Jump to content


Fotografije

Kupovina odgovarajucih bisaga za putovanje


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
64 odgovora na ovu temu

#21 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 30 November 2021 - 06:18 PM

Ja samo ne kontam jednu stvar. Ovde poredimo bajk sa bisagama na kojem neko nosi "šporet i frižider" sa biciklom gde se nosi apsolutni minimum stvari popakovanih u torbe ispod sica i na ramu i kažemo da u varijanti bikepacking-a bicikl upola lakši. Bilo bi fer koristiti bisage (poželjno manje) i u njima takođe poneti minimalno opreme tako da se ne pređe tih 20 kila i onda porediti sa bike packing varijantom i torbicama kojekude zakačenim na biciklu.

Po meni je stvar jednostavna. Ako bicikl ima na ramu navoje za bilo kakav paktreger a planira se višednevno putovanje, čak i neke najmanje bisage biće odličan izbor. Ako na bajk ne može paktreger, onda su od onih paktregera na šticnu ipak daleko bolja opcija torbe ispod sica i na ramu.
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#22 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 30 November 2021 - 06:40 PM

Smasher@
Moze i tako kao sto kazes, ali opet bic u bikepacking varijanti je opet okretniji i da su po svim pakovanjima iste tezine. Nekome je i to vazno na primer. Ono bi bilo mozda idealno da je sav teret rasporedjen na vozaca u vidu ranca napred nazad...ali sve sto je dalje od centra mase je manje upravljivo
Znaju to dobro ovde mislim vozaci koji voze drumase...nikakve torbice po biciklu ne mogu da zamene mali upakovan rancic na biciklisti vozacu.
  • 1

#23 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 30 November 2021 - 07:03 PM

https://youtu.be/NbDdZ_Y5ooA
  • 0

#24 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 30 November 2021 - 07:34 PM

Колико сам схватио питање, човек иде на путовање (туринг), које можда прерасте и у две недеље, не на пар дана. Ако то успе да постигне са тзв. Бајкпакингом, свака му част. Не знамо какав бицикл има, али је напоменуо ношење вреће и шатора, што значи да неће спавати у смештају. Осим ако ће на море са једним чарапама и мајицом, без алата или опреме потребне за боравак у природи, додатне обуће или гардеробе, нисам сигуран да то може да оствари бајкпакингом.
  • 0

#25 chamade

chamade
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4412 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 30 November 2021 - 07:50 PM

Ja i na turu od 4 dana nosim 4 bisage jer su bolje 4 poluprazne od 2 napunjene.
Ako ima nameru da spava u šatoru nema ništa od bajkpakinga jer će sve biti nagurano i prenatrpano.
  • 0
…oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌs
https://picasaweb.go...208760685671353

#26 MI1966

MI1966
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1818 posts

Postavljeno 30 November 2021 - 08:07 PM

Šta je bikepacking?
Do jutros sam mislio da je to kad ideš na višednevnu turu sa kampovanjem, kao kad nosiš ranac peške (backpacking), samo što stvari trpaš na bajs (kako god se snađeš).
Buni me sad ovo razdvajanje "bikepacking" i "varijanta sa bisagama."

Da li to znači da je "bikepacking" samo ranac na bajsu, bez bisaga?

To je kad razne torbice nakačiš direktno na ram bicikla, bez montiranja pak tregera.

Ovaj ↓ putovao iz J. Afrike do Italije tako.





https://www.youtube.com/watch?v=8xdrbtW8A6k&list=PLVzTW0HM-s3cJ7o9tSxhWiKMyuXpnu5fR&index=3

U tom ↑ 3. delu baš govore o tome kako je sve napakovao.

Inače, u Bikepacking fazonu voze ljudi ultra trke od 1000+ km.
A takođe i dugački breveti se uglavnom voze sa načičikanim torbicama po ramu.
  • 0

#27 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 November 2021 - 08:34 PM

Nisam siguran da sam dobro razumeo. Opet - mislio sam da je bikepacking svaki vid putovanja biciklom uz kampovanje, kad nosiš sam svoje stvari. Nešto kao backpacking, samo na bajsu.

 

Ok, sad, ako sam dobro shvatio - bikepacking je kad se nose torbe na bajsu, uz ranac, ali bez bisaga i klasičnog paktregera?
Tj. da se stvari kače na ram.

 

Prednost takvog montiranja prtljaga sam mogao iskusiti - nevezano za ove detalje oko definicije kako se zove:

veća je aerodinamičnost. Zvuči možda glupo  - natovaren bajs, pa sad još brineš za aero. Ali, pogotovo ako se duže ide, još ako je vetar u lice, oseti se razlika kad imaš bisage, koje koče kao jedro/padobran, u odnosu na stvari spakovane na uže, na samom ramu.

 

Sad - koliko je to problem sa bisagama? Mislim da to zavisi od bicikliste. Kome to koliko smeta. Meni su bisage veoma praktične, ali opet, ako mogu da se spakujem bez njih, više volim tako. S tim što se ne bih trudio po svaku cenu da spakujem sve bez bisaga. Makar se i ne mogao nazvati bikepackerom (opet - ako sam dobro skontao definiciju).  :)


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#28 Chichaksa

Chichaksa
  • Members
  • 7 posts

Postavljeno 01 December 2021 - 04:38 PM

@omega i mene toga strah da ce sve biti nagurano,posebno me brine cinjenica da su nosivosti ovakvih vreca za ispod sica i na volan otrpilike 5 kg,pa bi morao ganjati ultra lagane stvari koje su doobro skuplje(šator do 2kg od 250 eura pa gore)
Opet sa druge strane,bisage me nerviraju zbog tezine,širine,cesceg pucanja zadnje gume i same voznje uz brdo..
Sto neko rece- moguce, ali skupa zajeban..
  • 0

#29 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 01 December 2021 - 06:25 PM

Jos jednu po meni jako bitnu i vaznu stvar nudi bikepaking koncept postavljanja torbi na ram i pakovanja opreme. A to se prvenstveno sada odnosi na mtb bicikl. Vecina danasnjih modernih mtb bicikala, a pogotovo karbonskih nema prihvate za recimo pak treger pozadi napred ili sl...cak i da imaju opet mtb bicikl nije turing bic koji na zadnjoj vili ili chainstayu ima duzine oko 430 + mm za mogucnost kacenja bisaga, i komotnog pedaliranja. Jer ako i uspemo da postavimo bisage sada na mtb, onda sigurno tokom pedaliranja kacimo i udaramo petom.

poland-czech-slovakia-austria-hungary-bike-tour-6848-scaled.jpg

bombtrack-beyond-Plus-2-review-1.jpg

Iz ovih foto se uglavnom vidi turing i mtb bikepaking koncept i poredjenje...Svaki ima svoje mesto i upotrebu u zavisnosti kako sta ko vozi i sta mu treba. Ja ovde iznosim licna iskustva,ne namecem nikom nista niti imam potrebu da reklamiram nekog i nesto.

Krenem gravel biciklom u voznju postavim pozadi pak treger ako mi treba, ali mi jos brze i lakse ide postavljanje torbe pozadi na sic,bez paktregera, ne petljam se sa sarafima, zavrtanjima i alatom.. Uzmem sutra mtb ide mi se u voznju kroz sumu i grublji teren, opet ocas posla skinem sve torbe sa prethodnog bicikla i sve lako sad postavim na mtb..itd,itd
  • 0

#30 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 01 December 2021 - 06:39 PM

Колико сам схватио питање, човек иде на путовање (туринг), које можда прерасте и у две недеље, не на пар дана. Ако то успе да постигне са тзв. Бајкпакингом, свака му част. Не знамо какав бицикл има, али је напоменуо ношење вреће и шатора, што значи да неће спавати у смештају. Осим ако ће на море са једним чарапама и мајицом, без алата или опреме потребне за боравак у природи, додатне обуће или гардеробе, нисам сигуран да то може да оствари бајкпакингом.


Приликом поновног читања, видим да је ипак назначио да има мтб. То би значило да ће на море да иде мтб-ом. Ситуација онда не уде у прилог путовању са бисагама, што истовремено значи и мању могућност за ношење онога што му је потребно за такво путовање. Значи остаје му бајкпакинг који не пружа довољну носивост или да некако нађе начин да монтира пактрегере на мтб. Друго питање је о ксквој аеродинамици може бити речи ако човек иде на море бициклом чија основна намена није да буде аеродинамичан и брз, па ни да се вози по друму? Можда би најбоље било да га посаветује неко ко је ишао на вишедневно путовање таквим бициклом.
  • 0

#31 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 01 December 2021 - 06:54 PM

https://bikepacking....esis-longitude/

Omega@
Mozda ovako nesto..malo bisaga malo torbi
  • 0

#32 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 01 December 2021 - 07:11 PM

https://bikepacking....esis-longitude/
Omega@
Mozda ovako nesto..malo bisaga malo torbi

Да, али то је туринг бицикл (бар је тако написао возач) предвиђен за пактрегер позади и без амортизера. А торбе које је набројао коштају као неки бицикл :) . Има само једну шајбну напред. Мада, и @Chichaksa није рекао да ли је можда близу мора, па неће преваљивати велике раздаљине за тих десет дана, већ само од плаже до плаже или места до места, или до самог мора има неколико дана вожње.
  • 0

#33 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 01 December 2021 - 07:18 PM

Ok...evo malo i o tome

https://bikepacking....plog/manifesto/
  • 0

#34 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 December 2021 - 09:19 PM

Meni se čini da Chichaksa nije baš duduk, jer em što kaže da bi išao MTB-om em što mu je pitanje bike touring ili bikepacking. Znači, čovek ipak poseduje makar osnovno razumevanje i bicikala i tipova putovanja i pakovanja - jasan mu je potencijalni problem. Zato mislim da je sasvim dovoljan odgovor na njegovo pitanje "Da, može da se sve popakuje u bikepacking fazonu", jer to hiljade ljudi radi i tako putuje. Većina to ne radi sa MTB, ali, realno, ni to nije neki ogroman problem, plus ima više nego dovoljno vremena do leta da sve smisli i namesti.

E sad, koliko bi ga koštala bikepacking varijanta, to je već druga stvar. Ne može da nosi težak, kabasti šator i tome sličnu vreću za spavanje, ali računam da je to jasno - mora nešto malo i lagano.

 

Torba na šticnu iza sedišta, torba u ram bicikla, torba ili suva vreća na korman i eto ga - dovoljno za ono što je naveo da bi poneo. Prenos ima sigurno dovoljno lagan. Samo neka krene, a da li to sve može i bolje da se napravi neka proceni kada se vrati.


  • 1

#35 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3352 posts

Postavljeno 01 December 2021 - 09:33 PM

Нико није ни тврдио да је дудук :) али:
Нешто гардеробе може да значи једна мајица, шорц и јапанке, али и пет мајица, панталоне, патике, дукс и јакна.
Алат може да значи два имбуса, али и цео комплет.
Врећа и шатор може да значи само врећа и шатор, али и још нешто.
Да ли ноћи? Да ли спрема храну? Да ли ће се обазирати на временске услове или не? Има ли на бајсу могућност монтаже корпи? Итд...
Сваки бициклиста (који није имао такву вожњу) може да провери прво искуствено - попакује све као бајкпакинг и крене, па ће и сам сазнати да ли се зезнуо или није. Зато је и питао да то избегне, ако може.
  • 0

#36 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 01 December 2021 - 10:26 PM

Prednost takvog montiranja prtljaga sam mogao iskusiti - nevezano za ove detalje oko definicije kako se zove:
veća je aerodinamičnost. Zvuči možda glupo  - natovaren bajs, pa sad još brineš za aero. Ali, pogotovo ako se duže ide, još ako je vetar u lice, oseti se razlika kad imaš bisage, koje koče kao jedro/padobran, u odnosu na stvari spakovane na uže, na samom ramu.
 


Otprilike o tome sam i pričao u prethodnom postu. Torba ispod sica, torba u ramu, torbica na gornjoj cevi, sve podobno za aerodinamiku, a onda ceo šator popreko na kormanu i bisage na prednoj vili, samo da bi se zvalo bikepacking i da ne bi stavljali klasične bisage... Ok je kad ram ne podržava paktreger, ali mi se čini da je više u pitanju pomodarstvo.
  • 1
The sea, the sea

#37 profa

profa
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 362 posts

Postavljeno 02 December 2021 - 06:29 AM

Ima tu svega… Bikepacking moze da bude i odredjeni lyfestile…U mnogim grupacijama hipsterskog miljea prihvaćen i kao fetiš skoro. Od posebnog načina oblačenja, vrste i kojih materijala odece tokom voznje da i ne pricamo
  • 0

#38 Boris_volimCorbe

Boris_volimCorbe
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 December 2021 - 07:30 AM

Нико није ни тврдио да је дудук :) али:
Нешто гардеробе може да значи једна мајица, шорц и јапанке, али и пет мајица, панталоне, патике, дукс и јакна.
Алат може да значи два имбуса, али и цео комплет.
Врећа и шатор може да значи само врећа и шатор, али и још нешто.
Да ли ноћи? Да ли спрема храну? Да ли ће се обазирати на временске услове или не? Има ли на бајсу могућност монтаже корпи? Итд...
Сваки бициклиста (који није имао такву вожњу) може да провери прво искуствено - попакује све као бајкпакинг и крене, па ће и сам сазнати да ли се зезнуо или није. Зато је и питао да то избегне, ако може.

Naravno, potpuno si u pravu. Ali, koliko informacija je dao toliko precizan odgovor treba i da očekuje. Sve preko toga je čisto nagađanje sa naše strane, što nije pogrešno ali nema preterano smisla... Jedino je sigurno da on definitivno može da spakuje kamp opremu, nešto odeće i alata na MTB bez bisaga i bez prtljažnika. Ako bi hteo više informacija ili pomoć, neka pokaže svoj bicikl, neka nam (po)kaže kakvu kamp opremu ima ili planira i može da kupi, pa ćemo da procenimo da li to sve može da stane na dotični bicikl a da ne bude muka voziti ga.


  • 0

#39 Woody

Woody
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1367 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 December 2021 - 10:04 AM

Video je o uzbrdicama, ali se lepo vidi kako izgleda ozbiljno tovarenje bajsa. Takođe, nije na odmet naučiti nešto o uzbrdicama generalno ;)


  • 0
The sea, the sea

#40 Chichaksa

Chichaksa
  • Members
  • 7 posts

Postavljeno 02 December 2021 - 10:29 AM

Hvala svima na pomoci.
Planiram odraditi turu po Madjarskoj i Slovackoj,ali posto sam iz Bosne a znate kakva je situacija sa brdima kod nas za neke buduce ture kontam da bi naj...sa bisagama.Opremu planiram tek kupovati,svaki mjesec po nesto,nebi nosio kuhalo,jeo bi usput a spavao po kampovima,
Posto je ljetni period nebi jakne i neke teze stvari nosio, minimalisticki sve.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika