Jump to content


Fotografije

Ponovo Mavik


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
72 odgovora na ovu temu

#1 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 15 November 2022 - 02:12 PM

Seca se mozda neko one moje teme "zbogom mavic". https://www.2bike.rs...om-mavic/page-8

Ovo je nasavak sage o Maviku, ili ti "stara ljubav zaborava nema". Uglavnom posto su mi pukle te felne po ko zna koji  put, rekao sam da vise necu da ih vidim. Bio sam u potrazi za nekim felnama, nadjem kod sebe  u radionci felne ZTR jedne od najlaksih tada. Na njima pise max pritisak za svaku sirinu gume, tankozidne skroz. Napravim ta dva tocka i vozio ih par meseci bez problema. Medjutim, kad ih pogledam ruzan mi ceo bicikl zbog njih, nikako dusa da ih prihvati. Pa mi se sve cini da sto nemaju industrijske lezajeve, da se okrecu ne znam kolko teze, al to sve u mojoj glavi pojacano 100% jer mi se ne svidjaju. 

Mavic imao one prelepe crvene glave od aloksiranog al. pa aero debele zice sa one 2 crvene , a  na ZTR-u  mi sve ruzno.

 

Stoje mi oni polomljeni ja ih gledam i setim se da  sam pre 3 godine kupio jednu Mavik felnu za rezervu. Ne znam koji model nema nalepnice, neki cross max jeste, al je malo tezi od SLR. To mi i odgovara teze ce da pukne jer je mesnatija. Sta da radim za drugu felnu?

Pre par godina sam jednom biciklisti menjao felnu jer su oni ostetili navoje za zicu u  felni, On mi ostavio tu felnu i ja uzmen i popravim je. Napravim biksnu sa spoljnim desnim navojem i unutrasnjim levim, posto zice imaju levi navoj, a ureznice sam narucio jos pre 10 godina da mi se naprave u fabrici reznih alata posto nije bilo da se tada kupe, ne znam da li se sada nesto promenilo.

 

Uglavnom sve to sredim, ispadne super, mucile me malo crne felne, pa nadjem na Aliexpressu nalepnice , nisu bas original, ali mogu da prodju.

Evo posle par meseci voznje i dalje sluze tockovi odlicno. Nadam se da ce tako i ostati posto su melo tezi-mesnatiji, da nece doci do pucanja. Ako i puknu ZTR se vraca.  Dole na jednoj od ovih fotki se vidi kako izgleda to biksnovano mesto, nije toliko ni ruzno.

Uglavnom pas reko-pas odreko. To ispadoh na kraju, ali volim ih...

 


  • 0

#2 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 15 November 2022 - 03:40 PM

Seca se mozda neko one moje teme "zbogom mavic". https://www.2bike.rs...om-mavic/page-8
Ovo je nasavak sage o Maviku, ili ti "stara ljubav zaborava nema". Uglavnom posto su mi pukle te felne po ko zna koji  put, rekao sam da vise necu da ih vidim. Bio sam u potrazi za nekim felnama, nadjem kod sebe  u radionci felne ZTR jedne od najlaksih tada. Na njima pise max pritisak za svaku sirinu gume, tankozidne skroz. Napravim ta dva tocka i vozio ih par meseci bez problema. Medjutim, kad ih pogledam ruzan mi ceo bicikl zbog njih, nikako dusa da ih prihvati. Pa mi se sve cini da sto nemaju industrijske lezajeve, da se okrecu ne znam kolko teze, al to sve u mojoj glavi pojacano 100% jer mi se ne svidjaju. 
Mavic imao one prelepe crvene glave od aloksiranog al. pa aero debele zice sa one 2 crvene , a  na ZTR-u  mi sve ruzno.
 
Stoje mi oni polomljeni ja ih gledam i setim se da  sam pre 3 godine kupio jednu Mavik felnu za rezervu. Ne znam koji model nema nalepnice, neki cross max jeste, al je malo tezi od SLR. To mi i odgovara teze ce da pukne jer je mesnatija. Sta da radim za drugu felnu?
Pre par godina sam jednom biciklisti menjao felnu jer su oni ostetili navoje za zicu u  felni, On mi ostavio tu felnu i ja uzmem i popravim je. Napravim biksnu sa spoljnim desnim navojem i unutrasnjim levim, posto zice imaju levi navoj, a ureznice sam narucio jos pre 10 godina da mi se naprave u fabrici reznih alata posto nije bilo da se tada kupe, ne znam da li se sada nesto promenilo.
 
Uglavnom sve to sredim, ispadne super, mucile me malo crne felne, pa nadjem na Aliexpressu nalepnice , nisu bas original, ali mogu da prodju.
Evo posle par meseci voznje i dalje sluze tockovi odlicno. Nadam se da ce tako i ostati posto su melo tezi-mesnatiji, da nece doci do pucanja. Ako i puknu ZTR se vraca.  Dole na jednoj od ovih fotki se vidi kako izgleda to biksnovano mesto, nije toliko ni ruzno.
Uglavnom pas reko-pas odreko. To ispadoh na kraju, ali volim ih...


  • 0

#3 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 15 November 2022 - 04:23 PM

Ne pravi Mavic toliko loše točkove. Nisu tako dobri kao ranije, ali generalno ništa više nije kao pre. Sve se pravi sa kraćim rokom trajanja da bi se kupilo novo.

Ja sam nešto kao želeo da pređem na DT swiss, da probam više iz hira nego iz potrebe. Te neke točkove koje mogu da priuštim dosta njih hvale, a bogami neki i kude u 3pm, kažu da sami ne mogu da veruju na šta je DT Swiss spao u odnosu na ono što je bio.

Savršeno nema, samo se moliš Bogu da ne ubodeš faličan primerak, ko i u svemu u životu...
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#4 Nesoni

Nesoni
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 925 posts

Postavljeno 15 November 2022 - 05:13 PM

Meni par prijatelja u Holandiji svi odreda voze Kampanjoline Zonda točkove (ima i sa Kampanjolo I sa Šimano free wheelom) . Prvi se oduševio sa njima pa i ostali svi oko njega prešli na njih. Aluminijumski su točkovi, cenovno pristupačni e sada ne znam da li da li za disk ili bandaš bajs. Da nisam dobio sa novim bajsom DT Swiss sa kojima sam zadovoljan, sigurno bi zamolio da mi donesu jedan par

Sent from my LYA-L29 using Tapatalk
  • 0

#5 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 15 November 2022 - 07:03 PM

Već 2 godine vozim Mavic Crossride točkove sa 24 žice (točak 26) i nikakvih problema nema. Prilikom centriranja jedna žica pukla a jedna skinuta jer je bila oštećena. Mismo mogli da nadjemo nigde 2 prave žice pa smo ispravili 2 Kineske od 4 din po komadu i montirali na točak. I evo, već 10 meseci sve funkcioniše besprekorno.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#6 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 15 November 2022 - 07:42 PM

Čuvaj glavu... To može biti tempirana bomba u najavi. :)


  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#7 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 15 November 2022 - 08:07 PM

Ako pricamo, a pricamo o aluminijumskim tockovima, glavna stavr je ono sto je Nesoni napisao. 'cenovno prihvatljivi tockovi". Jedna od glavnih razlika izmedju prihvatljivih i skupih tockova je tezina. Posto proizvodjaci za te skupe tockove gledaju da ustede svaki gram, naravno da idu na minimalnu kolicinu al. koji ide i na obruce. Manje al. manja tezina. Svih onih desetak polomljenih tockova sto sam prikazao na onoj temi "zbogom Mavik" su izdrzali par godina i onda pukli. Jednostavno osobina al, da dodje do zamora materijala, uzima svoj danak. Kada ima dovoljno al. velike su sanse da ce felna dugo trajati.

 

Mavic Crossride  i slicni "jeftini" tockovi ne moraju da jure svaki gram pa imaju sanse da prezive. Ili Krypton felna, koju pravi Capriolo, debelo predimenzionirana felana, koja verovatno nikada nece puci, ali zato ima i dobru tezinu. Napravite je u nekoj od tezine vrhunskih felni, trajala bi veoma kratko.

 

Is svih ovih razloga ja sam duboko nezadovoljan sa Mavikom, ali im sve oprastam zbog izgleda, nabli sa odlicnim dugotrajnim lezajevima, prelepim zicama.


  • 0

#8 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 15 November 2022 - 08:16 PM

Već 2 godine vozim Mavic Crossride točkove sa 24 žice (točak 26) i nikakvih problema nema. Prilikom centriranja jedna žica pukla a jedna skinuta jer je bila oštećena. Mismo mogli da nadjemo nigde 2 prave žice pa smo ispravili 2 Kineske od 4 din po komadu i montirali na točak. I evo, već 10 meseci sve funkcioniše besprekorno.

 

Ako vam trebaju zice za 26" imam ja nekih originalnih zica. Samo izmeri duzinu posto su im se menjali oblici felni iz generacija u generaciju, pa sa tim i duzine zica. Moguce da imam koja vam treba.


  • 0

#9 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5444 posts

Postavljeno 15 November 2022 - 08:25 PM

...Mavic Crossride  i slicni "jeftini" tockovi ne moraju da jure svaki gram pa imaju sanse da prezive. Ili Krypton felna, koju pravi Capriolo, debelo predimenzionirana felana, koja verovatno nikada nece puci, ali zato ima i dobru tezinu. Napravite je u nekoj od tezine vrhunskih felni, trajala bi veoma kratko....

znam da je neko "skidao" (busio) materijal izmedju 2 rupe (za zbice) na Krypton obrucu/felni

da bi tockove koristio na mtb treninzima i takmicenjima,

i da je to dalo super izgled i super tezinu, ali... drasticno smanjilo izdrzljivost. :(

 

Jel to čika Bontrager rekao: jeftino, lagano i izdrzljivo...izaberi 2 od ponudjenog?


  • 0

#10 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 15 November 2022 - 08:42 PM

znam da je neko "skidao" (busio) materijal izmedju 2 rupe (za zbice) na Krypton obrucu/felni

da bi tockove koristio na mtb treninzima i takmicenjima,

i da je to dalo super izgled i super tezinu, ali... drasticno smanjilo izdrzljivost. :(

 

Jel to čika Bontrager rekao: jeftino, lagano i izdrzljivo...izaberi 2 od ponudjenog?

Bas tako.  Cena nije u biciklizmu, obavezno sinonim za dugotrajnost. Osim kad je karbon u pitanju, on malo menja to, iz razloga sto nema zamora materijala.


  • 0

#11 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1060 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 15 November 2022 - 09:00 PM

Dt-swiss Xr331 i Dt swiss 360 ili 240 nabla plus DT swiss revo žbice ili laser sapim. Točkovi oko 1450gr za 29" (240s i 32 rupe) . Cena zavisi najviše od nabli (polovne 240 se mogu naći za 250e).

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#12 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 15 November 2022 - 09:07 PM

Kada platis 2 tocka 1000 e, svaki deo mora da ima min. tezinu i vrhunske performanse. Po meni  najveca pljacka  je na nablama, napraviti 2 nable sa industrijskim lezajevima, nije nikakava posebna nauka, cak i da ima malu tezinu. Ali napraviti extra laku felnu, koja ne sebe preuzima sve muke ovoga sveta je vec zeznuta  matematika. To se na kraju vidi i po onome sta se najvise kvari ili lomi, a to su felne. Nabele traju li i traju...


  • 0

#13 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 15 November 2022 - 09:20 PM

Inace cena kod Mavika je bila dosta  skuplja za felnu , nego za nablu.. Pisao sam vec o tome da kada sam prvi put polomio SLR felnu, i kada smo kontaktirali Mavik, preko njihovog zastupnika, trazili su mi za jedan obruc 250 e.

Ako su tada 2 nova tocka kostala oko 900-950 e , ispada da su dve felne bile oko 500 e, a ostatak od 400 e je otpadao na nable i zice. Inace zice za SLR su kostale nove oko 5 e po komadu. Tako da je felna bila ubedljivo najskuplja stvar na tocku.


  • 0

#14 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1060 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 15 November 2022 - 10:40 PM

Dt swiss-u je istekao patent za njihov čuveni ratchet sistem tako da sada ima mnogo kopija. 240s je bila i ostala nabla koju ne možeš poj*bati (do poslednje generacije). Zadnja generacija 240s već ima ozbiljnih problema u vezi novog ratchet-a. Što se felgi tiče XR331 je oko 60e i težina je 380gr (29"). Jedna je počela da puca posle 6god korišćenja (od toga 3 god. vožnje bez podloški koje idu uz ovu felgu kao obavezne).
Karbon je i dalje najbolja solucija što se tiče felgi (ne toliko zbog težine koliko zbog čvrstoće). Kvalitetne kineske ne poznate marke su oko 150e do 200e po felgi (cena sa transportom bez poreza).

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#15 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 15 November 2022 - 11:07 PM

Sad ako pricamo o nablama, kvar nable moze da bude samo iz dva razloga. Prvi je apsolutno inzinjerski povrsan pristup pri projektovanju iste, ili drugo po meni realnije, namerno napravljena slaba tacka na nabli da bi se vremenom menjalo-prodavalo.

 

Opet cu se zadrzati na Maviku. Vecina zna njihov problem na nablama sa kvarom na free whellovima. Plastka-biksnana FW, bi se ukopala od okretanja u telo nable i kaseta bi dobila luft.

Taj kvar je postao toliko ucestao, da se na e-bay vrlo brzo poceo porodavati industrijski lezaj, po malo specificnih dimenzija, koji je menjao tu glupu plastiku. S tim je reseno trosenje nable. Sada, niko ne moze da me ubedi da to nisu znali ili mogli da urade i ljudi u Maviku. Sad ono sa pocetke, ili vrhunski propust inzinjera, ili namerna greska da ne bi predugo trajale. Ali zakljucak je sledeci, nikakva nauka da se napravi da traje, kad su to resili anonimusi na e-bay.

 

Felna je vec druga stvar, nesto tanko a lako, a da izdrzi niz godina je realno i objektivno tesko napraviti, prvenstveno zbog svojstva aluminijuma, a to je zamor materijala. 


  • 0

#16 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 16 November 2022 - 06:11 AM

E baš iz tog razloga se ne treba previše zamarti da li je točak 100 grama lakši ili teži. Bitnije od tih pošljivih grama je svakako izdržljivost. Baš zato ja uvek biram isključivo felnu dubljeg profila. Teže jeste ali zato o točkovima i felnama ne razmišljam....
  • 1

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#17 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1060 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 16 November 2022 - 06:54 AM



... Felna je vec druga stvar, nesto tanko a lako, a da izdrzi niz godina je realno i objektivno tesko napraviti, prvenstveno zbog svojstva aluminijuma, a to je zamor materijala.


Razlika između ZTR Crest-a i ZTR Podium-a je bila svega 20gr ali tih 20gr jeste činilo da Podium puca. Crest je bila felga od oko 320gr za 26". Sada su karbon XC felge za 29"u toj težini i nosivost je 100kg. Doata izdržljivije felge od aluminijuma ali i cena im je dosta viša. To će biti moja sledeća veća kupovina posle Wahoo kickr-a.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 0

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#18 milovuk1967

milovuk1967
  • Members No Voting
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1239 posts

Postavljeno 16 November 2022 - 09:41 AM

E baš iz tog razloga se ne treba previše zamarti da li je točak 100 grama lakši ili teži. Bitnije od tih pošljivih grama je svakako izdržljivost. Baš zato ja uvek biram isključivo felnu dubljeg profila. Teže jeste ali zato o točkovima i felnama ne razmišljam....

 

To tvoje razmisljanje je apsolutno racionalno i ja ga podrzavam. Medjutim postoje nivoi, zaludjenistva, hobija, ljubavi, nazovi ga kako hoces.

Ja sam voleo, iako verovatno nepotrebno da mi MTB bude nesto malo iznad 9 kg. Da bih to postigao, morao sam bukvalno svaki deo da kupim lak. Da li mi je to od nekog presudnog znacaja u zivotu? Naravno da nije, to je cist merak. Tako i ti tvoji bicikli koje vozis su za nekog "too much", ali je to za tebe sve normalno.

 

Sve je u glavi.


  • 3

#19 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 06:35 AM

Imam jedno pitanje vezano za nablu, to jest za freehub.

Primetio sam da kad stavim bajk na stalak i okrenem par puta pedale zadnji točak se ne vrti koliko bih hteo, to jest relativno brzo stane. Nije to ništa drastično, ali sam poredio na primer sa Campagnolo Scirocco točkovima koji su na ženinom bajsu (koji se uzgred jako slabo vozi) i Campagnolov točak se vrti bez preterivanja jedno 5x duže. Takođe sam primetio na mom Mavic točku da kada se točak sporije vrti i zvuk freehuba je tiši, čuje se kao neko grebuckanje, kao nešto tipa pesak od metal. Još šta sam bitno prmetio je da kad okrećem pedale dok je zadnji točak na stalku i prestanem da ih okrećem a zadnji točak se vrti, umesto da pedale ostanu u mestu i one se malo okrenu sa točkom pa stanu, pa opet tik malo krenu pa stanu, kao da unutra onaj jezičak na freehubu ne radi posao i ne zapinje dobro u utore.

Točak sam servisirao letos kad sam menjao bajk, kasetu, lanac. Otvorio freehub, dobro očistio i namazao teflonskim uljem za lanac. Nakon toga sam jednom vozio i uhvatila me je dobra kiša, ali ne može valjda biti da je od te jedne kiše propao freehub?

Inače nakon tog servisa letos ne pamtim da se točak nešto mnogo bolje okretao.

Moje pitanje je da li je ovaj freehub zreo za smeće?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#20 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14520 posts

Postavljeno 31 January 2023 - 07:07 AM

Jesi li menjao lezajeve ili kuglice, sta god da ima... Jesi li vadio jezicke iz lezista?


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika