Jump to content


Fotografije

Krckanje pedale

pedale

  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
58 odgovora na ovu temu

#41 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 August 2017 - 10:30 AM

Pozdrav, imam problem na shimano octalink kurbli. Cuje se krckanje kada je pod pritiskom. Izgleda da ono potice od spoja osovine i kurble gdje vjerovatno postoji malo lufta koji nije vidljiv okom ali ipak prouzrokuje krckanje. Zatezanje srafa u kurbli privremeno pomaze, ali brzo se javi isti problem. Ja sumljam da je neki octalink zubac na osovini ostecen ili jos gore na kurbli. Zelio bih cuti misljenje drugih. Hvala unaprijed.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Spoj je takav da je nemoguće da nema lufta - loš patent. Samo je pitanje koliko je velik (bravo za Shimano "inženjere"). Probaj sve očistiti (osovinu i kurblu iznutra), staviti neku montažnu pastu (bakarna, aluminijumska mast, ili, ako ne možeš to naći, tovatnu, ili litijumsku "univerzalnu"/"višenamensku" mast), pa vratiti i zategnuti ponovo.

 

Naravno, ako zvuk ne dolazi sa nekog drugog mesta.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#42 FadeX

FadeX
  • Members
  • PipPip
  • 33 posts

Postavljeno 27 August 2017 - 01:09 PM

Hvala na savjetu. Znaci moram nabavljati alat (crank puller) da bi ovo rijesio. 100% sam siguran da zvuk dolazi odatle, jer sam pokusao izvaditi skroz saraf koji ide u osovinu i zvuk se tada cuje i pri najmanjem opterecnju i puno je glasniji.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
  • 0

#43 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 August 2017 - 01:17 PM

Hvala na savjetu. Znaci moram nabavljati alat (crank puller) da bi ovo rijesio. 100% sam siguran da zvuk dolazi odatle, jer sam pokusao izvaditi skroz saraf koji ide u osovinu i zvuk se tada cuje i pri najmanjem opterecnju i puno je glasniji.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Za octalink ti ne treba specijalan alat. Inbusom odšrafiš šraf koji steže kurblu i rukom je svučeš.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#44 FadeX

FadeX
  • Members
  • PipPip
  • 33 posts

Postavljeno 27 August 2017 - 01:25 PM

Kod mene je octalink holowtech i mislim da treba octalink puller da bi skinuo, ali probacu i bez alata. Mozda ne mislimo na isti pogon. Kod mene je sraf koji drzi kurblu unutar osovine, a ne na samoj kurbli.
  • 0

#45 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 August 2017 - 01:33 PM

Da i njegovim odvrtanjem moci ce se rukom svuci kurbla.

Ovde ima slika svih standarda:

http://www.bikegreml...patrona-pogona/


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#46 FadeX

FadeX
  • Members
  • PipPip
  • 33 posts

Postavljeno 27 August 2017 - 01:48 PM

Da i njegovim odvrtanjem moci ce se rukom svuci kurbla.

Ovde ima slika svih standarda:

http://www.bikegreml...patrona-pogona/


Poslato sa sokocala mobilnoga

Evo sada sam pokusao skinuti bez pullera i cini mi se sa cu prije izvaliti bottom bracket nego kurblu. Jasno se vidi da je ostavljen navoj da se tu uvije radapciger. Gledao sam i po yt i svi skidaju pomocu njega. f60ac623d914dd0aa1fe6c688a740c04.jpgb524f206d5f3007085ffe7bc6930cf27.jpg

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
  • 0

#47 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 August 2017 - 02:54 PM

Jeste, ima radapciger za to.
Pokusaj sa odvrnutim srafovima stati na oedale dok su vodoravne. Prvo kad se desna napred, a onda sa levom napred. Cupni malo. Ako ima lufta koji se cuje u voznji, trebalo bi da popuste dovoljno za skidanje.

Ako ne pomogne, morao bi radapciger, ali to znaci da nema lufta koji proizvodi zvuk.


Poslato sa sokocala mobilnoga
  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#48 FadeX

FadeX
  • Members
  • PipPip
  • 33 posts

Postavljeno 27 August 2017 - 03:02 PM

Ima lufta i cuje se jako pucanje kad sa popustenim sarafima stojim. Probacu tako skinuti kad malo rasklimam, ali se bojim da samo ne napravim veci luft. Hvala puno i veliki pozdrav.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
  • 0

#49 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 August 2017 - 05:03 PM

Ima lufta i cuje se jako pucanje kad sa popustenim sarafima stojim. Probacu tako skinuti kad malo rasklimam, ali se bojim da samo ne napravim veci luft. Hvala puno i veliki pozdrav.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Rešenje ako ne ide:

 

:)


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#50 FadeX

FadeX
  • Members
  • PipPip
  • 33 posts

Postavljeno 27 August 2017 - 05:08 PM

Gledao sam ovaj video i prije. Cini mi se da je ovo previse grub nacin. Samo cu gore napraviti. Dok ne nabavim puller ostavicu ovako kako je. Hvala ti sto si pokusao da pomognes.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
  • 0

#51 IgorN

IgorN
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5443 posts

Postavljeno 27 August 2017 - 06:44 PM

... Izgleda da ono potice od spoja osovine i kurble gdje vjerovatno postoji malo lufta koji nije vidljiv okom ali ipak prouzrokuje krckanje.

octalink je poznat po krckanju iako licno nisam imao problema

ali sam cuo da pomaze ako se pre postavljanja poluge/kurble spolja na osovinu/vratilo namota PTFE tj. teflon traka.

I na zube i na cilindricni deo...i ne treba stedeti ali ni preterivati...

...objasnjenje koje sam dobio je da ce kurbla da pokida i skloni visak teflon trake

dok ne mestima gde nema idealnog spoja teflon traka ostaje i (poredjeno sa masti na duze vreme)

sprecava prodor vlage i prljavstine u spoj kurble i osovine koji su i glavni uzrocnici nezeljeneog krckanja.


  • 0

#52 FadeX

FadeX
  • Members
  • PipPip
  • 33 posts

Postavljeno 27 August 2017 - 06:48 PM

Hvala na savetu, ima logike. Uradicu to ako uspijem skinuti kurblu.

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
  • 0

#53 Bole

Bole
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 504 posts
  • LocationHighpoint Club

Postavljeno 27 August 2017 - 07:38 PM

Ja kupio novi bajk svojevremeno, sa truvativ pogonom, prokrckao i procvileo nakon manje od 100km. 

Pitao majstora zašto se čuje on kaže - zato što je g0vn0. Sa octalinkom nikad problem nisam imao.

Pre 25 godina gipiemme pogon square tapper, kao nije bio dobar i na nivou, radio bez greške...

 

aj srećno :-)


  • 0

#54 Grunf_66

Grunf_66
  • Members
  • PipPipPipPip
  • 287 posts

Postavljeno 27 August 2017 - 07:59 PM

Oktalink skidaš za običnim radapcigerom ali ispod ubaciš torban vijak za drvo.Mislim da je osmica al nisam siguran.Poluokrugla glava taman pokriva osovinu i pruža oslonac za radapciger.


  • 0

#55 FadeX

FadeX
  • Members
  • PipPip
  • 33 posts

Postavljeno 28 August 2017 - 06:45 AM

Znam za to, tako sam i mislio uraditi. Uzeti obican radapciger za cetvrtku i ispod ubaciti vijak. Hvala na savetu

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
  • 0

#56 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 27 July 2019 - 07:49 AM

Koristim pedale Shimano M520 i vec posle 1000 km kad trpe vecu silu na usponu cujem da mi desna pedala tek tek cvili. Znam da pedale treba s vremena na vreme otvoriti i podmazati ali ne mogu da verujem da je vec vreme za to. Znam da te pedale nisu neki top kvalitet kao XT, ali mi je i malo tesko da poverujem da vec posle 1tkm treba da ih podmazujem.
Mozda je dobro navesti i to da prvi put kad sam cuo skripanje dotegao sam sraf na pedali koji drzi plocicu i zvuk je nestao nekih 300 km i onda polako poceo opet da se javlja.
I da... koristim stare plocice na sprintericama iako sam sa pedalama dobio nove. Cinilo mi se da su stare jos uvek na oko OK.

Da li je neko imao slican problem sa ovim pedalama/plocicama?
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford


#57 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8872 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 27 July 2019 - 09:41 AM

Koristim pedale Shimano M520 i vec posle 1000 km kad trpe vecu silu na usponu cujem da mi desna pedala tek tek cvili. Znam da pedale treba s vremena na vreme otvoriti i podmazati ali ne mogu da verujem da je vec vreme za to. Znam da te pedale nisu neki top kvalitet kao XT, ali mi je i malo tesko da poverujem da vec posle 1tkm treba da ih podmazujem.
Mozda je dobro navesti i to da prvi put kad sam cuo skripanje dotegao sam sraf na pedali koji drzi plocicu i zvuk je nestao nekih 300 km i onda polako poceo opet da se javlja.
I da... koristim stare plocice na sprintericama iako sam sa pedalama dobio nove. Cinilo mi se da su stare jos uvek na oko OK.

Da li je neko imao slican problem sa ovim pedalama/plocicama?

 

Nove stvari generalno volim podmazati - u fabrici štede na masti - ružno izgleda ako se pretera, da iscuri napolje, a nov je proizvod. Pretpostavljam da je to glavni razlog. Kod pedala pogotovo, osim tog "marketinškog" aspekta, ne vidim razlog de se ne stavi (pre)više masti - sav višak će se isterati napolje, obrisati posle/u toku prve vožnje i rešeno.


  • 0

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#58 Gadjan

Gadjan
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 4653 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 27 July 2019 - 10:27 AM

Ja oduvek imam strašno neprijatno pucketanje i to između osovine i kurble i ne pomaže ni da se krvnički zategne dužim inbusom. A navoji su ok, i pedale/osovine su kvalitetne, xt. Rešio sam donekle ubacivanjem tankih podloški...

A i ta cviljenja ne mora da znači da je iz pedale može biti (čak je veća šansa) između obuće i pedale, da cvili ili žvaće guma ili mehanizam. I to mi se dešava i izluđuje me pa špricam wd40 koji to rešava ali onda je štrokavo i skuplja prašinu. Kupio bih i skupe pedale/sprinterice da je moguće to tako rešiti i da sve bude čisto i uredno a da se više nikad ne čuje ništa, da ne popuštaju navoji (da bude kao da je kurbla i pedala iz jednog dela, da ništa ne škripuće. Ali to je nemoguće).. Nadao sam se da na drumskim neće biti toga jer je plastika, ali i tamo na Look pedalama i Northwave sprintericama se dešava povremeno cviljenje, žvakanje


  • 0

#59 Smasher

Smasher
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3197 posts

Postavljeno 27 July 2019 - 12:50 PM

I ja vise nekako verujem da zvuk dolazi od trenja izmedju plocice i pedale a ne iz same pedale. To sam skontao jer sam plocice malo zakrivio prema unutra u odnosu na to kako mi prirodno stoji stopalo. A posto te plocice imaju minimalna pomeranja kad je noga ukopcana, cim nogu pomerim na apsolutno prav ugao skripanje nestaje.
Sta vise, citao sam na netu kako su ljudi imali problema s tim i mnogi su predlagali da se u tu svrhu kapne nekoliko kapi teflonskog ulja na samu plocicu (!) Ili cak da se povrsina plocice namaze ni vise ni manje nego voskom.
Deluje malo bizarno ali svakako cu probati pre nego sto resim da se upustim u avanturu otvaranja i podmazivanja relativno novih pedala...
  • 0

"Jedina prava greška je ona iz koje ne naučimo ništa".   H. Ford






Also tagged with one or more of these keywords: pedale

0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika