Jump to content


Fotografije

Život u inostranstvu


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
136 odgovora na ovu temu

#1 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 25 August 2021 - 09:26 AM

U Nemačkoj sam malo preko 3 godine . Došao sam sa radnom vizom i u suštini radim od trećeg dana od kako sam došao. Radim puno radno vreme, 40h nedeljno. Imam zdravstveno, penziono i socijalno osiguranje (plus imam malo privatno penziono osiguranje).

Plata je trenutno oko 3000e (bruto), posle oporezivanja i plaćanja svih gore pomenutih osiguranja je 2000e (neto). Troškovi stana (72m² plus mala terasa, plus podrum plus zajednička prostorija za veš mašinu i sušilicu) sa uručunatom vodom, đubrtom i grejanjem 613e. Struja 55e, internet plus mobilni oko 90e. Gorivo je 1,54e/l, namernice su u ceni srpskih (možda 10% skuplje). Ono što je ovde skupo su usluge (od frizera do čega god hoćete).

Otišao da mogu sada svom detetu a i sebi mogu pružiti život a ne preživljavanje. Otišao sam jer nisam hteo da radim od jutra do sutra za nikakve pare kod privatnika ili na crno ili da budem u stranci da bih radio u državnoj firmi. Da ti državni aparat uzima/daje penziju koliko i kad on hoće. Da zakone isti taj državni aparat poštuje onda i samo tada kada mu ti zakoni odgovaraju. Da ti, kada napraviš pare (legalno) dođu i kažu prodaj nam posao za tu cifru ili... Da ti ni sigurnost u sopstvenoj kući ne mogu obezbediti a ako to uradiš sam (držanjem oružja i korišćenjem istog) sude kao počiniocu a ne kao nekom ko se brani.

Sve ljude koje sam napustio, prijatelje i familiju kada bih pitao ili kada bih im rekao da se vraćam pitali bi me zašto. Šta je u Srbiji bolje nego ovde? Možda je najbolje poređenje Srbije i Nemačke kao jednog malog mesta kao što je Kuršumlija sa Beogradom.

Inostranstvo nije za svakog. Ovde moraš da se oslanjaš na sebe i da praviš svoje veze. Nije lako ali kada preživiš prve 2 i u prvih 5 godina uspeš da se snađeš jako malo ćeš želeti da se vratiš.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 4

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#2 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 25 August 2021 - 12:24 PM

Cene onih najosnovnijih namirnica jesu slične, dok je voće i povrće osetno skuplje, pogotovo ako se bira neka klasa bar malo bolja od one najjeftinije. Za meso važi isto. U supermarketima je oko tridesetak posto skupje, a ako se uzima namenski u mesarama gde je poreklo životinja sa tamošnjih prostora, uzgajano na otvorenom prostoru, zna da bude i po 2, 3 puta skuplje.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#3 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 25 August 2021 - 01:01 PM

I verovatno najvaznija stvar, otisli ste u zemlje koje su razvijene. Cast izuzetcima ali niste otisli u te zemlje kada je bio divlji zapad pa tamanili indijance i ubijali se medju sobom, niste otisli kada su doveli svoje kriminalce i pustili ih da iskorene aboridzine, niste otisli kada su obnavljali svoje bombardovanjem do temelja razrusene gradove i gladovali. To bi bilo previse avanture a ko je zeli moze danas pravac u Avganistan, Siriju ili neku slicnu zemlju. A na onima koji su ostali u Srbiji je da se bore i da od nje naprave bogatiju drzavu na dobrobit svih njenih gradjana. Ne treba da nam govorite kako je tamo bolje jer to znamo, ali se nemojte zavaravati da ce u Srbiju bogatstvo doneti te zemlje u koje ste otisli vec se moramo sami boriti za to, nekad i protiv njihove politike. I nemojte ni za trenutak pomisliti da ce vas gradjani tih zemalja gledati kao njima jednake, vecina vas je tu zato sto oni ne zele da rade te poslove.


  • 2

#4 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 25 August 2021 - 02:12 PM

Naveo sam više puta da su Nemci isti kao svi ostali. Lenji, iskorišćavaju sistem itd... Ima ih koji spavaju ispod mostova i/ili piju pivo na klupi i itd. To je ovde mnogo lakše jer Nemačka socijalnom slučaju plaća stan, plaća grejanje i još neke osnovne stvari i daje mu 500e da živi. Znam i naše socijalne slučajeve koji iskorišćavaju više godina može se reći decenijama taj sistem (ovde u Nemačkoj).
Ja trenutno zarađujem solidnu platu u Nemačkoj, dosta ljudi ima plate oko 1500e neto i niže. Rade Nemci/Nemice i na odnošenju đubreta (jer se plaća preko 2000e neto) i na gradilištima i na drugim mestima. IT se kao svuda najbolje plaća kao i zanati koji su traženi (varioci imaju a možda i preko 2500e neto).

Što se tiče gledanja sa visine, ima toga sigurno. Mnogo više je u fazonu ne znaš da pričaš jezik pa prevrću očima ali i to prođe kada vide da li si ok ili ne. Mnogo je inostranih radnika i radi se sve. Znam isto Roma (koji je sa roditeljima došao sa juga Srbije) i zapošljava Nemca kao fizičkog radnika. Ko koga tu gleda sa visine.

Što se tiče boljeg sutra u Srbiji a u suštini manje više celoj Evropi (možda jedino Francuska ima šanse) nema tako reći. Sistem je prost ako imaš dovoljno mladih koji će uzimati kredite za stanove, za kola, za sve što ide i dovoljno ljudi koji između 40 i 65 godine (posle otplaćenih kredita) ulažu/investiraju to je moguće. Jer oni koji dočekaju penziju 65+ godina čuvaju svaku paru za lečenja za negovanje itd, prosto rečeno ne ulažu više. Sada dodati na sve to manji broj mladih u odnosu na penzionere i fondove koji ti mladi treba da pune i iz kojih ti isti penzioneri dobijaju, svoju davno uloženi, novac i biće jasno da Srbiji kao manje više celoj Evropi (sem ako se ne uveze pola Afrike) nema spasa. Jednostavno treba bar 2,1 dete na dva roditelja da bi sistem uopšte preživeo. Sa stanjem 1,6 koji je u Srbiji a u Evropi možda 1,7 ili 1,8 ide se u negativnu spiralu. Manji broj mladih/dece plaća veće namete i pravi manji broj dece jer nema sredstava da ih ishrani i tako u krug. Nisu penzioneri krivi što su živi ali sistem u kome se sve ovo dešava jednostavno ne funkcioniše. Ima razlog zašto "Mutti" Merkel uvozi svakoga iz Afrike. Ne zato što ih voli nego je shvatila da ako se ne promeni stanje u narednih par možda 5 godina ni Nemačka ekonomija neće uspeti da preživi dugo, koliko god se stezao kaiš.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 1

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#5 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 25 August 2021 - 02:35 PM

Da si ti nama ziv i zdrav n2:redbull


  • 0

#6 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 25 August 2021 - 02:59 PM

Gledanje sa visine tamo je donekle i razumljivo. Kao sto mi ovde gledamo cigane, siptare, migrante tako i oni nas gledaju tamo. Mi smo kod njih otisli kao jeftina radna snaga, a i svakakvi likovi decenijama su nam utirali put tamo . Ali gledanje sa visine ima i ovde. Pa pogledaj samo u saobracaju kako se ponasaju ovi koji su se "snasli" . Pa ne da nas gledaju sa visine i ne samo sto misle da smo niza vrsta u odnosu na njih nego nas i gaze, na pesackom, guraju van puta, parkiraju i blokiraju  gde god im se prohte, pun net snimaka kako ne staju i beze policiji.. i naravno ne odgovaraju za to... Mislim da u Nemackoj nije bas tako...

Ja da mogu otisao bih odavde, i poveo porodicu sa sobom, da mi deca odrastaju u uredjenom drustvu, gde su svi bar priblizno jednako tretirani a ne ko ovde, kad se filmadzije tuku onda ima snimak za 5 min a kad onaj ubija na naplatnoj rampi snimak nestane...

Ovde se nikad nista nece promeniti. Takav smo narod. Malo ce biti mozda nekog talasanja ali promena nece biti. Ovako smo naucili, cuti moze i gore


  • 2

#7 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 25 August 2021 - 03:28 PM

Ne brani ti niko da odes ske, ti verovatno cekas da ti nemac obezbedi posao platu smestaj a tvoje je samo da radis i cutis. Ako im budes nesto popovao tamo mozda ti ne produze vizu.


  • 1

#8 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 25 August 2021 - 03:39 PM

Niko mi ne brani, al nije to bas tako jednostavno. Ustvari, u mom slucaju vrlo je komplikovano...


  • 0

#9 Serbian_SPIRIT

Serbian_SPIRIT
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1078 posts
  • LocationMeckenheim

Postavljeno 25 August 2021 - 04:49 PM

Ne brani ti niko da odes ske, ti verovatno cekas da ti nemac obezbedi posao platu smestaj a tvoje je samo da radis i cutis. Ako im budes nesto popovao tamo mozda ti ne produze vizu.

Koliko ti popuješ je malo relativno. Kada budem uzeo državljanstvo onda ću moći da glasanjem i nešto uradim. Ovako ja otvoreno iznosim moje poglede što se tiče socijalnih pomoći i svega što mi se ne sviđa. Ukupan uticaj je kao u Srbiji. Ja ne ćutim nikome ali poštujem zakone kao i u Srbiji. Ta priča pogni glavu da te ne vrate nema veze sa životom ustvari ima za ljude koji su ovde na crno, ja sam sa papirima došao. Došao Švaba u Srbiju i raspisaao konkurs za posao i ponudio sve ono što ne nudi Srbin ono što se ne nudi u Srbiji (koju volim). Zbog čega da ostanem, zbog vas koji "znate" kako je tamo, jer ste čuli od nekog ko ima nekog. Ima dosta koji se vrate, posle kažu tamo je sranje iskorišćavaju te i itd. Ne, samo niko ne plaća da trošiš kiseonik i gledaš u telefon. Parola "ne mogu oni toliko malo da plate koliko ja mogu malo da radim" malo teže ovde prolazi. Ovde je sve većinom privatno, zna se vlasnik i tog vlasnika boli da te plaća a ti da trepćeš.

Slabo ti je iskustvo, dođi, vidi, pa mi reci, ovako ti je priča kao voda pod mostom, prošla a nije nikakvog traga ostavila.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
  • 4

And now something completely different
 

https://www.youtube....d8weJKBVCnAPfgx


#10 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 August 2021 - 05:08 PM

Cene onih najosnovnijih namirnica jesu slične, dok je voće i povrće osetno skuplje, pogotovo ako se bira neka klasa bar malo bolja od one najjeftinije. Za meso važi isto. U supermarketima je oko tridesetak posto skupje, a ako se uzima namenski u mesarama gde je poreklo životinja sa tamošnjih prostora, uzgajano na otvorenom prostoru, zna da bude i po 2, 3 puta skuplje.


Dosta mojih vozača koji su otišli u Nemačku pričali su suprotno.. kako je meso jeftinije, kao i mnoge druge namirnice. Troškovi infostana takodje kao nisu visoki. Pa dobre plate, 2300+ evra.
Pa su snimali klipove, kezili se i blesavili, pa silne flaše piva u kabinama kamiona.. itd.
I to tako traje 2-3 meseca, valjda da pokažu kako oni tamo imaju za pivo i slično.
I onda se uglavnom povuku, ćute, više se ništa o njima ne zna. Retko kad se pojave na društvenoj mreži.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#11 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 25 August 2021 - 05:23 PM

Znaci ako nisu na drustvenoj mrezi onda ne zive?


  • 0

#12 Milan777

Milan777
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1113 posts

Postavljeno 25 August 2021 - 05:24 PM

@Serbian spirit
Dobro i realno pišeš, zaista su ti ovi tekstovi zanimljivi i životni, realni i kvalitetni, poučni za sve hrabre koji se odvaže da odu.
Naš drug Dusan011 je kvalitetan za naše teme ali ima tu crtu da je antiprotivan...
Bitno je kao što rekoh ranije da se ne upecaš...
On je pametan čovek, vidi se iz komentara, hoće i da pomogne i mislim da ima isto mišljenje kao i mi (realni) ali eto zajebava iz nekog razloga :)
  • 3

#13 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3351 posts

Postavljeno 25 August 2021 - 05:40 PM

Оба моја брата су у далеком иностранству, Аустралија и Канада. Могао сам да одем кад год сам пожелео (да нема ове пландемије, могао бих и сад) али никада то нисам желео нити ћу. Ма колико то некоме звучало чудно, анахроно или ма како другачије, остао сам овде у својој земљи и у свом народу чију судбину желим да делим. За мене постоји и нешто друго сем бољег стандарда. За мене је то тако, оно што ми испуњава живот налази се у Србији и међу Србима и то не бих могао да нађем на другом месту и у другој земљи.
  • 4

#14 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 25 August 2021 - 05:44 PM

Znaci ako nisu na drustvenoj mrezi onda ne zive?


Naravno da žive. Ali onakvi prizori su bili van svake pameti. Kao kučići pušteni sa lanca.
  • 1
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#15 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 25 August 2021 - 05:44 PM

"On je pametan čovek"

Nadam se da si mislio inteligentan, pametni pamte, inteligentni sagledavaju situaciju malo sire, kao npr. koliko nas nemci opljackase time sto su odveli(pardon zakonom omogucili da se zaposle preko reda) ljude koji su u Srbiji besplatno skolovani nasim novcem koji izdvajamo kroz porez(pardon haracinu) a koji su trebali na besplatno skolovanje uzvrate time da pomognu Srbiji njihovim stecenim znanjem. I sve to izgleda fer i korektno jer pobogu slobodan protok robe i ljudi je osnovno pravo, naravno dok bogatim zemljama odgovara da na taj perfidan nacin pljackaju, cim im nesto ne odgovara odma krecu carine i zabrane ulaska.

 

I nisam je toliko antiprotivan koliko me ne zanima tudje dvoriste.


  • 1

#16 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 25 August 2021 - 05:50 PM

Pa nije kriva Nemacka sto ti nudi pristojan zivot vec tvoja domovina sto ti takav zivot uskracuje, a domovinu ti vode oni koji nikad ne bi otisli bilo gde vani, jer za ovo njihovo snalazenje ovde tamo negde hapse


  • 1

#17 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 25 August 2021 - 05:55 PM

Ne nudi nemacka svima pristojan zivot vec samo skolovanim. Sirotinja samo na crno i da radi sezonske fizicke poslove. I nemojte sanjati da ce nemacka dopustiti da Srbija bude snazna i bogata, naci ce oni neki nacin.


  • 0

#18 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 25 August 2021 - 06:09 PM

Pa ocigledno da su za sirotinju i ti sezonski fizicki poslovi tamo bolji nego isti takvi ovde, zato i biraju da odu, niko ih ne tera ili ih nemci ne odvlace silom. 


  • 0

#19 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14613 posts

Postavljeno 25 August 2021 - 06:17 PM

O zaposljavanju skolovanih i onih drugih sam pisao u kontekstu perfidnog nacina pljackanja i slabljenja zemalja u razvoju. Naravno da nisam protiv toga da ljudi nadju posao tamo gde im odgovara.


  • 0

#20 ske

ske
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 250 posts

Postavljeno 25 August 2021 - 06:27 PM

To si u pravu, perfidni jesu ali i pametni, ali neka nasa drzava uradi nesto da zadrzi to najvrednije sto imamo


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika