Jump to content


Fotografije
- - - - -

Kako izracunati potrebnu velicinu rama pri kupovini...


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
119 odgovora na ovu temu

#101 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 03 November 2020 - 04:55 PM

U sve spadam samo ne u neiskusnog drumskog biciklistu, ali izgleda da o veličini rama, tj novijih ramova pojma nemam, naravno, okvirno da, ali onako da pogodim 100% i nekog posavetujem nekako teško. Za sebe i mogu da pogodim mere, ali i tu bude po dva meseca nameštanja.

 

U Dechatlonu pre deset dana odem i sednem na Triban 120, koji ima ravan korman ko za mtb. Visok sam 173 i M bi mi odgovarao. Naravno ST odgovara svima pa i men, ali dohvat. Katastrofa. Sa ravnim volanom i lulom od verovatno 90mm kako je bila na tom biciklu, meni je dohvat bio premali, ko da sam "nabio" korman u grudi osećaj, a pogled ka osovinici prednjeg točka takav da ispada da mi je ram prevelik, osovinica je ispred kormana, a u stvari mi treba verovatno lula od 110mm kako bih leđa oborio ka dole . Zbog one sloping ili kako već geometrije, "uzdignute cevi" i visokog vrata nikako nisam mogao da se ispružim kako to radim na starom biciklu koji ima onu staru tradicionalnu geometriju.

Ili je navika sa starog na sve to uticala. Nzm.

 

Kada mi je lula spuštena dole, dakle izvadim spejsere, vozim nekako lakše kao da se manje umaram, stabilnije, lakše manevrišem kroz saobraćaj i gradsku gužvu, sigurniji sam na putu, ali se ujedno i družim sa prenjim točkom, jer mi je nos skoro na točku, totalno sam spušten na korman i bukvalno mi oči idu samo napred tamo gde vozim, a kada mi je korman podignut, kada nabacim spejsere, onda nekako sam uzdignutiji pa zevam sa strane i uopšte me ne vuče nekako da opalim po pedalama, tj nemam taj osećaj da noge krenu jako, možda zbog uspravinijih leđa. Pa ne voze ovi džaba sa kinutim spejserima, sem kada krenu u planine, eventualno dodaju po koji jer ustaju sa sica prilikom penjanja...

 

Koja je optimalna razlika u visini između kormana i sica?

 

Videću kasnije večeras "BikeGremlin" objašnjenja pa ću napisati svoje mišljenje...


  • 0

#102 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 03 November 2020 - 06:28 PM

Kao iskusan drumski biciklista, teško ćeš da se smestiš na bicikl s ravnim volanom pravljen za ljude koji nisu navikli da se opruže na klasičnom drumskom biciklu :-)

 

Na kraju dana, optimalan položaj je onaj koji ti odgovara, a ono što odgovara tebi ne mora da odgovara onom pored tebe čak iako je iste visine.


  • 3

#103 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 03 November 2020 - 10:00 PM

Naravno, ali taj ravan volan sam zamišljao u tom momentu i kao deo guvernale drumskog bicikla jer je u biti to (i kod drumske guvernale prava cev  prolazi kroz lulu na mestu stezanja/spoja potpuno isto kao i kod ravnog, sem što je kasnije nasatavak drugačiji) i onako dodavao zamišljeno položaj guma kočnica drumske guvernale, pa mi i tada nije baš bilo jasno to da mi je opet i u tom slučaju osovinica točka ispred te cevi, dakle ispada po starijim teroijama da mi treba lula od 50mm (kako bih poravnao/preklopio cev guvernale i osovinicu točka pogledom) a ne ova od 90mm, a u stvari mi treba najverovatnije za taj ram 110mm.

 

Još nisam stigao da pogledam filmove, za jedno sat ću nadam se :) ;)


  • 0

#104 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 03 November 2020 - 11:50 PM

@BikeGremlin

 

Stigao sam da pregledam videe i pročitam tekst.

Zahvaljujem se.


  • 1

#105 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 November 2020 - 05:47 AM

@BikeGremlin

 

Stigao sam da pregledam videe i pročitam tekst.

Zahvaljujem se.

 

Nadam se da je pomoglo. :)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#106 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 04 November 2020 - 10:51 AM

Jesi, da shvatim da mi je u stvari taman ram.
Nego izgleda da sam bio kratak sa snagom pa bi kriv bajs.
  • 0

#107 bjanko

bjanko
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 175 posts

Postavljeno 05 November 2020 - 02:54 PM

Kad gledam ovaj Tur de frans imam osecaj da su im svi bajsevi za broj manji ili me oci varaju svi imaju podignuto sediste dosta visoko nemam pojma ja nisam vise pametan sto se tice velicine bajseva samo proba ako odgovara to je to druge nema bar kod mene
  • 0

#108 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 05 November 2020 - 11:49 PM

Trebalo bi da imaju iste ramove kao nekada, sem što je druga geometrija pa za posledicu ima se visoka šticna i duža lula. 

Pogledaj snimke iz 94-te ili Lensove, u suštini isto, duže lule, ali geometrije drugačije pa su pre svcega drugačije ST dužine, to "upada" prvo u okoi to da nekako voze "na prednjem točku".

Ali oni podešavaju bajkove i u zavisnosti od etape, ako je brdska umeju da podignu volane i spejserima i obrtanjem kormana oko ose na gore, jer ustaju iz sica na planinama, pa im je tako korman bliži, a kada je ravničarska, uglavnom sve obore "na patos"...

 

Ima i ovog slučlaja, gde Urlihov Bjanki izgleda mnogo manji nego Pinarelo sa TDF-a, tj ST deluje da je manje. Meni deluje...
*ili se fotkao pored nečijeg tuđeg bicikla iz svog tima

https://www.pinteres...31189015422730/

 

u odnosu na ovo, neverovatna razlika:

https://www.google.c...AAAAAHQAAAAAQAg

 

Gledao sam video, ali to sam već znao, nego da pročitam tekst sada :) ;)


  • 0

#109 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5457 posts

Postavljeno 06 November 2020 - 12:23 AM

..Meni deluje...se fotkao pored nečijeg tuđeg bicikla iz svog tima

https://www.pinteres...31189015422730/

na spisku delova je stavljeno sediste TURBOMATIC4 a na forki je SLR,

s obzirom da su profesionalci dosta *verni* svom tipu sedista rekao bih da nije njegov bicikl


  • 0

#110 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 06 November 2020 - 01:17 AM

Pa da, najverovatnije, jer je baš drastična razlika za ST i preko kompa vidljiva. Ostaje ono da voze "na prednjem točku" jer im to generišu duže lule, koje su uglavnom mimimum 110 mm i posle manji ST a izvučene šticne...


  • 0

#111 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 18 November 2020 - 02:53 AM

Roglič 177, Lens 178, dakle isto, a razlika u veličini ramova, tipa 2003-2020 očigledna. Meni je samo čudno, da je toliko vremena trebalo, da se dođe do saznanja, da manji ramovi jesu podesniji za vozača i manevrisanje, a da se pozicija kao posledica toga "pegla" dužom šticnom i lulom.

 

Pisao sam ranije za sebe, kada napred skinem spejsere i l"egnem" na guvernali jer je niža, imam osećaj da će mi nos dotaći gumu, ali mnogo brže idem, mnogo bolje vrtim. Zašto je telo spremno u tom položaju da bolje vrti ne znam. Barem kod mene je tako.

 

Razlika kod Rogliča između guvernale i nosa sica je čak 12cm.

 

https://dmcx.com/201...oltre-xr4-2019/


  • 0

#112 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 18 November 2020 - 07:51 AM

Nije baš relevantno poređenje jer Lens je i za svoje vreme vozio broj-dva veći ram od uobičajenog, a na njemu je imao dužu lulu nego Roglič na svom manjem ramu. Lensov Trek Madone je bio skoro iste veličine kao Ulrihov Giant TCR, iako je Ulrih bar pet centimetara viši.
  • 0

#113 bockokg

bockokg
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1029 posts

Postavljeno 18 November 2020 - 04:40 PM

ok, meni je baš zanimljivo bilo to za Lensa. Nekako mi izgledalo u isto vreme da je ram ok, ali i da je veliki. Njemu je guvernala i ručice kočnica na guvernali nisu stajali po "zakonima" koji se primenjuju prilikom pozicioniranja guvernale i ručica kočnica. Kočnice su dosta visoko postavljene kako bi ispravio telo, da ne "propadne" skroz, guvernala okrenuta ka gore. OK ima i sada sličnih primera, ali kod njega se to primećivalo.

 

Sada u ovom videu, oni upoređuju Pantanijev i Rogličev Bianchi, upoređuju između ostalog i visine ramova iako vozači nisu istih visina. Pravilinije je da su samo uporedili tehniku tj opremu rama a ne geometriju, jer su neuporedive. One mogu da se porede samo kod vozača iste visine, eventualno +-2cm.

 

  • 0

#114 Boris1988

Boris1988
  • Members
  • 5 posts

Postavljeno 26 August 2022 - 09:29 PM

Uzecu capriolo level 9.0
Muci me velicina rama, visok sam 185cm, visina noge 88cm.

Za 19" pise da je za 178-185cm
Za 21" pise da je za 185-193cm

Kao sto vidite spadam u obe grupe.

Sta raditi? Bicikli narucujem preko interneta, nema ga u gradu (Šid) odakle sam. Velicina tocka je 29"
  • 0

#115 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 August 2022 - 08:09 PM

Uzecu capriolo level 9.0
Muci me velicina rama, visok sam 185cm, visina noge 88cm.

Za 19" pise da je za 178-185cm
Za 21" pise da je za 185-193cm

Kao sto vidite spadam u obe grupe.

Sta raditi? Bicikli narucujem preko interneta, nema ga u gradu (Šid) odakle sam. Velicina tocka je 29"


Stvar ukusa u tom slučaju. Neko voli manje, neko veće ramove. Sa većim će korman biti više, ali i dalje, a međuosovinsko rastojanje će biti veće.

Uglavnom je sigurnije uzeti za pola broja manji ram, to se lakše kompenzuje promenom lule i sl, nego što je slučaj sa prevelikim ramom. Mada u ovom slučaju oba pasuju i kontam da je više stvar ukusa, recimo da je uslovno rečeno sigurnije ići sa manjim.
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#116 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 27 August 2022 - 09:42 PM

Uzecu capriolo level 9.0
Muci me velicina rama, visok sam 185cm, visina noge 88cm.

Za 19" pise da je za 178-185cm
Za 21" pise da je za 185-193cm

Kao sto vidite spadam u obe grupe.

Sta raditi? Bicikli narucujem preko interneta, nema ga u gradu (Šid) odakle sam. Velicina tocka je 29"

Ja bi uzeo veći ram recimo.
Mada mora da se proba, sedneš na voz iz Šida i časkom si u Bgd-u.
Ako pogrešiš pri izboru, stalno ćeš se kajati jer nisi probao bajs pre kupovine.
Produženje bicikla većom lulom je ok kod drumskih bicikala, ali kod mtb-a ispadne kontra efekat, dobiješ bicikl sporog odziva na volanu i mnogo zajeban za offroad vožnju.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#117 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 28 August 2022 - 11:29 AM

Ja bi uzeo veći ram recimo.
Mada mora da se proba, sedneš na voz iz Šida i časkom si u Bgd-u.
Ako pogrešiš pri izboru, stalno ćeš se kajati jer nisi probao bajs pre kupovine.
Produženje bicikla većom lulom je ok kod drumskih bicikala, ali kod mtb-a ispadne kontra efekat, dobiješ bicikl sporog odziva na volanu i mnogo zajeban za offroad vožnju.


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk


Čak i kad je ovako čovek “na pola broja” (tj. kad mogu pasovati dve veličine)?
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#118 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 28 August 2022 - 12:20 PM

Čak i kad je ovako čovek “na pola broja” (tj. kad mogu pasovati dve veličine)?

Pa da, a možda i ne, uglavnom ništa bez probe.
To što proizvođač preporuči često nema veze sa životom, pogotovo Capriolo

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#119 hari49haler

hari49haler
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 286 posts

Postavljeno 28 August 2022 - 12:31 PM

jednom sam kupio bez probe i usrećio se.
Evo sad mi ćale vozi taj bajs a 10cm je niži od mene.
Ma koliko cimanje bilo mora da se ode da se proba.
  • 0

#120 Gurumeditation

Gurumeditation
  • Members
  • Pip
  • 21 posts

Postavljeno 03 September 2022 - 08:39 PM

Oni koji su na pola mogu uzeti bilo koju od te dve velicine jer se razlika lako nulira promenom lule i podedavanjem sedista, mada danas prave prevelike bicikle iz nekog razloga tako da uglavnom manji broj bolje lezi

Sent from my SM-J730F using Tapatalk
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika