes da se razmak od osovine do kraja sedalne cevi (520mm) smanji kad neko sedne na ovaj bicikl?

 

Koliko vidim po ovoj konstrukciji i sedlo i pogon se spustaju u istoj meri ili gresim?


  • 0

#85 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Postavljeno 23 June 2017 - 10:49 AM

f271812f9a70b5fe3dc84b17a323b2ac.png

Od srednje osovine, do ulaza za sediste ima 52 cm, takodje sediste je spusteno u visini guvernale

da li mozes da sidjes sa sedista unapred...da opkoracis ram tako da ti je vodoravna cev izmedju nogu?

Ako mozes...koliki je razmak od cevi do medjunozja?


  • 0

#86 Gojke98

Gojke98
  • Members
  • PipPipPip
  • 74 posts

Postavljeno 23 June 2017 - 11:38 AM

izmereno (ne izracunato) kod svih hardtail mtb-a :-)


ja kao da sam pa sa marsa
aj mi objasnite gde ima logike
oces da kazes da se razmak od osovine do kraja sedalne cevi (520mm) smanji kad neko sedne na ovaj bicikl?

Koliko vidim po ovoj konstrukciji i sedlo i pogon se spustaju u istoj meri ili gresim?


Igor ima pravo za ovu kontstrukciju bicikle, ovde se nista ne menja, jedino se ram ceo spusta na dole, onda je zadnji tocak blizi sedlu, dok na primer kod nekog downhill bajka nije tako, jer je amortizer odma ispod sedista ( ispod sipke sedista)


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 0

#87 Gojke98

Gojke98
  • Members
  • PipPipPip
  • 74 posts

Postavljeno 23 June 2017 - 11:42 AM

da li mozes da sidjes sa sedista unapred...da opkoracis ram tako da ti je vodoravna cev izmedju nogu?
Ako mozes...koliki je razmak od cevi do medjunozja?


Kada sidjem sa sedista, jedino sto mogu jeste da sednem na sipku i odrzavam se prstima na zemlji, razmaka nema, tesko mi nije da je opkoracim inace, ja sam izgleda tako navikao, a i siguran sam da imam potpunu kontrolu, jer ja na neki nacin vozim downhill sa njom, bez jumpova, stalno je odrzavam sam, u krivinu zabacim nogu, u slucaju da proklizam tu je uvek da se odbacim


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 0

#88 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Postavljeno 23 June 2017 - 12:04 PM

Kada sidjem sa sedista, jedino sto mogu jeste da sednem na sipku i odrzavam se prstima na zemlji, razmaka nema

po svoj literaturi koju sam procitao reklo bi se da je ovaj ram tebi velik...

 

... ja sam izgleda tako navikao, a i siguran sam da imam potpunu kontrolu...

bitno je tebi odgovara...

ipak bih ti savetovao da provozas i neki drugi bicikl, slicnih karakteristika ali za jedan do 2 broja manjeg ram podesen za vozaca tvoje visine...

cisto da osetis razliku...

ipak je najbitnije da ti uzivas u voznji :)

 

proveri i javi ovo za *smanjivanje* bicikla iz XLa...please


  • 0

#89 Gojke98

Gojke98
  • Members
  • PipPipPip
  • 74 posts

Postavljeno 23 June 2017 - 12:20 PM

po svoj literaturi koju sam procitao reklo bi se da je ovaj ram tebi velik...

bitno je tebi odgovara...
ipak bih ti savetovao da provozas i neki drugi bicikl, slicnih karakteristika ali za jedan do 2 broja manjeg ram podesen za vozaca tvoje visine...
cisto da osetis razliku...
ipak je najbitnije da ti uzivas u voznji :)

proveri i javi ovo za *smanjivanje* bicikla iz XLa...


Vozio sam pre 2 godine, 2 broja manju, bez suspenzija, sada kada sednem na nju cisto da se podsetim, mnogo mi je neprijatan osecaj, jer mislim da mi je mala, ustvari mi je taman bila, ne znam zasto, ali udobnije mi je na vecem bajsu, sve dok mogu sa sipke da dohvatim prstima zemlju, meni je to odlicno, e kada ne bih mogao prstima da dohvatim, onda mi ne bi uopste odgovaralo, tako da, posto planiram ubuduce da kupim dowhill bike, prvo cu ici da ga isprobam, pa onda tek da kupujem


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • 0

#90 Sapsan

Sapsan
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts

Postavljeno 30 July 2018 - 05:27 PM

I pored sveg truda i gledanja mnogih tabela nikako pronaci neku merodavnu za odredjivanje velicine rama koja bi odgovarala za visinu od 183 m negde stoji  ,,L,, negde ,,XL,,   pa me zanima iz necijeg iskustva koja je velicina merodavna za datuvisinu Hvala.


  • 0

#91 papabless

papabless
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 258 posts

Postavljeno 30 July 2018 - 05:42 PM

Ja bih reko L nekih 56-57cm
  • 1

#92 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Postavljeno 30 July 2018 - 07:54 PM

I pored sveg truda i gledanja mnogih tabela nikako pronaci neku merodavnu za odredjivanje velicine rama koja bi odgovarala za visinu od 183 m negde stoji  ,,L,, negde ,,XL,,   pa me zanima iz necijeg iskustva koja je velicina merodavna za datuvisinu Hvala.

 

Zavisi od geometrije. 

Šticna treba da je izvučena između 10 i 20 cm. Izmeri tvoj inseam, pomnoži sa 0.883 i izvuci sedište tako da je od sredine pogona do platforme sedišta toliko i vidi da li je između ova dva broja izvučena šticna. 


  • 1

#93 Sapsan

Sapsan
  • Members
  • PipPip
  • 69 posts

Postavljeno 31 July 2018 - 01:54 PM

Hvala momci
  • 0

#94 bjanko

bjanko
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 175 posts

Postavljeno 31 July 2018 - 02:50 PM

Ja sam za drumasa pravu velicinu dobio kada se izmeri inutrasnji deo noge i pomnozi sa 0,66 cini mi se i dobio velicinu rama 51 ili 52 i takav ciklokros sam nasao i to je to a visok sam 183 i tek sad vidim da su mi ovi pre bicikli bili veliki ovaj je uzivancija voziti.Ima malo i do samog rama kako je uradjen ne treba ni to zanemariti proba najbolje jer velika stvar da pogodis velicinu i da posle ne boli glava ajd uzdravlje
  • 0

#95 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 03 November 2020 - 12:03 AM

Da stavim pitanje ovde ipak ...

 

Ram veličine M (54), visina vozača 174cm. To bi trebalo po svim tabelama da bude odgovarajući ram. Ipak se oseća mala rastegnutost. 

To se može anulirati obrtanjem šticne umesto kljunom ka nazad okrenuti je ka napred. Da li je poznat tj da li je regularan taj način upodobljavanja rama vozaču u odnosu na one standardne pomeraje sedišta, lule... 

Attached Thumbnails

  • 20201024_081200.jpg

  • 0

#96 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 03 November 2020 - 05:34 AM

Da stavim pitanje ovde ipak ...

 

Ram veličine M (54), visina vozača 174cm. To bi trebalo po svim tabelama da bude odgovarajući ram. Ipak se oseća mala rastegnutost. 

To se može anulirati obrtanjem šticne umesto kljunom ka nazad okrenuti je ka napred. Da li je poznat tj da li je regularan taj način upodobljavanja rama vozaču u odnosu na one standardne pomeraje sedišta, lule... 

 

Nikako. Opširnije sam objašnjavao u ova dva članka:

 

Prava (efektivna) veličina rama bicikla (stack i reach)

 

Podešavanje udobnog položaja sedenja na biciklu

 

Video demonstracija zašto ne treba pomeranjem sedla podešavati rastojanje od kormana (od 6. minuta o tome govorim):

 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#97 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1337 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 November 2020 - 11:37 AM

Problem je što proizvođači obeležavaju veličine bez ikakve standardizacije. Osamdesetih je 54 ram značio da su TT i ST 54cm, a danas na 54 ramu ne mora ni jedna stvarna niti zamišljena dimenzija da odgovara tom broju. Još jedan problem pored S,M,L obeležja koja još manje predstavljaju stvarne mere je što svi ti brojevi i slova imaju smisla za mlade, fleksibilne profesionalce, a tek mizeran procenat rekreativaca upada u te mere. Većinom ljudi voze prevelike ramove, ako nosiš majicu M, znači ram veličine M ili 54-55 ti odgovara, ali ispada da položaj na takvom bajsu može da bude veoma neudoban i neefikasan jer nismo profesionalci koji maltene žive na biciklu. Bolje je uzeti za broj-dva manji ram pa staviti dužu lulu ili izvući šticnu, nego dolaziti do ovakvih vratolomija sa prevelikim ramom.

Ovo je sve iz ugla drumskog biciklizma, nisam siguran da važi za ostale kategorije jer je položaj tela drugačiji i manje ili više ekstreman.
  • 0
The sea, the sea

#98 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 03 November 2020 - 12:28 PM

Možda je najmerodavnije da pogled pada na korman tačno u položaju ruku na šamaraljkama. U pokušaju maksimalnog pojednostavljivanja stvari.
Nisam baš shvatio što je problem okrenuti šticnu kao gore na slici.
Koja vrsta greške je u pitanju, tehnička, ravnotežna, mehanički razlog, loš položaj tela (mada odgovara)...
  • 0

#99 flocus

flocus
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 709 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 November 2020 - 04:17 PM

Greška je: da bi se skratio dohvat, pomeraju se kolena suviše napred pa će da stradaju.
Ispravno: sedište se namešta u odnosu na pogon, ne korman.
  • 0

#100 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 03 November 2020 - 04:34 PM

Jasno.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika