Jump to content


Fotografije

Zadnji menjac


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
83 odgovora na ovu temu

#1 emv412

emv412
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 01 February 2020 - 03:52 PM

Pozdrav!

Imam problem sa zadnjim menjacem (Shimano Altus); ne mogu da menjam sve brzine bez problema. Sajla koja ga vodi ili je previse zategnuta ili labava. Zavrnuo sam do kraja sraf na mestu gde sajla ulazi u menjac, nakon cega sam sajlu dotegao rukom. Tada mogu da menjam brzinu iz vece u manju, ali ne i obrnuto.

Podesavanjem srafa za dotezanje sajle mogu da menjam brzine, ali svaki put kada promenim sa manje na vecu brzinu moram da ga uvrcem i obratno. Ne mogu da ga jednom podesim da rade sve brzine. Primetio sam da se menjac ne krece u jednakom rastojanju izmedju svih brzina prilikom pritiska na rucicu, prilikom prelaska od najmanjeg lancanika prema najvecem ima sve manji hod. Takodje, dva tockica menjaca mi nisu u ravni sa zadnjim lancanicima, tj. donji odstupa.

Promenio sam lanac, nije mi pomoglo, ne znam sta bih mogao da pokusam.

Hvala unapred na pomoci!

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
  • 0

#2 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 01 February 2020 - 05:39 PM

Proveri da li ti je kuka menjaca kriva, skines menjac, zavrnes neki zadnji tocak sa osovinom ciji PRECNIK I NAVOJ ODGOVARAJU navoju na kuki menjaca, stegnes RUKOM da ne OSTETIS NAVOJ NA KUKI menjaca POMALO ispravljas dok ne budes zadovoljan.

 

 

Ako zelis preciznije onda moras da napravis nesto nalik na ovo

 


  • 0

#3 emv412

emv412
  • Members
  • Pip
  • 16 posts

Postavljeno 02 February 2020 - 02:34 PM

Hvala na odgovoru :)

Uradio sam sve kao na snimku, nasao sam drugi tocak i ispravio kuku menjaca. Sad je dosta bolje, ali i dalje imam problem prilikom prebacivanja iz manjih brzina u vece, vrlo se sporo menjaju a iz prve u drugu gotovo nikako ne prelazi...

Послато са Redmi Note 8 Pro помоћу Тапатока
  • 0

#4 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14631 posts

Postavljeno 02 February 2020 - 03:27 PM

Probaj da zategnes sajlu zadnjeg menjaca odvrtanjem srafa na zadnjem menjacu gde ulazi sajla menjaca. Ako zelis da se lanac brze penje sa manjeg na veci lancanik onda treba da zatezes sajlu okretanjem srafa u levo/odvijanjem,  ako zelis da se lanac brze spusta sa veceg na manji lancanik onda opustas sajlu okretanjem srafa u desno/zavrtanjem. Potrebno je da nadjes neku poziciju srafa gde se lanac jednako brzo penje i spusta na lancanike. Kada zavrces i odvrces taj sraf to uvek radi za 1/4 kruga tj po malo pa onda svaki put proveri da li menjac dobro menja.

 

(link)


  • 2

#5 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3359 posts

Postavljeno 02 April 2020 - 02:40 PM

Има ли неко личног искуства са задњим мењачем ултегра серије 6700 са дугачким кавезом. Да ли ради на касети са 34 зуба, односно да ли може да обухвати без проблема?
  • 0

#6 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 02 April 2020 - 04:53 PM

Po čemu se može utvrditi da li je dugi ili kratki kavez? I mene zanima slična problematika, samo za 32 zuba.

Na mom 6700 piše 30t, uskoro ću da probam da li će progutati 32. Drugi menjač koji imam (dura ace r9000) mislim da nema šanse, on je po specifikaciji za do 28 a očekivao sam tj nadao se da podržava više jer je mlađi.

Treća opcija mi je matori mtb xt m761 menjač, samo da li može da radi sa 11f kasetom?


  • 0

#7 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 02 April 2020 - 05:00 PM

Po čemu se može utvrditi da li je dugi ili kratki kavez? I mene zanima slična problematika, samo za 32 zuba.
Na mom 6700 piše 30t, uskoro ću da probam da li će progutati 32. Drugi menjač koji imam (dura ace r9000) mislim da nema šanse, on je po specifikaciji za do 28 a očekivao sam tj nadao se da podržava više jer je mlađi.
Treća opcija mi je matori mtb xt m761 menjač, samo da li može da radi sa 11f kasetom?

Po dužini kaveza menjača...

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#8 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 02 April 2020 - 05:00 PM

Za jedanaestofaznu kasetu ti treba jedanaestofazni drumski menjač sa jedanaestofaznim ručicama, nema više frikombinovanja.

Drumski desetofaz će raditi s devetofaznim MTB menjačem, to je poznata kombinacija za velike kasete.
  • 0

#9 omega

omega
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3359 posts

Postavljeno 02 April 2020 - 05:29 PM

Po čemu se može utvrditi da li je dugi ili kratki kavez? I mene zanima slična problematika, samo za 32 zuba.
Na mom 6700 piše 30t, uskoro ću da probam da li će progutati 32. Drugi menjač koji imam (dura ace r9000) mislim da nema šanse, on je po specifikaciji za do 28 a očekivao sam tj nadao se da podržava više jer je mlađi.
Treća opcija mi je matori mtb xt m761 menjač, samo da li može da radi sa 11f kasetom?

Нисам приметио да пише опсег, вероватно нисам загледао. Јави искуства, нисам сигуран да ћу успети да пробам за пар недеља
  • 0

#10 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 02 April 2020 - 05:34 PM

Za jedanaestofaznu kasetu ti treba jedanaestofazni drumski menjač sa jedanaestofaznim ručicama, nema više frikombinovanja.

Drumski desetofaz će raditi s devetofaznim MTB menjačem, to je poznata kombinacija za velike kasete.

 

Shimano je izbacio drumski Tiagra 4700 desetofaz. Ti menjači su po novom standardu - tj. rade sa ručicama za drumski 11faz. Isto kao što i 4700 šifteri rade sa 11 faznim drumskim menjačima.

 

Pisao sam šta sa čim može da se kombinuje, podeljeno po vrsti opreme:

 

https://bicikl.bikeg...kompatibilnost/


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#11 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 April 2020 - 06:29 PM

Po dužini kaveza menjača...

Kako se samo toga nisam setio. :D Mislio sam naravno kako identifikovati, čisto iz radoznalosti. Mada sad sam izguglao da 6700 short cage može do 28t a medium cage do 30t znači moj je medium. Na menjaču naravno ne piše SS ili GS. Nisam čak do skoro znao ni da piše max broj zuba, zavučeno je, drugar mi nedavno pokazao. Pretpostavljam da onda može da proguta i 32, razmišljao sam da nabavim 10f kasetu 11-32 ali nebitno, svakako sklapam drugi bajs.

Znači 6700 svakako nije kompatibilan sa 11f te otpada. Onda jedina opcija ostaje da za ovaj R9000 menjač nabudžim produžetak kuke jer on fabrički može samo do 28.

Da li su ti extenderi univerzalno kompatibilni, nisam to nikad video? Valja li ovo? Nadam se da će stići do leta.

Košta 1$, kod nas prodaju za 1000 din...

 

https://www.aliexpre...0438798079.html


  • 0

#12 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 03 April 2020 - 09:09 PM

Kako se samo toga nisam setio. :D Mislio sam naravno kako identifikovati, čisto iz radoznalosti. Mada sad sam izguglao da 6700 short cage može do 28t a medium cage do 30t znači moj je medium. Na menjaču naravno ne piše SS ili GS. Nisam čak do skoro znao ni da piše max broj zuba, zavučeno je, drugar mi nedavno pokazao. Pretpostavljam da onda može da proguta i 32, razmišljao sam da nabavim 10f kasetu 11-32 ali nebitno, svakako sklapam drugi bajs.
Znači 6700 svakako nije kompatibilan sa 11f te otpada. Onda jedina opcija ostaje da za ovaj R9000 menjač nabudžim produžetak kuke jer on fabrički može samo do 28.
Da li su ti extenderi univerzalno kompatibilni, nisam to nikad video? Valja li ovo? Nadam se da će stići do leta.
Košta 1$, kod nas prodaju za 1000 din...

https://www.aliexpre...0438798079.html

Samo kupi 9faz mtb menjač i on radi sa 10faz drumskim samaraljkama. Gura i mtb kasete od 36 zuba. Imaš XT 9faz koliko hoćeš u odličnom stanju na berzi.
Mozda ti je druga najbolja opcija da kupis produzetak kuke menjaca na aliexpresu i montiras postojeci menjac.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#13 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 April 2020 - 09:33 PM

Malo sam bio opširan pa nisi skontao, otpalo je to, ne idem u Alpe sadašnjim Fuji alu drumašem sa 10faz, to je bila opcija dok nisam rešio da kupujem drugi drumaš. Našao sam bio ranije i povoljnu novu tiagra 10f kasetu 11-32 za 3700 din ali nisam kupio. Imam naravno XT 761 menjač na staroj kobri, to sam razmatrao ako ovaj 6700 menjač ne bude mogao.

Uglavnom sve je to sad nebitno, sklepavam karbonca sa 11faz, kasetu 11-32 sam već nabavio, zadnji menjač mi je r9000 koji zvanično podržava do samo do 28t tako da je jedina opcija ekstender za kuku. Samo da ga dobavim i da to radi posao.


  • 0

#14 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4575 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 03 April 2020 - 09:36 PM

Još nešto mi pade na pamet a to je duzi b-screw ili ti sraf za podesavanje udaljenosti rolnice od kasete.
To je najjeftinije i najlakse resenje, za pocetak b-screw usrafi sa kontra strane menjaca a ako je i dalje prekratak, stavi duzi pa probaj.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
  • 0

#15 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 03 April 2020 - 09:45 PM

Znam tu foru, probaću, ali ne bih silio menjač previše na taj način. To mislim da bi pilo vodu za 30t ali nekako mi velika razlika od 28 do 32, tj 4 zuba preko specifikacije.


  • 0

#16 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 April 2020 - 04:42 AM

Znam tu foru, probaću, ali ne bih silio menjač previše na taj način. To mislim da bi pilo vodu za 30t ali nekako mi velika razlika od 28 do 32, tj 4 zuba preko specifikacije.

 

Zavisi od položaja kuke menjača na samom bajsu - može se lako desiti da prođe.

 

Postoje i oni "Wolf-tooth" adapteri, koji se montiraju kao produžetak kuke. Jedna egzotična kombinacija:

 


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#17 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 04 April 2020 - 01:27 PM

Pa ostavio sam link, ako na to misliš pod tim "wolf tooth"..  Samo još da stigne s alija, da ne čekam dva meseca uzalud.

Čujem da kargo letovi nisu obustavljeni i da pošiljke ipak stižu, kako tako.

 

 

Attached Thumbnails

  • Aluminum-AlloyRoad-Bike-Bicycle-Rear-Derailleur-Hanger-E_012.jpg
  • ZTTO-MTB-Road-Bike-Rear-Derailleur-Hanger-Extension-Exte_002.jpg

  • 0

#18 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 04 April 2020 - 01:33 PM

Pa ostavio sam link, ako na to misliš pod tim "wolf tooth"..  Samo još da stigne s alija, da ne čekam dva meseca uzalud.

Čujem da kargo letovi nisu obustavljeni i da pošiljke ipak stižu, kako tako.

 

To, to. S alija je i na video snimku korišten.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#19 dule0911

dule0911
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2446 posts
  • LocationLestane, Beograd

Postavljeno 05 April 2020 - 11:07 PM

@gremlin
Jel imas info kako ova kombinacija radi posle nekog vremena eksploatacije u smislu da li treba stalno da se cacka ili radi ok? Mislim na kombinaciju 11faz MTB kaseta i 11faz drum menjac/sifter.

 

Za sledeci bajk cu po prvi put koristiti samaraljke (na nekom svoj bajsu), ali mi se ne svidjaju drumske kasete za 11faz sto se najvecih zupcanika tice, treba mi slabiji prenos od 34, vidim da samo Sram PG-1170 ima sa 36, ostale kasete nemaju (bar gledajuci vece online prodavnice). Plan mi je bio da idem na neku sa 42, npr pg-1130, uz malo preslaganja manjih zupcanika tj izbacivanja najmanjeg i ubacivanje necega izmedju, jer cu napred svakako ici na 2x. Onda imam problem sto nijedan drumski menjac nece raditi sa tim (predpostavljam, ma koliko dug kavez imao), sem uz neki ovakav adapter i nerviranje oko stelovanja...

 

Ima na kraju da popizdim i uzmem 3x9 ili 3x10 (ako postoji 3x10 za drum sa samaraljkama koje podrzavaju hiraduliku, ali to je za neku drugu temu)


  • 0

#20 Fiery

Fiery
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2272 posts

Postavljeno 06 April 2020 - 07:50 AM



Kako se samo toga nisam setio. :D Mislio sam naravno kako identifikovati, čisto iz radoznalosti. Mada sad sam izguglao da 6700 short cage može do 28t a medium cage do 30t znači moj je medium. Na menjaču naravno ne piše SS ili GS. Nisam čak do skoro znao ni da piše max broj zuba, zavučeno je, drugar mi nedavno pokazao. Pretpostavljam da onda može da proguta i 32, razmišljao sam da nabavim 10f kasetu 11-32 ali nebitno, svakako sklapam drugi bajs.
Znači 6700 svakako nije kompatibilan sa 11f te otpada. Onda jedina opcija ostaje da za ovaj R9000 menjač nabudžim produžetak kuke jer on fabrički može samo do 28.
Da li su ti extenderi univerzalno kompatibilni, nisam to nikad video? Valja li ovo? Nadam se da će stići do leta.
Košta 1$, kod nas prodaju za 1000 din...

https://www.aliexpre...0438798079.html


https://weightweenie...ic.php?t=123490

Ako nekim slučajem kod tebe ne radi, ja bih iskreno mnogo radije prodao 9000 i zamenio ga s 6800/8000 nego se zezao s ekstenderima. Dobijaš pouzdaniji i jednostavniji sistem koji je zapravo dizajniran fabrički za takvu kasetu, a i težina je tu negde ako uračunaš i ekstender.
  • 0




0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika