Jump to content


Fotografije

Razne LED lampe, sve o njima


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
4289 odgovora na ovu temu

#2721 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 13 September 2017 - 05:12 PM

Nextorch B10 je solidna lampa, XPG2 emiter je unutra, hladno bele boje, na tzv "proprietary" pločici pa ne bi valjalo zeznuti istu modifikovanjem ali stavljanje XPL emitera ne bi trebao da je problem, hlađenje emitera je onako, ok za fabričku verziju, not ok ako se odradi neko žešće modovanje drajvera ali lampa je sasvim fina i u stock varijanti.

Ono što se meni nije preterano svidelo je zadnji poklopac (zatvara deo sa baterijama), on ima dihtung gumicu (O-ring) okolo koju treba malo podmazati da bi lepo radila međutim dizaj je takav da se mora biti jako pažljiv pri otvaranju/zatvaranju da se ne bi umazali, nije neki poseban nedostatak ali eto, detaljčić. Baterije su sve u seriji ako se dobro sećam, Uz lampu idu tri gumice za montažu lampe a baterije moraju da se pune izvan lampe (nema internal charging opcije). Dugme na lampi ima lep odziv, precizno je a preko njega je guma napravljena sa dodatkom fotoluminoscentnog materijala (sija kad se osvetli, tzv. GITD = Glow In The Dark guma).

"Najzanimljiviji" deo lampe je oblik snopa koji baca i koji podseća na snop automobilskog fara s tim što je ovaj simetričan:

DSCF2269.jpg

(zid nije čisti beli već vuče na žuto pa ispada da je svetlost žuta)

Ovakav snop je postignut upotrebom posebnog sočive koje je nextorch naručio tako da se ne može kupiti samo sočivo u slobodnoj prodaji:

DSCF0913.jpg

 

Sad imaju i novi model, crne boje, istog oblika ali je montaža bolje rešena.

 

 Za ovaj drugi model iz my Torch serije ne bi mogao ništa da kažem, mislim da je ta serija pomalo zastarela, imaju je odavno, retko dodaju nove modele a kad probaš da nabaviš dostupnost je veoma limitirana ... Takođe najjači model iz myTorch serije ima samo "660" lumena što nije dovoljno za tržišnu trku, da tačno je, njihove prednosti su u drugim adutima kao što je to programiranje preko USB porta ali, ljdi stalno traže što jače, što svetlije a kinezi nude, oćeš 16000 lumena, nema problema, evo odštampaćemo 18000, besplatno, za tebe :D

 

Još imam T40A, kvalitet izrade je vrhunski, u rangu Fenix-a čak bi rekao iznad Olight-a, vidim da sad imaju i neke nove modele, šteta je što nisu rasprostranjeniji, samim tim bi više ljudi bilo zainteresovano za njih a i cene bi mogle da se spuste.

 

Ova RC3AAA koju je Dušan spomenuo košta kod nas oko 8000 din, malo li je za lampu od 210 lumena ali ako je NiMh "must have" šta je 8K din :D


  • 0

profilepic.gif


#2722 bakara

bakara
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2433 posts
  • LocationnBGd

Postavljeno 13 September 2017 - 09:25 PM

Bar imaš baterije da kupujes na trafici ;)

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
  • 0

#2723 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14617 posts

Postavljeno 13 September 2017 - 09:28 PM

@Sirius9 Jel' mogu da se preprave ovakve lampe (link) da im se iskljuci / ukljuci 7 LED dioda po zelji bez komplikovanih zahvata na plocici? Od 14 LED da iskljucim 7 LED.


  • 0

#2724 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 13 September 2017 - 11:44 PM

Misliš umesto da, kad menjaš modove, sve diode menjaju intenzitet ti bi hteo da 7 dioda radi kao jedan (slabiji) mod a svih 14 kao drugi (jači) mod!

Ne baš. Zavisi i od toga kako su vezane diode (najverovatnije u 2S7P konfiguraciji), u rudimentarnoj varijanti možda bi mogao da dodaš prekidač kojim bi isključivao tipa 6 ali to ne bi dalo željenje rezultate jer bi tipa 6V i predpostavimo 5 ampera bilo raspoređeno na preostalih 8 dioda umesto 14 tako da bi ove jače sijale.

"Najjednostavnije" bi to moglo da se odradi zamenom drajvera za neki od custom verzija koji imaju dva kanala napajanja i mcu je isprogramiran adekvatno da to kontroliše, takođe bi morao da razdvojiš sve diode ponaosob presecanjem tragova (vodova) na pločici na kojoj su zalemljene jer ne bi hteo da ti jedna strana lampe sija a druga ne već da diode budu raspoređene  tj. jedna da sija pa ona pored ne pa opet jedna sija itd. i onda sve individualno spojiš žicama.

Postoji i opcija da umesto postojećeg tastera ugradiš prekidač sa 3 stanja (on-on-off) i da povežeš dva drajvera, slabiji i jači i onda na njih povežeš diode kako hoće ali moje mišljenje je da se ne isplati, ima mnogo posla a lako moguće da bi drajver koštao više od kompletne lampe.


  • 0

profilepic.gif


#2725 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14617 posts

Postavljeno 13 September 2017 - 11:48 PM

Ja hocu da kad iskljucim 7 led preostalih 7 sijaju jace. Da li to znaci da se sav posao grupisanja u 2x7 moze odraditi samo prespajanjem led u 2 grupe bez intervencija na elektronici? Zelim da kad iskljucim 7 led ostale dobiju vise ampera.


  • 0

#2726 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 September 2017 - 09:52 AM

Odluka je pala za neku ozbiljniju veću jaču lampu za kućnu upotrebu, može ona za 30ak dolara sa XHP emiterom ali link više ne radi.Gde je najpovoljnije da se pazari, free shipping (jel Kaidomain) i ima li neko ličnog iskustva sa tim lampama? Da li zaista daje preko 2500 lumena i za koliko to posrče bateriju ako radi na jednu ćeliju? Jel to najbolja kupovina trenutno za te pare? Ako ima neki review ili još bolje video poređenje sa uobičajenim ~1000 lumena XML2 lampicama, sad ću i ja da potražim.

Vidim ima i boja svetla da se bira, ne znam za koju bih se odlučio... možda najbolje nešto između, 4000-5000 kelvina. I vidim tri različita tipa lampe, hm, mnogo dilema... ovoj poslednjoj su potrebne dve ćelije.

http://kaidomain.com...lashlight-Black

http://kaidomain.com...lashlight-Black

http://kaidomain.com...lashlight-Black


  • 0

#2727 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 17 September 2017 - 11:10 AM

Ja hocu da kad iskljucim 7 led preostalih 7 sijaju jace. Da li to znaci da se sav posao grupisanja u 2x7 moze odraditi samo prespajanjem led u 2 grupe bez intervencija na elektronici? Zelim da kad iskljucim 7 led ostale dobiju vise ampera.

 

Ovo jako zavisi od toga kako su diode vezane jer sigurno nisu individualno povezane na drajver već sve na jednoj pločici, zbog broja dioda ja predpostavljam da su ih poveza po dve serijski i onda sedam takvih parova paralelno i dovode im 6+V i koliko već A drajver uspe da izbaci. To znači da bi mogao da isključiš 2 po 2 diode, tj. jedan par, dva para, tri itd. ne znam koliko sam jasan! (možeš da isključiš 2-4-6-8-10 dioda, nemože 7, pod uslovom da su povezane onako kako sam opisao) ako ti nije problem, skini krunu, staklo, reflektor (on je malo problematičniji jer je najverovatnije zašravljen sa donje strane što znači da bi morao i elektroniku da izvadiš, sem ako nisu odlučili da i na tom jednom šrafu uštede, ne bi me čudilo) i uslikaj pločicu sa diodama, ja sam trašio na netu ali ne nađoh... pa ćemo onda znati više. U principu moguće je ali bolje ti je uzeti model sa manje dioda a na OSH Park-u imaš novi/bolji drajver za SRK tipove lampi... Jer ono što ti hoćeš zahteva dodatni prekidač, gde ćeš ga staviti i kako, imaš glodalicu da to izgleda na nešto kad probušiš rupu ili bi bio "mesarski rad" bušilicom, jer to nemože da se samo isprogramira u mcu drajvera (fabrički mcu ni nemože da se programira, EEVDejv bi mogao :D ) pa da koristiš postojeći taster...

 

Odluka je pala za neku ozbiljniju veću jaču lampu za kućnu upotrebu, može ona za 30ak dolara sa XHP emiterom ali link više ne radi.Gde je najpovoljnije da se pazari, free shipping (jel Kaidomain) i ima li neko ličnog iskustva sa tim lampama? Da li zaista daje preko 2500 lumena i za koliko to posrče bateriju ako radi na jednu ćeliju? Jel to najbolja kupovina trenutno za te pare? Ako ima neki review ili još bolje video poređenje sa uobičajenim ~1000 lumena XML2 lampicama, sad ću i ja da potražim.

Vidim ima i boja svetla da se bira, ne znam za koju bih se odlučio... možda najbolje nešto između, 4000-5000 kelvina. I vidim tri različita tipa lampe, hm, mnogo dilema... ovoj poslednjoj su potrebne dve ćelije.

http://kaidomain.com...lashlight-Black

http://kaidomain.com...lashlight-Black

http://kaidomain.com...lashlight-Black

 

ozbiljna, veća, jača lampa za 30ak $ je, rekao bi oksimoron ali dobro, neko će već nešto da iskopa u toj kategoriji :D

"Da li zaista daje preko 2500 lumena" -> to niko ne zna, jedino ako nađeš recenziju baš te lampe iz oglasa, najverovatniji odgovor bi bio NE, 1800-2000 bi bilo realnije. (nađoh na netu merenje = 2040 lumena u max režimu).

"za koliko to posrče bateriju ako radi na jednu ćeliju" -> zavisi koliko đusa imaš u bateriji tj. kog je kapaciteta (jeftinija baterij = manji kapacitet, veći kapacitet = skuplja baterija) ako imaš ćelije iz laptopa, računajmo da su ~2000mAh, samsung npr. 15-20 minuta teoretski, ako uzmeš novu samsung 30Q 3000mAh ona će možda držati 30-40 minuta, teoretski.

Evo nađoh graf, baterija koja je korištena pri merenju je 3500mAh (najveći realni kapacitet za 18650 bateriju na tržištu):

MPA5GAM.jpg

 

Znači maximalnih 2040 lumena traje nekih 30 sekundi, posle toga imaš drop. Inače na oglasu piše da je drajver "digitaly regulated", graf ti pokazuje koliko je to tačno...


  • 0

profilepic.gif


#2728 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 September 2017 - 01:29 PM

Mislim na ozbiljnije od ThorFire, Convoy i sličnih varijacija na temu koje su sve slične, koriste isti stari emiter i daju max oko 1000 lumena.

2000 lumena je dosta ozbiljnije po meni. Ali mi je i zvučalo nerealno da se napaja samo jednom ćelijicom. Mada mi ovaj graf izleda sasvim dobro, 25 minuta veoma snažnog svetla, blizu maksimuma. Ja bih verovatno koristio samsungovu 2600 mAh polovnu, pošto košta 4 puta manje od panasonikove nove 3400 mAh. 4 te roze samsungove sigurno oduvaju panasonic zelenu po autonomiji.

26650 tek nemam pojma gde ih ima i koje su cene pa ne bih išao na to, 18650 je standard


  • 0

#2729 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14617 posts

Postavljeno 17 September 2017 - 04:11 PM

Sve je standard, od prepotopskih alkalnih do najsupermodernijihnemaboljihinikadanecebiti litijumskih...

 

hw-alkaline-battery.jpg

 

Li-Ion_battery.jpg

 

Ako kupujes nove HP led obavezno lampa u koju moze da stane 26650 a ti posle stavljaj 18650 sa adapterom.


  • 0

#2730 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14617 posts

Postavljeno 17 September 2017 - 08:29 PM

(link) (link)


  • 0

#2731 sajkotik

sajkotik
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 861 posts
  • LocationSokobajna

Postavljeno 17 September 2017 - 09:15 PM

Kupih danas već drugi set bljeskalica kod Kineza za 300 dindži ... Isti takav sam kupio za ženin bajs pre par meseci, i još ne mogu da se načudim kako sija ... za te pare nisam očekivao ni da radi, a kamo li da ovako (dobro) sija :D

 

Neki ljuti no-name, nisu se čak tangirali ni ime da mu smisle. Samo piše cob light, i nabrojani su modusi u kojima radi. 

nn-1956.jpg nn-1960.jpg nn-1962.jpg


  • 0

#2732 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14617 posts

Postavljeno 17 September 2017 - 10:07 PM

@Gadjan    Mislim da bi ova odgovarala tamo na selu (link)

 


  • 0

#2733 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 17 September 2017 - 11:47 PM

Kad bih ja uživo video te lampe makar i na 10 sekundi odmah bi znao šta je bolje. Ili bar da nađem neki sajt gde su direktna video poređenja u istim uslovima. Zum je super, one od 13 dolara su isto super gledajući cenu ali 2000 lumena je ipak duplo više...


  • 0

#2734 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14617 posts

Postavljeno 18 September 2017 - 12:04 AM

2000 lm je vise od 1000 ali ako treba daleko da se dobaci socivo ili reflektor rade bolje. Takodje ova zoom kada je namestis da rasipa svetlo na blizinu daje ujednaceni snop sto je bolje kada vozis bicikl ali i recimo kada udjes u stalu, tavan, podrum, ne baca svetlo u jednu tacku pa moras stalno da pomeras lampu da pogledas po prostoriji, zato mislim da je bolji izbor za selo.


  • 0

#2735 Sirius9

Sirius9
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2510 posts
  • LocationStara Pazova

Postavljeno 18 September 2017 - 05:06 AM

Verovao ili ne kada bi prebacio lampu iz moda od 1000 lumena u 2000 lumena rekao bi "jel to TO?". Nominalno to je skok za 100%, vizuelno to je jako mala razlika.


  • 0

profilepic.gif


#2736 trista_cuda

trista_cuda
  • Members
  • PipPipPip
  • 135 posts
  • LocationBG

Postavljeno 18 September 2017 - 08:42 AM

 Kad su lumensi u pitanju, čovek je nezasit. Količina straha od mraka je obrnuto proporcionalana od količine lumensa. Nikad dosta lumensa jer sunce je krivo za sve. U Kini zbog zagađenosti i smoga kao posledice ogromne industrijske proizvodnje, lumense drugačije računaju. 1000 lumensa u Kini je 400 lumensa u Evropi, jer kod nas sunce je jače. U nekim delovima Kine nije toliko zagađeno pa tu prave neke lapme sa evropskom količinom lumensa, tipa NiteCore i Olight. Nažalost, po evropskim cenama.
 Koliko je ljudskom oku potrebno lumensa da dovoljno vidi u mraku? Kažu stručnjaci oko 400 pravih lumensa jer 800 pravih lumensa se u par minuta privikavanja oka pretvore u 400 pravih lumensa, a 2000 u 500, 3000 u 600...itd.
 Da li duplo više lumensa znači da duplo bolje vidimo? E tu je najveća začkoljica i krije se najveća razlika u upotrebljivosti svetla na biciklu između policijsko-lovačkih lampi i pravih biciklističkih svetala (CatEye, Sigma, Trelock, Knog, Lupine, Lezyne, Smart, Garmin, B&M, BBB, Blackburn, Azonic, Axa, Supernova, Son, Hope, Exposure, Moon, NiteRider, Fenix, Gemini, Bontrager, Topeak, Specialized, Mighty, Light & Motion, Ferei, CygoLite, Ituo, MagicShine, Cygolite, Serfas, Pedal Nation, Xeccon Sogn, GIANT, Cube, Philips, Roxim, Rindow, Tumble & Fall, Sparse, Force, Kryptonite, Infinity, Apace Vision, Fillixar, Blitzu Gator, Sigem, Nestling, Lumintrail, Archon, Pisgah, Fisher i stotine i stotine drugih marki).
 Jel' bolje vidimo sa policijsko-lovačkom lampom od 2000 kineskih lumensa (800 evropskih) i uskim snopom koji prati putanju metka ili biciklističkih svetala sa širokim snopom od 400 pravih lumensa? Jel' bolje svetli policijsko-lovačka lampa od 2000 lumensa (800 pravih) koja pokriva 15m² prostora svetlošću ili biciklističko svetlo od pravih 400 lumensa koje pokriva 45m² prostora ispred bicikla? Pa 800 lumensa je duplo jače od 400 ali može biti tri puta lošije i neefikasnije. Džabe duplo više megapiksela ako je optika loša i čip spor pa tako i kod lumensa ne znači da više je bolje. Razmislite o tome bez matematike.
 
 Za vikendicu je najbolje kupiti lampu sa 4 komada LR20 alkalnih baterija koje se mogu naći na svakom ćošku jer osim svetlosti dobijate i ubojito oružije koje lako eleminiše nezvane goste a preciznim udarcem može onesposobiti i divlju svinju u stampedu kroz baštu i voćnjak. Male, lagane i aerodinamične lampe sa jednom 18650 litijumskom baterijom koje se teško nalaze jer je umirući format, ne bih preporučio. To je za veverice.  
 


  • 2

#2737 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8886 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 18 September 2017 - 09:25 AM

Ovo što kažeš ima smisla. Jače svetlo čini da se zenice manje šire, pa se stvari koje nisu osvetljene teže uoče (veći je kontrast između onoga što je osvetljeno i vidljivo i onoga što nije). Takođe, naravno, bolje je imati i snop koji nije baš ceo skoncentrisan u samo jednu tačku, da ipak pokrije ceo put i malo pored istog.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#2738 alx

alx
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 679 posts

Postavljeno 18 September 2017 - 09:43 AM

Wattsa,

voltsa,

ampersa?

 

Džontra...

 

18x u paragraf i po... pa stvarno kolega, pretera ga...

 

izvinjavam se za OT, ali para mi oči


  • 2

when you look into abbyss, the abbyss looks into you        www.bikecologic.com
(kad pogledas u Bezdan, Bezdan pogleda u Tebe)            www.facebook.com/bikecologic


#2739 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 18 September 2017 - 10:46 AM

Dušane i ja mislim da je za ono što njima na selu treba, bolja ta oko 1000 lumena sa zumom da može da se fokusira po potrebi. A za druge namene po placu da rasipa šire. Samo me kopka kako radi onaj moderni emiter i tih 2000 lumena. Potražiću neki beam shot video sigurno ima negde na netu.

Samo skupe su te 26650 i manje dostupne, ipak ću zaobići to za sada. Možda u budućnosti ako postanu standard ;)

 

I naleteo sam na ovo, šta je sad pa to?

https://www.tehnoman...a-26650-ab.html

 

Imam LiitoKala Lii-100 punjač koji navodno može da puni i 26650 i još mnoge druge formate.


  • 0

#2740 vidramon

vidramon
  • Members
  • PipPipPip
  • 87 posts

Postavljeno 18 September 2017 - 12:37 PM

Tesko da ces naci igde na netu, ako te bas kopka izvoli pa vidi.

 

Zumabilna

 

Fo0HDtU.jpg

 

Kaidomain

 

D0FM0qf.jpg


  • 0




1 članova čita ovu temu

0 članova, 1 gosta, 0 anonimnih korisnika