Jump to content


Fotografije

Pomoć pri prvoj kupovini

kupovina posao city/trekking goran vesić

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
42 odgovora na ovu temu

#21 Grljush

Grljush
  • Members
  • Pip
  • 14 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 28 April 2019 - 09:52 PM

Jesi li to sam zakljucio,ili ti je to neko rekao.Mislim zasto ne moze da se u krajnjem slucaju ako je unistena felna,promeni samo ona. 

Samo da ispravim i malo pojasnim stvar, u međuvremenu mi se javio Grbić da me podsjeti šta je tačno kod mene bio problem sa prednjim točkom.

Nije problem u felni prednjeg točka nego u samoj osovini dinamo glave.
Savjetovao me da pratim oglase u slučaju da se pojavi točak sa dinamo nablom koja je sa mašinskim ležajevima.
A dobre vijesti su mi pristigle da je našao još dva frihaba koja su kod mene iskoristiva, tako da nema bojazni, mogu opušteno da pedaliram.
 

 

Da ne otvoram temu da li je ovo dobra kupovina za 200e 

 

http://images2.image...31208029424.jpg

 

i takodje sta mislite o ovoj bicikli ? po 145e hvala

 

http://images2.image...61208031974.jpg

Ćao druže, bolje postavi linkove, nije zabranjeno, budući da se na tim slikama slabo šta vidi... 
Ovaj drugi možda izgleda "boli glava" al zadnji mjenjač mu je Tourney što je najslabije što možeš da nađeš. Ja bih, da sam na tvom mjestu gledao još malo, i pokušao da nađem što bolju klasu opreme za što manje pare, da ti se, makar imao i neka ulaganja, kao što je to bio slučaj kod mene, ta ulaganja kasnije barem isplate na duže staze.


  • 0

#22 FaitNes

FaitNes
  • Members
  • Pip
  • 26 posts

Postavljeno 29 April 2019 - 11:29 AM

https://www.kupujemp...10660-oglas.htm

 

https://www.kupujemp...er_id=110419535

 

https://www.kupujemp...55121-oglas.htm

 

Grljush

a gledao sam i polovne ali slabo sta nalazim 


  • 0

#23 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 29 April 2019 - 03:56 PM

Samo da ispravim i malo pojasnim stvar, u međuvremenu mi se javio Grbić da me podsjeti šta je tačno kod mene bio problem sa prednjim točkom.

Nije problem u felni prednjeg točka nego u samoj osovini dinamo glave.
Savjetovao me da pratim oglase u slučaju da se pojavi točak sa dinamo nablom koja je sa mašinskim ležajevima.

 

 

 

Znaci da je unistena osovina diname,sto je retkost, posto je kvalitetno napravljena,pre ce biti da su unistene solje lezajeva ili konusi. E sada sta znaci masinski lezajevi, postoje klizni i masinski kuglicni i valjkasti lezajevi,svi lezajevi na dinamama su masinski kuglicni,neki klasicni a neki konusni. Ako se racuna klasicni masinski lezajevi,to ces tesko naci,koilko znam sa foruma,to pravi jedino SUPERNOVA ali ona ima problem kod servisiranja zato sto je sve pertlovano.Koliko iz tvoga posta mogu da zakljucim cini mi se da postoji luft u dinami zato ti kazes da pravi osmice.A diname sa masinskim lezajevima i polovne i nove imas dosta na cikloberzi i sa 32 rupe i  sa 36 rupa. Te Shimano diname sa konusnim kuglicnim lezajevima ja imam na tri bicikla,sve tri sam polovne uzeo na cikloberzi i mogu da ti kazem da treba biciklista da bude umetnik da ih unisti,toliko su dobro napravljene,tu je jedino vazno da se dobro nasteluje zazor da konusi ne budu pretegnuti,i ne budu erodirani od pretegnutosti.Ovo pisem onako da ubijem  ovo kisno vreme,ne shvati da pokusavam nekog da ucim pameti,nego jednostazvno pisem moje iskustvo sa tim dinamama.


  • 0

#24 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 29 April 2019 - 04:47 PM

Znaci da je unistena osovina diname,sto je retkost, posto je kvalitetno napravljena,pre ce biti da su unistene solje lezajeva ili konusi. E sada sta znaci masinski lezajevi, postoje klizni i masinski kuglicni i valjkasti lezajevi,svi lezajevi na dinamama su masinski kuglicni,neki klasicni a neki konusni. Ako se racuna klasicni masinski lezajevi,to ces tesko naci,koilko znam sa foruma,to pravi jedino SUPERNOVA ali ona ima problem kod servisiranja zato sto je sve pertlovano.Koliko iz tvoga posta mogu da zakljucim cini mi se da postoji luft u dinami zato ti kazes da pravi osmice.A diname sa masinskim lezajevima i polovne i nove imas dosta na cikloberzi i sa 32 rupe i sa 36 rupa. Te Shimano diname sa konusnim kuglicnim lezajevima ja imam na tri bicikla,sve tri sam polovne uzeo na cikloberzi i mogu da ti kazem da treba biciklista da bude umetnik da ih unisti,toliko su dobro napravljene,tu je jedino vazno da se dobro nasteluje zazor da konusi ne budu pretegnuti,i ne budu erodirani od pretegnutosti.Ovo pisem onako da ubijem ovo kisno vreme,ne shvati da pokusavam nekog da ucim pameti,nego jednostazvno pisem moje iskustvo sa tim dinamama.

Ima Sram dinamo nable sa mašinskim ležajevima ali tesko je da ih nađeš jer Sram odavno ne proizvodi dinamo nable. Valjda su napravili nepoderivu pa su skapirali da im se ne isplati proizvodnja rezeevnih delova i ugasili celu pricu.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#25 Grljush

Grljush
  • Members
  • Pip
  • 14 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 April 2019 - 04:51 PM

Ima Sram dinamo nable sa mašinskim ležajevima ali tesko je da ih nađeš jer Sram odavno ne proizvodi dinamo nable. Valjda su napravili nepoderivu pa su skapirali da im se ne isplati proizvodnja rezeevnih delova i ugasili celu pricu.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

I Grbić mi ih je pominjao, kaže da obavezno pazarim ako naletim na jednu...

Poslato s moga Samsunga preko Tapatalka
  • 0

#26 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 29 April 2019 - 05:13 PM

Ima Sram dinamo nable sa mašinskim ležajevima ali tesko je da ih nađeš jer Sram odavno ne proizvodi dinamo nable. Valjda su napravili nepoderivu pa su skapirali da im se ne isplati proizvodnja rezeevnih delova i ugasili celu pricu.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

A sta znaci nepoderivo ? mislim sve su one poderive ukoliko se ne odrzavaju adekvatno. U cemu su Sram dinamo nable bolje napr od klasicnih Shimano dinama napr. ove stare DH3N-30 Singapurske proizvodnje?,cak stavise konusni masinski lezajevi uvek je lakse odrzavati nego klasicne. Po meni tu su vazne gumice koje sprecavaju ulazak vode u lezaj,ako je to dobro onda svaka moze izdrzati + 50000km i polovne, a kamoli nove.


  • 0

#27 Velimiraca

Velimiraca
  • Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationСрбија, Љиг

Postavljeno 29 April 2019 - 06:57 PM

Колико је уопште бајс плаћен и додатни трошкови колики су били? Кад је мењан већ погон,патрона и касета може онда и предњи точак да се среди. Ако није неопходна динама нек узме неку куандо наблу и преплете точак неће прескупо изаћи
  • 0

#28 Grljush

Grljush
  • Members
  • Pip
  • 14 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 April 2019 - 07:01 PM

Колико је уопште бајс плаћен и додатни трошкови колики су били? Кад је мењан већ погон,патрона и касета може онда и предњи точак да се среди. Ако није неопходна динама нек узме неку куандо наблу и преплете точак неће прескупо изаћи

160e plaćen bajs, dodatni troškovi za popravku (ne računam dodatnu opremu) još oko 120e, sa svom dodatnom opremom sve ukupno oko 350e...

Poslato s moga Samsunga preko Tapatalka
  • 0

#29 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 29 April 2019 - 07:16 PM

A sta znaci nepoderivo ? mislim sve su one poderive ukoliko se ne odrzavaju adekvatno. U cemu su Sram dinamo nable bolje napr od klasicnih Shimano dinama napr. ove stare DH3N-30 Singapurske proizvodnje?,cak stavise konusni masinski lezajevi uvek je lakse odrzavati nego klasicne. Po meni tu su vazne gumice koje sprecavaju ulazak vode u lezaj,ako je to dobro onda svaka moze izdrzati + 50000km i polovne, a kamoli nove.

Kad budeš rešio da otvoriš tu Shimano nablu sa dinamom i da je podmažeš kašće ti se samo.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 2

#30 Velimiraca

Velimiraca
  • Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationСрбија, Љиг

Postavljeno 29 April 2019 - 07:40 PM

Превише брате стварно лове за сређивање...боље да си вратио бајс ако си већ могао...за 160е може да се купи прилично добрих бицикала...е сад , можда си ти могао и јефтиније делове да узмеш, нисам у току уопште које су цене оправке јер углавном сам решавам, а тренутно највише возим бајс плаћен 100е, 3*8 група, нешто старија али сасвим поуздана....извини сад на коментару кад је све готово, у здрављу да те служи
  • 0

#31 Grljush

Grljush
  • Members
  • Pip
  • 14 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 29 April 2019 - 08:02 PM

Превише брате стварно лове за сређивање...боље да си вратио бајс ако си већ могао...за 160е може да се купи прилично добрих бицикала...е сад , можда си ти могао и јефтиније делове да узмеш, нисам у току уопште које су цене оправке јер углавном сам решавам, а тренутно највише возим бајс плаћен 100е, 3*8 група, нешто старија али сасвим поуздана....извини сад на коментару кад је све готово, у здрављу да те служи

Šta da radim, lego mi je, upozoren sam bio koliko će da košta, djelovi su svi novi stavljeni, dal sam mogao da kupim neki dobar bajs za te pare bez ulaganja - novi nisam a stari bih sigurno opet kupio neki krš pa bih još ulagao u njega, jer nemam iskustva, tako da sve u svemu - hvala ti, leži mi...
Evo danas baš odvozih 19km (do drugara na Voždovcu i nazad), još me kiša uhvatila u povratku, al dobro ide, mamu mu njegovu. Kupio gripove nove još... Ma milina ;)


Poslato s moga Samsunga preko Tapatalka
  • 0

#32 Velimiraca

Velimiraca
  • Members
  • PipPipPip
  • 105 posts
  • LocationСрбија, Љиг

Postavljeno 29 April 2019 - 08:12 PM

Ма јес вала...паре дођу и оду, колко год зарадили или уштедели...
  • 2

#33 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 30 April 2019 - 04:55 AM

Kad budeš rešio da otvoriš tu Shimano nablu sa dinamom i da je podmažeš kašće ti se samo.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Pa i ne mora da se otvara da bi se podmazala,ali ajde suvise pitanja u sustini si postavio.

 

Kako se ispituje da li lezaji pocinju da drljaju. Najbolje veci srafciger prisloniti na uvo i na kuciste lezaja i slusati,a najmanje grebanje se cuje kada se srafciger stavi u zube i zapuse se prstima oba dva uveta-sve cujes.Ali to su finese,obicno se lezajevi cuju i bez tih pomagala,i zreli su za zamenu ili remont

 

Drugo- za rasturanje Shimano DH dinama potrebna su dva dodatna kljuca koja ne mogu nigde da se kupe,ja sam ih pravio da ne objasnjavam.

 

Trece -i kada bi trebalo premotavati namotaj od diname,tu je mozda problem skinuti i vratiti dinamo limove,ali to vrlo tesko pregoreva jer ide zica oko 0.6-0.8 mm ,nisam siguran,ali kada  bi pregorela ja bi je premotao.

 

Cetvrto-Kupio sam tri  polovne i  na sve tri su se culi lezajevi,rasturio sam skinuo ,i zakljucio da su u stvari konusi erodirali jer su lezaji bili pretegnuti.(Verovatno u Nemackoj,i tamo ima fusera)

 

Bio sam u dilemi  da li je samo povrsinka cementacija celika konusa,ali reskirao sam, stavio konuse u steznu glavu na strugu i poliraj,poliraj poliraj,sevale su varnice ali sam konus doterao do razumne glatkoce.Zanimlivo da solje nisu imale riseve,sto je vrlo vazno jer se one ne mogu ispolirati.

 

Eto,vise nemam problema,rade skoro ko nove da kazem 80% jer se ne moze ispolirati do zeljene dubine,uvek ostanu neki risevi.

 

Zato i kazem zato sto znam kog su kvaliteta Shimano diname i celik od kojeg su napravljene.


  • 0

#34 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 30 April 2019 - 12:25 PM

Pa i ne mora da se otvara da bi se podmazala,ali ajde suvise pitanja u sustini si postavio.

Kako se ispituje da li lezaji pocinju da drljaju. Najbolje veci srafciger prisloniti na uvo i na kuciste lezaja i slusati,a najmanje grebanje se cuje kada se srafciger stavi u zube i zapuse se prstima oba dva uveta-sve cujes.Ali to su finese,obicno se lezajevi cuju i bez tih pomagala,i zreli su za zamenu ili remont

Drugo- za rasturanje Shimano DH dinama potrebna su dva dodatna kljuca koja ne mogu nigde da se kupe,ja sam ih pravio da ne objasnjavam.

Trece -i kada bi trebalo premotavati namotaj od diname,tu je mozda problem skinuti i vratiti dinamo limove,ali to vrlo tesko pregoreva jer ide zica oko 0.6-0.8 mm ,nisam siguran,ali kada bi pregorela ja bi je premotao.

Cetvrto-Kupio sam tri polovne i na sve tri su se culi lezajevi,rasturio sam skinuo ,i zakljucio da su u stvari konusi erodirali jer su lezaji bili pretegnuti.(Verovatno u Nemackoj,i tamo ima fusera)

Bio sam u dilemi da li je samo povrsinka cementacija celika konusa,ali reskirao sam, stavio konuse u steznu glavu na strugu i poliraj,poliraj poliraj,sevale su varnice ali sam konus doterao do razumne glatkoce.Zanimlivo da solje nisu imale riseve,sto je vrlo vazno jer se one ne mogu ispolirati.

Eto,vise nemam problema,rade skoro ko nove da kazem 80% jer se ne moze ispolirati do zeljene dubine,uvek ostanu neki risevi.

Zato i kazem zato sto znam kog su kvaliteta Shimano diname i celik od kojeg su napravljene.

Super, ja sam pokušao i nisam uspeo da rasturim tu nablu pa mi se zato taj Shimano sistem ne sviđa mislim da je jednostavniji sistem sa industrijskim lezajevima.

E sad, hajde ti podeli sa nama koji smo neupućeni kako ti to rasturaš tu nablu i kojim to specijalnim ključevima, kako je podmazuješ jer sam se i ja jedno vreme mučio sa tim pa odustao jer mi nije uspelo.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#35 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 30 April 2019 - 12:25 PM

.
  • 0

#36 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 30 April 2019 - 01:48 PM

Super, ja sam pokušao i nisam uspeo da rasturim tu nablu pa mi se zato taj Shimano sistem ne sviđa mislim da je jednostavniji sistem sa industrijskim lezajevima.

E sad, hajde ti podeli sa nama koji smo neupućeni kako ti to rasturaš tu nablu i kojim to specijalnim ključevima, kako je podmazuješ jer sam se i ja jedno vreme mučio sa tim pa odustao jer mi nije uspelo.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

ruski sistem popravke diname

 

nemacki nacin demontaze

 

Tu ti je najvazniji tanki kljuc koji se stavlja izmedju lezaja i bakelitnog izvoda za struju,za podmazivanje,a za rasturanje mogu i rol cange umesto drugog kljuca,s  tim sto moze izmedju da se stavi guma da se vizuelno ne osteti kuciste. taj prvi tanki kljuc sam ja napravio od lisnate stare testere.


  • 0

#37 vidak

vidak
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4571 posts
  • LocationNovi Beograd

Postavljeno 30 April 2019 - 02:11 PM

Dobar tutorial, sve je to lepo dok ne dođe do stelovanja koje je skoro nemoguce zbog magneta koji smeta. Zato i kazem da je industrija mnogo bolje resenje i svako moze da bude majstor, ne trebaju specijalni alati, ali jednostavno nece da je naprave jer im se ne isplati.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
  • 0

#38 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 30 April 2019 - 07:10 PM

Shimano te nable nije namenio za servisiranje.

 

Veoma su dobro zaptivene od ulaska vode i prljavštine - puno bolje od većine drugih nabli (pogotovo njihovih). Nije da ne ulaze uopšte, ali u puno manjoj meri.

 

Kada se kupe nove, traju po više od deset godina i više desetina hiljada kilometara.

 

Ipak, servis, iako moguć, je muka živa. Za svoju nablu bih pre terao dok ne bude za "u Dunav", nego što bih je pokušavao (redovno) servisirati. može, ali više posla nego što vredi, po mom mišljenju. Pre bih prepleo ceo točak na novu nablu, nego servisirao tu s dinamom. Pogotovo što se servisiraju obično kad već počnu praviti probleme, a tada su već (polu, ili skroz) pohabane i mislim da se tek tada ne isplati posao.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#39 mirek200

mirek200
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1370 posts

Postavljeno 30 April 2019 - 08:57 PM

Pa glavni problem kod tih nabli je sto prilikom sidanja i stavljanja tocka moze da  se desi a desava se da se sve vise i vise steze kontra matica koja drzi konus na adekvatnom odstojanju . To sam ja zakljucio. Zato je vrlo vazan taj tanak vilasti kljuc sa kojim se steluje kontra navrtka i zazor kunusnog  kuglicnog lezaja. A poouzdanost i trajnost takvog lezaja najocitiji vam je primer da idu na radilice Tomosovih mopeda. Evo napr. i na el, busilicu ga je Englez stavio. Znate koliko je stara ova busilica-Izmedju 80-90 god. Svabe kada su se povlacile cetrdesetih godina iz mog mesta,ostavili su u zurbi busilicu . SSA56575.JPG

Znaci u potpuno radnoj je funkciji (osim ako se ne racuna pregorevanje i zamena prikljucnog kabla),nije nestoi za muzej,u stvari jeste za muzej ali je potpuno ispravna,cak se vidii i ukacani znak  vojnog reversa.To su vam konusni lezajevi, kvalitetni,ako se pazi na toleranciju veciti su.Pa na mom MTB stavio sam polovnu nablu evo taje vec ne znam tacno ali tu oko 27500 km i ne volim da cujem da je nesto problem,jer ja se ceo zivot bavim bas slicnim problemima,evo jedan od primera je gore navedena zadnjih 20 godina-moja busilica.

 

I nema tu nekog servisiranja,jednom i nikada vise.Mislim na Shimano nable. Ako se nadju kuglice istog precnika jos bolje.


  • 1

#40 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8883 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 01 May 2019 - 06:38 AM

Ležajevi bicikala, pa i konusni, stradaju od prodora vode i prljavštine (na prvom mestu ovo drugo). Tako da traže servis da bi trajali "večno".


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png






Also tagged with one or more of these keywords: kupovina, posao, city/trekking, goran vesić

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika