Jump to content


Fotografije

Ponovo Mavik


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
77 odgovora na ovu temu

#21 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 08:48 AM

Ako si ti rasturao, video si mozda na nabli, na kraju nable, da se nalazi poveca crna guma-semering. Njena funkcija je da spreci ulazak, prljavstine, a istovremeno i da spreci izlazak ulja iz fh. Pri svakom servisu nable ta se guma vadi  i cisti od tih prljavstina.

E sada sta moze da pravi problem. Prva stvar je da je nisi vratio kako treba, ta guma nije ista sa obe strane. Radi i ako se stavi pogresno ali pomalo usporava tocak, jer velika povrsina trlja po fh mesto da lezi na nabli.

 

 Druga stvar a vrlo cesta je da usled neredovnog servisiranja i neispravnog nacina servisiranja, ta guma postane dosta kruta, a samim tim pocne da pravi veliko otpor pri okretanju. Delimican i jedini lek je da nadjes silikonsku mast i da lepo namazes tu gumu i to nekoliko puta, da sacekas da upije pa opet. Ali samo silikonska mast, ona jedino moze nesto da uradi. Silikonska ulj, koja se prodaju ne mogu ni blizu da urade to sto trebaju. Ta mast je jedina koja vraca elasticnost gumi na duzi period. 

 

Treca stvar, tu ne idu teflonska ulja ni masti koje si ti stavljao.


  • 0

#22 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 08:49 AM

Ako si ti rasturao, video si mozda na nabli, na kraju nable, da se nalazi poveca crna guma-semering. Njena funkcija je da spreci ulazak, prljavstine, a istovremeno i da spreci izlazak ulja iz fh. Pri svakom servisu nable ta se guma vadi  i cisti od tih prljavstina.

E sada sta moze da pravi problem. Prva stvar je da je nisi vratio kako treba, ta guma nije ista sa obe strane. Radi i ako se stavi pogresno ali pomalo usporava tocak, jer velika povrsina trlja po fh mesto da lezi na nabli.

 

 Druga stvar a vrlo cesta je da usled neredovnog servisiranja i neispravnog nacina servisiranja, ta guma postane dosta kruta, a samim tim pocne da pravi veliko otpor pri okretanju. Delimican i jedini lek je da nadjes silikonsku mast i da lepo namazes tu gumu i to nekoliko puta, da sacekas da upije pa opet. Ali samo silikonska mast, ona jedino moze nesto da uradi. Silikonska ulj, koja se prodaju ne mogu ni blizu da urade to sto trebaju. Ta mast je jedina koja vraca elasticnost gumi na duzi period. 

 

Treca stvar, tu ne idu teflonska ulja ni masti koje si ti stavljao.


  • 0

#23 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 10:14 AM

Što se tiče te gume moram obratiti pažnju. Ne sećam se uopšte da sam je skidao. Svakako mi ne gine opet skidanje FH pa ću ovaj put obratiti pažnju.

Kada sam servisirao FH gledao sam snimak na GCN i oni su radili servis Mavic točka. Spomenuli su kako Mavic preporučuje da se stavi njihovo ulje za nablu (koje opet košta kao magareće mleko) ali oni spomenuše kako nije zgoreg umesto toga staviti teflonsko ulje za lanac, bitno je samo da ulje nije previše gusto i da ne lepi prljavštinu. ŠTa je u tome toliko pogrešno i kakve konkretno karakteristike ima to Mavikovo ulje za FH?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#24 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 10:16 AM

Jesi li menjao lezajeve ili kuglice, sta god da ima... Jesi li vadio jezicke iz lezista?



Ležajeve nisam vadio a jezičke na FH jesam. Konstrukcija Mavikovog FH je takva da kad se skine telo FH ti jezičci malte ne sami spadnu sa osovine na kojoj leže.

Što pitaš?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#25 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 10:28 AM

Video si kada si skinuo Fh, da na jednom kraju ima onu belu plasticnu biksnu? To je ustvari lezaj koji se okrece oko  Al. nable. 

 

Uvek kada mora da se izvrsi podmazivanje, metal-plastika, al-pla, plastika, guma- metal, jedino sto to podmazuje, su silikonske mast ii silikonska ulja. Sprejevi ne, jer nemaju potrebnu kolicinu tih maziva, dosta je razredjeno, nije dovoljno koncentrovano.

Skupo je jer su sva silikonska maziva skupa. Ne racunam sprej jer je on s.....

 

Ti sa GCN ocigledno ne znaju sta jedino podmazuje ove razlicite materijale istovremeno.

 

Mast ne moras da kupujes ako vidis da ti je guma meka, elasticna i savitljiva. Ali silikonsko ulje moras, ponavljam ulje ne sprej.

Ono se isto tesko nalazi kao i masti i skupo je. Jedno od resenja je ako imas u blizini radionicu za popravak foto kopir masina, da svratis da zamolis da ti malo daju-prodaju, jer oni to imaju, da ti sada ne objasnjavam za sta se to tamo koristi.

 

U mavicovoj nabli imas vise mesta gde su ti spoojevi. Jedan je ta plasticna biksna, drugi je taj semering. Sve to je u neprestanom dodiru sa Al. Zato moraju ta maziva.


  • 0

#26 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 11:00 AM

Nemam apsolutno pojma gde da nađem radionicu za popravku fotokopir mašina a čak i da je nađem, sumnjam da bi se radovali mojoj molbi da mi daju/prodaju malo silikonskog ulja ako uopšte imaju. Uf, ovih dana postaje sve komplikovanije okretati pedale...


I ovi iz Bike radara takođe servisiraju freehubove koristeći teflonska a ne silikonska ulja. Toliko je dezinformacija na netu, haos...


https://www.bikerada...l-your-freehub/
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#27 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 11:07 AM

Pa vidis i sam da ti se losije okrece. Nabrojao sam ti razloge, jedan od njih moze bas da bude i to neodgovarajuce mazivo koje si stavio. Mislis da je Mavik onako bez veze rekao za to mazivo a ne neko drugo.

 

Npr kada treba da se podmaze dobar buzir i sajla, uvek i jedino silikonska mast ili ulje. Sve drugo cak usporava kada se npr pusti slobodnim padom da prolazi sajla kroz buzir. Opet iz razloga sto su sajle celicne a unutar buzira plasticna cevcica. 

Dva razlicita materijala samo silikonska maziva. Mi smo to znali u preciznoj mehanici jos pre 40 godina, nista to nije novo.


  • 0

#28 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 11:20 AM

Kod nas se sve radi partizanski. Na kolima na kocnicama, koja su plivajuca kljesta, ima ona dva pina po kojima se krece pokretan deo kljesta. To isto treba da se podmaze sa silikonskom mascu. Mislite da i jedan mehanicar to ima i da stavlja? Pogotovu sto tu ide malo veca kolicina u odnosu na npr bicikl. 

Zato sam ja na svom autu na 90 000 km sam to rasturio , ocistio i napunio sa silikonskom mascu. E to mi ne bi nijedan meh tako uradio. Niko od njih nema tu mast jer je skupa.


  • 0

#29 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 31 January 2023 - 12:01 PM

Kod nas se sve radi partizanski. Na kolima na kocnicama, koja su plivajuca kljesta, ima ona dva pina po kojima se krece pokretan deo kljesta. To isto treba da se podmaze sa silikonskom mascu. Mislite da i jedan mehanicar to ima i da stavlja? Pogotovu sto tu ide malo veca kolicina u odnosu na npr bicikl.
Zato sam ja na svom autu na 90 000 km sam to rasturio , ocistio i napunio sa silikonskom mascu. E to mi ne bi nijedan meh tako uradio. Niko od njih nema tu mast jer je skupa.

Ima da se kupi Ate mast baš za tu namenu za kočnice:

https://lavauto.rs/p...e-ate-75g/8180/

A ima i ovo

https://eksino.rs/oz...ilikonska-mast/

A ima i drugih proizvođača!
Samo kucati u Google "silikonska mast" ili "mast za kočnice" ili "pasta za kočnice"...


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#30 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 01:25 PM

Ima da se kupi Ate mast baš za tu namenu za kočnice:

https://lavauto.rs/p...e-ate-75g/8180/

A ima i ovo

https://eksino.rs/oz...ilikonska-mast/

A ima i drugih proizvođača!
Samo kucati u Google "silikonska mast" ili "mast za kočnice" ili "pasta za kočnice"...


Sent from my SM-A705FN using Tapatalk

 

Sve izgleda prosto ali nije.za kocnice se koriste vise vrsta masti. Ovo prvo sto si linkovao, za sprecavanje skripe, to nisu silikonske  masti, nego bakarne masti koje se koriste od kako je sveta i veka. One su daleko jeftinije od silikonskih masti, ali nemaju ni slicna svojstva kao silikonska maziva. Cena govori u prilog tome. Znaci da bi odradio kocnice kako treba, trebas da imas i bakarnu i silikonsku mast.

 

Ovo drugo linkovano, tu ima silikonskih ali ne vidim cenu. Medjutim nije ni bitno. Otprilike, ne secam se tacno, placao sam malu kuticu masti od 40 gr, od 25-35 evra zavisi gde sam uspeo da nadjem. Da li se nesto promenilo sada sa cenama ne znam.

 

E sada dolazimo do problema, da ljudi samo zovu majstora i pitaju posto da se uradi to i to. Neznajuci koliko tu ima razlika i u znanju majstora i u materijalima sa kojim rade. Samo je vazno "posto". Ako probas da objasnis, pogotovu onima sa manjkom tehnicke kulture, misle da ih nesto farbas, misle, sta  mi ovaj pravi nauku od toga. Mast je mast. Tako da...


  • 2

#31 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3354 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 03:24 PM

Кад сте већ код Мавика. Да ли су на овом Ксириуму обични или индустријски лежаји? Питам зног евентуалног подмазивања, ако су обични могао бих сам, ако нису онда не бих :) :)
61789244-2655-4F18-B7AF-FF3885898AA6.jpeg
2999DA04-1F2A-44D4-A528-61BD55021F5B.jpeg 55281192-E788-4C46-B61A-5327E96CAF7B.jpeg
3ED72DD1-2788-4FDB-95EC-CDDC021ECCDA.jpeg

Attached Thumbnails

  • 17FD55AD-F9EA-4A9A-B5A5-B7A5E54F04F3.jpeg

  • 0

#32 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 31 January 2023 - 03:34 PM

Sve izgleda prosto ali nije.za kocnice se koriste vise vrsta masti. Ovo prvo sto si linkovao, za sprecavanje skripe, to nisu silikonske masti, nego bakarne masti koje se koriste od kako je sveta i veka. One su daleko jeftinije od silikonskih masti, ali nemaju ni slicna svojstva kao silikonska maziva. Cena govori u prilog tome. Znaci da bi odradio kocnice kako treba, trebas da imas i bakarnu i silikonsku mast.

Ovo drugo linkovano, tu ima silikonskih ali ne vidim cenu. Medjutim nije ni bitno. Otprilike, ne secam se tacno, placao sam malu kuticu masti od 40 gr, od 25-35 evra zavisi gde sam uspeo da nadjem. Da li se nesto promenilo sada sa cenama ne znam.

E sada dolazimo do problema, da ljudi samo zovu majstora i pitaju posto da se uradi to i to. Neznajuci koliko tu ima razlika i u znanju majstora i u materijalima sa kojim rade. Samo je vazno "posto". Ako probas da objasnis, pogotovu onima sa manjkom tehnicke kulture, misle da ih nesto farbas, misle, sta mi ovaj pravi nauku od toga. Mast je mast. Tako da...

Znam ja šta je šta, zato sam i linkovao obe stvari

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#33 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 06:17 PM

Кад сте већ код Мавика. Да ли су на овом Ксириуму обични или индустријски лежаји? Питам зног евентуалног подмазивања, ако су обични могао бих сам, ако нису онда не бих :) :)
attachicon.gif61789244-2655-4F18-B7AF-FF3885898AA6.jpeg
attachicon.gif2999DA04-1F2A-44D4-A528-61BD55021F5B.jpegattachicon.gif55281192-E788-4C46-B61A-5327E96CAF7B.jpeg
attachicon.gif3ED72DD1-2788-4FDB-95EC-CDDC021ECCDA.jpeg

Industrijski su. Mogu i oni da  se podmazu, mada to retko ko radi. U principu da bi to uradio kako treba moras da ih izvadis iz nable, a to trebas da uradis a da ih ne ostetis, pa da otvoris lepo ocistis, a posle sve da podmazes i vratis. 

 

E sad dosta posla, treba malo i znanja, tako da je najprostije voziti dok ne propadnu i staviti nove. A trajace ti dugo.


  • 0

#34 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3354 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 06:28 PM

Industrijski su. Mogu i oni da  se podmazu, mada to retko ko radi. U principu da bi to uradio kako treba moras da ih izvadis iz nable, a to trebas da uradis a da ih ne ostetis, pa da otvoris lepo ocistis, a posle sve da podmazes i vratis. 
 
E sad dosta posla, treba malo i znanja, tako da je najprostije voziti dok ne propadnu i staviti nove. A trajace ti dugo.

Видео сам снимак тог посла на Аксиум моделу и схватио да није за мене :) и алат је посебан и треба знања и искуства више него што имам, па реко да проверим да овде нису можда обични лежаји
  • 0

#35 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 06:32 PM

Stavljaju oni kvalitetne lezajeve, da ne gresimo dusu, traju bas dugo. Evo meni na MTB otisli i to malo, mogli jos da se voze, i to samo oni do diska.Ti posto nemas disk trajace iha haj. Moji ovi izdrzali tu oko 100 000 km.


  • 0

#36 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 09:23 PM

@Milovuk


Jesi na ovu gumu mislio kad je u pitanju FH? Ona je bila na osovini iza Freehuba, to jest bliže žbicama. A prošli put kad sam skidao FH nisam ni skontao tu gumicu, dok sad kad sam je skinuo video sam da ima poprilično nekog peska i koječega još unutra, vidi se i na slici. Pretpostavljam da prilikom montaže gumice ovaj pljosnati kraj ide do žbica a okrugao do FH ili grešim?

Attached Thumbnails

  • IMG_20230131_2150239.jpg
  • IMG_20230131_2150096.jpg
  • IMG_20230131_2150025.jpg

  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#37 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 09:30 PM

@Milovuk


Jesi na ovu gumu mislio kad je u pitanju FH? Ona je bila na osovini iza Freehuba, to jest bliže žbicama. A prošli put kad sam skidao FH nisam ni skontao tu gumicu, dok sad kad sam je skinuo video sam da ima poprilično nekog peska i koječega još unutra, vidi se i na slici. Pretpostavljam da prilikom montaže gumice ovaj pljosnati kraj ide do žbica a okrugao do FH ili grešim?

Da, to je to. Ona je semeing koja stiti od prljavstine i da ne iscuri ulje. Kakva je pod rukom? Meka i savitljiva ili kruta?

Onaj ravni deo ide do zica, a onaj da kazem ostriji naleze na belu plasticnu biksnu. Ta povrsina semeringa koja je manja, ide na biksnu, posto se tu okrece i da bi pravilo sto manji otpor prilikom okretanja. Radice i ako pogresis, samo vise koci tocak.


  • 0

#38 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 31 January 2023 - 09:38 PM

Radice i ako pogresis, samo vise koci tocak.



Zato će biti bolji trening :D
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#39 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 09:54 PM

Pa ustvari i ne bas. Trenje izmedju tog semeringa i biksne, je samo kada se ne okrecu pedale. Znaci na nizbrdicama i sl. Kada se okrecu pedale tada se okrece i nabla i FW  zajedno i onda je sve jedno.


  • 0

#40 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 01 February 2023 - 04:48 AM

Guma je OK, to jest mekana je. Medjutim ono sto je ocigledno je da je bilo poprilično prljavštine u tom samom ležištu. Samo to kad očistim biće bolje ubeđen sam. Inače Mavic svoje ulje za Fh prodaje za 20e 100ml i u pitanju je mineralno ulje. S obzirom da je litra 200e to ulje zapravo leči sidu samo Mavic neće nikom da kaže.

Neću ga kupiti iz principa, naći ću neko silikonsko....
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika