Jump to content


Fotografije

Nadogranja?


  • Molimo uloguj se da bi odgovorio
85 odgovora na ovu temu

#1 astmario

astmario
  • Members
  • PipPip
  • 39 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 March 2017 - 12:34 PM

Pozdrav. Prvo da naglasim da bIcikl vozim amaterski, par puta godisnje stazama po kosutanjaku, mozda jos 10-15 puta ga izvezem u toku sezone za krug oko ade, voznju po komsliku i slicno, nista prezahtevno te otud ne bih izdvajao preveliku svotu novca za drugi bicikl.

 

Ipak, bicikl koji posedujem je vec mator, trenutno problem sa patronom koja krcka pa sam iskoristio priliku da ga rastavim u komade, sredim ram i sada je pitanje sta dalje. U pitanju je alu 7005 ram, kruta vila, tranz-x sticna, ritchey kormoran i lula, ram mi velicinom i izgledom odgovara ali je oprema veci problem. Trenutno na biciklu:

 

-Prednji i zadnji menjaci Acera od pre 10ak godina

-pogon SIS dual, neki najjeftiniji alu koji je mogao da se nadje pre 10ak godina

-7 fazni lancanik pozadi, SIS samaraljke napred u kombinaciji sa V-brake kocnicama

 

Posto patronu treba menjati, razmiljam da zamenim i pogon, em je najnize klase, em su kurble dugace,210mm sto mi je problem jer se desavalo da tu i tamo pedalom zakacim pod. Tu je naravno pitanje broja zuba, odnosa, debljine lanca i 100 ostalih cuda u koje se ne razumem i celo sklapanje bih naravno prepustio majstoru, ali kako tu i tamo naleti dobrih polovnih delova pitanje je sta menjati i sta jurititi, da li mogu da stavim Deore/LX/XT pogon a da zadrzim menjac?

Posto je i zadnji Acera menjac naporan u smislu tezak za stelovanje da sve glatko ide, a i trazi relativno cesto ponovno podesavanje, sta je sa tranzicijom na nesto bolje? Puno pitanja i nedefinisan budzet, ali eto prosto da li imate neki predlog minimalne investicije koji bi bio zlatna sredina izmedju broja komponenti koje moram da zamenim i novca koji moram da ulozim u sve to?


  • 0

#2 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 March 2017 - 01:14 PM

Nakon svega sto si naveo, svako investiranje u bicikl je suluda prica jer jedno vuce drugo, drugo trece i tako redom... Obzirom da si napisao da je budzet nedefinisan onda je mozda najbolja opcija kupovina dobrog polovnjaka za neki budzet koji ces definisati.

Ovih dana sam se namenjao pogona, racni, lanaca na 6/7b... Uglavnom se svede na 5000 +/- a podrazumeva shimano pogon (kurbla 170-5), thun patronu, kmc lanac i shimano racnu (kasetu), plus zamena.
Kod 7b su dve opcije pogona jaci sa 48/38/28 zuba i slabiji 42/32/22, prvi je dobar za ravno, drugi ako ides dosta uzbrdo. Oba zahtevaju razlicite patrone tj. duzu ili kracu osovinu. Kod racne nema puno mudrosti, klasika 14/28.
Kod pogona je specificno da mora imati prateci prednji menjac koji je definisan brojem zuba najvece sajbne i raspona od koliko zuba male do koliko zuba velike sajbne moze da prebacuje. Generalno sve moze da se "natera" da radi ali ostaje pitanje kako ce raditi tako da to bar meni ne pije vodu.
Kupovinom nekog pogona na kome pise Deore, LX ili XT na 7f ne dobijas bas nista osim vizuelnog efekta, i altus pogon za 2200-2500 din radi odlican posao nekoliko godina u tvom slucaju ako vozis toliko koliko si napisao.
Racunas da te finansijska rekreacija moze izaci oko 100e +/-

Nije lose da postavis slike bicikla pa da konzilijumski donesemo zakljucke :)

ritchey kormoran


Imas viska dva slova korman ;)
kormoran je ptica jos uvek
  • 2

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#3 astmario

astmario
  • Members
  • PipPip
  • 39 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 March 2017 - 03:05 PM

Slika trenutno nema, ram mi drugar plastificira kod njega u firmi, rekoh kad se ponudio da to odradi za par piva onda sto da ne, a delovi svi na gomili u kutiji :)

Ali naci cu tacne oznake svega sto je tu od delova, i kada se vrati ram onda i njegove slike pa da vidimo sta mi je ciniti.

 

Takodje, kakva su iskustva sa kineskim lulama? Lula koju imam je ona koja drzi volan ravno pa sam sav nekako pogrbljen dok vozim, jeste da ide brze ali mi se ne svidja osecaj jer sam nekako suvise tezinom prenet napred. Kod nas nigde nisam video krstenu lulu koja se izivija na gore kako bi imao vise uspravljen polozaj voznje, u servisu pitao kaze covek to voze samo amateri pa se dovlace samo kineske celicne, a naleteh kod kineza na nesto ovakvo.


  • 0

#4 astmario

astmario
  • Members
  • PipPip
  • 39 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 22 March 2017 - 07:25 PM

Evo i popisa opreme:

 

Prednji menjac Acera FD-M330

Zadnji menjac Acera RD-M340 7/8 speed

Sifteri ST-EF50-7R

Pogon Tourney FC-TX71

Patrona BB-TS30

 

Problem sa patronom/pogonom se ogledao da posle 2-3km voznje pocne da se cuje CAK u odredjenom uglu i zvuk se intenzivira kilometrazom. Em me nervira, em volim da vozim nesto sto je koliko toliko pouzdano, da li je problem patrona ili pogon ne znam, ali kako su oba dno ponude zato sam i krenuo od ideje da to menjam.

Sta je onda preporuka, zadrzati ovo sto jeste i uzeti taj nov Altus kao najjeftinije resenje, ili skupljati polovane Deore delove, sto bi onda podrazumevalo pretpostavljam sve, oba menjaca, pogon, lanac i lancanik? I o kojoj cifri je rec u obe verzije?


  • 0

#5 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 March 2017 - 07:32 PM

A sta mislis KLIK


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#6 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 March 2017 - 07:38 PM

Ja bih bajs prvo oterao kod dobrog majstora (ili sam video kako sve pregledati i namestiti). Meni je Acera menjač radio bez greške godinama.

 

Pogon - većina kači pedalom asfalt u krivini. Razlika između najdužih i najkraćih kurbli je manje od 1 cm.

 

Ako te svrbe dlanovi da kupuješ nove delove, tu ne mogu ništa da kažem - tvoja stvar.

Sa druge strane, čisto tehnički gledano - nove i dobro rutirane sajle i bužiri i zamena pohabanih delova - patrona, zadnji menjač ako je već razdrndan i ima lufta, ali ni tad nema potrebe ići iznad Acera klase ako je bitno samo da radi kako treba, a nema se novaca za bacanje.

 

Posle plastificiranja rama, spremi ureznice za pročišćavanje navoja pre montiranja delova.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#7 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 22 March 2017 - 07:40 PM

A sta mislis KLIK

 

Ako sad ima račnu (7 faz), moraće vijati i drugačiju zadnju glavu, ili menjati točak.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#8 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 22 March 2017 - 07:42 PM

A sta mislis KLIK


Meni kao laiku ovo izgleda dobro,a nije neka velika cijena.Grbicu,moze li ovo da se montira na level 9.3?
  • 0

#9 jakota

jakota
  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 589 posts
  • LocationNovi Sad - Kikinda

Postavljeno 22 March 2017 - 08:32 PM

Moze


  • 0

#10 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 March 2017 - 08:36 PM

Ako sad ima račnu (7 faz), moraće vijati i drugačiju zadnju glavu, ili menjati točak.

Covek lepo napisao

 

... i nedefinisan budzet...

pa da mu pomognemo da definise


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#11 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 22 March 2017 - 08:39 PM

Meni kao laiku ovo izgleda dobro,a nije neka velika cijena.Grbicu,moze li ovo da se montira na level 9.3?

 

Moze

 

Eto da i ja napisem nesto pametno... Moze...

Ali prvo proveri koja je selna na prednjem menjacu i precnik sedalne cevi na biciklu. Ako ne znas precnik izvadi sticnu pa procitaj njen precnik.


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.


#12 pjesak1972

pjesak1972
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 1130 posts

Postavljeno 22 March 2017 - 08:43 PM

Eto da i ja napisem nesto pametno... Moze...
Ali prvo proveri koja je selna na prednjem menjacu i precnik sedalne cevi na biciklu. Ako ne znas precnik izvadi sticnu pa procitaj njen precnik.

Hvala.Samo me interesuje teoretski.Kada potrosim pogon mozda cu kupiti bolji komplet pogon od sadasnjeg.
  • 0

#13 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 March 2017 - 04:42 AM

Hvala.Samo me interesuje teoretski.Kada potrosim pogon mozda cu kupiti bolji komplet pogon od sadasnjeg.

 

Mislim da je na tom bajsu čelični pogon, da nije aluminijumski. Ako ne ostavljaš lanac kad je baš jako "istegnut", tj. debelo prošao perio za zamenu, teško će se pogon potrošiti u dogledno vreme.


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#14 astmario

astmario
  • Members
  • PipPip
  • 39 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 23 March 2017 - 05:24 PM

Ok, imam o cemu da mislim, sad ostaje pitanje lule koju sam pomenuo, da li vredi uzimati je i da li kod nas postoji neka alternativa koja ce mi dati visinu/ugao volana koji je primereniji uspravnom a ne nagnutom polozaju?


  • 0

#15 Dusan011

Dusan011
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 14633 posts

Postavljeno 23 March 2017 - 06:10 PM

A koliki ti je precnik volana koji bi stavio u novu lulu OS 31,8mm ili 25,4mm?


  • 0

#16 BikeGremlin

BikeGremlin
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 8887 posts
  • LocationNovi Sad
  • Bajk:Scott Speedster

Postavljeno 23 March 2017 - 07:54 PM

Upravo tako - širina vrata viljuške i cevi kormana su bitne da bi se uzela prava dimenzija lule.

 

Ovo su neka rešenja za korman od 25,4 mm (1") i vrat viljuške prečnika 1 1/8" (28,6 mm)

 

http://planetbike.rs...05-BLACK/13404/

 

http://planetbike.rs...či volana/1557/


  • 1

bikegremlin-logo-250x80-1.png


#17 astmario

astmario
  • Members
  • PipPip
  • 39 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 March 2017 - 05:16 AM

25mm je precnik, Ritchey korman, 560mm. 6061 1-6 5 stepeni 99 10 07 su jedine oznake koje na njemu razazaznajem. Lula je duzine valjda 130mm ako merim ispravno, od sredine rupe do sredine rupe a celokupna duzina od kraja do kraja je 170mm. I rekao bih da duzina lule znato utice na upravljivost, cini mi se da ranije dok samo vozio krs bajs od celika sa kratkom i uspravnom lulom daleko lakse je prolazila voznja bez ruku, ovde je daleko teze obuzdati volan. Ne da ludim za voznjom bez ruku ali nekada na pravcu nije lose pustiti ga i ispraviti ledja i malo se protegnuti(sto je opet cesce potrebno zbog povijenog polozaja koji trazi ova lula.

 

Sada vidim da lula ima neki blagi pad, tj. pretopostavljam da je mogu okrenuti i naopako pa cu dobiti blagi kontra efekat, mada cisto sumljam da ce to biti dovoljno izrazeno. Cekam da odradim prvo plastifikaciju a onda cu staviti ram na tockove, okrenutu lulu i probati kako to deluje.

Viljusku nisam izmerio, nesto je debja, moram prvo da odgledam neki video kako da je skinem mislim da je pametnije da je farbam posebno.


  • 0

#18 Bradonja

Bradonja
  • Members
  • PipPipPip
  • 111 posts
  • LocationSmederevo

Postavljeno 24 March 2017 - 06:00 AM

Lula je duzine valjda 130mm ako merim ispravno, od sredine rupe do sredine rupe a celokupna duzina od kraja do kraja je 170mm.


Upravo tako

d84e4d52b20160e05dc53e901f867d6c.jpg


Послато са 8050D уз помоћ Тапатока
  • 0

#19 astmario

astmario
  • Members
  • PipPip
  • 39 posts
  • LocationBeograd

Postavljeno 24 March 2017 - 05:45 PM

Jos jedno glupo pitanje, kako da skinem viljusku? Skinuh lulu, one prstenove koji regulisu visinu, ali ne kontam i dalje kako samu viljusku da iscupam? Vidim unutra neki prsten, rekao bih plastican i nista vise od toga.


  • 0

#20 grbic

grbic
  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6663 posts
  • LocationZanzibar

Postavljeno 24 March 2017 - 07:16 PM

Jesmo definisali koji je sistem prihvata viljuske a-head ili navojna?

Ako je a-head onda kad ti je ostao samo gornji poklopac uzmi parce dascice i cekis i lagano kucni par puta da krene na dole, nemoj udarati jako nema potrebe. U poklopcu gornje solje to sto kazes da je plasticni prsten je upravo to ili gumica koja sprecava ulazak vode a samim tim i ponekad otezava skidanje.

 

Ako je navojna i dosao si do gornjeg konusa (poklopca) i ne mozes da ga odvrnes, to sto vidis u poklopcu/konusu moze biti podloska sa zubom (postoji kanal na navojnom delu vile u koji taj zub upada) koji se zaokrenuo jer je neko pretezao pa je skliznuo u navoj. Prvo da se vrati zub u kanal, sto zna da bude nocna mora, onda skidanje podloske i na kraju odvrtanje poklopca/konusa.


  • 1

A u glavi ništa, samo žica drži uši da ne otpadnu.





0 članova čita ovu temu

0 članova, 0 gosta, 0 anonimnih korisnika