Jump to content


Fotografije

Zadnji menjac


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
83 odgovora na ovu temu

#21 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 06 April 2020 - 09:04 AM

Ma ne, to je samo privremeno rešenje, za nedelju dana u Alpima.. tu kasetu osim toga neću ni korisiti, kod nas u Srbiji nigde nije potrebno više od 28 zuba i takve kasete imaju fine prelaze. Ova 11-32 ko mtb, skokovi po dva zuba, užas, nije to za svakodnevnu uobičajenu drumsku vožnju.

 

Čitao sam naravno tu temu, to je prvo što mi je google ponudio. Videćemo u praksi hoće li raditi.

Menjač ni u kom slučaju ne bih menjao i rasparivao full dura ace grupu, kao što reče i neko na toj temi. :)

 

U1FY8Be.png


  • 0

#22 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 06 April 2020 - 09:38 AM

@gremlin
Jel imas info kako ova kombinacija radi posle nekog vremena eksploatacije u smislu da li treba stalno da se cacka ili radi ok? Mislim na kombinaciju 11faz MTB kaseta i 11faz drum menjac/sifter.

 

Za sledeci bajk cu po prvi put koristiti samaraljke (na nekom svoj bajsu), ali mi se ne svidjaju drumske kasete za 11faz sto se najvecih zupcanika tice, treba mi slabiji prenos od 34, vidim da samo Sram PG-1170 ima sa 36, ostale kasete nemaju (bar gledajuci vece online prodavnice). Plan mi je bio da idem na neku sa 42, npr pg-1130, uz malo preslaganja manjih zupcanika tj izbacivanja najmanjeg i ubacivanje necega izmedju, jer cu napred svakako ici na 2x. Onda imam problem sto nijedan drumski menjac nece raditi sa tim (predpostavljam, ma koliko dug kavez imao), sem uz neki ovakav adapter i nerviranje oko stelovanja...

 

Ima na kraju da popizdim i uzmem 3x9 ili 3x10 (ako postoji 3x10 za drum sa samaraljkama koje podrzavaju hiraduliku, ali to je za neku drugu temu)

 

Ovih dana se, na žalost, ne vozi puno, ali do pre ovog ludila, bajs je bio po raznim brdima i putevima - radilo je sve OK od momenta montiranja (ne znam, nekih par dana pre nego što je taj video objavljen - moram videti datum).


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#23 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 06 April 2020 - 06:51 PM

Odlicno, hvala za info. Imacu to na umu.

Kakva je situacija da samaraljke rade sa mtb menjacima, da li je moguce a da radi ispravno i pouzdano? Tema je za zadnji, ali i za prednji me zanima, pogotovo da li postoji samaraljka koja moze da radi sa 3x11 prednjim mtb menjacem?

@Gadjan
Skokovi su nesto sto me na trenutnom 1x11 prenosu nervira, tu se slazem da je neka kaseta sa uzim opsegom dosta bolja. Ali onda bez triple napred, ne bi mi bio upotrebljiv sem za ravno i lokal, na svakom iole vecem brdu bih gurao. Zato pre naginjem ka 2x11 ako nadjem nesto sto bi radilo sa velikom kasetom, ili makar jednim velikim zupcanikom za veca brda, ostatak kasete preslozim da budu blizi prenosi :)
  • 0

#24 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 06 April 2020 - 08:42 PM

@dule0911 Stavi ti rucice menjaca i kocnica za ravan volan na s40, nema nikakvog smisla stavljati za drumske bicikle jer ionako ne koristis gornji hvat a cini mi se da su rucice drumskih kocnica na s40 volanu dalje nego inace i da je ergonomija sa drumskim rucicama ocajna. Jos ako me poslusas pa stavis 3x7 ihaaa... moze da se stavi 7 brzinska kaseta na 11 brzinsku nablu bez mnogo problema. Moze i 3x8 ako ti je 3x7 suvise sirotinjski i nedovoljno nobl.

Licno ne vidim razlog da uzimas s40 osim ako je ram veci od q45. Pre bih dodao elektricni hub motor pozadi.


  • 0

#25 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 06 April 2020 - 09:34 PM

3x8 sam dugo koristio u formatu 22x32x42 i kasetom 12-32 ako me secanje sluzi, to je zavrsavalo posao za skoro sve namene, nisam gadljiv. Medjutim ne znam gde bih na s40 korman stavio rucice menjaca klasicne (trekking/mtb). Kocnice sam jos i video kako ljudi montiraju rucice na dropove i to bi verovatno radilo posao, ali za menjace pojma nemam gde bi ih stavio a da mi odgovara pozicija (sem mozda na sam kraj dropa, ali ne znam da li takvi rade sa mtb menjacima). Fabricki s30/s40 vec godinama dolaze sa samaraljkama pa racunam da to radi posao, valjda ga ne rade tako samo zbog marketinga. Ravan korman ne bih nikako stavljao, niti ovaj sto je na Q45 - mislim da je ovaj sto je na S40, tj takav format kormana, odlican za poziciju saka.

 

Kad sam vec zagazio duboko u off topic...

Zasto S40 - ukratko, hocu malo brzi i malo laksi bajk. Q45 je veoma udoban, ali se gubi energija na amortu, oseti se na duzim voznjama, pogotovo kad idem uzbrdo da dosta energije ode na sabijanje amorta i samim tim zamara. Ovo moze delimicno da se resi nekim vazdusnim koji bi bio tvrd ili imao lock-out, ali to i dalje nije to. Pored toga, s40 ima vece tockove, ram kao ram je kruci kako pozadi tako i napred, geometrija je nesto aerodinamicnija (ne samo ugao sedista vec generalno) tako da bi trebalo da ima manje gubitaka u voznji. Velicina rama ovde nije presudna jer se to menja na svakom duzinom chainstay-a i velicinom sedista ako ima potrebe.


  • 0

#26 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 06 April 2020 - 09:42 PM

Ne znam, 3000 evra da bi isao 5km brze. Elektromotor ide i uzbrdo.
  • 0

#27 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 06 April 2020 - 10:31 PM

Da ovo sve ima finansijskog smisla, pre bih se drogirao nego sto sam i Q45 kupio, jeftinije je.

 

Samo trazim optimum prenosa, nista vise, pa otud interesovanje i za kombinacije koje mogu da pravim sa zadnjim menjacem itd.


  • 0

#28 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 07:26 AM

Sad se setih, ove shimano 7/8 brzinske rucice su kombinovane sa rucicama kocnica pa ima mesta da se stave na volan od s40. Jedino sto onda moraju mehanicke disk kocnice.

Ne mora da znaci da je ergonomija sa samaraljkama dobra na volanu s40 vec je verovatnije da je bicikl namenjen drumasima koji su alergicni na MTB komponente.


  • 0

#29 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 07:34 AM

Meni bar po slikama deluje da ima dovoljno mesta za postavljanje standardnih MTB ručica kočnica i menjača. Ravan deo "dropova" je prilično dugačak.
  • 0

#30 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3359 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 01:08 PM

Po čemu se može utvrditi da li je dugi ili kratki kavez? I mene zanima slična problematika, samo za 32 zuba.
Na mom 6700 piše 30t, uskoro ću da probam da li će progutati 32. Drugi menjač koji imam (dura ace r9000) mislim da nema šanse, on je po specifikaciji za do 28 a očekivao sam tj nadao se da podržava više jer je mlađi.
Treća opcija mi je matori mtb xt m761 menjač, samo da li može da radi sa 11f kasetom?


Где тачно пише на мењачу број зуба? Имам 6700 и не могу да пронађем где је написано?
  • 0

#31 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 07 April 2020 - 01:13 PM

@Fiery

Nije mi palo na pamet, imam 3x8 mtb sa kojeg mogu da ukradem delove za probu, sem tockova, pa mogu da probam da li moze i kako mi odgovara u voznji... Samo sto to odlaze finalno sklapanje bajsa, ako ne odgovara ne mogu da ga vozim dok ne dodju drugi delovi :) Takodje ne znam koliko bih izgubio u hvatu sa time, jos jedna od stvari koja mi se svidela kod ovog kormana i koja mi sad na q45 fali.

@Dusan011

Ne volim te integrisane, iako cuvaju prostor na volanu. Kocnice za probu mogu mehanicke, ali svakako je u planu neka hidraulika, smara me ovo cackanje oko BB5 na svako malo.


  • 0

#32 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 01:24 PM

Ne znam, meni se cini da nece biti mesta za odvojene rucice na s40 volanu, a ergonomija sa samaraljkama ce biti ocajna, pogotovo menjanje brzina iz dropova...


  • 0

#33 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 April 2020 - 03:15 PM

Где тачно пише на мењачу број зуба? Имам 6700 и не могу да пронађем где је написано?

 

Piše na kavezu, tačno kod gornjeg pulija, sa spoljne strane.

Attached Thumbnails

  • 20200407_164415.jpg

  • 0

#34 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3359 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 03:33 PM

Piše na kavezu, tačno kod gornjeg pulija, sa spoljne strane.

2C3E4BDD-9C77-4D07-8C2E-8EF8071E9715.jpeg

Код мене нема, можда је кинески :). Мада по дужини кавеза, ако онај кратки може 28, онда овај мора 32 без проблема

Attached Thumbnails

  • D9461DF9-4130-4E83-A8D7-6890ECF576D3.jpeg

  • 0

#35 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3359 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 03:40 PM

А може ли се заменити кавез дужим? Има ли нека фора у пришрафљивању кавеза за тело мењача да се разликује од једног до другог модела?
  • 0

#36 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 04:19 PM

Najveći zupčanik ne zavisi direktno od dužine kaveza, već od pozicije rolnica u odnosu na menjač. Zato menjači recimo generacije 5700/6700 podržavaju maksimalno 28 zuba bez obzira na dužinu kaveza.

 

Sami kavezi mogu da se zamene, tela menjača jesu identična. Nije nepoznata ni opcija da se na menjač Dura Ace stavi kavez Ultegra da bi radio s većim kasetama.


  • 0

#37 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3359 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 04:25 PM

Najveći zupčanik ne zavisi direktno od dužine kaveza, već od pozicije rolnica u odnosu na menjač. Zato menjači recimo generacije 5700/6700 podržavaju maksimalno 28 zuba bez obzira na dužinu kaveza.
 
Sami kavezi mogu da se zamene, tela menjača jesu identična. Nije nepoznata ni opcija da se na menjač Dura Ace stavi kavez Ultegra da bi radio s većim kasetama.

Мислиш да 6700 са дугачким кавезом као што рецимо имам ја и колега Гађан, не може више од 28 зуба?
  • 0

#38 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 04:34 PM

Tako kaže zvanična literatura: https://si.shimano.c...90B-003-ENG.pdf

 

Kako je već pisano, u praksi skoro uvek može da podrži i više, bar 30 zuba.

 

Edit: Uz malo dodatnog guglanja, postoji verzija 6700-A s malo izmenjenim kavezom koja podržava 30 zuba - to bi trebalo da je ovo na Gadjanovoj slici. Pretpostavljam da je kavez koji nema upisano "30T" starija verzija koja ide do 28.


  • 0

#39 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3359 posts

Postavljeno 07 April 2020 - 04:45 PM

Tako kaže zvanična literatura: https://si.shimano.c...90B-003-ENG.pdf
 
Kako je već pisano, u praksi skoro uvek može da podrži i više, bar 30 zuba.
 
Edit: Uz malo dodatnog guglanja, postoji verzija 6700-A s malo izmenjenim kavezom - to bi trebalo da je ovo na Gadjanovoj slici. Ona podržava 30 zuba. Pretpostavljam da je kavez koji nema upisano "30T" starija verzija koja ide do 28.


Разумео. Који им је онда разлог што су правили моделе са две дужине кавеза?
  • 0

#40 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 07 April 2020 - 04:50 PM

Moj menjač provereno nije 6700A već običan 6700, to piše na njemu. E sad zašto se zvanična shimano literatura razlikuje od specifikacija (na mnogim sajtovima) to ne znam, moja pretpostavka je da je shimano literatura stara i važi za te (moguće starije) menjače. Na dosta mesta na netu piše da taj menjač (običan, ne A verzija) podržava do 30. Evo nekoliko linkova. A siguran sam da i onaj koji nema oznaku na kavezu dakle do 28 može i 30 bez problema mala je to razlilka. I ima dosta potvrda za to po netu, recimo poslednji link.

 

https://www.pedalhea...r-mech-30t.aspx

https://www.probikek...d/10769366.html

https://www.ciclispo...x-30t-grey.aspx

https://www.wiggle.c...-derailleur-gs/

 

https://forum.bikera...-12-30-cassette


  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika