Jump to content


Fotografije
- - - - -

Kako izracunati potrebnu velicinu rama pri kupovini...


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
119 odgovora na ovu temu

#41 mr10x505

mr10x505
  • Members
  • 3 posts

Postavljeno 01 September 2011 - 10:07 AM

Grešiš 100% ako misliš da ti je XL ili 56-57cm ram odgovarajući(imao sam Polar XL veličine i nije mi odgovarao a visok sam oko 179cm), ipak ono što je još bitnije od dužine seat tube-a je dužina head tube-a, ukoliko je mogo veća ili mnogo manja bajk ti sigurno neće odgovarati bez obzira na visinu seat tube-a. Postoji mogućnost da se to donekle reši stavljanjem duže tj. kraće lule volana.

Evo jednog site-a gde možeš izračunati koja je veličina potrebna za tvoju visinu:
http://www.competiti... ... ATOR_INTRO


Planiram uskoro jednu dužu rutu (oko 100-130km za jedan dan) pa ću videti tada. Ja verovatno i ne znam kako treba da se manifestuje neodgovarajući ram. Negde sam pročitao da može da se manifestuje bolovima u leđima. Primetio sam da mi na ovom bajsu leđa stoje maksimalno ispravljeno, dok na bajsu veličine 45cm sam skroz iskrivljen.
  • 0

#42 bant013

bant013
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1168 posts

Postavljeno 01 September 2011 - 10:53 AM

Koliko znam razl. u dizini head tube-a sa regulise dodavanjem/oduzimanjem spejsera na vrat vile. :-k
Kakve veze ima lula sa time? Mislim, moze da ima u smislu pozicioniranja lule u + ili -.


:shock: :shock: Aaaaa!!!! :oops: :oops: :oops: Hvlala Stole, malko sam rastrojen pa ne znam više šta kucam!
IZVINJAVAM se na lapsusu!!!! Mislio sam na TOP TUBE a ne na head tube!! #-o
U pravu si za +- stepen lule, mislim da i on dosta utiče na sam ugao sedenja vozača, a samim tim i na pravilan položaj.
  • 0
"I've had enough, I've seen enough, I've had it all, I'm giving up I won the race, I broke the cup, I drank it all, I spit it up" (R.E.M)

*KUPUJEM GIRVIN VECTOR ILI NOLEEN SUSPENZIJU

#43 bant013

bant013
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1168 posts

Postavljeno 01 September 2011 - 11:08 AM

...verovatno i ne znam kako treba da se manifestuje neodgovarajući ram. Negde sam pročitao da može da se manifestuje bolovima u leđima. Primetio sam da mi na ovom bajsu leđa stoje maksimalno ispravljeno, dok na bajsu veličine 45cm sam skroz iskrivljen.


Kod mene su upravo manifestovalo bolovima u donjem predelu kičme, donekle sam bio rešio taj problem
stavljanjem kraće lule. Tek kada sam počeo da vozim 20" Cube Analog koji ima malo kraći TOP TUBE :D
uvideo sam koliko je bitan položaj sedenja prilikom dužih i zahtevnijih vožnji.
  • 0
"I've had enough, I've seen enough, I've had it all, I'm giving up I won the race, I broke the cup, I drank it all, I spit it up" (R.E.M)

*KUPUJEM GIRVIN VECTOR ILI NOLEEN SUSPENZIJU

#44 cikajowa

cikajowa
  • Members
  • PipPipPip
  • 158 posts

Postavljeno 01 September 2011 - 01:15 PM

Kod mene je bajk 19' a visok sam 180 i svi su mi rekli da je to taman... No sve mislim da moram mnogo da izvucem sediste tj podignem, da bi dobio pravi polozaj nogu (tipa peta na pedali i opruzena noga..) i samim tim posto mi je mnogo izvuceno sediste sve mislim da sam mnogo pognuto...a samim tim teret ide na ruke i pocinju bolovi posle duze voznje
  • 0

#45 camaromt

camaromt
  • Members
  • 1 posts

Postavljeno 08 September 2011 - 09:52 PM

Pozdrav!

Treba da pazarim POLAR MIRAGE PRO 2011 ali sam u velikoj dilemi oko velicine rama.
Naime, visok sam 186-7, po datim nacinima utvrdjivanja potrebne velicine rama, to je L ,
ali kad sam probao XL, mnogo mi bolje lezi. E sad interesuje me da li je neko imao slicna iskustva sa POLARom, tj. da li su njihovi ramovi manji ili se ja tripujem?... Ne bih voleo da uzmem pogresan...
  • 0

#46 R2D2

R2D2
  • Members
  • PipPip
  • 53 posts

Postavljeno 20 October 2011 - 05:21 PM

Imam jedno pitanje: moj drugar ima bajs 55cm a visok je oko 175cm i taj ram mu je poprilično velik. Problem mu se ogleda u tome što ne može nikako da se namesti na sedište a da mu ono bude udobno jer kako god da se namesti on sedi na prednjem delu sedišta a ne na zadnjem na kojem ima one jastučiće na koje bi trebalo da mu leže kosti zadnjice (kako li se vec zovu). Bio ja kod njega i malo zagledao taj bajk i vidim da ima lulu dužine 110mm i šticnu čiji držač sedišta je pomeren unazad (pomeren je unazad u odnosu na samu cev, znam da takva šticna ima svoj naziv ali ne znam koji je). Da li će dobiti neko poboljšanje ako stavi kraću lulu npr 60 ili 80mm i šticnu čiji držač se nalazi tačno iznad cevi? Ja pretpostavljam da hoće jer će onda približiti sedište kormanu pa će moći bolje da se namesti na sedištu, ali bih želeo da čujem mišljenje iskusnih vozača. Unapred vam hvala.
  • 0

#47 zare

zare
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4276 posts

Postavljeno 20 October 2011 - 05:54 PM

Ta pozicija drzaca sedista na sticni se naziva offset. Sticna koju ima je verovatno sa offset-om od 20 mm, tj. za 20 mm je centar drzaca pomeren od ose sticne. Njemu bi trebala sticna bez offset-a kako bi pomerio sediste sto vise napred. Tek kada pomeranjem sedista napred-nazad podesi pravilnu poziciju u odnosu na pedale dolazi na red duzina lule.
  • 1
.

#48 R2D2

R2D2
  • Members
  • PipPip
  • 53 posts

Postavljeno 20 October 2011 - 06:46 PM

Ta pozicija drzaca sedista na sticni se naziva offset. Sticna koju ima je verovatno sa offset-om od 20 mm, tj. za 20 mm je centar drzaca pomeren od ose sticne. Njemu bi trebala sticna bez offset-a kako bi pomerio sediste sto vise napred. Tek kada pomeranjem sedista napred-nazad podesi pravilnu poziciju u odnosu na pedale dolazi na red duzina lule.


OK, kada uspe da podesi položaj sedenja u odnosu na pedale, onda može da promeni i lulu. E sad pitanje je sledeće, kako da utvrdi koja dužina lule mu odgovara?
  • 0

#49 bant013

bant013
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1168 posts

Postavljeno 20 October 2011 - 09:52 PM

Dužina lule se određuje u zavisnosti od položaja u kom želiš ili ti odgovara da voziš.
Pored dužine jako je bitan i ugao lule, od njega dosta zavisi da li ćeš biti nagnut na napred ili će ti oslonac biti veći na "pozadini".
Moj savet je da stavi lulu sa štelujućim uglom tako da može da lako podesi položaj tela.
npr. nešto ovako:
thumb.jpg
  • 0
"I've had enough, I've seen enough, I've had it all, I'm giving up I won the race, I broke the cup, I drank it all, I spit it up" (R.E.M)

*KUPUJEM GIRVIN VECTOR ILI NOLEEN SUSPENZIJU

#50 Nerevar

Nerevar
  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • LocationNis

Postavljeno 01 April 2013 - 07:22 PM

Ljudi treba mi pomoc... Da li je pametno uzeti Lapierre Pro Race 300 ( evo linka http://www.cikloberz...ow.php?id=95719 ) 18''-46 cm, za visinu od 180-181 cm s unutrasnjom duzinom noge od 85 cm do 87 cm??? Bicikl je poprilicno skup, pa ne zelim da se zeznem pri kupovini. Hvala
  • 0

#51 novakns

novakns
  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • LocationNovi Sad

Postavljeno 01 April 2013 - 07:46 PM

Pogledaj sajt
http://www.competiti...RO_LINK=NOREDIR
i metar u ruke :wink:
  • 0
--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------
U Srbiji čelični živci nisu dovoljni, prešao sam na karbonske.

#52 igorsimo

igorsimo
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 371 posts
  • LocationBački Petrovac

Postavljeno 01 April 2013 - 08:29 PM

Za velicinu ne znam,ali prodavac nije bas pouzdan.Neka kazu i ostali sta misle.
  • 0

#53 Nerevar

Nerevar
  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • LocationNis

Postavljeno 01 April 2013 - 08:53 PM

Ok hvala za sajt, dosta je koristan...Pomoglo bi mi jos neko misljenje iz iskustva o ovome...Planiram da kupim bajk ove nedelje pa mi je hitno ...
  • 0

#54 milan58

milan58
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 471 posts

Postavljeno 01 April 2013 - 09:25 PM

Mislim da ne treba da se opterecuje sa formulama i obrascima nego da se postavi pravilna pozicija stim da; sediste bude spicom u osi sa prvom trecinom pogona (B osa), podignuto da ispruzena noga dotice petom pedalu a osa volana na udaljenosti od vrha sedista(A linija) za ispruzenu ruku plus 3-5 prstiju (laktom se upre u vrh sedista, ispruze prsti i jos na nekoliko prstiju se postavi volan).U ovakvoj poziciji se maksimalno prenosi snaga na pedale uz najmanje problema sa bolovima a ako ih ima onda je to zbog nedostatka kondicije?Ova prica vazi za drumski bajs ne znam za MTB ali mi se cini da je jako slicno?
http://wm51.inbox.co...95_oJ.jpg.thumb
  • 0

#55 pri3rak

pri3rak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3504 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 April 2013 - 09:56 PM

Za velicinu ne znam,ali prodavac nije bas pouzdan.Neka kazu i ostali sta misle.

Bogi kraljevacka svalercina i zvanicni uvoznik skupih kineskih falsifikata ramova poznatih proizvodjaca.
  • 0
Postavljena slika

#56 MstrD_02

MstrD_02
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 409 posts

Postavljeno 01 April 2013 - 09:59 PM

Slazem se sa ovim gore, ovde imas malo opsirnije objasnjeno ;)

http://www.bikeradar... ... fit-29498/
  • 0

#57 Nerevar

Nerevar
  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • LocationNis

Postavljeno 01 April 2013 - 10:45 PM

Znaci tako za Bogija :D ... Hvala sto si reko ! Prvi put kupujem ovako nesto, i odmah naletim na prevarante :))... Preporucite mi onda nekog postenog hehe [-o<
  • 0

#58 djole1997

djole1997
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1103 posts
  • LocationBgd-Blokovi

Postavljeno 02 April 2013 - 07:43 AM

Da da bogija izbegavaj.
Evo ti ovde posteni prodavci:
viewforum.php?f=53
  • 0
Our needs are few,our wants are many.

#59 Nerevar

Nerevar
  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • LocationNis

Postavljeno 02 April 2013 - 02:31 PM

http://www.cikloberz...ow.php?id=92671 Kako vam se cini bajs, da'l je moja velicina? I da li je prodavac pouzdan?
  • 0

#60 brancko

brancko
  • Members
  • PipPipPip
  • 122 posts
  • LocationLazarevac-Vrbovno

Postavljeno 01 March 2014 - 10:18 PM

Pozdrav svima,planiram da kupim MTB 29er da li se velicina gleda isto kao i za MTB 26 ? Ako sam vozio mtb 19 inca da li ce mi biti taman i mtb 29er od 19 inca ?
HVALA
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika